يكشنبه، 28 دي ماه، 1399

کارکرد انجمن حمایت از زندانیان غیرعمد پاوه

انجمن حمایت از زندانیان شهرستان پاوه واورامانات همچون سنوات گذشته در نظر دارد جشن باشکوه گلریزان به منظور جمع آوری کمکهای نقدی به خانواده زندانیان نیازمند جرائم غیرعمد را رأس ساعت ۱۰ صبح روز یکشنبه مورخ ۱۳۹۳/۰۴/۱۵ در محل سالن آمفی تئاتر اداره ارشاد اسلامی برگزار نماید.مسعود صمدی

خبرگزاری پاوه پرس؛ انجمن حمایت از زندانیان شهرستان پاوه واورامانات همچون سنوات گذشته در نظر دارد جشن باشکوه گلریزان به منظور جمع آوری کمکهای نقدی به خانواده زندانیان نیازمند جرائم غیرعمد را رأس ساعت ۱۰ صبح روز یکشنبه مورخ ۱۳۹۳/۰۴/۱۵ در محل سالن آمفی تئاتر اداره ارشاد اسلامی برگزار نماید.

 

این انجمن ازعموم شهروندان ارجمند در راستای برنامه ها و اهداف کاری درخواست همراهی و همکاری از خیرین نیک اندیش منطقه ی اورامانات را نموده است، عزیزانی که با حضور در مجلس و یا از طریق شماره حساب سیبای انجمن حمایت از زندانیان پاوه و اورامانات ( ۰۱۰۵۷۱۲۳۷۴۰۰۰ ) می توانند با واریز مبالغی ناچیز خشنودی خانواده های بی سرپرست را از بحران های اجتماعی برهانند و از پاشیدگی آن اجتناب نمایند….

 

بی شک به استناد برونداد فعالیت های انجمن مذکور می توان به میزان تأثیرگذاری آن پی برد. ضمن تقدیر و تشکر ویژه خدمت همه ی عزیزانی که دغدغه ی دیگران موجب می گردد تا خویش را به هر آب وآتشی زنند تا آسایشی را فراهم نمایند.

 

خبرگزاری پاوه پرس به سبب شناخت نسبی از کارکردهای مطلوب انجمن صدرالذکر و اهداف متعالی اعضای محترم، خدمت دادستان محترم دادسرای عمومی شهرستان پاوه رسیدیم تا از کم و کیف فعالیت های انجمن حمایت از زندانیان شهرستان پاوه و اورامانات جویا شویم و گزارشی تقدیم حضور کاربران ارجمند نمائیم.

 

مسعود صمدی در پاسخ به پاوه پرس افزود: عرض تبریک ماه مبارک رمضان خدمت همه ی مسلمین جهان به ویژه مردم خوب پاوه وعرض تشکر از جنابعالی از اینکه وقت خود را به ما اختصاص دادید. عرض شود در همه شهرستان هایی که زندان وجود دارد، انجمن حمایت از زندانیان وجود دارد به همین سبب در شهرستان پاوه این انجمن از سالها قبل فعال بوده و در اینجا لازم می داند ازهمه ی کسانیکه که قبلاً خدمت بی منتی داشتند تقدیر و تشکر داشته باشم.

 

دادستان شهرستان تصریح نمود: انجمن یک نهاد تبّری است بدین معنی: افرادی که در عضویت انجمن هستند هیچ چشمداشت مادی از ماحصل فعالیت خویش ندارند بنابراین کمکی نیز از جانب انجمن دریافت نمی نمایند. لازم به ذکر است در مدتی که خدمت انجمن هستیم (سال پنجم فعالیت را تجربه می نمائیم) به کمک دوستانی که در خدمتشان هستیم سعی نمودیم یک روند رو به رشدی را دنبال نمائیم و هر سال بهتر از سال قبل برنامه ریزی نمودیم.

 

وی فعالیت های انجمن را در دو بُعد مالی و فرهنگی متمرکز دانست و در این راستا افزود: در بُعد مالی علاوه بر اینکه آزاد سازی زندانیان در دستور کار قرار دارد، بنا را براین داریم تا زمانیکه زندانی ها در بند هستند حمایت های مالی را از خانواده های شان داشته باشیم. این در شرایطی است که بهبود وضعیت زندان و ارائه خدمات مطلوب به زندانیان از دیگر فعالیت های این انجمن می باشد.

 

صمدی کارکرد انجمن را در بعد فرهنگی چنین برشمرد: امسال در یک اقدام ابتکاری تصمیم بر تهیه ی فیلمی کوتاه (۱۵min) با توجه به مقتضیات بافت فرهنگی، جمعیتی و قومیتی در خصوص زندان و زندانی …داشتیم، که می تواند تأثیر مثبتی در اذهان عمومی را موجب گردد.

