سه شنبه، 24 تير ماه، 1399

مشکلات ترافیک شهرستان پاوه

.:: پینوس ::.نویسنده : نگار فاطمی

پاوه سرزميني است شگرف ، سرزميني است آباد ، آنجا كه خداوند نعمتش را در هيات چشمه ها ، رودها ، سراب ها و كوهها به اين سرزمين ارزاني داشته است ، سرزميني سبز و آباد ، جوان و مستعد .
پاوه شهريست پر اما خالي ، خالي از توسعه ، پر از باروري و خالي از شكوفايي ، چشم به آينده دوخته است تا در دامن مدرنيسم مخربي كه فارغ از مديريت است و عاري از تخصص غرق نشود . واينگونه پاوه به دستان تلاشگري اميد دارد كه با شناخت ، باز آموزي ، شناساندن و خلق عرصه هاي ماندگار اين سرزمين آبادانيش را امتداد و شناسايي اش را توسعه بخشند .
آموزش نسل امروز براي فردا ، شناخت نياز براي خودكفايي و ..... همگي منوط به آموزش انساني و توسعه مردمي است . اهميت فرهنگ توسعه پذيري كم از خود توسعه نيست و اين مهم نيز خارج از شناخت انسان و محيط پيرامون و روابط آن نيست .


مهمترين سازوندي كه در تسهيل توسعه بخصوص در پاوه موثر است ،شناخت محيط و درك نياز و به تبع آن مطالعات در اين باره خواهد بود . تا بتواند با بازتابي مناسب از آنچه هست ، نيستهاي لازم را به عرصه وجود فراخواند و اين كار چيزي جز اهميت دادن به توسعه علمي و تلاش براي گسترش مناسبات علمي بين خرده فرهنگهاي شهري اقشار مختلف و درك پيشينه ي در خوري از منطقه نيست.


این روزها حجم بار سنگین ترافیک شهرستان پاوه بخصوص مسیر میدان مولوی _میدان شهدا که با نبود پارکینگ و استفاده ی نا بجا از اتومبیل شخصی بر روی اعصاب و روان مان ثاثیری مخربی گذاشته است.

حتی يك ‌طرفه كردن مسير ميدان شهدا به طرف ميدان مولوي نتوانسته مشكل ترافيك این شهر را حل كند و ترافيك زياد مردم پاوه را همچنان درگیر کردهشبکه ارتباطی شهر پاوه بصورت خطی می باشد که این شبکه بصورت موازی در امتداد هم با توجه به شیب حاکم بر شهر شکل گرفته اند، ارتباط بین این شبکه ها از طریق خیابان هایی که بصورت متقاطع و یا بصورت دور برگردان ها تامین گردیده است. بیشتر خیابان های جمع و پخش کننده و محلی شهر پاوه بدون نظم خاصی شکل گرفته و تنها شبکه بندی بخش های غربی و تا حدی شمال غربی (شهرک فرهنگیان و ظفر) دارای نظم خاصی از نظر سلسله مراتب شهری می باشند.

عمده ترين مسائل و مشكلات شهر پاوه را مي توان در قالب موارد زير بيان نمود.

- شيب بالاي زمين : شيب بيشتر زمين هاي شهر پاوه بيشتر از حد متعارف براي ساخت و ساز مي باشد و محدوديت توسعه را پيش آورده است.

- اراضي باغي : قرار گرفتن وسعت زيادي باغ در محدود بلافصل شهر پاوه نيز به عنوان يكي از محدوديت هاي توسعه شهر مي باشد.

- تخريب و تغيير كاربري بدون مجوز در باغات و اراضي خارج از محدوده

- مخاطرات طبيعي : برخي از بخش هاي شهر داراي مخاطرات طبيعي از جمله لغزش مي باشند كه با يد از توسعه در اين اراضي جلوگيري كرد.

- ضعف زير ساخت هاي شهري : البته ضعف زير ساخت هاي شهري بيشتر به شرايط طبيعي شهر بر مي گردد كه امكان توسعه اين زيرساخت ها را با مشكل مواجه كرده است.

- كمبود و هزينه مسكن

- حمل و نقل و ترافيك: محدوديت شبكه معابر، نبود كمربندي، شيب معابر، نبود پاركينگ ، نبود سلسله‌مراتب منظم، كيفيت پايين معابر، ضعف حمل و نقل عمومي، گسترش به كارگيري وسيع خودروشخصي

- ساخت و ساز هاي عمده در خارج از محدوده شهر و بدون نظارت شهرداري و عدم توجه به سيما و منظر شهري و معيارهاي برنامه‌ريزي شهري در ساخت و ساز

- فقدان خدمات رفاهي _تفرحي در سطح شهر براي مسافران و گردشگران شهري

- ضعف اقتصاد شهر

- ادغام و پيوند كالبدي، اجتماعي و اقتصادي شهر با روستاهاي اطراف


نتیجه گیری......


