چهارشنبه، 12 آذر ماه، 1399

بیانیه جماعت دعوت و اصلاح

بیانیه جماعت دعوت و اصلاح در رابطه با رویدادهای بانه /// بار دیگر برخورد قهرآمیز و غیرقابل فهم با کولبران، فاجعه آفرید. ضمن عرض تسلیت به خانواده‌های داغدار جانباختگان و ادای احترام و طلب آمرزش برای همه انسان‌های شریف و سختکوشی که در فقدان فرصت‌های مناسب شغلی، بعضاً به‌رغم برخورداری از مدارج علمی بالا، در مسیر کولبری به‌مثابه تنها راه موجود برای امرار معاش خانواده‌هایشان جان باختند، لازم می‌دانیم موارد زیر را با جامعه، کنشگران و متولّیان‌ امر در میان گذاریم:١- حق حیات توأم با کرامت، ابتدایی‌ترین و خدشه‌ناپذیرترین حق هر انسانی است و نخستین تکلیف حاکمیت‌‌ها در هر کشوری پاسداشت آن است. شلیک مرگبار به حیات انسان‌ها – به‌فرض ارتکاب خطا و حتى جرم - غیر قابل توجیه است و زیبنده هیچ نظامی نیست.

٢- تکرار این رویدادهای تلخ در شکل‌های مشابه و در مناطق حسّاس‌ هویّتی‌ کشور، نشانه ناکارآمدی در شناسایی کانون مشکل و فقدان رویکرد راهبردی در جهت حل آن است. طراحی یک رویّه‌ کارساز و قابل اجرا مسؤولیت‌ ذاتی نهادهای مرتبط در این حوزه است.

٣- مرز برای مرزنشینان می‌تواند یک فرصت ارزشمند باشد. کوتاهی در مدیریت حکیمانه و دوراندیشانه مرزها، این پتانسیل ارزشمند را به تهدید تبدیل می‌کند. روا نیست مرزنشینان سربلند، وظیفه پاسداری از مرزها را داشته باشند، اما از حدّاقل‌های اقتصادی مرزنشینی، آن هم با این کیفیت دشوار و نافی کرامت بی‌بهره گردند و نه‌تنها نتوانند از آن نان فراهم کنند، بلکه جان خود را نیز بر سر آن ببازند.

٤- تأکید روشن همه ارکان نظام و شخص مقام معظم رهبری در جایگاه فرمانده کل قوا بر ضرورت پرهیز از برخورد قهرآمیز و خشونت‌بار، تکلیف همه نیروهای میدانی را، اعم از نظامی و امنیتی روشن نموده است. تداوم این‌گونه برخوردها و به خاک و خون کشیدن کولبران با رهنمودهای موصوف و الزامات حکمت و مصلحت در زمامداری در تضاد آشکار است.

٥- حفظ آرامش و خویشتنداری، مقدمه ضروری به نتیجه رساندن اعتراضات مدنی و احقاق حقوق پایمال شده است. در این زمینه شهروندان و نهادهای متولّی‌ مسؤولیت‌ مشترک دارند و امید می‌رود گام‌های آینده در فضایی عقلانی در جهت پیگیری مطالبات برداشته شود.

٦- از دولت محترم انتظار می‌رود در جهت تحقّق‌ توسعه متوازن، زمینه ارتقای مناطق کمتر برخوردار را بیش از گذشته فراهم نماید و بازارچه‌های مرزی را در جهت رونق اقتصاد محلّی‌ و بهبود شاخص‌های توسعه سامان دهد.

جماعت دعوت و اصلاح

۹۶/۰۶/۱۶ارسال شده در مورخه : دوشنبه، 20 شهريور ماه، 1396 توسط اسامه قادری  پرینت

مرتبط باموضوع :

 درخشش ورزشکاران پاوه در مسابقات پرس سینه  [ سه شنبه، 27 خرداد ماه، 1393 ] 2511 مشاهده
 قرضاوی: نیروهای امنیتی مسول انفجار منصوره  [ شنبه، 7 دي ماه، 1392 ] 2175 مشاهده
 2200 نفر شهید و 10 هزار نفر زخمی،امروز در مصر  [ چهارشنبه، 23 مرداد ماه، 1392 ] 3069 مشاهده
 فراخوان مسابقه عکاسی ، سایت تابش  [ سه شنبه، 25 تير ماه، 1392 ] 3997 مشاهده
 فوت و فن ویروس‌کُشی  [ جمعه، 9 اسفند ماه، 1398 ] 434 مشاهده
امتیاز دهی به مطلب
انتخاب ها

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت

اشتراک گذاري مطلب
صفحات پيشنهادي
لينکدوني
پیامک

ســامـانه پیام کوتاه پینوسارسال خبر ، مقاله ، گزارش و ...شماره همراه خود را برای عضویت در خبرنامه پیامکی وارد کنید