 

ایشان اقدام دیگر فرهنگی انجمن را در تشکیل واحد مددکاری دانست و افزود: در این خصوص با تعیین شخصی به عنوان مسئول کلیه ی مددکاری همه ی فعالیت های زندانیان و خانواده های آنان را رصد و پیگیری می نمایم. این در شرایطی است که در هفته یک روز در دفتر انجمن پاسخگو سوالات و شبهات و مشاوره اجتماعی و… خانواده های محترم زندانیان هستیم.

 

دادستان پاوه تصریح نمود: مقوله ی دیگری که انجمن حمایت از زندانیان شهرستان در دستور کار قرار داده بازرسی مکرر از زندان در جهت شناسایی کمبودها، نارسایی های احتمالی و مشکلات فرارو می باشد.

 

نامبرده رمز موفقیت انجمن با زندان را در وجود تعامل کارا و مثبتی دانست که نمودش را در کارکرد مطلوب زندان پاوه شاهد هستیم بطوریکه با تمهیدات معمول و بهره وری از ظرفیت های موجود بسیاری از مشکلات موجود برطرف و خوشبختانه شرایط ایده آل را برای زندانیان در پاوه فراهم نموده است. ( تغذیه، بهداشت، اوقات فراغت، … موضوعاتی است که تأثیر فعالیت انجمن را می توان در آن مشاهده نمود.)

 

رئیس انجمن حمایت از زندانیان شهرستان پاوه در خصوص فعالیت انجمن خاطرنشان ساخت: اساس کار انجمن بر حمایت های مردمی بوده و بر همین اساس در ماه مبارک رمضان هرسال با برگزاری جشن گلریزان شرایطی را فراهم می نمائیم تا مردم خیر منطقه خیرات و صدقات خویش را در این خصوص در طبق اخلاص نهند، خوشبختانه به سبب نمود فعالیت های در دست اقدام انجمن شاهد اعتماد روز افزون مردم هستیم.

مسعود صمدی1

صمدی در ادامه تصریح نمود: گذر زمان و حجم فعالیت ها سبب گردید که مردم به جایگاه واقعی انجمن پی ببرند، این شناخت در گستره ی اورامانات عینی گشته و وصول کمک های مردمی در طول سال گواه این واقعیت می باشد. از نکات قابل توجه می توان به واریز کمک های خیرین از شهرهای تهران و کرمانشاه اشاره نمود، بدیهی است مبنای کار ما بر کمک های مردمی متمرکز است و خوشبختانه آنان با محبت خویش همیشه حامی ما بوده اند وبه قول شاعر«با کریمان کارها دشوار نیست» ما بدین سان خدا را شاکریم که مردمانی فهیم، فرهنگی و ارزشمند داریم .

 

وی در خصوص آزادی زندانیان افزود: اساس فعالیت ما متمرکز بر آزاد سازی زندانیان غیرعمد و نیازمند می باشد، کسانیکه به دلایل غیرعمد و مشکلات مالی از قبیل پرداخت مهریه و بدهی های جزیی، تصدفات رانندگی( فاقد بیمه) و… در زندان به سر می برند. این افراد با افراد قاچاق چی، اشرار، زندانی عمدی و… توفیر بسیار دارند.

 

وی گفت: ما برای آزاد سازی زندانیان از دو شیوه بهره می بریم اول آنکه با طلبکاران به رایزنی می پردازیم، به امید آنکه بخشی از مطالبات خویش گذشت نمایند که در بیشتر اوقات این امر منتج به نتیجه شده و خوشبختانه همراهی ها نیز چشمگیر بوده است ، وانجمن نیز مابقی بدهی را پرداخت می نماید با این تعامل تعدادی از زندانیان آزاد وبه آغوش خانواده باز می گردند.

 

رئیس انجمن حمایت از زندانیان شهرستان حوزه ی کاری فعالیت انجمن را متنوع و متناسب با نیازهای موجود توصیف نمود: از آن جمله می توان به دانش آموزان اشاره نمود قشری که بیشتر در معرض تهدید و بروز آسیب های اجتماعی هستند ، این عزیزان به سبب در بند بودن والدین خویش فشارهای روحی و روانی زیادی را متحمل می شوند، علاوه بر آن کمبود های اجتماعی بیشتر بر روحیه ی آنان آسیب های جبران ناپذیری را وارد می نماید. اهتمام به رفع نیازمندی های آنان به ویژه در ایام بازگشایی مدارس با تهیه لوازم التحریر، پوشاک، کیف و کفش و البسه می توان شادی را به آنان بازگرداند. چه بسا غفلت وارده منجر به ترک تحصیل و تبعات منفی ناشی از آن گردد. برهمین اساس در موقعیت ها و مناسبت های ویژه از قبیل اعیاد، ملی و مذهبی عید نوروز وعید فطر و… تمرکز فعالیت ما حول محور دانش آموزان متمرکز خواهد بود.

