جمعه، 28 تير ماه، 1398

مدیریت موج گردشگران و توسعه گردشگری پایدار

دکتر برهان ولدبیگی/حضور تعداد بی سابقه گردشگران در چند روز اخیر در سطح شهرستان پاوه،باردیگر ضرورت تدوین یک"برنامه جامع"و اعمال یک"مدیریت مناسب و شایسته"را به همه متولیان دولتی و حتی شهروندان علاقمند گوشزد کرد.■به جرات می‌توان گفت که در این چند روزه "تعطیلات خردادی" و علیرغم رغم افزایش نسبی دمای هوا ، تعداد گردشگران حاظر در منطقه ،تقریبا با تعداد ساکنان آنجا برابری می کرد.
■چنین وضعی میتواند هم"تهدید" و هم "فرصت"باشد.تهدید از این نظر که مدیریت نامناسب یا اساسا عدم مدیریت  این موج گردشگران میتواند"تبعات منفی زیست محیطی و اجتماعی"به همراه داشته و این تبعات در نهایت ، "دستاوردهای اقتصادی کوتاه مدت" را نیز تحت تاثیر قرار میدهد.
■فرصت از این نظر که با یک برنامه ریزی دقیق ، میتوان به این مجموعه گردشگران توصیه نمود تا در حین گردش در منطقه ، همواره  اصول، اخلاق و فرهنگ  محیط زیستی را رعایت نموده و مانع از آلودگی و آسیب به محیط طبیعی و انسانی منطقه شوند. علاوه براین ، فرصت  تعامل و مراوده  بین شهروندان دارای فرهنگ های مختلف فراهم شده و حتی  زمینه برای زدودن کدورت های احتمالی تاریخی نیز مهیا خواهد شد. اشتغال زایی پایدار و مقابله با پدیده بیکاری، رونق صنایع دستی ، دامداری و باغداری نیز میتواند از دستاوردهای اقتصادی چنین وضعی باشد.
■لازم است تا مدیریت عالی منطقه هم در سطح استان و هم در سطح شهرستان، به این فرصت توجه ویژه‌ای بنماید و از تبدیل شدن آن به "تهدید" پیشگیری نماید.
■ به عنوان  یک شهروند و فعال حوزه حفاظت از سلامت عمومی و سلامت محیط زیست و نیز ترویج و تثبیت "گردشگری پایدار"  ، چند پیشنهاد را خدمت شهروندان و ادارات دولتی مرتبط، مطرح نموده و در حد توان فردی تلاش خواهم کرد تا این پیشنهادات جنبه عملیاتی و اجرایی پیدا کنند:
●  تشکیل یک "ستاد" یا "کار گروه گردشگری" با مشارکت همه دستگاههای مرتبط حاکمیتی ، بخش عمومی و اشخاص حقیقی و حقوقی علاقمند  
●تدوین فوری یک "برنامه جامع " توسط این ستاد و ابلاغ آن به همه نهادها و مراکز مرتبط برای اجرا و نظارت دقیق بر اجرای آن. لازم است تا این "برنامه" بصورت ادواری توسط اعضای ستاد بازبینی شده  و اصلاحات ضروری در آن اعمال شوند.
●لازم است تا"آموزش شهروندان" (اعم از گردشگر و گردشگر پذیر)به عنوان  یکی از ارکان مهم  این برنامه ، مورد نظر باشد.


✍️دکتر برهان ولدبیگیدکتر برهان ولدبیگی حضور تعداد بی سابقه گردشگران در چند روز اخیر در سطح شهرستان پاوه بار دیگر ضرورت تدوین یک برنامه جامع\\\\\\\" و اعمال یک مدیریت مناسب و شایسته را به همه متولیان دولتی و حتی شهروندان علاقمند گوشزد کرد
ارسال شده در مورخه : پنجشنبه، 23 خرداد ماه، 1398 توسط cafeweb  پرینت

مرتبط باموضوع :

 دروغ و دروغگویی در کودکان (قسمت اول)  [ دوشنبه، 7 اسفند ماه، 1391 ] 4966 مشاهده
 کرمانشاه زنده است! فردا صبح روز دیگریست...  [ دوشنبه، 29 آبان ماه، 1396 ] 753 مشاهده
 دلبری‌های اداری!  [ شنبه، 5 اسفند ماه، 1396 ] 838 مشاهده
 والدین غایب چتر فرزندان یتیم  [ يكشنبه، 21 بهمن ماه، 1397 ] 362 مشاهده
 سراب دموکراسی در مصر ...  [ پنجشنبه، 13 تير ماه، 1392 ] 2546 مشاهده
 
نام شما: [ کاربر جدید ]

نام (ضروری): 
ایمیل (ضروری): 
نظر:
کد امنیتی
کد امنیتی

  [ بازگشت ]
امتیاز دهی به مطلب
انتخاب ها

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت

اشتراک گذاري مطلب
صفحات پيشنهادي
لينکدوني
پیامک

ســامـانه پیام کوتاه پینوسارسال خبر ، مقاله ، گزارش و ...شماره همراه خود را برای عضویت در خبرنامه پیامکی وارد کنید