يكشنبه، 3 تير ماه، 1397

تا حالا دست شیطان رو از پشت بستید؟

نویسنده : مبین نادری 


تا حالا شده نماز صبحتون قضا بشه؟ یا قضا نشه ولی اونقدر با فاصله از اذان بخونید که از نمازتون راضی نباشید؟کلا وقتی یکی از نمازهاتون قضا بشه، چه صبح و چه غیرصبح چه احساسی بهتون دست میده؟ قطعا خوشحال نیستید...؟!

قضاشدن نماز یک امر نامطلوب و ناپسند اما طبیعی است. بخصوص در جمع (اکثریت قریب به اتفاق) دانشجویان و خوابگاهیان حال حاضر دانشگاه‌های ایران، قباحت و ناصواب بودن قضاشدن نماز صبح، کم‌رنگ شده و یا حتی از بین رفته است. شب‌ها دیر خوابیدن و ظهرها بیدار شدن، بازه زمانی بین این دو را غیرقابل تعریف و قضاشدن و کلا از دست دادن نماز صبح را یک امر طبیعی کرده‌است.

آنچه توصیف شد فضای عموم خوابگاهها و احوال عموم دانشجویان است، اما دوستان ایمانی باید با تشکیل جمع‌ها و اتاق‌های ایمانی خود را از این فضا ایزوله کنند. برای دوستان ایمانی، بحث قضاشدن نماز و به تأخیر انداختن آن (بخصوص نماز صبح) باید در حوزه « به ندرت‌ها » و « گاهی اوقات‌ها » باشد. در اینجا بحث بر سر این است که آیا به همین به ندرت قضاشدن‌ها و گاهی اوقات به تأخیر انداختن‌ها هم باید رضایت بدهیم؟ و یقین بدانیم که همین کافی است؟ و با مقایسه‌های نادرست با اصحاب کسالت و خمودی، خود را از بهترشدن بازداریم؟ قطعا جواب آن منفی است و دلیل آن این اصل طبیعی تزکیه و تربیت است که: «عدم تلاش برای بهترشدن، زمینه‌ساز حرکت به سوی بدتر شدن است.»

اما راه‌حل چیست؟ و چگونه باید سپرها را در مقابل سپاه شیطان محکم گرفت و صبح‌ها را با پیروزی شروع کرد نه شکست؟  قطعا راه‌حل‌های پیش‌گیرانه و پس‌گیرانه را می‌توان در روش تربیت قرآنی و سیره نبوی پیدا کرد. اولین تلاشی که در این زمینه باید انجام داد، خوب فهمیدن بحث نماز و زمان‌های آن بخصوص نماز صبح از لحاظ فقهی است؛ چراکه بسیاری از نمازهای فوت شده به خاطر سستی های نشأت گرفته از عدم آگاهی از قواعد موجود در این زمینه است. کتاب‌های مرتبط در این زمینه زیاد و به لطف اینترنت دردسترس است. از جمله این کتاب‌ها «فقه آسان» نوشته احمد عیسی عاشور، «فقه السنه» اثر سید سابق، «باقیات الصالحات» اثر ماموستا محمد ربیعی، «فتح القریب» اثر قاضی ابوشجاع و فقه المنهجی اثر مصطفی الخن و سایرین، می‌باشد.

اما چیزی که در این‌جا مطرح می‌شود و می‌توان به آن، عنوان « از پشت بستن دست شیطان » در رابطه با نماز صبح را داد، یک راه حل پس‌گیرانه است. تصور کنید که نماز صبحتان قضا شده و یا به تأخیر افتاده به اندازه‌ای که رضایت تام از نماز صبح آن روز را نداریم. طبیعتا چون ابتدای هر روزمان با نماز صبح شروع می‌شود، اگر شروع خوبی باشد در کل روز تأثیرگذار بوده و آن را بهتر می‌کند و اگر شروع بدی باشد، همین‌طور تأثیر بد خود را تا آخر روز می‌گذارد حتی اگر ما آن را احساس نکنیم و یا فراموش کرده‌باشیم که آن روز را خوب شروع نکرده‌ایم. در مقابل این شروع بد و با آگاهی بر تأثیرگذاری آن بر کل روز باید متقابلا کارهایی را انجام بدهیم تا آثار بد را خنثی بکنیم. در این زمینه این آیات قرآن و حدیث پیامبر(ص) جای تأمل بیشتر دارد:

