يكشنبه، 27 مرداد ماه، 1398

یادی از حلبچه . . .

نویسنده : مصلح محمودی

با اینکه بهار همیشه بهار است و یادآور خنده ی طبیعت و جلوس گل بر تخت طراوت و نغمه ی بلبل عاشق در کوهسار عشق، گاهی حوادثی روی می دهند که ایام دل نشین و سرشار از امید وشادی را به محنت و تلخی مبدل می سازند.
می گویند گذر زمان باعث فراموشی و یا باعث التیام آلام است. اما من می گویم همیشه اینطور نیست ویا لااقل برای انسان های آزاد اندیش نمی تواند اینگونه باشد.
در استقبال از بهار سال1367 ملت مظلوم و ستم دیده ی کردستان عراق ، کودکان و زنان ، شاعران و نویسندگان ، بی سرپناهان و بی خانمانان با چه شوری برای رهایی از زمستان سخت وبی رحم طبیعت، خود را آماده ی پذیرایی و همنوایی با بهار پرمهر و آفتاب پر از لطافت وشنیدن موسیقی طبیعت وجاری شدن جویبار وپدیدار شدن رنگین کمان می کردند.


آسمان ها را می نگریستند تا محو نابودی لکه های سیاه ابر با خنده ی خورشید تابان را نظاره گر باشند.شنیدم آن دخترک معصوم(نخشین)به برادرش(سرکوت)می گفت داداش اون پرنده های بزرگ در آسمان را ببین که به سوی ما می آیند خیزان و خندان سرود همیشگی «ئه م روژه ،ساڵی تازه یه نه و روزه هاته وه...»را سر دادند.که ناگهان آن پرندگان آسمان، ارمغان کینه و نفرت حاکمان ستمگر را بر شهر حلبجه فرو ریختند و روز روشن و بهار طبیعت را به شب تار و دشت و دمن کشتارگاه ملتی کردند که در طول تاریخ به کشته شدن و مقاومت و دلاوری و شهادت آشنا بودند ولی این بار فجیع تر از همیشه.

آه چه خاطره ی تلخ و جانکاهی.مگر می شود که زمان، آن را از یاد ببرد.

کجایند مدافعان حقوق بشرتا بدانند ریختن بمب شیمیایی و نسل کشی بر ملت کورد چه فجایعی به بار آورد.

حلبجه ی عزیز تو تنها نیستی.تو برادران و خواهران دیگری در جای جای جهان داری.تو برادر ناکازاکی و هیروشیما هستی.شتیدا خواهران تو اند و تو مادر صلاح الدین هستی.تو مشت انتقامی هستی که برای همیشه بر دهان طاغوتیان و ستمگران کوبیده خواهی شد.تو نماد مظلومیت و مقاومت هستی.تو دیگر فراموش نخواهی شد زمان نمی تواند تو را فراموش کند.تو در پایان زمستان شهید شدی و با شهادت خود زمستان سرد استبداد و دژخیم را به کام مرگ فرستادی.

«نرون مرد، اما رم نمرده است»

«فسیرو فی الأرض فأنظرو کیف کان عاقبة المکذبین» آیه ی 137 سوره ی آل عمران

و اکنون در بیست و چهارمین سالگرد آن حادثه دلخراش انسانی شاهد رویش و تنومند شدن نهال آزادی و رشد هرچه تمام ترآن ملت صبور و ستم دیده ای هستیم که سرخی گلها و لاله زارهایش را مدیون خون شهدای جان باخته ی حریت و آزادگی می باشد.

با این امید که شاهد آن باشیم که تمام ملت های ستم دیده ی جهان با برداشتن پرچم آزادی و رهایی،کاخ جباران و حکومت ستم گران را درهم کوبند.

 

در پایان از پدر دلسوزم که مرا در تهیه ی این بحث یاری کردند تشکر می کنم.ارسال شده در مورخه : جمعه، 26 اسفند ماه، 1390 توسط اسامه قادری  پرینت

مرتبط باموضوع :

 دانشجو یعنی چی؟ اصلا دانشجو به کی میگن؟  [ پنجشنبه، 16 آذر ماه، 1391 ] 6448 مشاهده
 دوران نامزدی با چشمان باز  [ چهارشنبه، 22 فروردين ماه، 1397 ] 1149 مشاهده
 مبارزه با فساد را خود آغاز کنیم  [ چهارشنبه، 21 شهريور ماه، 1397 ] 806 مشاهده
 دست نیاز ، چشم امید  [ يكشنبه، 13 آذر ماه، 1390 ] 6632 مشاهده
 گرگ‌های تنها در تهران  [ شنبه، 20 خرداد ماه، 1396 ] 1374 مشاهده
نام:
ایمیل:

