دوشنبه، 3 تير ماه، 1398

منابع شناخت حقایق (قسمت دوم)

 

تدوین و تقدیم : موسسه فرهنگی قرآن و سنت نبوی روانسر

عقل : نیروی تعقل ، نیروی کشف مجهولات از رهگذر معلومات است.   بدین معنی که نیروی تعقل از دستاوردهای حواس پنجگانه و یا معلومات کسب شدة قبلی ، استفاده نموده و با تجزیه و تحلیل آنها ، آنچه که خارج از دایرة حواس پنجگانه است کشف می نماید مثلاً با مشاهدة حرکت پرّه های پنکه و چرخ گوشت و روشن شدن لامپ به وجود نیروی الکتریسته در سیم پی می برد.و با مشاهده فعالیتهای های حیاتی ، به راز حیات نامرئی در درون سلول پی  می برد ، و با مشاهدة آثار و نشانه های علم و قدرت و حکمت و نظم حاکم بر جهان هستی به وجود خداوند متعال ایمان و اعتقاد پیدا می کند .

        در قالب مثال دیگری عمل نیروی تعقل را به تصویر می کشیم : دوستمان به ما می گوید ، با 1750تومان پولی که پدرم به من داد، 5دفتر و 3خودکار 150تومانی خریدم و دیدم  300تومان از پولم باقی مانده است ؟ به        نظر شما  هر دفتر را چقدر خریده ام ؟

      ما به کمک حواس پنجگانه نمی توانم جواب این معما را بیابیم چون هنگامی که خرید کرده است او را ندیده ایم و از کسی هم نشنیده ایم که هر دفتر را چقدر خریده است لذا بایستی با نیروی تعقل و با استفاده از این معلومات،        مجهول (قیمت هر دفتر) را بیابیم.

       به روش معادلة یک مجهولی جواب را پیدا می کنیم:          

            5x+(3 / 150) + 300 = 1750     

                  5x = 450+ 300 = 1750      

               5x = 1750 – 750 = 1000      

       قیمت هر دفتر     X = 1000 : 5  = 200  

 

محدودیت عقل :

       ازآنجائیکه توانایی حواس ما محدود می باشند لذا نیروی تعقل ما هم همچون حس بینایی و یا شنوایی ما محدود می باشد و خارج از آن محدوده قادر به درک حقایق نیست . مثلاً هر انسان عاقلی از خود می پرسد : راستی این          عالم هستی محدود است یا نا محدود ؟

     اگر بگوید عالم هستی محدود است و انتهایی دارد خواهد پرسید بعد از انتهای عالم هستی چه چیزی هست ؟ و اگر خطاب به نفس خود بگوید : نه ، عالم هستی را انتهایی نیست ! در دل خود خواهد گفت : چگونه امکان دارد که      چیزی وجود داشته باشد و انتهایی نتوان برای آن تصور کرد ؟!

      عقل در میان این دو احتمال همچنان سرگردان باقی می ماند و ره بجایی نمی برد ، چون عقل در دایرة زمان و مکان محدود است و نمی تواند از آن خارج شود . و به همین گونه هم نمی تواند بر خداوند سبحان که نا محدود و       نامتناهی است احاطه پیدا نماید !

     آدمی در بسیاری از موارد چاره ای جز این ندارد که به آثار و نشانه ها اکتفا نماید و از لجاجت دست بردارد و به یقین بداند   نمی تواند همه چیز را در دایرة حواس قرار دهد . مثلاً : دو قطعه آهن در اختیارت قرار می دهند هر دو از نظر شکل و رنگ و اندازه و  وزن  و لمس و  ... کاملا یکسان و مشابه هستند و پرسیده می شود ، تفاوت این دو در چیست ؟ ! وقتی از تمام جهات این دو قطعه آهن یکسان می باشند ، ما از کجا بدانیم که در یکی از آن دو نیروی مغناطیسی وجود دارد و در واقع یکی آهن و دیگری آهنرباست ؟!

  خبر صادق و صحیح:  

        پی بردن به پاره ای از حقایق دیگر ( عالم غیب ) خارج از دایرة حواس و عقل آدمی است. و با این دو هرگز نمی توان  آن حقایق را کشف نمود. بلکه تنها از طریق خبر صادق و صحیح و درست امکان پذیر است .

        منظور از عالم غیب هر آن چیزی است که ادراک آن به صورت عادی امکان پذیر نباشد و خود دارای مراتبی است . مثلاً وجود کشوری همچون هند ، و یا وقوع جنگ جهانی اول و دوم ، مبعوث شدن محمد (ص) به             پیامبری از سوی خداوند متعال و... این گونه امور فقط از طریق خبر صادق به وجود آنها علم و یقین پیدا می نمائیم . و الاّ ما به سرزمین هند نرفته ایم و به کمک حواس پنجگانه هم اطلاعاتی جمع آوری ننموده ایم تا در           اختیار نیروی تعقل قرار دهیم تا سرانجام آن را کشف نماید بلکه با توجه به اجماع جغرافیدانان جهان بر وجود سرزمینی به نام هند و جای دادن آن در نقشة جغرافیایی  و پذیرش آن از سوی متخصصین این فن ، ما را ناچار به      علم و یقین بر وجود چنین سرزمینی می نماید و هکذا سایر امور...

 

      وحی صادق ترین و صحیح ترین خبر صادق است که به صورت پیامی از طرف خداوند به پیامبر ابلاغ می شود و پیامبر هم مسئول رساندن آن به مردمان می باشد.

 ارسال شده در مورخه : شنبه، 6 مهر ماه، 1392 توسط admin2  پرینت

مرتبط باموضوع :

 جهان و انسان از دیدگاه جهان بینی غیر دینی  [ شنبه، 27 مهر ماه، 1392 ] 2666 مشاهده
 جهان بینی دینی و غیر دینی  [ شنبه، 13 مهر ماه، 1392 ] 4344 مشاهده
 هدف از آفرينش جهان چيست ؟  [ شنبه، 4 آبان ماه، 1392 ] 4151 مشاهده
 منابع شناخت حقایق (قسمت اول)  [ شنبه، 30 شهريور ماه، 1392 ] 3567 مشاهده
 اطلاعبه: روز بدون خودرو در پاوه!  [ پنجشنبه، 21 فروردين ماه، 1393 ] 2067 مشاهده
 
نام شما: [ کاربر جدید ]

نام (ضروری): 
ایمیل (ضروری): 
نظر:
کد امنیتی
کد امنیتی

  [ بازگشت ]
امتیاز دهی به مطلب
انتخاب ها

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت

اشتراک گذاري مطلب
صفحات پيشنهادي
لينکدوني
پیامک

ســامـانه پیام کوتاه پینوسارسال خبر ، مقاله ، گزارش و ...شماره همراه خود را برای عضویت در خبرنامه پیامکی وارد کنید