يكشنبه، 19 آذر ماه، 1402

تکالیف شخص مسلمان

نویسنده : قاسم قادری / خداوند متعال جهان و انسان را آفرید ، جهان را برای استفاده انسان و انسان را برای عبودیت خود ، و انجام و اجرای چهار تکلیف مهم آفرید . 

۱-  عبادت :  آدمی بر مبنای خوی و سرشت عبودیت آفریده شده است . اگر خداوند را عبادت نکند قطعا چیزهای دیگر را عبادت خواهد کرد . نمود عبادت پروردگار در انجام چهار چیز است :  اقامه نمازهای یومیه ، پرداخت زکات در صورت توانایی ، روزه رمضان  در هر سال و به جای آوردن فریضه حج در طول عمر فقط یکبار آن هم در صورت استطاعت .  اگر انسان از عبادت خداوند سرباز زند ،  قطعاً گرفتار خرافات ، مقام پرستی ، پول پرستی ، شهوت پرستی ، هوا و هوس پرستی ، خودپرستی و ….. خواهد شد .  هر کس که بتواند عبادات فوق را برابر موازین شرع و سنت نبوی و فقط به منظور کسب رضای الهی بجای آورد  ۲۵ درصد از وظایف دینی را ادا نموده است .

 

 ۲-  رعایت عفت و پاک دامنی : خداوند متعال  بزرگترین غریزه ( غریزه حفظ بقا ) را در قالب شهوت جنسی  قرار داده است  . ضمن تعیین یگانه طریق صحیح ارضای غریزه جنسی ( ازدواج ) از او خواسته است  که از نزدیک شدن به  فحشا و زنا به شدت بپرهیزد چه جای آنکه مرتکب آن شود .  هر کس بتواند شهوت جنسی را در طریق صحیح آن ارضا  و عفت و پاک دامنی را رعایت نماید ۲۵ درصد دیگر از وظایف دینی  خود را ادا نموده است.

 

  پیامبر (صلی الله علیه و سلم )   فرمود :

                                 « مَن  اَضمَنَ لِی ما بَینَ لِحیَتِهِ و رِجلَیهِ  اَضمَنُ لَهُ الجَنَّه ”     هرکس برای من زبان و عورتش را ضمانت کند ( و از بد زبانی و بی عفتی بپرهیزد ) دخول به بهشت را برایش ضمانت می کنم .

 ۳-  تخلُق به اخلاق نیکو : آدمی طوری آفریده شده است که تمایل به نیکی ها  ( عفت ، سخاوت ، شهامت ، عدالت ،صداقت ،  و…. ) در وجود او سرشته و عجین شده است  و خداوند متعال از او خواسته است که این تمایلات و استعدادهای مثبت و نیکو را که به صورت بالقوه در سرشت او نهاده شده است  با تلاش و مجاهده  به صورت بالقوه شکوفا و نمایان سازد و خود را به صفات نیکو و پسندیده بیاراد . هر کس بتواند خالصانه  در خدمت خلق خدا باشد ۲۵ درصد از وظایف دینی خود را ادا نموده است .

  پیامبر (صلی الله علیه و سلم )   فرمود :

                                             ” إِنَّ المُومِنَ  لَيُدرَكُ بِحُسنِ خُلُقِهِ دَرَجَةَ الصَّائِمِ القَائِم “.  

به یقین شخص مومن، با اخلاق  نيكوي خود ، به مقام  و منزلت روزه دارِ  شب زنده دار    مي رسد.

 

 ۴-  دوری از اخلاق بد و ناشایست :  حکمت الهی به منظور ابتلاء و امتحان  اقتضا نمود در وجود آدمی تمایل به بدی   ( بی عفتی ، خساست ، جُبن و ترس،خیانت ، کذب و دروغ ، و   …… ) به صورت بالقوه در وجود  وی نهاده شود و خداوند متعال از او خواسته است  که این تمایلات ناروا  و  ناپسند  را کنترل و  مانع شکوفایی  و بروز آنها شود .  هر کس بتواند نیروهای شرِّ خود را کنترل نماید و آزار و اذیتی را متوجه  خلق خدا ننماید  ۲۵ درصد  دیگر از وظایف دینی خود را ادا نموده است . و با این حساب  می توان  او را صد درصد مسلمان دانست  در غیر این صورت پناه بر خدا از مسلمانی که غیر از  این باشد .

  پیامبر (صلی الله علیه و سلم )   فرمود :

                                             ” اَلمُسلِمُ مَن سَلِمَ المُسلِمُونَ مِن لِسانِهِ و یَدَیهِ ”

مسلمان کسی است که مسلمانان از ( آزار و اذیت ) دست و زبان او در امان باشند .

 

سعادت و خوشبختی دنیوی و اُخروی فقط و فقط در گروِ  این چنین مسلمان  بودن و مسلمان زیستن است . و آداب  مسلمانی جز  این  نیست  !

 

خداوند متعال می فرماید :  تا خود  را  اصلاح نکنی ، دنیایت تغییر نمی کند .

« ما زنده ز آنیم که آرام نگیریم           موجیم که آسودگی ما عدمِ ماست  »ارسال شده در مورخه : يكشنبه، 8 مرداد ماه، 1402 توسط cafeweb  پرینت

مرتبط باموضوع :

 در حضور ماه رحمت2(احکام)  [ چهارشنبه، 18 تير ماه، 1393 ] 6192 مشاهده
 زندگی نامه عبدالله ذی البجادین  [ دوشنبه، 22 خرداد ماه، 1391 ] 7915 مشاهده
 الوهاب  [ يكشنبه، 25 بهمن ماه، 1394 ] 6010 مشاهده
 نفحات‌ جان‌بخش لیالی قدر را دریابیم  [ دوشنبه، 21 خرداد ماه، 1397 ] 2779 مشاهده
 تربیت نفس یکی از حکمت های روزه  [ پنجشنبه، 2 خرداد ماه، 1398 ] 4403 مشاهده
امتیاز دهی به مطلب
انتخاب ها

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت

اشتراک گذاري مطلب
صفحات پيشنهادي
لينکدوني
پیامک

ســامـانه پیام کوتاه پینوسارسال خبر ، مقاله ، گزارش و ...شماره همراه خود را برای عضویت در خبرنامه پیامکی وارد کنید