 

صمدی تهیه امکانات رفاهی زندان از قبیل وسایل برودتی و گرمایشی، وسایل بهداشتی و… از دیگر برنامه های در دست اقدام انجمن برشمرد که با همکاری زندان دنبال می گردد.

 

رئیس انجمن حمایت از زندانیان شهرستان در خصوص جذب مشارکت های مردمی افزود: با این تفاسیر امسال نیز همچون سنوات گذشته در نظر داریم با برگزاری جشن گلریزان در منطقه اورامانات و جذب حمایت های مردمی به دامنه فعالیت های خیرخواهانه انجمن بیش از پیش دامن بزنیم ودر این راه از همه ی عزیزانی که بضاعت مالی دارند درخواست می نمائیم ما را همچنان مدد و یاری رسانند. قطعاً نیت صادقانه شهروندان معزز مرضی رضای حق التعالی خواهد بود.

 

صمدی در ادامه تصریح نمود در سال گذشته در جشن گلریزان شهرستان پاوه مبلغ ۷۰۰ میلیون ریال و در شهرستان روانسر ۳۴۰ میلیون ریال از طریق مشارکت های مردمی هدایای خیرین را جمع آوری نمودیم این در شرایطی است که حمایت های مذکور مختص به زمان خاص نبوده و خوشبختانه در طول سال این همراهی ها به طور پیوسته ادامه داشته است.

 

ایشان توسعه فعالیت ها را در دستور کار تعریف نمود و افزود: یکی دیگر از برنامه های پیش بینی شده توسعه فعالیت های انجمن حمایت از زندانیان به شهرستان های جوانرود و ثلاث باباجانی می باشد، امیدوار هستیم با حمایت های مجموعه ی عوامل موثر بتوانیم حداقل های مورد انتظار برآورد و تأمین گردد.

 

دادستان شهرستان پرهیز از تبعیض و.. را سرلوحه فعالیت های انجمن دانست و در ادامه تصریح نمود: نگاه ما به زندانیان نگاه انسانی و اسلامی بوده بنابراین توفیری بین زندانیان شهرستان های تابعه اورامانات مشاهده نمی گردد و در این راستا توزیع اعتبارات و خدمات ارائه شده به طور مساوی و یکسان برای همگان هزینه می گردد.

 

مسعود صمدی یکی از موفقیت های انجمن را در افتتاح حساب برای خانواده زندانیان غیرعمد برشمرد و افزود: نکته قابل می توان به توجه و تکریم بعد شخصیتی خانوارهای زندانیان اشاره نمود بطوریکه برای کلیه خانوارهای زندانیان در بند کارت بانکی سیبا در نظر گرفته شده است و بطور ماهیانه مبالغی به حساب آنان محرمانه و محترمانه واریز می گردد، این کارت تا زمانی که زندانی در زندان قرار دارد بطور پیوسته شارژ می گردد.

 

این حرکت ابتکاری و منحصربفرد انعکاس بزرگی را در بین صاحب نظران فراهم نموده است لازم به ذکر است به تناسب اعیاد و مراسمات مختلف بر مبالغ اهدایی افزوده می شود.

مسعود صمدی2

مقام قضایی در خصوص کیفیت زندان پاوه خاطر نشان ساخت: ممکن است مشکلات مالی سبب گردد شخص محترمی به عنوان زندانی به زندان راه یابد و چند مدتی را در آنجا بگذراند، اگر محیط ناسالم باشد چه بسا ممکن است به عنوان یک مجرم خطرناک به جامعه برگردد و یا اینکه تجارب ارزنده ای را کسب نماید.

 

لذا زندان از نظر زندانی و خانواده آن قابل توجه است از آنجایکه زندان پاوه به این موضوعات با جدیت بدان توجه و کاستی ها در همه ی زمینه ها برخورد می شود، همواره مورد توجه خانواده های زندانی بوده و تلاش مضاعف می نمایند. اگر در هر نقطه ای زندانی دارند با رایزنی و… به این مکان بازگردانند که این خود آن را می رساند که ما در زندان شهرستان پاوه خدا را شکر، یک فضای کاملاً سالمی داریم یعنی از آسیبها زندانی به دور است. در نتیجه زندانی به راحتی و با خیال راحت دوران محکومیت خودش را طی می کند و همینطور هم خانواده اش راحت هستند. یعنی واقعا خانواده اش فقط یک دغدغه دارند و آن هم این است که آن فرد فعلا در کنار آنها نیست.

 

وی در ادامه افزود: برای اینکه ما بتوانیم محیط را کاملا سالم نگه داریم بحث فرهنگی زندان را فعال کرده ایم. کلاس های قرآن، دینی و بحثهای تربیتی داریم و این ها خیلی کمک می کند به زندانیانی که در این مباحث شرکت فعال دارند.

