يكشنبه، 28 دي ماه، 1399

بهار عربي و بيان چند نكته

نویسنده : حیدر غلامی

ظلم و استبداد حاكمان سرزمينهاي اسلامي، آنچنان مردم را تحت فشار قرار داده كه وضعيت در اين كشورها به حد انفجار رسيده است و مترصد كوچكترين جرقه مي باشد. اولين جرقه پارسال در تونس زده شد و به سرعت برخي ديگر از كشورهاي عربي را فرا گرفت؛ و ديكتاتورهايي چون " بن علي" و " مبارك" را پس از سه دهه حكمراني مستبدانه، وادار به فرار و استعفا كرد. " قذافي" نيز كه با زبان قدرت و اسلحه،  مردمش را تهديد مي كرد، پس از چهار دهه ظلم و جنايت به وضع اسفباري از سرير قدرت به حضيض ذلت كشيده شد. انقلابهاي مردم منطقه هنوز تمام نشده و در كشورهايي چون يمن و سوريه  و ... نيز ادامه دارد. دير يا زود ساير ديكتاتورها هم سقوط خواهند كرد؛ زيرا اين، سنتي ثابت و غير قابل تغيير است كه : در تقابل مردم و ديكتاتور، پيروزي نهايي ـ هرچند زمانبر و هزينه بردار هم باشد ـ با مردم است. متاسفانه ديكتاتورهاي منطقه به جاي عبرت و درس آموزي از اين رويدادها و رها كردن قدرت يا ايجاد تغييرات اساسي ـ قبل از به زير كشاندهشدنشان ـ ، محكم به تخت قدرت چسبيده اند


و با چنگ و دندان براي بقاي آن تلاش مي كنند؛ و در اين راستا ارزش و كرامت انساني را لگدمال كرده و خون مردمانشان را به سادگي مي ريزند.
با سقوط ديكتاتورهاي تونس و مصر و ايجاد تغييراتي در حكومت پادشاهي مغرب، مردم اين كشورها براي اولين بار در انتخاباتي آزاد شركت كردند. نتيجه انتخابات، بيانگر پيروزي چشمگير اسلام گراها مي باشد كه اين امر برخي را غافلگير و عده اي را نيز به واكنش و موضع گيري واداشت. از جمله عوامل اين پيروزي عبارتند از:
1. عدم موفقيت احزاب لاييك و سكولار در اداره ي مملكت و عقب افتادگي اين كشورها در طول مدت زمامداري آنها؛
2. حضور اسلام گراها در صحنه، به عنوان اپوزيسيون با ديدگاه و مشي اصلاح طلبانه؛ كه در اين راه هزينه هاي فراواني را هم پرداخته اند؛
3. عرضه ي خدمات اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي و... توسط اسلامگراها به جامعه و همچنين ارائه ي برنامه ها و شعارهايي زيبا و دلربا؛
4. مسلمان بودن اكثريت مطلق مردم اين كشورها و تمايل آنان به اجراي قوانين و احكام اسلامي؛
5. موج بيداري اسلامي و گرايش مردم منطقه به اسلام.

احزاب اسلام گراي پيروز در انتخابات اخير ( آزادي و عدالت در مصر، عدالت و توسعه در مغرب و النهضه در تونس ) كه داراي مشي ميانه روانه و منتسب به مدرسه ي " اخوان المسلمين" مي باشند، بارها شعار" الاسلام هو الحل : راه حل، اسلام است " را مطرح كرده اند و به صراحت خواهان حكومتي مدني با مرجعيت اسلامي بوده اند.
اكنون كه احتمال به قدرت رسيدن اين احزاب و تدوين قانون اساسي توسط آنها فراوان است، توجه به نكات زير ضروري به نظر مي رسد:

