شنبه، 30 دي ماه، 1396

دیدار یونسی از مرکز دائرةالمعارف بزرگ اسلام

 روز پنجشنبه ۱۹ دی ماه، علی یونسی دستیار ویژه‌ی رئیس جمهور در امور اقوام و مذاهب، با هیأت همراه از مرکز دائرةالمعارف بزرگ اسلامی بازدید کردند.به‌ نقل از سایت رسمی دایرةالمعارف اسلامی، محور این جلسه راهکار‌ها و چگونگی کمک مرکز دائرة المعارف بزرگ اسلامی به حوزه اقوام و مذاهب ریاست جمهوری بود. اعضای هیئت علمی حاضر در این جلسه هر یک پیشنهاداتی برای کمک به این حوزه ارائه کردند.

در ابتدا آقای موسوی بجنوردی ریاست محترم مرکزشرحی از اقدامات، بخش‌ها و پروژه‌های مرکز دائرة المعارف بزرگ اسلامی داد و در ادامه افزود مبنای کار باید این باشد که اقلیتهای قومی و مذهبی از حقوق شهروندی برابر با دیگر ایرانیان برخوردار باشند.

رئیس مرکز دائرةالمعارف گفت: بخش‌های مختلف این مرکز مانند بخش حقوق و بخش کرد‌شناسی و نیز بخش ادیان وعرفان وبخش کلام و فرق ودیگر بخش‌ها می‌توانند از زوایای متفاوت به شما در رسیدن به هدف کمک کنند.

علی یونسی هم پاره‌ای اقدامات خود را پس از انتصاب به این سمت شرح داد و گفت: راهکار ما برای ارتقا، بحث توسعه‌ی متوازن وهمه جانبه و هماهنگ با کل کشور در مناطق مختلف قومی و مذهبی ایران است.

دکتر فتح الله مجتبائی مدیر گروه ادیان و عرفان و مشاور عالی مرکز دائرةالمعارف بزرگ اسلامی که در این جلسه حضور داشت، تاکید کرد: ما باید از تجربه‌ی هند استفاده کنیم. تجربه‌ی هند باید مطالعه شود. درهند چهارصد زبان و ده‌ها مذهب متفاوت وجود دارد ولی هنگام استقلال هند، گاندی توانست با رهبران تمام این مذاهب و اقوام تعامل برقرار کند.

 مجتبائی افزود: در هند یک زبان علمی وجود دارد که انگلیسی است، یک زبان ملی که هندی است و یک زبان مادری؛ دولت به هر سه آن‌ها کمک می‌کند که هم باشند و هم تقویت شوند. استفاده از این تجربه می‌تواند برای ما در ایجاد و برقراری تعامل با زبان‌ها و مذاهب مختلف در کشور یک راهکار باشد.

آیت الله دکترمحقق داماد، مدیر گروه حقوق و مدیر دانشنامه‌ی حقوق مرکز دائرةالمعارف بزرگ اسلامی گفت: ما در ایران بیشتر مسئله‌ی مذهب داریم تا قومیت. ما باید کاری کنیم که به مقدسات و ادیان دیگر چه در رادیووتلویزیون چه در روزنامه و دیگر رسانه‌ها احترام گذاشته شود و به آن‌ها توهین نشودچون برخورد تند و توهین آمیز متقابلا همچنین برخوردی را در پی می‌آورد.

محقق داماد در ادامه پیشنهاد داد که دفتر اقوام و مذاهب ریاست جمهوری روزنامه و سایت تخصصی داشته باشد و یا یک بخش تخصصی در روزنامه‌ی دولت داشته باشد تا مواردی را که می‌خواهد به اطلاع مردم برساند و آن‌ها را تبلیغ کند تا فرهنگ تعامل و مدارا و احترام اقوام و مذاهب به هم دیگر در کشور نهادینه شود.

دکتر دادبه مدیر گروه ادبیات از دیگر حاضران در این جلسه گفت: اینکه چرا وضعیت فعلی و احساس تبعیض در بین اقوام و مذاهب کشور به وجود آمده، پاسخ این چرا مشخص است اما مهم این است که چگونه به این تبعیض پایان دهیم به نوعی که تبعیض بهانه و وسیله‌ی اعتراض در بین اقلیت‌ها نشود.