 

رئیس انجمن حمایت از زندانیان در پاسخ به خدمات ارائه شده انجمن افزود: مبلغ ۲۶۳ میلیون ریال برای آزادسازی ۱۰ نفر زندانی، ۴۴ میلیون ریال صرف مسائل رفاهی زندان (کولر،ارتقاء سطح بهداشت و…)، ۷۶ میلیون ریال کمک به خانواده نیازمندان، کمک ماهیانه به خانواده های نیازمندان به مبلغ ۲۰۸ خانوار به مبلغ ۴۳۵ میلیون ریال ، تحت پوشش قرار دادن دانش آموزان زندانیان نیازمند به تعداد۲۶ نفر و هریک به میزان ۵۰۰ هزار ریال شمه ای از کارکدهای انجمن حمایت از زندانیان شهرستان پاوه واورامانات بوده است.

 

رئیس انجمن حمایت از زندانیان در خصوص مرخصی زندانی در طول دوران محکومیت افزود: قطعا با توجه به اینکه انجمن ارتباط نزدیکی با مجموعه زندان، خانواده زندانی ها و خود زندانی ها دارد اگر در عمل مشاهده نمودند که اینها دچار مشکلاتی هستند و گرفتاری هایی خانوادگی و.. دارند که لازم است به مرخصی بروند، آنها شناسایی می شوند، به مراجع قانونی معرفی و قطعا پیگیری می شود.

 

مسعود صمدی توصیه هایی را بدین شرح خطاب به جامعه یادآوری نمود و در ادامه گفت:اگر بخواهم جمله آخری را خدمت شما عرض کنم این است که زندانی از اقشار آسیب پذیر جامعه است، این آسیب پذیری فقط به خود زندانی بر نمی گردد. خانواده زندانی به مراتب بیشتر از خودش در معرض آسیب بیشتری است و اگر من و شمای شهروند فارغ از هر مسئولیت و جایگاهی که داریم به زندانی کمک نکنیم، این مشکلات به خانواده زندانی آسیب می رساند و در نهایت عواقب آن به خود من و شما برمی گردد.

 

باید بپذیریم، زندانی هم جزئی از این شهر است و در همسایگی من و شما زیست می نماید. اگر کسانی باشند که در زندان باشند، قطعاً خانواده اش از نظر مالی در تنگنا قرار می گیرد حال اگر آزادی زندانیش را مقدور نبیند ممکن است دست به کارهای مجرمانه بزند. (سرقت، فروش مواد و… )

 

در این شرایط انصاف و انسانیت ایجاب می نماید که در این خصوص ورودی آگاهانه داشته باشیم، در صورت امکان کمک نمائیم هرچه زودتر زندانی آزاد شود و از طرفی در زمانیکه خانواده زندانی، سرپرست خانوارش را در کنار خود ندارد نباید در مضیقه قرار گیرد، خدای ناکرده به راههای انحرافی هدایت شوند و خانواده زندانی خود مجرم شود، به عبارتی اگر یک نفر به زندان رفته ۵ مجرم دیگر تحویل جامعه داده نشود.

 

بگذاریم آن یک نفر با آرامش مدت محکومیت را سپری نماید و این ۵ نفر هم در مسیر سالم به زندگی خود ادامه دهند. چه بسا این ها وقتی محبت جامعه را به خودشان می بینند خویش را مدیون جامعه احساس نموده، در نتیجه در آینده زندانی و خانواده زندانی هم دیگر انگیزه ای برای ارتکاب جرم نخواهند داشت .

 ارسال شده در مورخه : جمعه، 13 تير ماه، 1393 توسط news2  پرینت

مرتبط باموضوع :

 مسلمانان ميانمار را قتل‌عام می‌کنند  [ دوشنبه، 13 شهريور ماه، 1396 ] 1775 مشاهده
 تایید صلاحیت 8 نفر در انتخابات ریاست جمهوری  [ سه شنبه، 31 ارديبهشت ماه، 1392 ] 3083 مشاهده
 آيا واقعا «عفو عمومی» فوریت نداشت؟!  [ پنجشنبه، 5 مهر ماه، 1397 ] 1148 مشاهده
 مصاحبه اختصاصی پینوس با مهدی عبدی  [ دوشنبه، 20 خرداد ماه، 1392 ] 2997 مشاهده
 از تولیدات موشکی تا مشکلات پوشکی  [ چهارشنبه، 14 شهريور ماه، 1397 ] 1025 مشاهده
امتیاز دهی به مطلب
انتخاب ها

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت

اشتراک گذاري مطلب
صفحات پيشنهادي
لينکدوني
پیامک

ســامـانه پیام کوتاه پینوسارسال خبر ، مقاله ، گزارش و ...شماره همراه خود را برای عضویت در خبرنامه پیامکی وارد کنید