در مورخه : جمعه، 26 اسفند ماه، 1390توسط
(مشخصات کاربر Noha | ارسال پیغام شخصی)
هوالمستعان*سلامو خواگیانی سه روو شمه.*ده ستا وه ش بو فره به یاگی بی،|{فریاد ای حلبجه ای سیمای آزادگی {و مردانگی} ما ای فرمانروایی شهر ما… یاد داری اندرون غم و رنج را می جنبید سوزه غیرتت را برای زینب غزالی غم و اندوه ش را برای خواهر بنان ترور شدنش را برای خواهر “حما” زندانی شدنش را برای خواهران “ریها و دینان” بدبختی هایمان را سبب برای هزاران خواهر (سبایا)ی انفال کردستان در ” قه ره دا خ” در” سه ر گه ڵو” در” با دینان” از آن غیرت و مردانگی باقی نماندت هیچ چیز را !!!…}(قسمتی از شعر ماموستا کریکار)رستگار باشید
ارسال جوابیه ]

نام:
ایمیل:

در مورخه : شنبه، 27 اسفند ماه، 1390توسط
(مشخصات کاربر matin | ارسال پیغام شخصی)
کاک مصلح نوشته ات بسیار زیبا بود. محبت و احساس پاکی را که در رگهایِ کلمات و جملـاتت تزریق کرده ای به آسانی میتوان لمس کرد. امیدوارم خداوند در قلم زیبایت برکت بیندازد تا بلکه بتوانی همیشه اینگونه وجدانهای بیهوش را هوشیار ، دلهای خفته را بیدار و ذهنهای بسته را آزاد نمایی! حلبچه ی ستم دیده مظلومانه قربانی شد و ظالمانِ ستم پیشه نیز عادلانه محکوم خواهند شد. روزی خواهد آمد که آن کودکانِ معصوم و آن پیرانِ رنجور، حقوقِ پایمال شده شان را از آن جلّادانِ مقهور پس خواهند گرفت! بازهم سپاسگزارم.
ارسال جوابیه ]

نام:
ایمیل:

در مورخه : شنبه، 27 اسفند ماه، 1390توسط
(مشخصات کاربر abdulrahman | ارسال پیغام شخصی) http://paveh-nojum.blogfa.com
ده سو وه بو موسلیح گیان حلبچه یعنی یک نمونه ی نزدیک از خروار ظلم انسان بر انسان حلبچه یعنی نتیجه ی احتمالی حکومت انسان حلبچه یعنی انحراف قدرت مطلقه!!! و حلبچه یعنی احتمال تکرار حلبچه ها
ارسال جوابیه ]

نام:
ایمیل:

در مورخه : شنبه، 27 اسفند ماه، 1390http://paveh-nojum.blogfa.com
یا مقلب القلوب و الابصار یا مدبر اللیل و النهار یا محول الحول و الاحوال حول حالنا الی احسن الحال با سلام واحترام ،فرارسیدن نوروز را تبریک وشادباش گفته وبه شکرانه آغاز بهاری دیگر ، دست دعا برداشته و از خداوندمنان سلامتی وتندرستی را برای شما همراه گرامی خواستارم . روانسر خبر
ارسال جوابیه ]

نام:
ایمیل:

در مورخه : چهارشنبه، 2 فروردين ماه، 1391http://paveh-nojum.blogfa.com
salam 2ste khob. besiar matne ziba v bejaee bod , afarin bar hes v shoretan . az tarafe bande ham az pedare bozorgvaretan bekhater hamkarishan ba shoma tashakor konid. dar vaghe negahe shoma negahi taze bod v omid bishtar az inha be in maghole bepardazid. sarfaraz bashi.
ارسال جوابیه ]

نام:
ایمیل:

در مورخه : پنجشنبه، 19 بهمن ماه، 1391http://paveh-nojum.blogfa.com
سلاو پیش که ش به تو برای به ریز سپاست ده که م بو نوسراوه جوانه که ت به لام کاکه باشتر نیه به زمانی دایکی خومان بنوسین؟
ارسال جوابیه ]

 
نام شما: [ کاربر جدید ]

نام (ضروری): 
ایمیل (ضروری): 
نظر:
کد امنیتی
کد امنیتی

  [ بازگشت ]
امتیاز دهی به مطلب
انتخاب ها

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت

اشتراک گذاري مطلب
صفحات پيشنهادي
لينکدوني
پیامک

ســامـانه پیام کوتاه پینوسارسال خبر ، مقاله ، گزارش و ...شماره همراه خود را برای عضویت در خبرنامه پیامکی وارد کنید