جمعه، 1 تير ماه، 1397

معرفی کتاب گفت‌وگو با مخالف از منظر قرآن

برای مشاهده معرفی کتاب «گفت‌وگو با مخالف از منظر قرآن» به نویسندگی  مولود بهرامیان عضو تحریریه‌ی مجله اندیشه اصلاح و کارشناسی ارشد فلسفه‌ی اخلاق ، به ادامه مطلب مراجعه نمایید 

معرفی کتاب «گفت‌وگو با مخالف از منظر قرآن»
نویسنده:  مولود بهرامیان
ناشر:  نشر احسان
سال چاپ:  ۱۳٩٥
قطع:  وزيرى
تعداد صفحات: ٢٠٨
شمارگان: ٢٠٠٠
تعداد جلد:  ١
 جایگاه متعالی گفت‌وگو در جهان معاصر پیامد درکی نوین از آن است که در صد سال اخیر در نظریه‌های گوناگون ارائه شده است. در این نظریه‌ها گفت‌وگو ارتباط گفتاری خاصّی در نظر گرفته می‌شود که از دیگر ارتباط‌ها مانند تک‌گویی، مشاجره، مناظره، مذاکره، بحث، گپ و... متمایز است. هرکس گام در راه گفت‌وگو می‌گذارد، نقطه‌ی عزیمت خویش را «ندانستن» قرار می‌دهد و چون می‌داند که گفت‌وگو از «شنیدن» آغاز می‌شود، جسارت ورود به عرصه‌های ناشناخته را دارد.
«گفت‌وگو با مخالف از منظر قرآن» پژوهشی تطبیقی است که با مقایسه و برآورد نمودن تلقّی‌های جدید و قدیم فلسفی از مفهوم گفت‌وگو درصدد بازخوانی این عنصر در قرآن کریم است. در این میان به آرای مفسّران و شارحان معاصر و کلاسیک این کتاب مقدّس رجوع و استناد شده است.
در فصل اوّل با ارائه‌ی کلّیّات مسئله و طرح پرسش‌هایی چند، از ماهیّت و ضرورت پژوهش سخن به میان آمده است. در فصل دوّم مروری بر اخلاق و فلسفه‌ی اخلاق به‌عنوان یک معرفت درجه‌ی دوم که به چرایی مسائل اخلاق می‌پردازد و نیز به «اخلاق کاربردی» که این پژوهش در چارچوب آن قرار می‌گیرد، اشاراتی رفته است. همچنین به «چیستی دشمنی» و «اخلاق مخالفت» به‌طور عام، پرداخته شده است.
فصل سوّم علاوه بر اینکه ضرورت گفت‌وگو و موانع آنرا در جهان کنونی بررسی می‌کند، به ارائه‌ی رویکردهای جدید از گفت‌وگو در دوران معاصر و ازجمله واکاوی آرای فیلسوفان گفت‌وگو مانند یورگن هابرماس، گادامر و باختین می‌پردازد. در فصل چهارم به کاربرد مفهوم گفت‌وگو در قرآن و انواع آن ازجمله، «حکمت»، «موعظه‌ی حسنه» و «مجادله» یا همان «جدال بالّتی هی أحسن» به‌نحو مبسوطی پرداخته شده است و قواعد و اصول کلّی گفت‌وگو با مخالف از دیدگاه قرآن بررسی شده است.
نویسنده در فصل پنجم و پایانی کتاب، «اخلاق مخالفت» و پیامد گفت‌وگو در قرآن و علل و عوامل اختلاف از دیدگاه قرآن را بررسی نموده و وجه فارق گفت‌وگو در قرآن را با نظریه‌های کهن و نوین گفت‌وگو بررسیده است.

 

 

 ارسال شده در مورخه : شنبه، 13 شهريور ماه، 1395 توسط cafeweb  پرینت

مرتبط باموضوع :

 رمضان؛ ماه فرصت ها  [ سه شنبه، 1 خرداد ماه، 1397 ] 420 مشاهده
 عبادت و هدف از آن  [ دوشنبه، 17 مهر ماه، 1396 ] 659 مشاهده
 مرگ و یاد کردن آن  [ جمعه، 25 آذر ماه، 1390 ] 5978 مشاهده
 شب احیاء با پینوس ( ویژه ی شب 29 رمضان )  [ چهارشنبه، 24 تير ماه، 1394 ] 1652 مشاهده
 فضیلت و عظمت روزه عرفه  [ سه شنبه، 7 شهريور ماه، 1396 ] 4601 مشاهده
 
نام شما: [ کاربر جدید ]

نام (ضروری): 
ایمیل (ضروری): 
نظر:
کد امنیتی
کد امنیتی

  [ بازگشت ]
امتیاز دهی به مطلب
انتخاب ها

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت

اشتراک گذاري مطلب
صفحات پيشنهادي
لينکدوني
پیامک

ســامـانه پیام کوتاه پینوسارسال خبر ، مقاله ، گزارش و ...شماره همراه خود را برای عضویت در خبرنامه پیامکی وارد کنید