پنجشنبه، 6 ارديبهشت ماه، 1397

بهترین عبادتها کدام است؟

گردآورنده : نصیره حکمتی

امام ابن قیم جوزی رحمه اله علیه در کتاب مدارج السالکین فرموده است: هر کدام از اوقات شبانه روز دارای عبادتی مخصوص است و بهترین عبادت در هر لحظه یی از اوقات شب و روز،عمل کردن برای کسب رضایت خداوند است؛به گونه ای که متناسب با وظیفه اش و آن وقت خاص باشد.
پس ......
بهترین عبادت در زمان جهاد مبارزه ی مسلحانه با دشمنان است گرچه به ترک اوراد و اذکار و حتی انجام ندادن نمازواجب به طور کامل نیز-چنانکه در حالت ترس پیش می آید –بیانجامد،بهترین عبادت وقت میزبانی ،تأ مین حقوق مهمان و دست برداشتن از اذکارمستحب است ؛هم چنین در مهیا کردن بستر مناسب برای ادای حقوق زن و فرزند نیز بایدچنان عمل کرد؛بهنرین عبادت سپیده دم مشغول شدن به نماز،تلاوت قرآن و اورادو اذکار است؛بهترین عبادت زمان آموزش،روی آوردن به امر تعلیم وصرف همه ی تلاشها در راستای تأمین این هدف ،بهترین عبادت وقت اذان،ترک سایر اورادو پاسخ به مؤذن است.بهترین عبادت وقت نماز های پنجگانه،جدیت و اخلاص در ادای آن،مبادرت به انجام نماز در اول وقت و رفتن به مساجداست.
بهترین عبادت زمان نیازبه همکاری مالی یا بدنی ،اقدام به همکاری با شخص محتاج،حل مشکلاتش و ترجیح او بر اوراد و اذکار و خلوت گزیدن است؛بهترین عبادت زمان تلاوت قرآن اهتمام جدی به آن و متمرکز نمودن حواس و دل وهوش به فهم و تدبر در قرآن است به گونه ای که انسان احساس کندخداوند باب گفت و گو را باوی باز کرده است و با او ارتباط مستقیم دارد،که مسلما این کار موجب بیداری دل و تصمیم جدی در خصوص اجرای اوامر او خواهدشد.
بهترین عبادت زمان وقوف در سرزمین مبارکه ی «عرفات»در نهایت تلاش و کوشش در گریه و زاری،دعاو ذکر خداست نه روزه گرفتن،چون انسان را ضعیف و رنجور می نمایدو توانایی انجام عبادت مخصوص آن وقت را از دست می دهد؛بهترین عبادت ده روز اول ماه ذی الحجه،عبادت زیاد به ویژه اشتغال به اذکاری همچون الله اکبر،لااله الاالله و الحمدلله گفتن است؛بهترین عبادت در ده روز اخیر ماه مبارک رمضان ارتباط تنگاتنگ با مساجدو اعتکاف در آنهاست نه اینکه وقت خود را صرف ارتباط همیشگی با مردم و مشغول شدن با آنان نماید؛بهترین عبادت زمان بیماری یا مرگ یکی از برادران مسلمان،عیادت و یا حضور در تشییع جنازه اش می باشدو بالاخره بهترین عبادت در هر وقت و حالی،ترجیح رضایت خداونددر آن وقت وحال و عمل منطبق با آن وضعیت است.
امیدوارم همه ی ما بتوانیم زندگیمان را در جهت رضایت الله تعالی و عباداتمان را در بهترین زمان ممکن انجام دهیم.ارسال شده در مورخه : دوشنبه، 23 خرداد ماه، 1390 توسط CafeWeb  پرینت

مرتبط باموضوع :

