پنجشنبه، 30 خرداد ماه، 1398

اسلام و حجاب

گردآورنده : کوثر ویسمرادی

بشر امروز در مسیر تحقق آرمان های خود راه تقابل میان سنت و مدرنیته را پیش گرفته است.یکی از مصادیق این تعارض ،رویکرد جنسیتی و تعریف نقش ها و مسئولیت ها و حقوق زن و مرد در قالب شبیه سازی آن دو به یکدیگر ونادیده گرفتن تفاوت های فطری است؛که محصول این تفکر ،ارزش و هویت زن و مرد را مورد تهاجم قرار داده و موجبات تزلزل بنیان جامعه بشری را فراهم می نماید.یکی از مهم ترین مقوله هایی که بر لزوم درک تفاوت های میان دو جنس زن و مرد به عنوان مکمل یکدیگر در نظام خلقت ،اشاره دارد،مبحث حجاب و پوشش است.
ادیان الهی فی الجمله بر ضرورت و ارزش پوشش انسان بویژه برای زنان ،تأکید نموده اند،اسلام در مقام تکمیل کننده ادیان آسمانی، اهمیتی خاص برای این مهم قائل شده و آن را ضامن سلامت جامعه و امنیت فرد قرار داده است. بدیهی است بحث پوشش ،نقش مستقیم و محسوس در تحکیم خانواده و سلامت اجتماع ایفا می نماید.از این رو امروزه ،با سرمایه گذاری دشمن در گسترش جنگ فرهنگی و هجمه به افکار جوانان ،مسئله حجاب با شبهاتی هر چند سطحی اما نگران کننده روبرو شده است.


جامعه ما از لحاظ پوشش زنان یکی از اخلاقی ترین جوامع دنیاست.در ایران بی حجاب وجود ندارد،به این معنی که همان قشر بی حجاب هم با حجاب ناقص ظاهر می شوند.

حجاب قبل از اینکه تکلیف زن باشد ،حق زن است.
همه ی  بی حجاب ها فساد اخلاقی ندارند و بی حجابی هرگز با فساد اخلاقی برابر نیست.البته برخی از افرادی که حجاب را رعایت نمی کنند دنبال فساد و شهوت رانی هستند.در حالیکه بعضی دیگر اصلا به این معنا که،آیا بی حجابی فساد است یا نیست،توجه نمی کنند.البته ما نمی خواهیم این رفتار را توجیه کنیم ،بلکه واقعیت این است که هر نوع بدحجابی و بی حجابی به هر دلیلی بد است.باید طبقه بندی شود و با هر کدام منحصرا برحسب خودش برخورد کرد.هر نوع بدحجابی و یا بی حجابی یک علت خاص دارد که باید شناسایی گردد.به بیان دیگر یکی از کارهای مهم این است که انواع حجاب و بی حجابی را باید طبقه بندی کرد.برهمین اساس نمی توان هرفرد با حجابی را ،زن عفیفی دانست،همان گونه که هر زن بی حجابی را نمی توان بی عفت دانست.
 
نظریه ی عده ای این است که ،هر چه حجاب را بیشتر سخت بگیریم،بدحجابی بیشتر می شود.چون دختر عفیف و با حجاب در خیابان نمی چرخد. دختر بی حجاب است که مرتب در خیابان می چرخد و با خود فکر می کند همه در جامعه اسلامی ما همین طور هستند. در واقع این نظریه یکی از برداشت های غلط و عوامانه درباره ی حجاب است.
 
البته نمی خواهیم بگوییم رابطه ی زن و مرد در جامعه ما اخلاقی است.اسلام اگر از نظر اخلاق اسلامی احکامی را مقرر نموده است و بر ترک برهنگی در عرصه ی عمومی تأکید می کند ،از طرف دیگر راه مشروع ارضاء نیازهای جنسی را کاملا باز گذارده و بسیار آسان می گیرد.
 
ازدواج در فرهنگ اسلامی،آسان ترین کار است و هیچ مانعی از طرف دین در مسیر ازدواج قرار داده نشده است. این ما هستیم که این سنت الهی را دشوار نموده ایم.
 
اسلام به ذات خود ندارد عیبی
هر عیب که هست از مسلمانی ماست
 
اتفاقی که در جامعه ما رخ داده این است که ،راه مشروع ارضاء نیازها را به دست خودمان مسدود نموده ایم. بگونه ای که ازدواج آنقدر سخت و مشکل شده که شبیه مردن شده است.
 
