يكشنبه، 18 خرداد ماه، 1399

تولید اکسیژن از خاک ماه!

پژوهشگران "آژانس فضایی اروپا" اخیرا اعلام کرده‌اند قصد دارند از خاک شبیه‌سازی شده ماه اکسیژن تولید کنند 

دانشمندان "آژانس فضایی اروپا" می‌گویند که آنها راهی برای تولید اکسیژن از خاک شبیه سازی شده ماه پیدا کرده‌اند. بنابر گزارش‌ها نمونه های آورده شده از سطح ماه حاوی ۴۰ الی ۴۵ درصد اکسیژن هستند.به گفته دانشمندان اگر این پروژه با موفقیت انجام شود می‌تواند خبر بسیار خوبی برای افرادی که قصد دارند در آینده به ماه سفر کنند باشد زیرا دیگر نگرانی در رابطه با تنفس و تولید سوخت موشک وجود نخواهد داشت.اکنون، دانشمندان در حال کار بر روی سیستمی هستند که بتواند اکسیژن قابل تنفس را از نمونه‌های شبیه سازی شده گرد و غبار ماه استخراج کند. نمونه اولیه یک سیستم تولید اکسیژن در آزمایشگاه مواد و اجزای الکتریکی مرکز تحقیقات و فناوری فضایی اروپا واقع در منطقه نوردویک هلند ساخته شده است.

برای استخراج اکسیژن ، سیستمی که نمونه اولیه آن توسعه داده شده است از روشی به نام "الکترولیز نمک مذاب"(molten salt electrolysis) استفاده می‌کند که شامل قرار دادن گرد و غبار ماه به نام رگولیت در یک سبد فلزی با نمک کلرید کلسیم مذاب است تا آن نمک کلرید به عنوان یک الکترولیت عمل کند و در دمای ۹۵۰ درجه سانتیگراد گرم شود. در این دما، رگولیت جامد می‌ماند.عبور جریان از طریق آن باعث می شود که اکسیژن از "رگولیت" استخراج شود و تمام نمک در یک آند جمع آوری شود. یکی دیگر از مزیت‌هایی که این فرایند دارد این است که رگولیت را نیز به آلیاژهای فلزی قابل استفاده تبدیل می‌کند.

این فرایند توسط شرکت انگلیسی "متالیسیس"(Metalysis) توسعه داده شده است جایی که در آن و طی این فرایندها اکسیژن یک محصول جانبی ناخواسته تولید شده است و به جای دی اکسید کربن و مونوکسید کربن آزاد می‌شود. بنابراین، دانشمندان مجبور به طراحی مجدد سیستم و ضبط اکسیژن استخراج شده از نمونه‌ها بودند. این سیستم اکسیژن را به داخل لوله اگزوز منتقل می کند، اما نسخه‌های آینده این سیستم اکسیژن را برای طولانی مدت ثبت و ذخیره می‌کنند.دانشمندان اکنون در حال طراحی "واحد آزمایشگاهی صنعتی"(pilot plant) هستند که می‌تواند به درستی و بی‌نقص در ماه عمل کند. واحد آزمایشگاهی صنعتی یک سیستم کوچک است که برای اطلاع از رفتار یک فرآیند قبل از استفاده از آن در مقیاس بزرگ صنعتی عمل می‌کند.

"توماسو قیدنی"(Tommaso Ghidini) رئیس بخش ساختارها، مکانیسم‌ها و مواد آژانس فضایی اروپا گفت: آژانس فضایی اروپا و ناسا این بار که طی ماموریت‌هایشان همراه خدمه به ماه روند در آنجا خواهند ماند. بر این اساس، ما رویکرد مهندسی خود را به سمت استفاده منظم از منابع ماه تغییر داده‌ایم. ما و همکارانمان در "سازمان اکتشاف انسان و رباتیک، صنعت و آکادمیک اروپا" تلاش می‌کنیم تا رویکردهای علمی برتر و فن‌آوری‌های کلیدی مهم مانند تولید اکسیژن از خاک شبیه‌سازی شده ماه را ارائه دهیم تا بتوانیم با قاطعیت به حضور انسان در ماه و شاید روزی مریخ نزدیک شویم.

 

مرجع : ایسنا


ارسال شده در مورخه : دوشنبه، 30 دي ماه، 1398 توسط cafeweb  پرینت

مرتبط باموضوع :

 ۷ حقیقت از سوخت و ساز بدن  [ پنجشنبه، 3 اسفند ماه، 1396 ] 1261 مشاهده
 ریواس  [ چهارشنبه، 21 دي ماه، 1390 ] 7164 مشاهده
 جلوگیری از مصرف ناخواسته اینترنت  [ شنبه، 11 شهريور ماه، 1396 ] 1584 مشاهده
 فشارخون بالا چگونه تعریف می شود؟  [ شنبه، 19 آذر ماه، 1390 ] 8152 مشاهده
 کرونا و چند نکته در خرید مایحتاج روزانه  [ پنجشنبه، 14 فروردين ماه، 1399 ] 401 مشاهده
امتیاز دهی به مطلب
انتخاب ها

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت

اشتراک گذاري مطلب
صفحات پيشنهادي
لينکدوني
پیامک

ســامـانه پیام کوتاه پینوسارسال خبر ، مقاله ، گزارش و ...شماره همراه خود را برای عضویت در خبرنامه پیامکی وارد کنید