شنبه، 17 خرداد ماه، 1399

استامینوفن ( Acetaminophen )

گردآورنده : سندس ولدبیگی

استامینوفن یکی از داروهای رایج و پرمصرف است که  بدون نسخه قابل تهیه است.
استامینوفن یک داروی ضد درد و ضد تب است.مکانیسم اثر ضد دردی استامینوفن مشخص نیست ولی این دارو مهارکننده ضعیف دو آنزیم به نام سیکلواکسیژناز 1 و 2 که در بدن درمقابله با عوامل عفونی و آسیب دهنده به سلولها ساخته می شوند ،است.البته اثر ضد التهابی ندارد.اثر ضد تبی آن ممکن است به دلیل اثر گذاشتن روی هیپوتالاموس(مرکز تنظیم دمای بدن در مغز) باشد.
استامینوفن در دردهای خفیف تا متوسط مثل سردرد ،درد عضلانی ،دردهای پس از زایمان و سایر مواردی که آسپرین به عنوان ضد درد عمل می کند ،به کار می رود.
چون اثر ضد التهابی ندارد برخلاف آسپرین در دردهای همراه با التهاب مثل آرتریت روماتوئید (التهاب و عفونت مفاصل) به تنهایی کاربرد ندارد.
این دارو به عنوان ضد درد در بیمارانی که به آسپرین حساسیت دارند ارجح می باشد.


در بیماران هموفیلی و آنهایی که سابقه زخم معده دارند یا با آسپرین دچار اسپاسم برونش(انقباض طولانی انشعابات نای در داخل ریه ، شبیه آن چیزی که در آسم اتفاق می افتد) می شوند ،همچنین در کودکانی که مبتلا به عفونت های ویروسی هستند ،نسبت به آسپرین برتری دارد.
استامینوفن به صورت خوراکی وشیاف تجویز می شود.جذب آن به سرعت خالی شدن معده بستگی دارد و حداکثر غلضت آن در خون در عرض 30 تا 60 دقیقه حاصل می گردد.نیمه عمر استامینوفن 2 تا 3 ساعت است.
(نیمه عمر : زمانی که طی آن مقدار دارو درخون به نصف می رسد و ملاکی برای طول اثر دارو است.)

عوارض :
در دوزهای درمانی گاه ممکن است افزایش خفیفی در آنزیمهای کبدی بدون ایجاد یرقان اتفاق بیفتد که با قطع دارو برگشت پذیر است. در دوزهای بالاتر ،گیجی ،هیجان و عدم جهت یابی دیده می شود. مصرف 15 گرم از استامینوفن می تواند کشنده باشند(مرگ به علت عوارض شدید کبدی و تخریب سلول های کلیه می باشد. مسمومیت با استامینوفن یکی از مسمومیت های شایع است .
علایم فوری آسیب کبدی شامل تهوع ،استفراغ ،اسهال و درد شکمی می باشد.
این دارو در بیماران مبتلا به هرگونه بیماری کبدی باید با احتیاط مصرف گردد.
مقدار مصرف استامینوفن در درد و تب حاد 50-325 میلی گرم ، 4 بار در روز می باشد.
مقدار مصرف قطره استامینوفن در بچه های یک تا دو ساله ۲۵ قطره هر ۴ ساعت یک بار و میزان مصرف شربت استامینوفن به ازای هر ۱۲ کیلو وزن بچه یک قاشق مرباخوری، هر ۴ ساعت یک بار است.


ارسال شده در مورخه : جمعه، 23 تير ماه، 1391 توسط اسامه قادری  پرینت

مرتبط باموضوع :

 ممنوعه‌های غذایی برای نشاط و کاهش وزن  [ سه شنبه، 17 بهمن ماه، 1396 ] 1378 مشاهده
 مرکبات: دشمن چاقی و سکته مغزی  [ چهارشنبه، 24 آذر ماه، 1395 ] 2257 مشاهده
 چرا بچه‌ها نباید قهوه بنوشند؟  [ چهارشنبه، 23 اسفند ماه، 1396 ] 1279 مشاهده
 چندراهکارجهت حل مشکل حرف نشنوی کودکان  [ دوشنبه، 11 شهريور ماه، 1392 ] 3978 مشاهده
 نکاتی که باید در مورد آنفلوانزا بدانید  [ چهارشنبه، 20 آذر ماه، 1398 ] 497 مشاهده
نام:
ایمیل:

در مورخه : جمعه، 23 تير ماه، 1391توسط
(مشخصات کاربر rayhane | ارسال پیغام شخصی)
سلام؛میشه بگید آیا ژلوفن با بقیه ی مسکن ها فرق میکنه؟جدیدا شنیدم که ژلوفن به معده اسیب نمیرسونه!راست میگن؟
نام:
ایمیل:

در مورخه : يكشنبه، 25 تير ماه، 1391توسط
(مشخصات کاربر Noha | ارسال پیغام شخصی)
هوالعلیم*سلام خدا برشما*ممنون سندس جان.منتظرادامه ی مطالبی مفید در مورد انواع داروها هستیم.اگر لطف کنی و منابعی رو که استفاده می کنی درج کنی بیشتر ممنون میشم.جنة الفردوس مأوایتان
نام:
ایمیل:

در مورخه : يكشنبه، 25 تير ماه، 1391
سلام ،خیلی ممنون مفید بود.
نام:
ایمیل:

