پنجشنبه، 2 خرداد ماه، 1398

ظريف ماجراي دست‌دادنش با اوباما را گفت

"رابین رایت" خبرنگار "نیویورکر" متن مصاحبه خود با وزیر امور خارجه ایران را منتشر کرده است. او در این مصاحبه پرسش های خود درباره اوضاع منطقه را از وزیر امور خارجه ایران مطرح کرده است.ه گزارش خرداد، خبرنگار "نیویورکر" اشاره می‌کند که "ظریف" این روزها "خواستنی" تر شده است. او در این باره می‌نویسد: "در مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفته شد که او با رییس جمهوری امریکا دست داده است، ظریف به همراه کری وزیر امور خارجه امریکا از نامزدهای مشترک دریافت جایزه صلح نوبل هستند، او هم چنین دوبار با کری ملاقات داشته است. ظریف میزبان نمایندگان و مقام های جمهوریخواه و دموکرات دولت های پیشین امریکا بود، او با سردبیران و خبرنگاران امریکایی صبحانه خورد و با کارشناسان هسته ای امریکایی دیدار داشت. ظریف هم چنین دیدار کوتاهی با هیئت سردبیری نشریه "تایمز" داشت. او در جلسه ای در دانشگاه "دنور" نیز حضور یافت البته این حضور به صورت پخش زنده و از راه در بود چرا که دیپلمات های ایرانی نمی توانند در منطقه ای دور از بیست پنج مایلی اطراف نیویورک سفر کنند."

رایت اشاره می کند که روز قبل از بازگشت ظریف به ایران با او در محل اقامت سفیر ایران در سازمان ملل در نزدیکی موزه متروپولیتن مصاحبه كرده است. ظريف در پاسخ به اين سئوال كه آیا می دانستید که اوباما خواهد آمد و با شما دست خواهد داد؟ گفت: نه این موضوع برنامه ریزی نشده بود. در عرف این گونه این نیست که رییس دولتی برای دست دادن با یک وزیر امور خارجه برنامه ریزی کند. برنامه ریزی در این باره توهینی به یک رییس دولت محسوب می شود. اوباما دو ساعت زودتر در مجمع عمومی سخنرانی داشت و ما پیش بینی نمی کردیم که راهرو مجمع او را ببینیم. همان گونه که من بیرون رفته بودم. من نمی دانم به چه دلیلی آقای اوباما وارد راهرو شد و ما خیلی ساده همدیگر را دیدیم. من چه در زمان ضبط مصاحبه و چه در خارج از زمان رسمی ضبط می گویم که این اتفاق کاملا تصادفی بود.

ظريف در پاسخ به اين سئوال كه آیا این موضوع برای شما در داخل ایران هزینه ای را در پی خواهد داشت؟ اظهار داشت: قطعا این گونه خواهد بود. با این حال، هر آن چه من انجام می دهم در داخل هزینه خواهد داشت در نتیجه این موضوع یک انحراف نبوده است. وي همچنين در پاسخ به اين سئوال كه چرا پرزیدنت روحانی علاقه ای به دیدار با پرزیدنت اوباما نداشت؟ مقام های کاخ سفید برای من روشن ساختند که آنان مایل به تلاش هایی برای صورت دادن دیدار بوده اند نيز گفت: چرا که ما بر این باوریم آنچه اکنون اولویت دارد اجرای توافق است و این موضع اولویت نخست ماست. شما نیازی ندارید کاری را انجام دهید که وضعیت را پیچیده تر کند. این برای ا امری مهم و اساسی است.ارسال شده در مورخه : چهارشنبه، 15 مهر ماه، 1394 توسط اسامه قادری  پرینت

مرتبط باموضوع :

 محمدمرسی: خواستار تشکیل کنفرانس مطبوعاتی  [ يكشنبه، 27 مهر ماه، 1393 ] 1836 مشاهده
 برای کنکوری‌ها.... / صدیق قطبی  [ پنجشنبه، 16 مرداد ماه، 1393 ] 2189 مشاهده
 عدم کاندیداتوری محمد ابراهیمی در انتخابات  [ شنبه، 5 فروردين ماه، 1396 ] 1314 مشاهده
 شبی با شعر و موسیقی در سالن ارشاد پاوه  [ سه شنبه، 27 خرداد ماه، 1393 ] 2058 مشاهده
 نامزد حزب عدالت و توسعه رئیس پارلمان ترکیه  [ شنبه، 13 تير ماه، 1394 ] 1268 مشاهده
 
نام شما: [ کاربر جدید ]

نام (ضروری): 
ایمیل (ضروری): 
نظر:
کد امنیتی
کد امنیتی

  [ بازگشت ]
امتیاز دهی به مطلب
انتخاب ها

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت

اشتراک گذاري مطلب
صفحات پيشنهادي
لينکدوني
پیامک

ســامـانه پیام کوتاه پینوسارسال خبر ، مقاله ، گزارش و ...شماره همراه خود را برای عضویت در خبرنامه پیامکی وارد کنید