يكشنبه، 19 آذر ماه، 1402

پزشک خودتان باشید

گردآورنده : مهناز روحی
شاید باور نکنید اما شما همیشه یک پزشک همراه خود دارید که آماده پاسخ به نیازهای پزشکی‌تان است.
این پزشک، روان شماست؛ ۵ توصیه عجیب زیر را بخوانید تا باورتان شود:آلرژی دارید؟ بخندید!

وقتی دچار آلرژی می‌شوید، سعی کنید خود را در موقعیت‌ خندیدن قرار دهید؛ شرکت‌کنندگان در تحقیقی که از سوی محققان ژاپنی انجام شده بود، زمانیکه به تماشای یک فیلم خنده‌دار نشسته بودند کمتر دچار حساسیت‌ می‌شدند اما همین افراد زمانی ‌که به تماشای یک فیلم جدی نشستند، پیاپی عسطه می‌کردند. خنده موجب عملکرد سریع سیستم عصبی پاراسمپاتیک شما می‌شود و سبب می‌شود فرد کمتر دچار حساسیت شود.

 

بدنتان زخم است؟ خوش اخلاق باشید!

خوش‌رفتاری موجب می‌شود که زخم‌های بدنتان زودتر بهبود یابد. «دکتر جانیت کیکلت» معتقد است که رفتار خصمانه و خشونت‌آمیز، روند بهبود زخم‌ها و کبودشدگی‌ها را افزایش می‌دهد؛ اما خوش‌رفتاری و مثبت اندیشی موجب می‌شود که میزان واسطه شیمیایی سایتوکین در بدن افزایش یابد؛ سایتوکین موجب می‌شود که سلول‌هایی که برای ترمیم زخم یا هر نقطه آسیب‌دیده بدن نیاز هستند، در نواحی اطراف زخم، زود‌تر تکثیر شوند. بنابراین سعی کنید شاداب و سرحال باشید؛ دوستانتان را با یک دعوت برای شام یا ناهار غافلگیر کنید؛به دیدن اقوام و خویشان‌تان بروید و سعی کنید به مردم کمک کنید؛ خواهید دید که در مدت کوتاهی خوب می‌شوید.

 

بیمارید؟خوش بین باشید!
کنار گذاشتن بدبینی گاهی بیماری‌ شما را تا حد بسیاری بهبود می‌بخشد؛ نتایج تحقیقات نشان داده است افرادی که در تست‌های خوش‌بینی نمره خوبی گرفته‌اند ۵۵درصد کمتر از افرادی که همیشه احساس شکست و ناامیدی می‌کنند در معرض خطر مرگ به خاطر بیماری‌های قلبی و عروقی قرار دارند؛ بنابراین سعی کنید در هر هفته فهرستی از افرادی که سپاس‌گزارشان هستید مانند دوستان، اقوام و… تهیه کنید؛ همچنین سعی کنید از ناراحتی و ناامیدی در خصوص نداشتن چیزهایی که هنوز به آنها دست‌ نیافته‌اید، خودداری کنید؛ تمرکز بر حس سپاس‌گزاری موجب می‌شود که نگاه مثبتی به زندگی داشته باشید.

 

دنبال تناسب اندامید؟تصویر سازی کنید!
در ذهن خود تصویری از ورزش‌ها و نرمش‌ها را تداعی کنید تا روند بهبودتان سریع‌تر شود؛ دانشمندان دانشگاه کلیولند آمریکا معتقدند که تنها ساختن تصویری ذهنی از بلند کردن وزنه و یا وزنه‌برداری موجب می‌‌شود که ماهیچه‌های قوی‌تر داشته باشید و روند بهبودتان سریع‌تر شود؛ در تحقیقات دانشمندان دانشگاه کلیولند مشخص شد مردانی که تنها در ذهن خود تصویری از ورزش و وزنه‌زدن برای عضله دوسربازو ساخته‌اند حجم ماهیچه‌ای آنها بدون اینکه حتی یک کیلوگرم وزنه زده باشند به اندازه ۱۳درصد افزایش یافته است؛ بنابراین هر روز برای ۱۵دقیقه در ذهن خود تصور کنید که ماهیچه آسیب‌دیده‌تان را نرمش می‌دهید؛ تمام جزییات ورزش را در ذهن خود 

تصویر کنید؛ هر فشاری را که به ماهیچه‌تان وارد می‌شود، در ذهن تصویر کنید. انبساط و انقباض ماهیچه‌تان را هم همین‌طور؛ این‌کار را انجام دهید و تاثیر آن را ببینید.

 

کارتان حساس است؟ موسیقی گوش کنید!
وقتی در جاده در حال رانندگی هستید و چشمان‌تان از فرط خستگی قرمز می‌شود، رادیوی اتومبیل‌تان را روشن کنید. محققان ژاپنی معتقدند موسیقی گوش کردن زمانی‌که در حال انجام کارهای روزانه‌تان هستید، موجب می‌شود کمتر احساس خستگی کنید و کارتان را دقیق‌تر و با حوصله بیشتری انجام دهید؛ موسیقی موجب می‌‌شود بدنتان به درخواست‌های استراحتی که از مغز صادر می‌شود، پاسخ دهد؛ همچنین موسیقی برخی احساسات بی‌حاصل و خستگی آفرین را در نطفه خفه می‌کند و موجبمی‌شود بر سختی کارتان غلبه کنید؛ بنابراین هنگامی‌که فردای یک شب شلوغ و پر از مهمان در آشپزخانه مشغول شستشوی ظرف‌ها هستید ضبط‌صوت خانه خود را روشن کنید و با فراغ بال به کارتان ادامه دهید.ارسال شده در مورخه : پنجشنبه، 13 مهر ماه، 1402 توسط اسامه قادری  پرینت

مرتبط باموضوع :

 اضطرابتان را کنترل کنید  [ دوشنبه، 10 ارديبهشت ماه، 1397 ] 2497 مشاهده
 سوء هاضمه  [ دوشنبه، 16 تير ماه، 1393 ] 4798 مشاهده
 تحلیل وب سایت پینوس  [ جمعه، 19 آبان ماه، 1391 ] 7589 مشاهده
 گلو درد  [ پنجشنبه، 27 شهريور ماه، 1393 ] 4695 مشاهده
 سنگ کلیه  [ پنجشنبه، 26 خرداد ماه، 1390 ] 7929 مشاهده
نام: ترنم
ایمیل: tarnnom

در مورخه : دوشنبه، 13 خرداد ماه، 1392توسط
(مشخصات کاربر tarannom | ارسال پیغام شخصی)
سلام ممنونم از شما خواهر گرامی مطلب بسیار پرباری نوشتید من که استفاده کردم موفق باشی
ارسال جوابیه ]

امتیاز دهی به مطلب
انتخاب ها

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت

اشتراک گذاري مطلب
صفحات پيشنهادي
لينکدوني
پیامک

ســامـانه پیام کوتاه پینوسارسال خبر ، مقاله ، گزارش و ...شماره همراه خود را برای عضویت در خبرنامه پیامکی وارد کنید