دوشنبه، 10 آذر ماه، 1399

اهانت به پیامبر اکرم(ص) به بهانه آزادی بیان

قتل ساموئل پتی، معلم تاریخ یکی از مدارس حومه پاریس به دست یک نوجوان ۱۸ ساله چچنی‌تبار به نام «عبدالله یزیدویچ آ» بهانه ای شد تا دوباره فرانسوی ها به مقدسات مسلمانان توهین کنند، انتشار کاریکاتوری موهن در یک نشریه فرانسوی در دو هفته گذشته خشم جوامع اسلامی را برانگیخته است. http://www.penous.com/files/News/2298.jpg

این خشم با سخنان «امانوئل ماکرون» در چهارشنبه هفته گذشته که به حمایت از این اقدام به بهانه آزادی عقیده پرداخته بود، دو چندان شده و مقامات بسیاری از کشورها موضع رئیس‌جمهور فرانسه را محکوم کرده‌اند.

در این میان واکنش امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه نسبت به قتل این معلم جنجال های بسیاری برپا کرده است. رئیس جمهوری فرانسه «اسلام را دین افراطی دانست و از انتشار کاریکاتور‌های موهن به مقدسات اسلامی حمایت کرد و آن را حمایت از ارزش‌های سکولاریسم دانسته و بیان کرد که حمله به معلم فرانسوی تمام ویژگی‌های یک «حمله تروریستی اسلامگرایانه» را دارد و معلم مدرسه به خاطر «آموزش آزادی بیان» به قتل رسیده است!» وزیر کشور فرانسه نیز با ادعای تلاش در مبارزه با افراط‌گرایی مذهبی از بستن دستکم ۷۳ مسجد و مدرسه خصوصی اسلامی در سراسر فرانسه از ماه ژانویه به این سو خبر داد.

به گزارش شفقنا، آزادی بیان در فرانسه، بخشی از دروسی بود که این معلم فرانسوی تدریس آن را بر عهده داشت، اما برخی از والدین دانش‌آموزان مسلمان از تدریس مفاهیمی در کلاس‌های او که به باور آنها «ضد اسلامی» بود، شکایت داشتند.

آخرین موردی که حساسیت برخی از دانش‌آموزان مسلمان و والدین آنها را برانگیخته بود، موضوع نشان دادن کاریکاتورهای جنجال‌برانگیز پیامبر اسلام به دست این معلم بود. بسیاری از مسلمانان فرانسه این کاریکاتورها را که در مجله شارلی ابدو فرانسه چاپ شده بود، «توهین‌آمیز» تلقی می‌کنند.

اگرچه هنوز از انگیزه نوجوان چچنی در قتل این معلم اطمینانی حاصل نشده، اما فرانسوی ها این موضوع را به مقدسات مسلمان ارتباط دادند و بیان کردند به دلیل کاریکاتورهایی که این معلم در کلاس درس نشان داده، این نوجوان تصمیم به قتل معلم گرفته است.

پس از قتل این معلم، قاتل اندکی بعد به محاصره پلیس در آمد و در حالی که الله‌اکبر گویان در حال تهدید مأموران بود، با شلیک ۱۰ گلوله کشته شد لذا انگیزه اصلی این دانش آموز از قتل معلم خود هنوز مشخص نیست.ارسال شده در مورخه : سه شنبه، 6 آبان ماه، 1399 توسط cafeweb  پرینت

مرتبط باموضوع :

 مراسم روز دانشجو در دانشگاه تهران  [ سه شنبه، 19 آذر ماه، 1392 ] 2846 مشاهده
 دیدار روحانی با جمعی از بزرگان اهل سنت  [ شنبه، 18 خرداد ماه، 1392 ] 3403 مشاهده
 قربانیان گمنام در مصر به خاک سپرده شدند  [ چهارشنبه، 18 دي ماه، 1392 ] 2526 مشاهده
 حمله‌ی چین به مدارس قرآن در ترکستان شرقی  [ پنجشنبه، 27 شهريور ماه، 1393 ] 2693 مشاهده
 واکنش یونسی به انتقادها از آموزش زبان‌ مادر  [ دوشنبه، 5 اسفند ماه، 1392 ] 2216 مشاهده
امتیاز دهی به مطلب
انتخاب ها

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت

اشتراک گذاري مطلب
صفحات پيشنهادي
لينکدوني
پیامک

ســامـانه پیام کوتاه پینوسارسال خبر ، مقاله ، گزارش و ...شماره همراه خود را برای عضویت در خبرنامه پیامکی وارد کنید