چهارشنبه، 14 خرداد ماه، 1399

قسمت ششم

18.:: پینوس ::.- زيبايي :
یكی از عواملی است كه هر انسانی به طور طبیعی جذب آن می شود . اسلام نیز زیبایی زن را مورد توجه قرار داده است ، اگرانساني، قيافه ظاهري و اندام همسرش را نپسندد و او را دوست نداشته باشد، ممكن است به طور ناخواسته به او ستم و جفا كند و از او بهانه و ايراد بگيرد و زندگي را بر او تلخ نمايد.لذا زیبایی زن خود یک امتیاز است، ولی این به آن معنی نیست كه انگیزه ازدواج تنها بر محور جمال و زیبایی دور بزند و امور اخلاقی و معنوی نادیده گرفته شود بلكه اخلاق و عفت و سازگاری نیز لازمه زندگی است . پس اگر به همراه زیبایی، دینداری و اخلاق خوب نباشد ، این زیبایی،نیكو و پسندیده نخواهد بود و ازدواج با چنین زنی سعادت و خوشبختی به بار نخواهد آورد .
آنچه كه در متن زندگی برای مرد ضرورت دارد اخلاق وسازگاری زن است و آنچه كه خانواده را خوشبخت می كند حیا و عفت زن است ، نه زیبایی تنها . به طور كلی آنچه كه محیط خانواده را سرشار از عشق و محبت می كند 


رعایت اصول اخلاقی ، پاكدامنی و پای بندی به تقوا و درستی و راستی است متأسفانه مردان ما بسیار مقیدند که همسر زیبا داشته باشند، در صورتی که زیبایی در آمار جهانی بهداشت فقط 25 نمره دارد در حالی که به تفکر 300 نمره داده اند. در مورد عروس خانم همیشه می پرسند آیا زیبا هست یا نیست. زیبایی دوره محدودی دارد، ولی ما نمی توانیم تفکر و تعلیم و تربیت را انکار کنیم. بعضی از مردم ما در ازدواج جایی برای تفکر باز نگذاشته اند.
در اسلام تکید شده که زن و مرد انگیزه ازدواج را بر محور امور معنوی قرار دهند ، نه امور مادی همانند زیبایی. در اسلام اگر مردی زنی را به خاطر دینداری و تقوا به همسری برگزیند ، پروردگار متعال زیبایی و ثروت را نیز نصیب او خواهد كرد. رسول خدا ( ص) مردان مؤ من را ازدواج با زن زیبا و به دون فضائل برحذر می دارد، چنانکه پیامبر(ص) فرمودند:« تُنْكَحُ الْمَرْأَةُ لِأَرْبَعٍ لِمَالِهَا وَلِحَسَبِهَا وَجَمَالِهَا وَلِدِينِهَا فَاظْفَرْ بِذَاتِ الدِّينِ تَرِبَتْ يَدَاكَ» (بخاری و مسلم). زن براي چهار چيز به نکاح گرفته مي شود: مالش، حسب و نسبش، زيبائيش و دينش. و تو براي بدست آوردن زن ديندار اقدام کن، دستهايت خاک آلوده شو (شاد و خرم زندگي کن). « الدّنْيَا مَتَاعٌ وَخَيْرُ مَتَاعِ الدّنْيَا المَرْأَةُ الصّالِحَةُ (مسلم) دنيا (همه اش) متاع است و بهترين متاع دنيا زن شايسته مي باشد».