قانون حجاب هم، فقط فکر و ایده ی دینی واسلامی نیست بلکه مقتضی زندگی انسانی انسان است. شما به گذشته که نگاه کنید می بینید تمام انسانها اعم از مسلمان و غیر مسلمان تا 70 سال پیش پوشیده بودند،و برهنگی را توهین به خود می دانستند.
 
خداوند سبحان در آیه ی 26 و 27 سوره ی اعراف می فرماید:
" ای فرزند آدم!ما برای شما لباس فرو فرستادیم . بر شما باد لباس تقوا که بهترین لباس هاست."
 
یعنی همین لباس و پوشش ظاهری داشتن،هدف نیست. در واقع هدف از همین پوشش ظاهری و لباس؛تقوی ،ایمان و کرامت انسانی شماست.مبارزه با برهنگی فرهنگ مختص به اسلام نیست.
 
در ادامه حضرت حق می فرماید:"این امور همه از آیات خداست،تا شاید خدا را به یاد آورید . مبادا شیطان شما را فریب دهد!چنانچه پدر و مادر شما را فریب داد و از بهشت بیرون راند و برهنه کرد. مراقب باشید دوباره به همان دام نیفتید."
 
 
آن چیزی که الآن در گویش اجتماعی ما و در فرهنگ ایرانیان از آن به حجاب تعبیر می شود ،در واقع در فقه اسلام از آن تعبیر به حجاب نمی شود، بلکه در فرهنگ قرآنی و فقه اسلام آن را لباس و پوشش تعبیر می شود .
حجاب در لغت به معنای پرده و پرده نشینی نیست. یعنی مبارزه با جنسیت زدگی جامعه و جهت حفظ امنیت اخلاقی اجتماع و در جهت تکامل معنوی فرد ،به خصوص کرامت زن.
 
در حالیکه امروز برخی از جوامع و فرهنگ هایی هم قبلا  داشتیم که براساس پوشش های سخت افراطی حتی حبس زن در خانه و پوشش های افراطی و منع حضور زن در عرصه ی عمومی مخالف است و هم با برهنگی و لذت طلبی مخالف است ،لذا به زن اجازه داده است با رعایت پوشش و حریم عفاف و حفظ کرامت و احترام انسانی در فعالیت اجتماعی حاضر شود.
 
 
منبع:عفاف نماد هویت انسانیارسال شده در مورخه : دوشنبه، 28 شهريور ماه، 1390 توسط اسامه قادری  پرینت

مرتبط باموضوع :

 زنان، دست در دست قلم  [ سه شنبه، 18 ارديبهشت ماه، 1397 ] 1218 مشاهده
 قانون خانه  [ يكشنبه، 23 ارديبهشت ماه، 1397 ] 1111 مشاهده
 فرق عشق در زنان و مردان  [ چهارشنبه، 29 مهر ماه، 1394 ] 2453 مشاهده
 مــــادر  [ دوشنبه، 2 خرداد ماه، 1390 ] 4796 مشاهده
 طغیانِ جدایی  [ چهارشنبه، 7 شهريور ماه، 1397 ] 1479 مشاهده
نام:
ایمیل:

در مورخه : چهارشنبه، 30 شهريور ماه، 1390
خداوند حجاب را بر زنان واجب كرده تا مردان از هلاكي نجات يابند.
ارسال جوابیه ]

نام:
ایمیل:

در مورخه : پنجشنبه، 31 شهريور ماه، 1390
سلام، ممنون بابت مطلب مفید و آموزنده تون...‏↳‏ امیدوارم روزی بیاد که حجاب در جامعه ما همه گیر شود، ان شاالله ...‏↳‏ و به راستی که: " ازدواج آنقدر سخت و مشکل شده که شبیه مردن شده ‏!!‏
 "
ارسال جوابیه ]

نام:
ایمیل:

در مورخه : سه شنبه، 5 مهر ماه، 1390توسط
(مشخصات کاربر sharakampava | ارسال پیغام شخصی)
واقعیت این است که بیشتر بی حجابی ها را در جامعه ما نمی توان به بی عفتی نسبت داد. خیلی از افراد وجود دارند با اینکه حجاب را رعایت نمی کنند اما دیگر واجبات و عبادات را انجام می دهند. پس باید این امر را ریشه یابی کرد و علت آن را دانست و بر آن اساس اقدام کرد. در متن کم شدن ازدواج عامل اصلی بی حجابی اطلاق شده است ولی به نظر من در جامعه ما قضیه برعکس است. اگر بیاییم و یک آمار بگیریم بی حجابی دختران بعد از ازدواج خیلی بیشتر از قبل از ازدواج می باشد.
ارسال جوابیه ]

