پنجشنبه، 30 خرداد ماه، 1398

قسمت دوم

4 -رشد اجتماعی: رشد اجتماعی رابطه نزدیكی با رشد عاطفی و فكری دارد ، زیرا شخصی كه از لحاظ اجتماعی رشد كرده است ، روابط اجتماعی را بهتر درك می كند . او می داند چگونه با دیگران ، به خصوص خانواده و همكارانش سازش كند . او درك می كند كه انتظارات اجتماع از او چیست و تا اندازه زیادی قادر است خود را با این توقعات تطبیق دهد .همچنین او آماده قبول مسئولیت است و نسبت به محدودیتهای خود آگاهی دارد.

5-تفاوت سنی:
از عوامل مهم موفقیت در زندگ زناشویی رعایت سن مناسب هنگام ازدواج است. اگر اختلاف سن خیلی زیاد باشد و جوانی با فردی میانسال ازدواج كند، اختلاف سن، موجب اختلاف در جهان بینی و نحوه نگرش به زندگی، خویشتن و دیگران می شودکه به نوبه خود، توقعات و انتظارات زوجین از یک دیگر را به شیوه ای شكل می دهد،که موجب اختلاف و ناسازگاری خانوادگی خواهد شد. پس هم كفو بودن در سن ، و تفاوت 2 تا 6 سال ( یعنی مرد بزرگتر باشد) ، یكی از عوامل مؤثر رسیدن به زندگی متعادل و منطقی خواهد بود.


تجربه نشان داده است که وقتی اختلاف سن بین دخترو پسر زیاد باشد پس ازگذشت سالیانی چند استحکام خانواده دچار تزلزل می شود.همچنین متخصصان سن مناسب ازدواج برای دختران را ۱۸ تا ۲۴ سال و برای پسران ۲۴ تا ۲۸ سال توصیه می کنند.

6-تناسب تحصيلي :
هرچه زن و شوهر از نظر تحصیلات علمی به هم نزدیک تر باشند،درنتیجه تفاهم بیشتری با هم داشته و در زندگی امكان خوشبختي و سعادتمنديشان ‍،‌افزايش خواهد يافت. بسیار خوب است که زن و شوهر از نظر معلومات و تحصیلات علمی، خیلی با هم فاصله نداشته باشند و در ردیف یکدیگر باشند تا تفاهم بیشتر در زندگی شان به وجود آید.
 اگر يكی از زوجین فارغ التحصيل دانشگاه باشد، ولي طرف ديگر تحصيلات ابتدايي داشته باشد ، اختلاف و ناسازگاری خانوادگی رخ خواهد داد.زیرا فردی كه تحصیلات دانشگاهی مثلاً در مقطع لیسانس را تجربه كرده است ، افكار و عقایدش به طرز خاصی شکل گرفته كه منطبق با محیط و فضای خاص دانشگاهی است . بنابر این او آموخته است افكار انتزاعی خود را در برخوردها فعال نگهدارد و برای هر چیز دلیلی بطلبد،اما آن طرف دیگر که دارای بهره هوشی طبیعی و دارای تحصیلات در مقطع ابتدایی است ،چون با وی هم کفؤ نیست، ممكن است دچار آزردگي شده و احساس حقارت در او به وجود آید.
اين موضوع به ويژه در مورد مردي كه همسر او تحصيلات عالي تري دارد بیشترصدق مي كند ، زيرا در اين صورت شوهر ممكن است زن خود را برتر احساس نمايد و زن نيز به دوستان خود كه داراي شوهران تحصيلكرده اند رشگ ببرد. بنابر این مهم است که زن و شوهر سطح دانششان به هم نزدیک باشد، زیرا تحصیلات رفتارها، نحوه سخن گفتن، نشست و برخاست، معاشرت های اجتماعی، توانائی های متفاوت و مهارت های لازم برای یك زندگی مشترك موفق را تحت تأثیر قرار می دهد.به این دلیل تحصیلات مشابه مسبب همگونی است.