فرهنگ سازی لازم در بین صاحبان اتومبیل های شخصی و متقاعد كردن آنان مبنی بر استفاده بهینه و لازم از اتومبیل شخصی

متقاعد ساختن صاحبان خودروها مبنی بر نیاوردن و پارك نكردن اتومبیل های خود در مجاورت كسب و كار به سبب فاصله کم مناطق پیرامونی نسبت به مرکز


احداث پارکینگ در میدان مولوی و کوچه خانقاه در خیابان فاروق اعظم باعث کاهش بار ترافیک و روان سازی مسیر تردد خودروها در خیابان های همجوار می شود.

اجراي كمربندي، از سه راهي شمشير به نورياب را در كاهش بار ترافيكي پاوه بسيار مؤثر میباشد واين كار بايد توسط اداره راه و ترابري انجام شود، ولي ا‌كنون اقدامي در اين باره انجام نگرفته است

لازم به يادآوري است از ديگر مشكلات بسيار جدي كه شايد دست مسئولان را در آينده براي تعريض اين مسير تنگ‌تر كند انجام ساخت و سازهاي پرهزينه و گرانقيمت در حاشيه خيابان اصلي شهر پاوه است كه اگر اين رويه تداوم يابد، تعريض اين خيابان در آينده كاري بسيار پردردسر و شايد غير‌ممكن باشد

ضروري است شهرداري پاوه با مشورت شوراي شهر و محوريت شوراي ترافيك نسبت به كاستن از معضل ترافيك شهر اقدام كرده و براي رفع هميشگي اين مشكل، گام‌هايي اساسي بردارد.


هر روز همچنان به امید آرزوی بهترینای شهر پاوه ........


ارسال شده در مورخه : چهارشنبه، 15 شهريور ماه، 1391 توسط اسامه قادری  پرینت

مرتبط باموضوع :

 زاگرس سیاه پوشید!  [ چهارشنبه، 11 تير ماه، 1399 ] 439 مشاهده
 نوروز  [ يكشنبه، 29 اسفند ماه، 1389 ] 5832 مشاهده
 طناب بیکاری و عشیره گری بر گردن انتخابات  [ شنبه، 18 خرداد ماه، 1392 ] 2555 مشاهده
 بیوگرافی اکرم حسن زاده + موناجات  [ دوشنبه، 9 بهمن ماه، 1391 ] 8172 مشاهده
 دگرستیزی یا دگرپذیری  [ دوشنبه، 23 دي ماه، 1398 ] 647 مشاهده
نام:
ایمیل:

در مورخه : جمعه، 17 شهريور ماه، 1391توسط
(مشخصات کاربر ostadelyass | ارسال پیغام شخصی)
سلام. دستتون درد نکنه.ذکر این نکات ضروری بود. امیدوارم بتونیم از طریق این سایت و یا راه های دیگه حرف های خودمون رو به مسئولین برسونیم و باعث بشیم که مسئولین بیشتر احساس مسئولیت بکنند.
نام:
ایمیل:

در مورخه : شنبه، 18 شهريور ماه، 1391توسط
(مشخصات کاربر mosleh | ارسال پیغام شخصی)
با سلام و عرض ادب از شما نهایت تشکر را دارم به خاطر نوشته ی خوب و به جایتان پاوه شهری است که با شهر همدان در یک تاریخ به شهرستان تبدیل شدند.ولی ما کجا و آن ها کجا! شاید بگوییم شرایط طبیعی یکی از عوامل رشد کم این دیار بوده است ولی دور از انصاف است بگوییم تنها دلیل است.به نظر بنده اصلی ترین دلیل،ناتوانی مسؤلین شهر(و به طور جد مسؤلین پیشین شهر)بوده است.متاسفانه در شهر ما استفاده از تکنیک های نوین شهرسازی دیده نمی شود و اگر دیده شود به طور خیلی مختصر است و مردم و مسئولین فقط به این فکر هستند که کجا زمین خالی برای ساخت و ساز پیدا می شود.همان طور که خودتان فرمودید این نادیده گرفتن ها در آینده مانع تغییرات جدی در شهر می شود که البته این موانع به سادگی قابل لمس هستند. اگر در گذشته مسئولین به فکر عریض کردن خیابان ها می بودند می توانستند به سادگی این کار را انجام دهند.برای مثال اگر با بودجه ای که شهر می گرفت (هرچند بودجه ی خیلی کمی بوده و می باشد) می توانستند هرسال یک یا چند خانه در مسیر میدان مولوی-فلکه ی فرمانداری(کلیان) خریداری کرده و خیابان را پهن کنند و اکنون کل خیابان دارای عرض بیشتری می بود اما افسوس... .حال مسؤلین باید به فکر باشند که اوضاع از این پیچیده تر نشود.(البته از من و شما و امسال ما گفتن بود و از مسولین ...).حال که وضعیت به این گونه است ما مردم هم باید نهایت سعیمان را برای کاهش مشکلات به کار گیریم که یک دست صدا ندارد.با تشکر مجدد از شما خانم فاطمی
نام:
ایمیل:

