يكشنبه، 22 تير ماه، 1399

روز خبرنگار .... سخنی با ....

 خبرنگاری، حدیث مفصل و زیبای عشق است و خبرنگار، عاشق و شیفته این باغ عطرآگین. هفدهم مردادماه روز گرامیداشت روشنگری و آگاهی بخشی بر خبرنگاران بی‌ادعا گرامی‌باد.http://s3.picofile.com/file/8205013634/photo_2015_08_08_17_01_25.jpg

 

این روز نماد حق‌بینی و حق‌نویسی و گام نهادن در مسیر آگاهی بخشی و نیک‌اندیشی و روز اطلاع‌رسانی با سلاح قلم است. خبرنگاران سربازان فعال جبهه فرهنگی، جریان‌سازان بزرگ جامعه و وجدان‌های بیدار زمانه خویش‌اند که بدون پشتوانه مالی و امنیت شغلی یا روانی در فضایی سرشار از استرس، 24 ساعت شبانه‌روز برای احقاق حق و آگاهی و تنویر افکار عمومی در تکاپو هستند و این همان چیزی است که جمع کثیری از مسئولان و مردم آن را نمی‌دانند یا نمی‌بینند!

روزنامه‌نگاری یعنی «چشم‌هایی مراقب همه چیز» و به قول فرخی یزدی، یکی از اساتید برجسته روزنامه‌نگاری «مبادا روزی نام ملّتی به خاطر آشفتگی اصحاب قلم از «قلم» بیفتد!» و این یک هشدار است که خبرنگاران را دریابید نه به خاطر منافع شخصی و سیاسی که برای جایگاه رفیع و شأن والای این حرفه.


یکی از اهداف اداره‌ فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌تواند ارتقای منزلت اجتماعی اهالی رسانه باشد. از مشکلات و کاستی‌ها این حرفه که همه ساله در بزرگداشت روز خبرنگار از سوی رسانه و مطبوعات بازگو و فردای همان روز فراموش می شود، نبود دوره‌های آموزشی برای خبرنگاران در شهرستان‌ها، مشکلات عدیده بیمه خبرنگاران، عدم‌توجه به حقوق و حق‌الزحمه خبرنگاران در مطبوعات محلی از سوی اداره ارشاد اسلامی(به عنوان سازمان حمایتی خبرنگاران)  و نبود نرخ و تعرفه مشخصی در این زمینه، و نهایتاً عدم‌اتحاد رسانه‌ها، است.

از سوی دیگر ما هر ساله در روز خبرنگار شاهد بروز و حضور چهره‌های جدیدی هستیم، این به خودی خود بد نیست و نیاز این حرفه است، اما متاسفانه برخی از آنان با حضوری کم رنگ در این حرفه تنها عنوان خبرنگار را یدک می‌کشند! این در حالی‌ است که تعداد خبرنگاران فعال، بسیار معدود است و مابقی شاید خیلی تعهدی به حرفه خبرنگاری نداشته و گهگاه حضوری تفریحی و کم‌رنگ دارند.

در جلسات و نشست‌ها، بارها شنیده‌ایم مسئولان فقط رسالت و وظایف رسانه‌ها را مطرح می‌کنند ولی از کنار این مسأله به آرامی می‌گذرند که آن‌ها در قبال اهالی خبر و رسانه چه وظیفه‌ای دارند. نکته بعدی این است که خبرنگاران  سرگردانند، و وقتی با مشکل مواجه می‌شوند نمی‌دانند باید سراغ کدام کی بروند و پاسخ قانع‌کننده‌ای دریافت نمی‌کنند.

امروز خبرنگاران در خط مقدم جبهه فرهنگی کشور قرار دارند بنابراین انتظار می‌رود اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی اگر خواستار اثر گذاری و ایجاد شرایطی برای تعمق بیشتر در حوزه فرهنگ هستند به فعالان این عرصه توجه ویژه‌ای داشته باشند. اکنون خبرنگاران به عنوان رکن اصلی رسانه‌ها، نیازمند حمایت جدی مسئولان نه در کلام که منتظر عمل آن‌ها هستند و تا شاید روزی امیدها و وعده‌ها به نتیجه برسند.ارسال شده در مورخه : شنبه، 17 مرداد ماه، 1394 توسط اسامه قادری  پرینت

مرتبط باموضوع :

 واکنش بارزانی به بمباران مواضع پ.ک.ک  [ جمعه، 9 مرداد ماه، 1394 ] 2374 مشاهده
 گزارش تصویری تظاهرات مردم مصر علیه کودتا  [ يكشنبه، 14 مهر ماه، 1392 ] 2889 مشاهده
 عیدی روحانی و زنگنه به مردم کردستان  [ سه شنبه، 30 مهر ماه، 1392 ] 2772 مشاهده
 معاون رئیس جمهور در موزه مردم شناسی پاوه  [ شنبه، 3 فروردين ماه، 1398 ] 690 مشاهده
 فقط ياد گرفته‌ايم بگوييم كار خودشونه  [ سه شنبه، 29 تير ماه، 1395 ] 2003 مشاهده
امتیاز دهی به مطلب
انتخاب ها

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت

اشتراک گذاري مطلب
صفحات پيشنهادي
لينکدوني
پیامک

ســامـانه پیام کوتاه پینوسارسال خبر ، مقاله ، گزارش و ...شماره همراه خود را برای عضویت در خبرنامه پیامکی وارد کنید