پنجشنبه، 5 مرداد ماه، 1396

انسان، آزادی، عشق

نویسنده: عثمان ایراندوست
بر آنم که نوای درونم را از حصارها رها سازم و خود آزاد شوم همچون سیاهی قلم بر دفتر عشق، تا شاید روحم، بزرگی را برای همه فرداهای انسان به ارمغان آورد.انسان امروزه به فراخنای همه گیتی درخود، از خود و برای خود بازمانده است، چرایی برای انسانیتِ انسان مطرح است و آن امروز همان انسان است، همان که نفخه ای با پرتویی از همه صفات خالقش را به هدیه گرفته است، تا با همه استعدادهای وجودی خویش، همچون خداوند در این عالم عمل کند؛ روحش را همچون دانه ای که در خاک است، رشد دهد و جهان را، آنکه همچون انسان در این بیکرانی وجودی خاص به خود گرفته است را آباد کند، چرا که او نیز مسخّر انسان خواهد بود. اما نه تنها انسان به مقامی که باید می¬رسید نرسیده است و نه جهان که باید برای انسان می¬بود، بوده است.
امروز چراهایی گریبانم را فشرده است که چرا انسان، ناله هایش پژواک دردی است به بلندای تاریخ و من نیز امروز برآن شده ام که جامه از روح برگیرم و عریان از همه زمانه شوم و ندایی سر دهم و باز گویم آزادی را، آزادی؛ آن ودیعه گرانبهای خداوند به انسان.
آری آزادی، آنکه امروز جامه ای از جنس سکوتِ مصلحت برآن کرده اند، آنکه سیراب کننده روح بلند انسان است و آنکه اگر از انسان بازگیرند، انسانیتِ انسان رنگ زمینی به خود می¬گیرد و نه آسمانی. به راستی آزادی آن است که همه اله های دروغین زمینی را بر آن داشته است که انسان را از آن باز دارد؛ آنانکه خود از آزادی گرفتار مصلحت شده اند و با زور و تزویر خود، بشر را از آزادی باز می¬دارند. امروز بشر در تکاپوست تا از بودن برهد و شدن را به تحفه آورد. باید ناقوسی از آزادی بسازیم، از روح خسته همه تاریخ، تا بار دیگر رنگ خدایی به خود گیرد، هجرت از خود به خدا کنیم، روی خود را از همه فرعونیان دروغین زمینی باز گیریم تا همه عصاره وجودمان جامه بندگی یک حاکم و فرمانروا را به تن کند. خداوند برای بشر معیار آزادی باشد، و انسان معیار جهان و جهان به امر خداوند مسخّر انسان شود و من نیز خواهم ندای آزادی را با هم زمزمه کنیم.
می¬دانم و باز میگویم که سر دادن ندای آزادی، عشق می¬طلبد، عشق به خدا، عشق به انسان و عشق به عشق.
باشد که برایمان باشد آزادی...ارسال شده در مورخه : چهارشنبه، 26 تير ماه، 1392 توسط cafeweb  پرینت

مرتبط باموضوع :

 چرکێوه‌ خه یاڵ  [ چهارشنبه، 2 مرداد ماه، 1392 ] 2758 مشاهده
 خیزش مردمی راه حل مشکلات بیمارستان پاوه  [ پنجشنبه، 2 ارديبهشت ماه، 1395 ] 644 مشاهده
 چگونه از دیگران انتقاد کنیم؟  [ چهارشنبه، 18 اسفند ماه، 1389 ] 4166 مشاهده
 معنای زندگی  [ چهارشنبه، 18 اسفند ماه، 1389 ] 4002 مشاهده
 خانه شیشه‌ای بنام فیس‌بوک!  [ پنجشنبه، 8 خرداد ماه، 1393 ] 1009 مشاهده
 
نام شما: [ کاربر جدید ]

نام (ضروری): 
ایمیل (ضروری): 
نظر:
کد امنیتی
کد امنیتی

  [ بازگشت ]
امتیاز دهی به مطلب
انتخاب ها

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت

اشتراک گذاري مطلب
صفحات پيشنهادي
لينکدوني
پیامک

ســامـانه پیام کوتاه پینوسارسال خبر ، مقاله ، گزارش و ...شماره همراه خود را برای عضویت در خبرنامه پیامکی وارد کنید