در مورخه : يكشنبه، 25 تير ماه، 1391توسط
(مشخصات کاربر sondos | ارسال پیغام شخصی)
با سلام ماده دارویی ژلوفن همان پروفن است و فقط شکل دارویی آنها با هم فرق می کند.بنابراین ژلوفن تمام عوارض پروفن را دارد البته ممکن است به دلیل پوشش کپسول ژلوفن در بعضی افراد حساسیت کمتری ایجاد شود. ممنونم نصیره عزیز،اگر خدا توفیق بدهد در خدمتم. منبع اصلی من کتاب فارماکولوژی کاتزونگ است. (فارماکولوژی به معنی داروشناسی است.)
نام:
ایمیل:

در مورخه : يكشنبه، 25 تير ماه، 1391توسط
(مشخصات کاربر SharakamPawa | ارسال پیغام شخصی)
داشتن اطلاعات در مورد داروهای پرمصرف یک نیاز اساسی برا همه ی ماست، تشکر بابت مطلب و انتخاب مناسبتان - البته با توجه به مصرف بالای استامینوفن در بین عموم مردم، لازم بود که مفصل تر و با جزئیات بیشتری به این مطلب می پرداختید. - در برنامه ای یک پزشک ایرانی مقیم انگلستان راجع به تجویز دارو در ایران و انگلستان صحبت می کرد. ایشان می گفت که در انگلیس حتی استامینوفن هم بدون تجویز و نسخه ی پزشک قابل تهیه نیست و مردم بدون تجویز پزشک ، هیچ دارویی مصرف نمی کنند. آیا همینکه استامینوفن بدون نسخه ی پزشک قابل تهیه است یک نقصان در امر تجویز و مصرف دارو نیست؟ - مدتها است که یک سوال بدون جواب دارم، از افراد مختلفی جویای پاسخش شده ام اما هنوز به جواب قانع کننده ای نرسیده ام. همانطورکه مستحضرید بیشترین مصرف استامینوفن (بدون تجویز پزشک) در سردردهاست. به نظر شما هنگام سردرد بهتر است استامینوفن مصرف شود یا نه؟ آیا سعی کنیم با روشهایی غیر از مصرف دارو، سردردمان را کاهش دهیم(البته با تحمل درد سردرد) یا با مصرف مسکنها ؟ اگر با روشهای غیر از مصرف دارو، چه کاهرایی می توانیم انجام دهیم؟. و اگر با مصرف دارو، آیا مصرف دائمی استامینوفن اعتیاد به آن و عوارض دیگری را بدنبال نخواهد داشت ؟ ببخشد که طولانی شد.
نام:
ایمیل:

در مورخه : دوشنبه، 26 تير ماه، 1391توسط
(مشخصات کاربر sondos | ارسال پیغام شخصی)
با سلام خدمت کاک میلاد . انتقاد شما به جاست ولی چون نمی خواستم مطلب خیلی تخصصی باشه مجبور شدم مطالبی در مورد استامینوفن که تخصصی بودند رو حذف کنم. بله متاسفانه مشکل مصرف بی رویه مسکن در کشور وجود دارد.البته خطر اصلی در مورد مصرف استامینوفن کدئین است ،چون کدئین خطر اعتیاد رو هم به دیگر عوارض استامینوفن اضافه می کند.سال 86 وزارت بهداشت فروش استامینوفن کدئین رو بدون نسخه ممنوع اعلام کرد ولی متاسفانه کماکان بدون نسخه به فروش می رسد و استامینوفن کدئین از داروهای پرفروش کشور است. اما در مورد سر درد به نظر من حتی الامکان سعی کنید از مسکن استفاده نکنید ، سعی کنید استراحت کنید یا ماساژ دهید.و چون یکی از دلایل سر درد کبود خون سانی و رسیدن گلوکز به مغز است اگر سردرد بعد از گرسنگی و ضعف مثلا در روزه گرفتن به وجود آمده سعی در رفع گرسنگی بکنید. و اگر مجبور به خوردن مسکن شدید سعی کنید استامینوفن بخورید و از خوردن استامینوفن کدئین پرهیز کنید.هر چند استامینوفن هم همانطور که در مطلب بالا گفته بودم عوارض زیادی دارد. کدئین از دسته ضد دردهای مخدر است و اعتیاد آور است.
نام: محمد
ایمیل: dearkiana67

در مورخه : چهارشنبه، 1 خرداد ماه، 1392
سلام به نظر من مصرف استامینوفن توی جامعه یه جور عادت شده همه می دونن مصرف نکردنش بهتره بعضی وقتا سردرد علتش از خواب دیر بیدار شدن یازود بیدار شدنه یا نخوردن آب کافیه بعضی وقتا هم کم خونی و سرما و زیاد پای کتاب و کامپیوتر نشستنه و خیلی چیزای دیگه من وقتی سرم درد میگیره یه لیوان آب و عسل رو مخلوط می کنم و می خورم یا خرما می خورم بهتره قرص نخورید من خودم گاهی وقتا پیاز خام یا ماکارونی مصرف می کنم سردرد میگیرم به هرحال مصرف نکنید بهتره.
امتیاز دهی به مطلب
انتخاب ها

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت

اشتراک گذاري مطلب
صفحات پيشنهادي
لينکدوني
پیامک

ســامـانه پیام کوتاه پینوسارسال خبر ، مقاله ، گزارش و ...شماره همراه خود را برای عضویت در خبرنامه پیامکی وارد کنید