يكشنبه، 25 مهر ماه، 1400

افغانستان و رهبران بی‌تدبیر

نویسنده : حسن قادری / تحولات افغانستان به یکی از موضوعات مهم روز تبدیل شده است. عقب‌نشینی آرتش آمریکا و ترک مخاصمه‌ی چندین ساله با طالبان و گسست و متلاشی شدن انسجام نیروهای نظامی افغانستان علی رغم تعلیم و آموزش‌‌های لازم و به‌روز از طرف کارشناسان زبده‌ی نظامی آمریکا و فرار رییس‌جمهور و جمعی از دولتمردان از کشور و نهایتاً تسلط سهل و آسان طالبان بر سرزمین افغانستان، تصادفی و اتّفاقی نبود.حال چرا مردم افغانستان پس از  چهار دهه جهاد و مبارزه علیه ارتش سرخ و تقدیم چندین هزار کشته و مجروح با زیربناهای تخریب‌شده و دل‌‌های شکسته و زندگی بر باد رفته، هم‌اکنون شاهد جنگ دیگری در دره‌ی پنجشیر هستند جای تأسف است. جنگی که این بار نه علیه یک دشمن خارجی بلکه علیه مردمی رنج‌کشیده و محروم به رهبری فرزند شاه مسعودی که به‌عنوان شیر دره‌ی پنجشیر لقب گرفت و جان خود را در طبق اخلاص گذاشت و دشمنان خارجی نتوانستند بر او ظفر یابند و او را از پای در آرند؛ اما این بار به‌دست هم‌کیشان خود جانش را در راه آزادی، اعتدال و دوراندیشی از دست داد. تنها به این خاطر که او قصد داشت افغانستان طعم آزادگی، قانونمداری و رواداری را بچشد و مردم پس از چند دهه اندکی بیاسایند و برای امنیت و معیشت مردم چاره‌اندیشی کنند. 

مردم افغانستان چندین سال است که با تلاش و جدّیت و با پی‌ریزی یک جامعه‌ی مدنی و ارزشگذاری به آرای عمومی قصد تشکیل دولتی فراگیر را در برنامه‌ی کاری خود قرار داده بودند. هرچند این روند با جزم‌اندیشی عده‌ای از دولتمردان با مشکل مواجه شد و در جامعه‌ی افغانستان، قانونمداری، حقوق شهروندی و شایسته‌سالاری نتوانست همراه با شریعتمداری عجین و مأنوس شود؛ اما شروع کار بر اساس یک تفکر اعتدالی بود. صرف‌نظر از اینکه طالبان یک اندیشه‌ی سنتی، خشن و سختگیر با روشی آشتی‌ناپذیر با تحولات روز جهان است؛ اما فراموش نکنیم که یک تصمیم منطقه‌ای و جهانی آن را رصد می‌کند تا جایگزین یک اسلام معتدل که نماد آن در بهار عربی درخشید و در فاصله‌ای نه‌چندان دور به کوره‌سویی بدل شد تا تعامل و هم‌اندیشی و همسویی با دموکراسی به یک انسداد سیاسی در خاور میانه بدل شود و همین گروه‌های تندرو و افراطی بدل مناسبی به‌جای بهار عربی تشخیص داده شد. با این استدلال که شعاع پرتوافکنی طالبان و همفکران آن محدود و مهجورباقی خواهد ماند و مانند سبزه‌ای بر دامن کوه و صحرا تا رسیدن گرمای تابستان بیشتر دوام نخواهد داشت و تا مدتی طالبان وجه‌المصالحه‌ی قدرتها خواهد بود.

همانطوری که قبلاً هم اشاره شد هیچ قدرت نظامی در افغانستان که بخواهد جلودار طالبان باشد متأسّفانه به نتیجه‌ای مطلوب نخواهد رسید و تنها راه نجات افغانستان علم، دانایی و رواداری است تا از این طریق جامعه‌ای عاری از خشونت، جنگ و خونریزی بنا نهند و خود را با دستاوردهای جدید بشری هماهنگ و همراه نمایند.ارسال شده در مورخه : پنجشنبه، 25 شهريور ماه، 1400 توسط cafeweb  پرینت

مرتبط باموضوع :

 ارتباط نامشروع بین دختر وپسر  [ پنجشنبه، 22 خرداد ماه، 1393 ] 3807 مشاهده
 مرگ شریف می‌تواندشرافت یک ملت را ازبین ببرد  [ چهارشنبه، 7 شهريور ماه، 1397 ] 1629 مشاهده
 پاوه از بامداد تاریخ تا ورود اسلام بخش دوم  [ جمعه، 14 دي ماه، 1397 ] 1642 مشاهده
 سخنی با نخست وزیر اسپانیا  [ شنبه، 15 مهر ماه، 1396 ] 2156 مشاهده
 پزشک متعهد  [ يكشنبه، 24 فروردين ماه، 1399 ] 1620 مشاهده
امتیاز دهی به مطلب
انتخاب ها

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت

اشتراک گذاري مطلب
صفحات پيشنهادي
لينکدوني
پیامک

ســامـانه پیام کوتاه پینوسارسال خبر ، مقاله ، گزارش و ...شماره همراه خود را برای عضویت در خبرنامه پیامکی وارد کنید