دوشنبه، 10 آذر ماه، 1399

در خانه بمانید

عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا با تاکید بر لزوم قطع زنجیره سرایت کرونا، گفت: با ادامه روند فعلی، میزان مرگ و میر بالا می رود. اعمال محدودیت های جدید قطعا می تواند منجر به کاهش ابتلا و قطع زنجیره بیماری شود.دکتر مینو محرز با اشاره به محدودیتهای جدیدی که قرار است از شنبه اول آذر ماه در کشور جهت مقابله با کرونا اعمال شود، گفت: اعمال محدودیت در تردد، تجمع و قرنطینه افراد مثبت ۱۰۰ درصد به کاهش آمار بیماری کمک می کند. زیرا با این اقدامات زنجیره سرایت بیماری قطع می شود. برای کنترل کرونا باید زنجیره انتقال بیماری را قطع کرد.وی تاکید کرد: فردی که کرونا مثبت است، اصلا نباید از خانه خارج شود. متاسفانه برخی این مسائل را رعایت نمی کنند. باید توجه کرد که فرد کرونا مثبت حتی اگر بدون علامت باشد، می تواند ویروس را انتقال دهد. بنابراین فرد کرونا مثبت چه با علامت و چه بی علامت اصلا نباید از خانه خارج شود. اگر علائم دارد، باید در خانه هم ایزولاسیون را رعایت کند، در اتاقی تنها باشد، تهویه هوای اتاق بسیار مهم است، ماسک بزند و فردی هم که از او مراقبت می کند، حتما باید ماسک بزند و دست هایش را مرتب بشوید.  محرز با بیان اینکه فرد کرونامثبت حتی اگر بدون علامت باشد، اگر رعایت نکند، می تواند باعث مرگ دیگری شود، ادامه داد: باید زنجیره انتقال ویروس را قطع کرد. مردم باید در خانه بمانند تا میزان ابتلا کاهش یافته و بتوان به افراد بستری رسیدگی کرد و افرادی را که در نوبت بستری قرار دارند، بستری کنیم. متاسفانه با ادامه این روند فعلی میزان مرگ بالا می رود. اعمال این محدودیت ها قطعا می تواند منجر به کاهش ابتلا و قطع زنجیره بیماری شود.  
 

وی در ادامه درباره میزان اثربخشی واکسن‌های کرونایی که از سوی چند شرکت در دنیا ساخته شده است، گفت: به هر حال برخی شرکت‌هایی که در زمینه تولید واکسن کرونا اقدام کرده بودند، مراحل پایانی مطالعات بالینی را می‌گذرانند و ظاهرا واکسن فایزر که مطرح شد، ۹۰ درصد موثر بوده است که این موضوع می تواند پایه‌ای برای ساخت واکسن سایر ویروس‌های RNA  باشد. زیرا تاکنون برای ویروس‌های RNA واکسنی ساخته نشده بود.
وی افزود: ویروس‌ها دو نوع هستند؛ یکی RNA و دیگری DNA. ویروس‌های DNA واکسن دارند، اما واکسن‌های RNA واکسن ندارند. ویروس‌هایی مانند ویروس اچ آی وی هم RNA هستند و نتوانستد برایش واکسن موثر ایجاد کنند. حال متدولوژی واکسن کرونا، پایه‌ای است که بتوان برای تمام ویروس‌های دیگری که RNA هستند واکسن ساخته و آن بیماری‌ها را هم کنترل کنند. زیرا کرونا هم مانند اچ آی وی ویروس RNA است.

محرز ادامه داد: امیدواریم این واکسن تولید شود. مراجع علمی هم این واکسن را امیدوارکننده می‌دانند. برخی شرکت‌های دیگری هم مانند آکسفورد نتایج امیدوارکننده‌ای از ساخت واکسن کرونا اعلام کردند و حتی اعلام کردند که تا پنج سال ایمنی می‌دهد که بسیار ایده‌آل است. البته باید تمام مراحل آزمایشگاهی این واکسن‌ها تمام شود و سپس مدارک‌شان را به مراجع بین المللی علمی ارائه دهند تا بعد از تایید این مراجع، نسبت به به تولید انبوه واکسن کرونا اقدام کنند.وی همچنین گفت: در کشور ما هم روی ساخت واکسن کرونا کار می‌کنند که باید منتظر نتایج آن باشیم. در عین حال در حوزه داروهای گیاهی هم باید مراحل مطالعاتی متعددی طی شود. باید به صورت علمی در این حیطه‌ها کار شود و روی تعداد زیادی مطالعه شود تا بتوان درباره آن اظهارنظر کرد.محرز تاکید کرد: اگر بخواهیم خوشبینانه فکر کنیم، واکسن کرونا در جهان تا دو سه ماه دیگر تایید می‌شود و بعد هم تولید انبوه آن مساله است. با اوضاعی که وجود دارد، نباید روی این واکسن‌ها حساب کنیم و باید خودمان خودکفا شویم. در حال حاضر بهترین راه مقابله با کرونا، پیشگیری و رعایت پروتکل‌های بهداشتی مانند فاصله گذاری فیزیکی، شستن دست و استفاده از ماسک است.


ارسال شده در مورخه : چهارشنبه، 28 آبان ماه، 1399 توسط cafeweb  پرینت

مرتبط باموضوع :

 چرا اینترنت موبایل زود تمام می‌شود؟  [ چهارشنبه، 15 مهر ماه، 1394 ] 2205 مشاهده
 معین: همه آرزو دارند به دوم خرداد برگردند  [ چهارشنبه، 2 خرداد ماه، 1397 ] 1450 مشاهده
 صنعت توریسم حلقه مفقوده پیشرفت در اورامانات  [ سه شنبه، 12 فروردين ماه، 1393 ] 2293 مشاهده
 استفاده از چک الکترونیکی الزامی نیست  [ دوشنبه، 10 آذر ماه، 1399 ] 170 مشاهده
 تصادف اتوبوس و تانکر عراقی در سنندج  [ چهارشنبه، 20 تير ماه، 1397 ] 1374 مشاهده
امتیاز دهی به مطلب
انتخاب ها

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت

اشتراک گذاري مطلب
صفحات پيشنهادي
لينکدوني
پیامک

ســامـانه پیام کوتاه پینوسارسال خبر ، مقاله ، گزارش و ...شماره همراه خود را برای عضویت در خبرنامه پیامکی وارد کنید