دکتر ابوالحسن فیروزآبادی، قائم مقام وزیر کار گفت: در کنار صحبت از شکافهای قومی و مذهبی در ایران باید از دو شکاف دیگر صحبت کنیم، یک، شکاف شهر و روستا؛ دو، شکاف فقر و غنا.

 وی ادامه داد: باید از این زاویه نگاه کنیم که وقتی این شکاف‌ها در یک منطقه‌ی قومی و مذهبی متقاطع می‌شوند در آنجا بیشتر بحران ساز می‌شود.

وی با اشاره به بحران سوریه گفت: هرچند که ظاهرا قضیه قومی و مذهبی است اما در باطن به نوعی جنگ بین شهری و روستایی و فقیر با غنی هم هست.

در ادامه آیت الله دکترمحقق داماد افزود: باید از میان اهل سنت یک وزیریا استاندار یا معاون رئیس جمهور باشد و به این اشاره کردند که زمانی که من رئیس سازمان بازرسی کل کشور بودم یک معاون اهل سنت داشتم که تاثیر بسیار خوبی داشت هم در قوه قضاییه و هم در بین اهل تسنن.

با توجه به اینکه بخش کرد‌شناسی تنها بخش فعال و اختصاصی قومی در ایران است بیشتر مباحث این جلسه به موضوع کرد‌ها اختصاص یافت.

دکتر شمس مدیر بخش کرد‌شناسی گزارشی از چگونگی تاسیس این بخش و فعالیت‌های آن ارائه کرد. وی ضمن اشاره به جمعیت کرد‌ها در ایران و کشورهای همسایه و اروپایی گفت: همه‌ی کرد‌ها خود را آریایی و از تبار ماد‌ها می‌دانند ودر هر کجا که باشند با این سرزمین پیوستگی تاریخی و فرهنگی دارند، ایران باید از این ظرفیت بسیار وسیع به عنوان یک فرصت استفاده کند و‌‌ همان نقشی را که روسیه برای اسلاو‌ها دارد ایران برای کرد‌ها داشته باشد.

در انت‌ها قرار براین شد که مرکز دائرةالمعارف بزرگ اسلامی یک سمینار با عنوان اقوام ایرانی برگزار کندو نیز قرار بر این شد که ارتباطات مرکز و بخش اقوام و مذاهب ریاست جمهوری ادامه یابد و مرکز دائرةالمعارف بزرگ اسلامی بتواند به نوعی اتاق فکر برای بخش اقوام و مذاهب باشد.ارسال شده در مورخه : چهارشنبه، 25 دي ماه، 1392 توسط cafeweb  پرینت

مرتبط باموضوع :

 مرزهای استان کرمانشاه غبار آلود می شود  [ يكشنبه، 22 ارديبهشت ماه، 1392 ] 1671 مشاهده
 موج حمایت اهالی فرهنگ و هنر از روحانی  [ پنجشنبه، 21 ارديبهشت ماه، 1396 ] 428 مشاهده
 تجلیل از دانش آموزان برتر دبستان شهیدمطهری  [ سه شنبه، 27 اسفند ماه، 1392 ] 1228 مشاهده
 وب سایت آفاق راه اندازی شد.  [ جمعه، 1 آذر ماه، 1392 ] 2877 مشاهده
 خانقاه از نگاه دوربین  [ دوشنبه، 27 آذر ماه، 1391 ] 5247 مشاهده
 
نام شما: [ کاربر جدید ]

نام (ضروری): 
ایمیل (ضروری): 
نظر:
کد امنیتی
کد امنیتی

  [ بازگشت ]
امتیاز دهی به مطلب
انتخاب ها

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت

اشتراک گذاري مطلب
صفحات پيشنهادي
لينکدوني
پیامک

ســامـانه پیام کوتاه پینوسارسال خبر ، مقاله ، گزارش و ...شماره همراه خود را برای عضویت در خبرنامه پیامکی وارد کنید