پنجشنبه، 11 آذر ماه، 1400

مشخص شدن خانواده دختر گمشده حلبچه ای

رئیس مجمع قربانیان بمباران شیمیایی حلبچه گفت که پس از عید فطر نتیجه قطعی آزمایشات ژنتیک برای مشخص شدن خانواده مریم باروتچیان دختر گمشده حلبچه ای نهایی و اعلام می شود.به گزارش خبرگزاری کردپرس: مریم باروتچیان یکی از کودکان قربانی بمباران شیمیایی شهر حلبچه است که پس از سالها بی خبری از هویت واقعی خود اکنون به زادگاه خویش بازگشته و برای یافتن خانواده خود در اقلیم کردستان عراق و شهر حلبچه تلاش می کند.
وی که در زمان بمباران شیمیایی حلبچه توسط رژیم ساقط شده بعث نوزادی چند ماهه بوده، همراه دیگر مجروحین و قربانیان به ایران منتقل شده و پس از فوت پدر و مادرش تحت حضانت و سرپرستی خانواده باروتچیان در شمال ایران قرار می گیرد.
مریم باروتچیان پس از اطلاع از هویت واقعی خود در تلاش یافتن خانواده حقیقی خود پس از گذشت 25 سال به اقلیم کردستان و حلبچه سفر کرده و اقدام به انجام دادن آزمایشات ویژه ژنتیکی می کند و این آزمایشات حلبچه ای بودن این دختر کُرد را اثبات کرده است.
اما در حال حاضر آخرین نتیجه این آزمایشات احتمال نسبت خونی وی را با سه خانواده حلبچه ای نشان داده و آزمایشات تکمیلی برای مشخص شدن نتیجه قطعی اینکه کدام یک آنان خانواده مریم باروتچیان هستند، ادامه دارد.
در این رابطه لقمان عبدالقادر رئیس مجمع قربانیان حلبچه در گفتگو با سایت رسمی حزب دمکرات کردستان (پارتی) اعلام کرد که در نشستی که با حضور نماینده ای از وزارت شهیدان و انفال شدگان و این مجمع انجام شد تصمیم گرفته شد که نتیجه قطعی این آزمایشات پس از عید فطر اعلام شود.
وی علت تأخیر طولانی در اعلام این نتیجه را لزوم حساسیت و دقت بالا در این آزمایشات دانست و تاکید کرد که آزمایشات قبلی کاملاً حلبچه ای بودن مریم باروتچیان را اثبات کرده و بنابراین تمامی اخبار و شایعات مبنی بر اینکه وی اهل حلبچه نیست، به شدت تکذیب می شود.
وی افزود: تاکنون شمار بسیاری از خانواده های حلبچه ای اعلام کرده اند که مشخصات و نوع مفقود شدن مریم باروتچیان با مشخصات کودکان مفقود شده آنان در زمان بمباران شیمیایی مطابقت دارد، اما طبق آزمایشات احتمال نسبت خونی وی با سه خانواده تائید شده است.
باروتچیان پیشتر و طی نامه ای سرگشاده از عدم رسیدگی مقامات اقلیم به درخواست های وی برای یافتن خانواده اش و نیز عدم همکاری برای انجام امورات و اسکان وی در اقلیم گلایه کرده بود.
از سوی دیگر آراس عابدی معاون مجمع قربانیان بمباران شیمیایی حلبچه اعلام کرد که مریم باروتچیان هنگام بازگشت به حلبچه، اعلام کرده توسط برخی فعالین استان کردستان مطلع شده است که در زمان بمباران شیمیایی 47 کودک و نوزاد خانواده های قربانی بمباران شیمیایی حلبجه‌، به اداره بهزیستی استان کرمانشاه منتقل شده و از طریق این اداره به خانواده های داوطلب سرپرستی کودکان، واگذار شده اند.
وی افزود: با توجه به اطلاعات دریافتی در مورد این کودکان، اقدامات لازم را به منظور تشکیل کمیته ای ویژه و گفتگو با مقامات استان کرمانشاه و یافتن این کودکان آغاز کرده ایم.
طی بمباران شیمیایی حلبچه توسط رژیم بعثی بیش از 5 هزار تن از ساکنین شهر، در هنگام بمباران جان خود را از دست داده و شمار بسیاری از آنان سالها از عوارض این حمله شیمیایی رنج برده اند؛ اما بسیاری از کودکانی که به همراه خانواده های خود و یا نیروهای امدادی ایرانی به ایران آورده شدند، مفقود شدند و طی سالهای گذشته برخی از آنان توانسته اند با بازگشت به حلبچه خانواده خود را بیابند؛ از جمله‌ «علی اسمین» با نام ایرانی و نام اصلی «زمانکو محمد احمد»  که‌ تحت حضانت خانواده‌ای مشهدی قرار گرفته‌ و پس از گذشت  21 سال موفق به‌ یافتن مادر و خانواده خود در اقلیم کردستان شد.ارسال شده در مورخه : پنجشنبه، 25 تير ماه، 1394 توسط اسامه قادری  پرینت

مرتبط باموضوع :

 جشن آغاز سال تحصیلی جدیددر مدارس روانسر  [ جمعه، 15 شهريور ماه، 1392 ] 28267 مشاهده
 تهران لرزید  [ جمعه، 19 ارديبهشت ماه، 1399 ] 1288 مشاهده
 زیباکلام دليل پایین بودن مطالعه در ایران را  [ سه شنبه، 21 ارديبهشت ماه، 1395 ] 2600 مشاهده
 در ونزوئلا چه خبر است؟  [ دوشنبه، 8 بهمن ماه، 1397 ] 1271 مشاهده
 تعطیلی گروه‌های شغلی در ۴۳ شهرستان  [ يكشنبه، 4 آبان ماه، 1399 ] 497 مشاهده
امتیاز دهی به مطلب
انتخاب ها

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت

اشتراک گذاري مطلب
صفحات پيشنهادي
لينکدوني
پیامک

ســامـانه پیام کوتاه پینوسارسال خبر ، مقاله ، گزارش و ...شماره همراه خود را برای عضویت در خبرنامه پیامکی وارد کنید