7- توافق طرز فكر و علائق :
طرز تفكر ‍، موضوع بسیار مهمی است ، و شامل قضاوت درباره مسائل مهم زندگی است. زیرا بر اساس آن « فلسفه زندگی » هر فردی ریخته می شود. طرز فكر و اندیشه افراد از نوع فرهنگ، سطح تحصیلات و سن افراد تأثیر می پذیرد. مشابه بودن در نوع تفكر، به همسطح بودن و یكسانی در نوع جهان بینی و فهم و ادراك زن و مرد نسبت به مسائل مختلف فردی، اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی كمك می كند . شیوه تفكر یكسان و به یك جهت نگریستن كمك می كند تا طرفین بتوانند از دریچه چشم دیگری به دنیا بنگرند و مسائل گوناگون را تحلیل كنند.طبیعتاً دیدگاه مشترك و نسل مشترك، به همراه فرهنگ مشترك پایه های استواری برای كوچكترین و مستحكمترین نهاد اجتماعی بشر (خانواده) خواهد بود.
اما عدم توافق در طرز فكر می تواند کانون زندگی زناشوئی را، تلخ و سست نماید. مثال زیر تا حدی این موضوع را روشن میکند.اگر شوهر ،‌ فردی تخیلی و ایده آلیست ، ولی زن شخص واقع بین و به اصطلاح رئالیست باشد ، شوهر ممكن است از رویه خشك و زیاده از حد مادی زن خود خسته شود و احساس كند كه زنش قدرت درك معنویات و ظرایف زندگی را ندارد. زن واقع بین نیز ممكن است از دست شوهر تخیلی و فلسفه باف خود به ستوه آید و او را آدمی خیالباف ،‌ تنبل و دور از حقیقت زندگی بداند و دائماً آرزو كند كه ای كاش شوهرش قدری به خود بیاید و واقعیات زندگی را آن طور كه هست مشاهده كند.
همچنین طرز فكر علائق فرد را تحت تاثیر قرار می دهد، علائق شامل: فعالیتهای متعدد روزانه از قبیل رفتن به سینما ، تئاتر ،‌كنسرت، گوش دادن به رادیو و تماشای تلویزیون ، خواندن كتاب،‌ رفتن به مهمانی ،‌ سخنرانی ها و امثال آن می گردد. البته نباید انتظار داشت كه زن و شوهر در همه این علایق با یكدیگر توافق داشته باشند ، ولی برای سعادت خانواده توافق كلی در قسمت عمده ای از علایق ضرورت دارد،که توافق طرز فكر و اندیشه زوجین در ایجاد آن اهمیت بسزایی دارد، در این صورت است که امكان وجود یك كانون خوشبختی شکل می گیرد.

8- تشابه مذهبی :
شباهت در عقاید مذهبی به قدری در سعادت كانون زناشویی اهمیت دارد كه روان شناسان ،‌ ازدواج دو نفر از مذاهب مختلف را معمولا غیر عاقلانه می دانند . دلایل این نظریه بسیار است.
در وهله اول ،‌اگر تنها یكی از دو همسر به عقاید مذهبی خود با ایمان كامل پایبند باشد ، امكان اختلاف نظر در این مورد زیاد خواهد بود. به علاوه آنچه كه در این زمینه اهمیت دارد ، تربیت كودكان بر حسب عقاید مذهبی به خصوص است.
یكی دیگر از مشكلات ازدواج افرادی كه دارای مذاهب مختلف اند ، مخالفت اولیاء آنهاست ، زیرا این مسئله اغلب باعث جدایی جوان از پدر و مادر خود می شود و بعدها ممكن است هر یك از طرفین تقصیر این جدایی را به گردن همسر خود بیندازد. ولی اگر یكی از طرفین مسئله مذهب را جدی نگیرد ،‌احتمالا مشكل حادی پیش نخواهد آمد.ارسال شده در مورخه : يكشنبه، 20 آذر ماه، 1390 توسط اسامه قادری  پرینت

مرتبط باموضوع :

 دختران و پسران فراری  [ دوشنبه، 29 تير ماه، 1394 ] 1878 مشاهده
 قسمت آخر  [ پنجشنبه، 17 فروردين ماه، 1391 ] 5414 مشاهده
 قسمت چهارم  [ دوشنبه، 19 دي ماه، 1390 ] 5449 مشاهده
 زیبایی چقدر در انتخاب همسر نقش دارد؟  [ شنبه، 29 آبان ماه، 1395 ] 1546 مشاهده
 قسمت ششم  [ پنجشنبه، 11 اسفند ماه، 1390 ] 5775 مشاهده
نام:
ایمیل:

در مورخه : چهارشنبه، 23 آذر ماه، 1390
مثل قبلی خوب بود تشکر از همگی...
ارسال جوابیه ]

