چهارشنبه، 20 فروردين ماه، 1399

قطع اينترنت و نشناختن دوران تازه

همين چند هفته پيش بود كه قطعي اينترنت در پي اعتراضات مردم عراق سوژه مطالب طنزآميز كاربران ايراني شبكه‌هاي اجتماعي را فراهم آورده و حالا ما شهروندان ايران نيز دچار مشكل شده‌ايم.
بيش از يك هفته است كه اينترنت در ايران قطع شده است و مسئولان علت اين تصميم را حفظ امنيت «كشور» دانسته‌اند و با اين توجيه كه اين تصميم، تصميمي امنيتي بوده است از پاسخگويي نسبت به انتقادات پرشمار در اين ارتباط فراري هستند. وزارت ارتباطات نيز كه ظاهرا تنها بر روي كاغذ در اين حوزه مسئوليت دارد ترجيح داده تا با وعده‌هايي نظير اينكه «اينترنت به زودي وصل مي‌شود» و يا «اينترنت به تدريج وصل خواهد شد» از پاسخگويي شفاف درخصوص چرايي اين تصميم و زمان پايان دادن به آن خود را معاف كند.
اگر بخواهيم علت واقعي چنين تصميمي را بدانيم مي‌بايد كمي از دورتر به تصميمات اين چنيني بنگريم. واقعيت آن است كه ريشه اين تصميم‌ها كه در اغلب موارد نيز برچسب امنيتي بر آن مي‌خورد به عدم شناخت و نبود فهم دقيق از مختصات دوران تازه بازمي‌گردد. دوراني كه در آن ديگر اينترنت تنها ابزاري براي سرگرمي و يا جستجوي نيست و علاوه بر و بيشتر از چنين استفاده‌هايي تبديل به مهمترين ابزار براي كسب و كار شده است.
با نگاهي به شاخص‌هاي اقتصادي ايران در يك دهه اخير شاهد هستيم كه كسر قابل توجهي از فعاليت‌هاي اقتصادي به كسب و كارهاي نوپا و يا اصطلاحا استارتاپ‌ها بازمي‌گردد. اقتصاد استارتاپي از مهمترين اركان رونق اقتصادي و ايجاد اشتغال پايدار است. بديهي است كه چنين كسب و كارهايي بدون اينترنت به چه سرنوشتي دچار خواهند شد.
نمي‌توان از يك سو سخن از ضرورت ايجاد اشتغال و رونق گرفتن توليد گفت و از طرفي ديگر در تصميمي متناقض با اين شعارهاي مسئولان شاهد صدمه‌اي جبران‌ناپذير بر بخش بزرگي از اقتصاد ملي باشيم. هنگامي كه مختصات دوران تازه درك نشود و اقتصاد شبكه‌اي و هوشمند جايي در نظام تصميم‌گيري و حكمراني كشور نداشته باشد شاهد خواهيم بود كه به بهانه امنيت، اقتصاد قرباني شده و علتي تازه در دلايل نارضايتي‌هاي موجود افزوده خواهد شد. آنچه از قطع شدن اينترنت و اصرار برخي بر تداوم آن نگران‌كننده‌تر است تصوري كه برخي از شبكه ملي «اطلاعات» دارند، تصوري كه به توهم نزديك است! به نظر مي‌رسد كه نگاهي به ميزان اندك استفاده كسب و كارهاي نوپا براي استفاده از شبكه ملي اطلاعات حتي در شرايطي همچون آنچه اين روزها شاهدش هستيم به روشني عدم كارآيي چنين شبكه‌اي را نشان داده و بيانگر سرمايه‌سوزي بسياري است كه سال‌هاست در اين حوزه رخ داده است. / بهار نیوزارسال شده در مورخه : يكشنبه، 3 آذر ماه، 1398 توسط cafeweb  پرینت

مرتبط باموضوع :

 اگر میخواهید کودکانتان دروغگو نباشند(پایان)  [ چهارشنبه، 15 خرداد ماه، 1392 ] 2490 مشاهده
 وضعیت معیشتی روز به روز وخیم‌تر می‌شود  [ يكشنبه، 22 ارديبهشت ماه، 1398 ] 1157 مشاهده
 قدرت و منزلت اجتماعی  [ چهارشنبه، 29 خرداد ماه، 1392 ] 3783 مشاهده
 برخی با گوشهاشان می بینند!  [ شنبه، 16 خرداد ماه، 1394 ] 1980 مشاهده
 رهبری  [ دوشنبه، 21 دي ماه، 1394 ] 2608 مشاهده
 
نام شما: [ کاربر جدید ]

نام (ضروری): 
ایمیل (ضروری): 
نظر:
کد امنیتی
کد امنیتی

  [ بازگشت ]
امتیاز دهی به مطلب
انتخاب ها

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت

اشتراک گذاري مطلب
صفحات پيشنهادي
لينکدوني
پیامک

ســامـانه پیام کوتاه پینوسارسال خبر ، مقاله ، گزارش و ...شماره همراه خود را برای عضویت در خبرنامه پیامکی وارد کنید