19- مسئولیت پذیری :
 بسیاری از افراد آمادگی داشتن رابطه ای جدی را ندارند مسئولیت پذیری به این معنی است که فرد به آنچه که وعده داده عمل کند. یکی از نشانه های پختگی افراد حس احترام آنها نسبت به جهان پیرامون و مردم میباشد. زن و مرد متأهل باید نسبت به یکدیگر متعهد شوند و با تمام وجود سعی کنند به وظایف خود عمل نمایند. زیرا با تشکیل خانواده نقشهای جدیدی برای زوجین بوجود می آید که می بایستی در مقابل آن مسئولیت پذیر باشند. یکی از اساسی ترین پایه های موفقیت یک زندگی زناشویی، شناخت دقیق نیازهای جسمی ، روحی و عاطفی همسر و تلاش مستمر و دائم در پاسخ به این نیازهاست . زوجین می بایستی در این جهت به یکدیگر کمک رسانند و مشوق و همکار یکدیگر باشند. همچنین لازم است تا از توقعات خارج از توانایی همسر اجتناب گردد. به عبارت دیگر زوجین باید تلاش کنند تا در کنار یکدیگر باشند و نه در مقابل هم.علاوه بر این، هر یک از زوجین می بایستی مسئولیت تنظیم خانواده را بپذیرند و تعداد فرزندان و فاصله مناسب تولد آنان را رعایت نمایند. یک عشق یک همسر این اصل متضمن دوام و خوشبختی یک خانواده است. وفاداری به همسر، وفاداری به عشق را به ارمغان می آورد به همسر خود احترام بگذارید و گذشت داشته باشید.

20-تناسب خانوادگی :
کی دیگر ازمسائل تناسب خانوادگی است. ازدواج تركیب دو انسان و دو خانواده است. اگر تناسب بین افراد و خانواده ها كم باشد زندگی تازه تشكیل یافته، سست و تلخ و ناپایدار خواهد بود. پس بهتر است در زمان گزینش همسر، او را از داخل بستر خانواده دید و انتخاب کرد و دقت کرد که آیا شخص مورد نظر، از نظر خانوادگی با آنها تناسب دارد یا خیر؟ . ازدواج با یک فرد مساوی است با پیوند با یک خانواده، فامیل و یک نسل؛ خانواده دختر و پسر باید با یکدیگر سنخیت و تناسب داشته باشند. در انتخاب همسر معقول نیست شما بگویید:« من می خواهم با این فرد زندگی کنم و کاری با خانواده اش ندارم» چرا بسیاری از صفات اخلاقی، روحی، عقلی و جسمی آن خانواده و فامیل از راه وراثت و تربیت و محیط به این فرد منتقل شده است، این فرد در دامن همان خانواده بزرگ شده است. باید موقع ازدواج ارزش های درون خانواده فرد را بررسی کنید و با ارزش های درون خانواده خودتان مقایسه نمایید. اگر این ارزش ها با یکدیگر تناسب داشته باشند، شما زندگی آرامی خواهید داشت. در مقایسه ارزش ها دقت داشته باشید. برای مثال اگر در خانواده شما تحصیل یک ارزش است، در خانواده فرد مقابل نیز تحصیل یک ارزش باشد، اگر در خانواده شما حجاب یک ارزش است، در خانواده طرف مقابل حجاب ضد ارزش نباشد.

ادامه دارد ....


ارسال شده در مورخه : پنجشنبه، 11 اسفند ماه، 1390 توسط اسامه قادری  پرینت

مرتبط باموضوع :

 قسمت اول  [ سه شنبه، 8 آذر ماه، 1390 ] 8383 مشاهده
 از اسلام سیاسی به دموکراسی اسلامی  [ شنبه، 22 مهر ماه، 1396 ] 1842 مشاهده
 قسمت چهارم  [ دوشنبه، 19 دي ماه، 1390 ] 6069 مشاهده
 قسمت پنجم  [ سه شنبه، 11 بهمن ماه، 1390 ] 6599 مشاهده
 قسمت آخر  [ پنجشنبه، 17 فروردين ماه، 1391 ] 6010 مشاهده
نام:
ایمیل:

در مورخه : جمعه، 12 آبان ماه، 1391
امتیاز دهی به مطلب
انتخاب ها

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت

اشتراک گذاري مطلب
صفحات پيشنهادي
لينکدوني
پیامک

ســامـانه پیام کوتاه پینوسارسال خبر ، مقاله ، گزارش و ...شماره همراه خود را برای عضویت در خبرنامه پیامکی وارد کنید