«وَالَّذِينَ صَبَرُواْ ابْتِغَاء وَجْهِ رَبِّهِمْ وَأَقَامُواْ الصَّلاَةَ وَأَنفَقُواْ مِمَّا رَزَقْنَاهُمْ سِرّاً وَعَلاَنِيَةً وَيَدْرَؤُونَ بِالْحَسَنَةِ السَّيِّئَةَأُوْلَئِكَ لَهُمْ عُقْبَى الدَّارِ(رعد/22)

‏و كساني كه ( در برابر مشكلات زندگي و اذيّت و آزار ديگران ) به خاطر پروردگارشان شكيبائي مي‌ورزند ، و نماز را چنان كه بايد مي‌خوانند ، و از چيزهائي كه بديشان داده‌ايم ، به گونه پنهان و آشكار مي‌بخشند و خرج مي‌كنند ، و با انجام نيكيها بديها را از ميان برمي‌دارند . آنان ( با انجام چنين كارهاي پسنديده‌اي ) عاقبت نيك دنيا ( كه بهشت است ) از آن ايشان است .»‏

«وَأَقِمِ الصَّلاَةَ طَرَفَيِ النَّهَارِ وَزُلَفاً مِّنَ اللَّيْلِ إِنَّ الْحَسَنَاتِ يُذْهِبْنَ السَّيِّئَاتِ ذَلِكَ ذِكْرَى لِلذَّاكِرِينَ(هود/114)

‏در دو طرف روز ( كه وقت نماز صبح و عصر است ) و در اوائل شب ( كه وقت نماز مغرب و عشاء است ) چنان كه بايد نماز را به جاي آوريد . بيگمان نيكيها ( و از جمله نمازهاي پنجگانه ) بديها را از ميان مي‌برد . بيگمان در اين ( سفارشها و قانونهاي آسماني ) اندرز و ارشاد كساني است كه پند مي‌پذيرند و خداي را ياد مي‌كنند و به ياد مي‌دارند .»

«...وَأَتْبِعِ السَّيِّئَةَ الْحَسَنَةَ تَمْحُهَا...(رواه الترمذی/حدیث حسن یا حسن صحیح)     

بعد از بدى، خوبى كن تا خوبیها بدیها را محو و نابود كند.»

یک نوع جبران ساده این است که بر چهار نماز باقیمانده از نمازهای فرض آن روز بسیار حساس باشیم که اول وقت بوده و حتی کیفیت آنها بیشتر از سطح کلی کیفیت نمازهایمان باشد. در باب کمیت هم هرچقدر از نمازهای سنت که برایمان مقدور است با اشتیاق فراوان و با این دید که جبران نماز صبح این را نیز می‌طلبد، ادا کنیم. در انتهای شب نیز یادمان باشد که یک روز قضا شدن و به تأخیر انداختن به دو روز تبدیل نشود و به قصد ادای هرچه بهتر نماز صبح روز بعد، آن روز را به پایان برسانیم. به این شکل ما توانسته‌ایم برای از بین بردن یک خطا و اشتباه، چندین عمل خوب و حسنه (شامل نمازهای واجب با کیفیت، نمازهای سنت بیشتر و بهتر و یک نیت خیر در انتهای روز) انجام دهیم. در واقع سیئه را با حسنات جبران کرده‌ایم و دست شیطان را از پشت بسته‌ایم. ان شاء الله...