در مورخه : شنبه، 18 شهريور ماه، 1391توسط
(مشخصات کاربر matin | ارسال پیغام شخصی)
إِنَّ اللَّهَ لا يُغَيِّرُ مَا بِقَوْمٍ حَتَّى يُغَيِّرُوا مَا بِأَنْفُسِهِمْ
نام:
ایمیل:

در مورخه : يكشنبه، 19 شهريور ماه، 1391
با سلام. به موضوع خوبی در شهر پاوه اشاره شد. من چند هفته پبش برای تعطیلات به این شهر بازگشتم . تنها تغییری که در این شهر دیدم افزایش ترافیکی بودش و لا غیر( البته بیشتر شدن رانندگان خانم) که باید بهشون تبریک گفت. به نظر بنده تمام مشکلاتی که در بالا ذکر شده هر کدام نقش کمی در این مشکل را دارند. بشتر ضعفی که در شهر پاوه وجود دارد و به نظر بنده هم از همه پر رنگ تر هم هستش ضعف مدیریتی اعم از شهردار ، فرماندار و تمام کسانی که به نوع در راس قرار دارند. البته به نوع مردم شهر هم مقصر هستند. با یک مدیریت ساده میشد خیلی از مشکلات هم ترافیکی و هم توسعه شهر را حل کرد. شهرداری به جای دادن الکی مجوز به پاساژهای ( که اگر اسمش پاساژ گذاشت) می توانست در 2 نقطه شهر پارکینگ طبقاتی میساخت تا به جای پارکینگ شده خیابان از آن استفاده کنند. تا حالا به چهره شهر نگاه کردید حالاتون از ساخت و سازهای بی مورد بهم میخوره. هر کجا نگاه میکنی چند طبقه ساختمان بالا اومده که اسمش گذاشتدند پاساژ. همه فقط به فکر جیب خود هستند میگند یک پاساژ با 10 واحد میزنیم هر کدام ماهی 300000 هزارتومان هم اجاره خدا بده برکت ماهی 3 میلیون کاسب شدیم. شهرداری هم که فقط دنبال پولش هست. به نظرتون اگر به جای این چند تا پاساژ یا دونه پاساژ که اسمش |اساژ گذاشت و اگر غریبه ای اومد شهرمون گفتش مرکز خرید شهر کجاست بهش معرفی میکردیم بهتر نبودش. حرف ریاد است و وقت کم. امیدوارم که تعصابت الکی دیگر جایی در مدیریت شهرمان نداشته باشد و مردم هم کمی بیشتر برای آبادی شهرمان تلاش کنند. و امیدوارم روزی برسد که مرد در موقع انتخاب بالا دستیهای طایفه ای عمل نکنند و فقط چند مرده بودن طرف را نگاه کنند.
نام:
ایمیل:

در مورخه : يكشنبه، 19 شهريور ماه، 1391
سلام به همه ی کابران گرامی ممنون اظهار دیدگاهای شما پاوه ی جدید متاسفانه همان پاوه قدیم سالهای پیش است...... شهر پویا به شهرهایی گفته میشه که در حال تغییر و تحول روزانه هستند یا اینکه به توسعه و رشد بالندگی کافی نزدیک باشد. اما پاوه شهری است باثبات و ساکن... وشما دوستان گرامی به موضوع های خوب و خلاقانه ای اشاره کردید.اما چکار میشه کرد مسئو لان که به فکر نیستن فقط این ماییم که داریم همین جا ایده ها و عقایدمونو بیان میکنیم بدم نیست حداقل می توانیم یه خدمتی کرده باشیم ایشاالله در اینده ای نزدیک شاهد بهترینای این شهر باشیم. با تشکر
امتیاز دهی به مطلب
انتخاب ها

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت

اشتراک گذاري مطلب
صفحات پيشنهادي
لينکدوني
پیامک

ســامـانه پیام کوتاه پینوسارسال خبر ، مقاله ، گزارش و ...شماره همراه خود را برای عضویت در خبرنامه پیامکی وارد کنید