 قدس ما را متحد و یکی می کند!  [ پنجشنبه، 23 آذر ماه، 1396 ] 349 مشاهده
 آداب عيد قربان  [ چهارشنبه، 1 مهر ماه، 1394 ] 4096 مشاهده
 من و این آیه  [ چهارشنبه، 28 دي ماه، 1390 ] 5191 مشاهده
 عقاید زرتشتیان  [ شنبه، 15 آذر ماه، 1393 ] 2329 مشاهده
 دلایلی بر لزوم اجرای اوامر الهی  [ پنجشنبه، 5 شهريور ماه، 1394 ] 1084 مشاهده
نام:
ایمیل:

در مورخه : جمعه، 27 خرداد ماه، 1390توسط
(مشخصات کاربر mehr | ارسال پیغام شخصی)
با تشکر از دوست عزیز به خاطر مطلبش ودیگر کاربران گرامی ،افضل وبا ثواب ترین اعمال در تمام اوضاع واحوال ،باید براساس ترجیح رضایت خداوند در آن وقت وشرایط باشد،وبه واجبی که خداوند در آن وقت دستور داده مشغول شد و وظیفه ومقتضای آن زمان را به جای آورد. لذت ایمان فزاید در عمل.......... مرده آن ایمان که ناید در عمل
ارسال جوابیه ]

نام:
ایمیل:

در مورخه : دوشنبه، 23 خرداد ماه، 1390
سلام بهترین عبادت، انجام تمام اعمال و کردار خود به خاطر رضای خالق است. در هر لحظه و در هر مکان...
ارسال جوابیه ]

نام:
ایمیل:

در مورخه : پنجشنبه، 26 خرداد ماه، 1390
سلام شه مامه خال خال، تعریفی که شما ارائه نموده اید تعریفی از عبادت است نه بهترین عبادت. برای تقرب به الله انجام بهترین عبادتها ضروری است و بهترین عبادتها یعنی؛ انجام اعمال براساس شریعت اسلام درجهت رضایت حق تعالی در *بهترین زمان و *بهترین مکان *.
ارسال جوابیه ]

نام:
ایمیل:

در مورخه : سه شنبه، 14 تير ماه، 1390
سلام جالب بود اما باید بگویم : احب الاعمال الی الله : الصلاه لوقتها ثم البرالوالدین ثم جهاد فی سبیل الله ..پیامبر(ص)
ارسال جوابیه ]

نام:
ایمیل:

در مورخه : شنبه، 18 تير ماه، 1390
کاش گر داورنده محترم ذکر می کردند این مطلب را از کجا اورده اند از چه مترجمی همین جوری که نمیشه بکیم فلانی کفته بدون ذکر صحیح منبع!!!!
ارسال جوابیه ]

نام:
ایمیل:

در مورخه : شنبه، 18 تير ماه، 1390
سلام قولا" من رب الرحیم،کتاب «مدارج السالکین امام ابن قیم رحمه الله علیه» تا جایی که من اطلاع دارم ترجمه نشده است،دوست محترم؛منبع صحیح ،همان «کتاب مدارج السالکین،جلد1 »است.
ارسال جوابیه ]

نام:
ایمیل:

در مورخه : پنجشنبه، 23 تير ماه، 1390
با تشکر و خسته نباشید وظیفه دانستم تشکر کنم.
ارسال جوابیه ]

نام:
ایمیل:

در مورخه : پنجشنبه، 7 دي ماه، 1391
هر کس که میخواهد در این دنیا وآخرت کامیاب شود فقط وفقط عبادت الله(ج) را خالصنانه نماید از محمد حلیم نبی افغانستان هرات 0093794235331
ارسال جوابیه ]

 
نام شما: [ کاربر جدید ]

نام (ضروری): 
ایمیل (ضروری): 
نظر:
کد امنیتی
کد امنیتی

  [ بازگشت ]
امتیاز دهی به مطلب
انتخاب ها

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت

اشتراک گذاري مطلب
صفحات پيشنهادي
لينکدوني
پیامک

ســامـانه پیام کوتاه پینوسارسال خبر ، مقاله ، گزارش و ...شماره همراه خود را برای عضویت در خبرنامه پیامکی وارد کنید