1. قانوني كه تدوين مي كنند، بايد حاوي ارزشهايي چون احترام وكرامت انساني، عدالت، شورا و ... با رعايت قواعد دموكراتيك باشد.
2. تدوين قانون اساسي بر مبناي رهنمودهاي قرآن و سنت و با در نظر گرفتن شرايط زماني و مكاني  مي باشد. در تدوين اين قانون علاوه بر حضور مجتهدين آگاه به كتاب و سنت، حضور متخصصين ساير زمينه‌هاي علوم انساني و تجربي نيز لازم مي باشد. بنابراين احزاب اسلامگراي پيروز در انتخابات، نبايد دعوت از ساير احزاب و گروهها و افراد متخصص در زمينه هاي مختلف را فراموش كنند.
3. خداوند اصول و موازين كلي و اساسي زندگي را در زمينه هاي مختلف بيان كرده است؛ و كار فرد مسلمان، استخراج و استنباط برنامه و قوانين تفصيلي، براي مسائل و رويدادهاي جامعه ي خود مي باشد. اين قوانين تفصيلي، برداشتي است از آن آموزه هاي اساسي، با درنظر گرفتن شرايط زماني و مكاني موجود؛ و استفاده از تجربيات و دستاوردهاي بشري اي كه  با اين اصول و رهنمودها تعارض نداشته باشند. پس قوانين سياسي، اقتصادي و ... برداشتهايي است عصري و متناسب با نياز جامعه آن زمان، كه ممكن است آيندگان تشخيص دهند: برداشتهاي گذشته اشتباه بوده يا متناسب با نيازهاي آنان نيست؛ و بنابراين آنها را تغيير داده يا حذف كنند.
بنا به آنچه بيان شد، سياست ما و اقتصاد و...  عينِ ديانت ما نيست؛ بلكه برداشتي است از آموزه هاي قرآن و سنت،  كه احتمال خطا و اشتباه در آن وجود دارد؛ بنابراين بايد هوشيار بود و دقت كرد تا مخالفت با اين برداشتها، به مثابه ي مخالفت با دين، و توجيهي جهت  سركوب مخالفان قلمداد نشود.
4. امروز چشم جهانيان به اين احزاب دوخته شده است و گفتار و رفتار آنان را به دقت  زير نظر دارند. تاكنون احزاب و افراد لائيك و سكولار در اين كشورها حاكم بوده اند؛ و مسلمانان و احزاب اسلامي در جايگاه مخالف و اپوزيسيون، شعارهاي زيبا و دلنشيني درباره آزادي، عدالت، حقوق و كرامت انساني و ... سر داده اند. اكنون كه پيروز شده و در مسند قدرت قرار گرفته اند، اگر به اين وعده ها عمل نكنند، نه تنها غير مسلمانان را نسبت به احزاب اسلامي و اسلام بدبين مي كنند بلكه مسلمانان را نيز از آنان و حتي خود اسلام مايوس خواهندكرد؛ به گونه اي كه ممكن است تا مدتها از بر زبان آوردن نام اسلام شرم داشته باشند. چنان ضربه اي به مسلمانان وارد مي كنند كه شايد جبرانش براي نسل ما غيرممكن باشد.

از خداوند قادر متعال خواهانم  به احزاب اسلامگرا ي پيروز فهمي دقيق، عميق ، شامل و واقعگرايانه و بينشي ميانه روانه از اسلام  و مَنشي به مقتضاي آن را عنايت فرمايد.
       
   حيدر غلامي       
پاوه ـ 17/10/1390


ارسال شده در مورخه : شنبه، 24 دي ماه، 1390 توسط اسامه قادری  پرینت

مرتبط باموضوع :

 فاجعه و آثار بعدی آن  [ يكشنبه، 17 دي ماه، 1396 ] 1629 مشاهده
 به مناسبت 7 تیر سالروز بمباران شیمیایی سردشت  [ شنبه، 8 تير ماه، 1392 ] 3188 مشاهده
 میدان رابعه و گلدسته‌های بلند ما  [ پنجشنبه، 25 مرداد ماه، 1397 ] 1543 مشاهده
 نقطه صفر نان و جان  [ شنبه، 28 دي ماه، 1398 ] 974 مشاهده
 روز خبرنگار …  [ چهارشنبه، 17 مرداد ماه، 1397 ] 1671 مشاهده
نام:
ایمیل:

در مورخه : يكشنبه، 25 دي ماه، 1390
سلام ؛ده سو وه ش بو کاک حه یده ر
نام:
ایمیل:

در مورخه : يكشنبه، 25 دي ماه، 1390
slam kak haydar dasta wash bo , matlabewa fra al be
نام:
ایمیل:

در مورخه : دوشنبه، 26 دي ماه، 1390توسط
(مشخصات کاربر basireh | ارسال پیغام شخصی)
سلام * ممنون کاک حیدر مطلب کامل و مفیدی بود جزاکم الله خیرا* و این جمله ی آخرتون بسیار زیبا بود.از خداوند قادر متعال خواهانم به احزاب اسلامگرا ي پيروز فهمي دقيق، عميق ، شامل و واقعگرايانه و بينشي ميانه روانه از اسلام و مَنشي به مقتضاي آن را عنايت فرمايد.
نام:
ایمیل:

در مورخه : چهارشنبه، 28 دي ماه، 1390توسط
(مشخصات کاربر Noha | ارسال پیغام شخصی)
هوالمستعان*سلامو خوا گیانی سه رو شمه،ده س وه شی تا مه که رو کاک حه یده ر؛*أللهم ادفع الظالمین بالظالمین و اجعلنا من بین أیدیهم سالمین*أللهم أعز الأسلام و المسلمین* سه ر به ر زی بیدی.
امتیاز دهی به مطلب
انتخاب ها

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت

اشتراک گذاري مطلب
صفحات پيشنهادي
لينکدوني
پیامک

ســامـانه پیام کوتاه پینوسارسال خبر ، مقاله ، گزارش و ...شماره همراه خود را برای عضویت در خبرنامه پیامکی وارد کنید