دوشنبه، 11 مهر ماه، 1401

معیشت مردم پاوه، وابسته به باغداری است

معاون وزیر کشاورزی:در شهرستانی مانند پاوه که کارخانه و صنعت ندارد، معیشت مردم وابسته باغداری است و باید مسئله تامین آب باغات این منطقه را حل کنیم.معاون وزیر جهاد کشاورزی در نشست بررسی بحران کم ابی باغات شهرستان پاوه اظهار کرد:  ما در شرایط تغییر اقلیم در ایران قرار گرفته ایم و کشور ما جزء مناطق خشک و نیمه خشک می باشد و این تغییر اقلیم  بر مسائل و مشکلات افزوده است.

وی افزود: بسیاری از بودجه ها و اعتبارات و نوع مشکلاتی که در منطقه اورامانات است بجز چند ردیف، جنبه استانی پیدا کرده است که باید در قالب سفرهای ریاست جمهوری بسترسازی برای تخصیص اعتبارات جذب بودجه و توسعه بخش و حل مشکلات بخش، داشته باشیم.

وی با بیان اینکه در کشور ۳ میلیون هکتار باغ داریم که یک میلیون هکتار از آن فرسوده است گفت: این باغات نیازمند حذف و اصلاح و جایگزینی است که در هر استانی بستگی به اقلیم آن انجام می شود مثلا در خوزستان چندین هزار نخل سربریده جنگ ایران و عراق داریم که باید اصلاح شوند.

معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: باغدارانی که خود سرمایه گذاری می کنند و تسهیلاتی از سیستم بانکی دریافت می کنند و ما در قالب کمک های فنی و اعتباری بخشی از سود تسهیلات را پرداخت می کنیم و این سود تک رقمی می شود تا برای باغدار یک سرمایه گذاری بلندمدت باشد تا بتواند کار اصلاح انجام دهد.

وی افزود: در سفر رییس جمهور به استان کرمانشاه با تعریف یک ردیف،۲۵۰ میلیارد تومان برای تکمیل کانالهای آبرسانی و انتقال آب با لوله در باغات شیب دار در سطح استان کرمانشاه مصوب کردیم.

معاون وزیر جهاد با اشاره به تخصیص این اعتبارات در شهریورماه گفت: برای اصلاح و احیای باغات استان کرمانشاه یک اعتبار در نظر گرفته شده است و یک اعتبار مناسب هم برای توسعه باغات در اراضی شیب دار در مناطقی که دیم از جمله اورامانات در نظر گرفته ایم و امیدواریم شاهد اقدامات پایدار و بلند مدتی برای این منطقه باشیم.

برومندی اظهار کرد: بررسی کنید از حق ابه های کشاورزی در این سالها چقد کاسته شده است و حق ابه این ۴ هزار هکتار باغات چقدر بوده و الان چند لیتر شده است و چقدر از آن متاثر از خشکسالی و یا چاههای غیر مجاز است.

وی افزود: همچنین به طور دقیق مشخص کنید برنامه کوتاه و بلند مدت برای باغات پایدار در شهرستان پاوه چیست و چه اقداماتی باید انجام شود و چه مقدار به اصلاح باغات و یا به لوله انتقال اب نیاز است و به چه میزان می توان باغات در اراضی شیب دار را توسعه داد.ارسال شده در مورخه : سه شنبه، 8 شهريور ماه، 1401 توسط cafeweb  پرینت

مرتبط باموضوع :

 فراخوان مسابقه عکاسی ، سایت تابش  [ سه شنبه، 25 تير ماه، 1392 ] 4893 مشاهده
 رعد و برق جان دانشجوی جوان باینگانی را گرفت.  [ جمعه، 9 خرداد ماه، 1393 ] 4576 مشاهده
 درگیری‌ میان نیروهای عراقی و پیشمرگه  [ دوشنبه، 24 مهر ماه، 1396 ] 2191 مشاهده
 اولین بانوی معاون فرماندار پاوه منصوب شد  [ پنجشنبه، 16 مرداد ماه، 1393 ] 2989 مشاهده
 دو دلیل افزایش قیمت ارز در روز‌های اخیر  [ سه شنبه، 30 بهمن ماه، 1397 ] 1652 مشاهده
امتیاز دهی به مطلب
انتخاب ها

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت

اشتراک گذاري مطلب
صفحات پيشنهادي
لينکدوني
پیامک

ســامـانه پیام کوتاه پینوسارسال خبر ، مقاله ، گزارش و ...شماره همراه خود را برای عضویت در خبرنامه پیامکی وارد کنید