‏«أَقِمِ الصَّلاَةَ لِدُلُوكِ الشَّمْسِ إِلَى غَسَقِ اللَّيْلِ وَقُرْآنَ الْفَجْرِ إِنَّ قُرْآنَ الْفَجْرِ كَانَ مَشْهُوداً ‏(إسراء/78)

‏نماز را چنان كه بايد بخوان به هنگام زوال آفتاب ( از نصف‌النهار ، كه آغاز نماز ظهر است و امتداد آن وقت نماز عصر را نيز دربر مي‌گيرد ) تا تاريكي شب ( كه آغاز نماز مغرب است و امتداد آن وقت نماز عشاء را نيز در برگرفته و با طلوع فجر پايان مي‌پذيرد ) ، و نماز صبح را ( در فاصله طلوع فجر تا طلوع آفتاب ) بخوان . بي‌گمان نماز صبح ( توسّط فرشتگان شب و فرشتگان روز ) بازديد مي‌گردد .»‏

 

-------------------------------------------------------------------------------

منابع:

1)   تفسیر ابن کثیر

2)   تفسیر فی ظلال

3)   تفسیر نور

4)   اربعین نووی

5)   فقه آسان

 ارسال شده در مورخه : پنجشنبه، 19 دي ماه، 1392 توسط cafeweb  پرینت

مرتبط باموضوع :

 گناه عامل نابودي ملت  [ چهارشنبه، 18 اسفند ماه، 1389 ] 4518 مشاهده
 پیام وداع مرشد عام اخوان با همرزمانش  [ شنبه، 23 شهريور ماه، 1392 ] 2099 مشاهده
 رستاخیز دلها  [ يكشنبه، 28 اسفند ماه، 1390 ] 4117 مشاهده
 مسلمان بودن من یعنی چه؟ ( قسمت دوم )  [ جمعه، 6 آبان ماه، 1390 ] 5856 مشاهده
 رمضان ماه خیزش و سازندگی  [ جمعه، 12 تير ماه، 1394 ] 942 مشاهده
نام: osveh
ایمیل: osveh.m.115@gmail.com

در مورخه : يكشنبه، 22 دي ماه، 1392
mammon , motasefane amal kardan yekam sakht shode . khososan in roza !! man ke felan fereshteye samte rastim rafte komake oun samte chapiye . khada be hamamon rahm kone ...
ارسال جوابیه ]

نام: تافگه
ایمیل: T

در مورخه : دوشنبه، 23 دي ماه، 1392
بسیار عالی بود .جزاکم الله خیرا .. هرگز نماز " اول وقت " را فراموش نکنیم که بسیار تاثیرگذار است .
ارسال جوابیه ]

نام: راشد
ایمیل: rashed_fakhradini@yahoo.com

در مورخه : يكشنبه، 6 بهمن ماه، 1392توسط
(مشخصات کاربر saye | ارسال پیغام شخصی)
درود شبخ... بسیار کاربردی و واقع بینانه بود.
ارسال جوابیه ]

نام: اسری
ایمیل: محمدرسول الله

در مورخه : پنجشنبه، 17 بهمن ماه، 1392توسط
(مشخصات کاربر Maryam-new | ارسال پیغام شخصی)
سلام علیکم.بسیار مفید و کاربردی بود.جزاکم الله خیرا...
ارسال جوابیه ]

 
نام شما: [ کاربر جدید ]

نام (ضروری): 
ایمیل (ضروری): 
نظر:
کد امنیتی
کد امنیتی

  [ بازگشت ]
امتیاز دهی به مطلب
انتخاب ها

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت

اشتراک گذاري مطلب
صفحات پيشنهادي
لينکدوني
پیامک

ســامـانه پیام کوتاه پینوسارسال خبر ، مقاله ، گزارش و ...شماره همراه خود را برای عضویت در خبرنامه پیامکی وارد کنید