نام:
ایمیل:

در مورخه : چهارشنبه، 23 آذر ماه، 1390توسط
(مشخصات کاربر matin | ارسال پیغام شخصی)
خواهشا آرامش و سعادتِ زن و شوهر را در تعبیری که از تفاوتِ سنی نمودید خلاصه نکنید و شور و عشق را فقط با عرفِ منطقه ی خود تفسیر ننمایید و نتایجِ آزمایشهای بدونِ منبعتان را هم تعمیم ندهید. حداقل موردِ نقض این معیارتان، اسوه ی پاک صفتان و اسطوره ی مومنان است! محمدِ مصطفی 15سال از خدیجه ی کبری کوچکتر بود و زندگیشان پر از عشق و نوازش بود! موفق باشید.
ارسال جوابیه ]

نام:
ایمیل:

در مورخه : يكشنبه، 27 آذر ماه، 1390
با سلام و تشکر از گردآورندگان این مطلب،فکر نکنم مقایسه زندگی پیامبر با این مطالب کار درستی باشدبه چند دلیل: 1)اینکه پیامبرگرامی بر طبق آیات قرآن «لقد کان فی رسول الله اسوة حسنة» از بعد از بعثت برای ما الگو و نمونه اند و موظف به پیروی از ایشان هستیم.2)حکمت و کاهای شخص پیامبر در زندگی خصوصیشان مجزای از دیگر اومور است.3)زمان پیامبر میزان طلاق چگونه بود؟ اصلا معیار ها در ان زمان چه بود؟ تحصیلات؟زیبایی؟ماشین؟ خانه؟...حتی زمان پدر ها و مادر های ما هم تا به حال که فاصله ی به نسبت اندکی است معیارها بر طبق شرایط روز تغییر کرده پس نمی شود قیاس کرد.اصل بر این این است که انسان عاقلانه و آگاهانه بر طبق معیار های شرعی و دینی عمل کند.
ارسال جوابیه ]

نام:
ایمیل:

در مورخه : دوشنبه، 28 آذر ماه، 1390توسط
(مشخصات کاربر matin | ارسال پیغام شخصی)
1) الآن برای دلِ لطیفِ شما هم که شده از خدیجه ی کبری صرفِ نظر میکنیم! اما مگر رسول(ص) بعد از بعثتشان با زنانِ بزرگتر از خود ازدواج ننموده اند؟؟ 2)زندگی خصوصی؟؟ به نظر من هیچ چیز پیامبر برای پیروانش خصوصی نیست!!! اگر قرار است موضوع زن و خانواده امری مختص پیامبر باشد دراینصورت باید پذیرفت که تمامی آیاتی که زنان پیامبر را مخاطب قرار داده دیگر به زنانِ خانواده های ما مربوط نمی شوند و این آیات جزوِ زندگی خصوصی پیامبرند و هیچ ربطی به ما ندارند! 3) دلیل سومتان که توی ذوقِ دلیل اولتان زده است! مگر شما اسوه بودنِ رسول الله(ص) را نپذیرفته اید؟ دیگر این استدلالها چیست که برای توجیهِ عدم اطاعت از ایشان می آروید؟؟؟ در ضمن به نظر من معیارها اصلا تعویض نشده اند، بلکه ترقی یافته اند! مثلا شتر و اس جای خود را به ماشین داده، زمینهای زراعی و کشاورزی جای خود را به کارخانه ها و سرمایه ی موجود در بانک داده، تحصیلات نیز در همه ی ادوار معیار بوده اما اقتضای جامعه تعیین کننده ی اهمیت و اولویتِ آن بوده است! نمیدانم منظورتان از میزان طلاق چگونه بوده است چیست! اگر منظورتان کمیتِ طلاق است باید بگویم که اصلا ربطی به موضوع ندارد، اما اگر موضوع کیفیتِ طلاق است باید بگویم که بازهم به موضوع هیچ ربطی ندارد! علتهای طلاق در هر مکان و زمانی که باشد ثابت اند. عدم وجودِ عشق و محبت بین زوجین، وجودِ غرور و تکبر در میانِ آنها، فقدانِ گذشت و تواضع نسبت به همدیگر، عدم وفاداری و پایبندی به عهدهای خود، و یا وجود بیماریهای جسمی/روانی میتوانند علتهای ایجاب کننده ی طلاق باشند. میدانید که مشکلِ ما مسلمانان چیست؟ این است که هر کداممان خواسته یا ناخواسته و دانسته یا ندانسته به نوعی قربانی تفکرِ دین ستیز سکولاریسم شده ایم و میخواهیم دین را در مساجد محصور و منزوی کرده و رسول خدا(ص) را فقط در شیوه ی نماز خواندن و روزه گرفتن و... الگوی خویش قرار دهیم، واقتدا به سایر ابعادِ زندگی ایشان را با گفتنِ جمله ی: "ایشان با ما فرق دارند" از خود سلب نماییم!! دوستِ بزرگوار، بنده معتقدم عاقلانه ترین و آگاهانه ترین رویکرد این است که به موزاتِ مقاصد و قوالبِ شریعت حرکت بکنم و ترجیح میدهم تعیین سبکِ زندگیم را به اصول ثابتِ الهی واگذار نمایم تا به اصول متغیّر جامعه!! اگر هم در هر بازه ای زمانی و یا مقطعی مکانی، مرتکبِ خلاف شرعی شده ام، از خداوندِ بی نیاز و بندگانش طلبِ عفو و مغفرت مینمایم... با احترام فراوان!
ارسال جوابیه ]