نام:
ایمیل:

در مورخه : سه شنبه، 5 مهر ماه، 1390توسط
(مشخصات کاربر Noha | ارسال پیغام شخصی)
سلام ممنون از مطلبتون. منم با کاک میلاد موافقم ،اما حالا بیایم و ریشه یابی کنیم که چرا این معضل بعد از ازدواج شایع تره: به نظر من دو تا دلیل عمده داره:1)مسئله حجاب اون فرد امری تقلیدی بوده یا بخاطر احترام و شاید ترس از والدین.2)دلیل دیگه که شاید مهمتره ولی کمتر مورد توجه باشه متأسفانه مردانی هستند که یا به دلیل عدم آگاهی و فهم نادرست از همسرانشان بی حجابی می خواهند و یا برعکس اصلا به این موضوع اهمیت نمی دهند و حجاب و عدم آن را به یک دید می نگرند،که این خود باعث سستی حجاب میان زنان شده است.
ارسال جوابیه ]

نام:
ایمیل:

در مورخه : پنجشنبه، 7 مهر ماه، 1390
زنان و مردان جامعه ما هر دو مقصرند! مردان مقصرند... زیرا هنگام بیرون رفتن از منزل مسواک ،صورتشونو اصلاح،عطر می زنند،لباس مرتب و اتو کشیده ولی زمانیکه در منزلند....!!!! و هنگام برگشتن به منزل در مورد زنان آرایش شده که در خیابان دیده اند تعریف و تمجید می کنند.بنابراین ما از زن خانه داری که قصد بیرون رفتن از منزل را دارد چه انتظاری باید داشته باشیم ،او نیز سعی می کند همانند شوهرش که خود را آراست برای جامعه و نیز همانند زنانی باشد که شوهرش تعریف کرد.در نتیجه بگونه ای خود را میآراید که حتی اگر ناگاه شوهرش او رادر خیابان ببیند نشناسدش! و زنان نیز مقصرند...چون اگر این زن در خانه خودش را برای همسرش بیاراید و زینت دهد،مرد هنگام دیدن زنان آرایش شده ی خیابانی به آنان نظر نمی اندازد. به نظر من هر دو مقصرند هم زنان جامعه ما و هم مردان.چون ناآگاهند ؛چون نمیدانند باید برای چه کسی خود را بیارایند. حضرت محمد (ص) هرگاه به منزل تشریف می آوردند قبل از صحبت با زنانش مسواک می زدند.
ارسال جوابیه ]

نام:
ایمیل:

در مورخه : شنبه، 9 مهر ماه، 1390توسط
(مشخصات کاربر kazari | ارسال پیغام شخصی)
سلام از نقطه نظر جالبی به بحث نگاه کرید. احساسم اینه که خیلی نیازمند فهم و تبیین این مساله هسیتم و بحث های عالمانه این چنینی می تونه به ما کمک کنه. نکته درستی که به اون اشاره کردید "قانون حجاب هم، فقط فکر و ایده ی دینی واسلامی نیست بلکه مقتضی زندگی انسانی انسان است. شما به گذشته که نگاه کنید می بینید تمام انسانها اعم از مسلمان و غیر مسلمان تا 70 سال پیش پوشیده بودند،و برهنگی را توهین به خود می دانستند." به نظرم این خیلی جای کار دارد که چه اتفاقی افتاد و چه شد که این فرهنگ تغییر پیدا کرد. بررسی این موضوع خیلی مسائل رو روشن میکنه. فیلم های خارجی که روایت گر سال های نه چندان دورند، این مسئله پوشیدگی رو کاملا دارند.
ارسال جوابیه ]

 
نام شما: [ کاربر جدید ]

نام (ضروری): 
ایمیل (ضروری): 
نظر:
کد امنیتی
کد امنیتی

  [ بازگشت ]
امتیاز دهی به مطلب
انتخاب ها

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت

اشتراک گذاري مطلب
صفحات پيشنهادي
لينکدوني
پیامک

ســامـانه پیام کوتاه پینوسارسال خبر ، مقاله ، گزارش و ...شماره همراه خود را برای عضویت در خبرنامه پیامکی وارد کنید