چهارشنبه، 1 آذر ماه، 1396

پستی هم بد است

نویسنده : جلیل بهرامی نیا /// ما انسان ها تنها موجودی هستیم که از حیث آداب زندگی، ناقص و خام به دنیا می آییم و فقط قابلیت و ابزار انسان شدن را با خود داریمتربیت یافتگی و فرهیختگی به یک معنا،تصفیه غرائز و هوس ها با استفاده از فیلتر اخلاق و قانون است.یکی از عوامل مؤثر بر نگرش و رفتار ما انسان ها،موقعیت و جایگاه اجتماعی ماست؛تغییر موقعیت،معمولا به تغییر شخصیت منجر می شود؛ همه شنیده و شاید نالیده ایم که:

یا رب مباد که گدا معتبر شود      گر معتبر شود از خدا بی خبر شود!

این مثل مخصوصاً در جوامع غیردموکراتیک و توسعه نایافته که در آن معمولاً نظام اداری، کژکارکرد است و بستر  نقد  مقامات نیز مهیا نیست، رواج و لذت بیشتری دارد و در محافل دوستانه به عنوان یک طعن بر ضد دولتمردان مبادله می شود!

اما نباید از یاد برد که فرودستی نیز در انواع اقتصادی یا سیاسی یا اجتماعی خود، همانند فرادستی و دارندگی، قابلیت منحرف سازی مسیر رشد و تباه سازی شخصیت ما انسان ها را دارد و اگر هشیاری و مراقبت لازم نداشته باشیم به مانعی بزرگ بر سر راه بالندگی شخصی و توسعه اجتماع تبدیل خواهد شد! اگر آفت به دولت رسیدن، مستی است، ذلت و فرودستی نیز کبریت بی خطر نیست و فضا را برای آلودگی ما به “پستی” فراهم می کند و غریزه حسادت و حقارت را فعال می سازد!

کافی است صادقانه به خودکاوی و ارزیابی خود بپردازیم تا دریابیم قربانی موقعیت فرودستی نسبی خود هستیم و ریشه برخی نگرش ها و رفتارهای ما،عقده فروتری است؛ خانمی که از لحاظ زیبایی در درجه فروتر قرار دارد، حسادت خود به اطرافیان زیباتر را در قالب تخریب شخصیت و کژخوانی رفتارهای آنان نشان می دهد و مثلا آشپزی و سلیقه خانه داری آنان را بهانه می سازد! فردی که به لحاظ تعهد و موقعیت دینی در درجه فروتر است، به جستجو و بزرگنمایی عیوب همگنان دیندارش علاقه مند می گردد؛ زیردستان اداری، به جای درک مأموریت انسانی و همکاری با مدیران در جهت موفقیت سازمان، به روش های پستی آلود و حقیرانه بر ضد آنان متوسل می شوند و مانند آب خوردن بر ضدشان تهمت و عیب می بافند و ….!

راست است که مستی ناشی از دارایی، ویرانگر و نکوهیدنی است، اما محرومیت نیز در جنباندن غریزه و هوس، سابقه و سلیقه قابل ملاحظه ای داشته است و پستی ناشی از فروتری نیز، اگر خطری جدی تر و شرافت سوز تر نباشد کمتر نیست!

چه خوب است مراقب و هشیار باشیم قربانی عوارض موقعیت اجتماعی خویش نشویم و اخلاق و وجدان خویش را تابعی از متغیر جایگاه خویش قرار ندهیم؛ بلکه تغییرات موقعیتی را به خدمت شکوفایی انسانی و ترقی معنوی خویش درآوریم:

گر به دولت برسی، مست نگردی مردی     گر به ذلت برسی، پست نگردی مردی
اهل عالم همه بازیچه دست هوسند        گر تو بازیچه این دست نگردی مردی!ارسال شده در مورخه : شنبه، 29 آبان ماه، 1395 توسط cafeweb  پرینت

مرتبط باموضوع :

 هجوم به فرهنگ مردم کردستان با سریال ماهواره  [ دوشنبه، 2 دي ماه، 1392 ] 1838 مشاهده
 نقش رسانه های تصویری در زوال دوران کودکی  [ دوشنبه، 17 مرداد ماه، 1390 ] 8636 مشاهده
 قتل کولبران را متوقّف کنید!  [ دوشنبه، 8 شهريور ماه، 1395 ] 844 مشاهده
 دوستان آریایی .... !!!  [ دوشنبه، 6 مهر ماه، 1394 ] 822 مشاهده
 ارتباط نامشروع بین دختر وپسر  [ پنجشنبه، 22 خرداد ماه، 1393 ] 1848 مشاهده
 
نام شما: [ کاربر جدید ]

نام (ضروری): 
ایمیل (ضروری): 
نظر:
کد امنیتی
کد امنیتی

  [ بازگشت ]
امتیاز دهی به مطلب
انتخاب ها

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت

اشتراک گذاري مطلب
صفحات پيشنهادي
لينکدوني
پیامک

ســامـانه پیام کوتاه پینوسارسال خبر ، مقاله ، گزارش و ...شماره همراه خود را برای عضویت در خبرنامه پیامکی وارد کنید