نام:
ایمیل:

در مورخه : سه شنبه، 29 آذر ماه، 1390
ضمن عرض سلام وتشکر از مدیر سایت ؛متین می گوید:هر کداممان خواسته یا ناخواسته و دانسته یا ندانسته به نوعی قربانی تفکرِ دین ستیز سکولاریسم شده ایم و میخواهیم دین را در مساجد محصور و منزوی کرده و رسول خدا(ص) را فقط در شیوه ی نماز خواندن و روزه گرفتن و... الگوی خویش قرار دهیم، واقتدا به سایر ابعادِ زندگی ایشان را با گفتنِ جمله ی: "ایشان با ما فرق دارند" از خود سلب نماییم!
ارسال جوابیه ]

نام:
ایمیل:

در مورخه : سه شنبه، 29 آذر ماه، 1390توسط
(مشخصات کاربر matin | ارسال پیغام شخصی)
الان داری مسخره م میکنی یا اینکه واقعا تحسینم میکنی؟!!
ارسال جوابیه ]

نام:
ایمیل:

در مورخه : سه شنبه، 6 دي ماه، 1390
معاون امور فرهنگی و تربیتی وزارت ورزش و جوانان با اعلام اینکه از این پس این وزارتخانه پروانه مراکز مشاوره و تخصصی ازدواج را صادر می‌کند گفت: آیین‌نامه ایجاد مراکز رسمی و تخصصی ازدواج را نهایی و برای تصویب به هئیت دولت ارسال کرده‌ایم.آقایان و خانم ها می توانند از طریق سایت اطلاعات داوطلبان متقابل، همسر همتا و همطراز خود را جستجو و برای ازدواج اقدام کنند. معاون امور فرهنگی و تربیتی وزارت ورزش و جوانان گفت: در این آیین نامه بسیاری از چارچوبها و روشها و حتی شرایط فیزیکی دفاتر تخصصی مشخص شده است و اگر این آیین نامه به تصویب رسد یکی از گامهای اساسی در زمینه ازدواج برداشته می شود. وی تاکید کرد: اگر بتوانیم از طریق این مراکز ازدواج را بیش از اینکه مبتنی بر احساسات باشد مبتنی بر عقل و دور اندیشی کنیم می توانیم بر کاهش آمار طلاق تاثیر بگذاریم.
ارسال جوابیه ]

نام:
ایمیل:

در مورخه : چهارشنبه، 7 دي ماه، 1390توسط
(مشخصات کاربر matin | ارسال پیغام شخصی)
فکر کنم اینم آدرسِ سایتش باشه: www.hafezoon.com
ارسال جوابیه ]

 
نام شما: [ کاربر جدید ]

نام (ضروری): 
ایمیل (ضروری): 
نظر:
کد امنیتی
کد امنیتی

  [ بازگشت ]
امتیاز دهی به مطلب
انتخاب ها

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت

اشتراک گذاري مطلب
صفحات پيشنهادي
لينکدوني
پیامک

ســامـانه پیام کوتاه پینوسارسال خبر ، مقاله ، گزارش و ...شماره همراه خود را برای عضویت در خبرنامه پیامکی وارد کنید