تصویر و آناتومی آنوس یا مقعد

در این بخش مطالبی در زمینه بهداشت سلامت و تازه های پزشکی قرار داده می شود

مديران انجمن: pejmanava, CafeWeb, Dabir, Noha, bahar, Modir-Elmi

تصویر و آناتومی آنوس یا مقعد

پستتوسط goli70 » دوشنبه تير ماه 30, 1399 2:11 pm

مقعد سالم
مقعد سالم مقعدی است که تمامی اجزای آن هم از لحاظ ظاهری و هم از نظر عملکرد به درستی وظیفه خود را انجام دهند مثلاً دچار شلی و یا پارگی اسفنکتر، زگیل و زائده های گوشتی مانند، بیرون زدن قسمتی از بافت روده بزرگ، باز شدن مجرای مقعد و یا گشاد شدن کانال آن نباشد و در همه حالت سلامت طبیعی داشته باشد.

عکس مقعده سالم
برای آشنایی بیشتر شما با مقعد سالم و تشخیص آن از مقعد ناسالم عکس مقعده سالم را برای شما قرار داده ایم تا هم به علائم ظاهری بیماری های نشیمنگاهی مثل بواسیر توجه داشته باشید و هم اینکه اگر مشکل خاصی ندارید و مقعد شما همانند تصاویر زیر نرمال و سالم است بی جهت خود را درگیر توهمات بیماری های مقعدی نکنید.
بیماری های مقعدی
هموروئید (بواسیر) داخلی و خارجی: تورم عروق وریدی داخل رکتوم. این نوع از هموروئید را نمی توان از بیرون بدن مشاهده کرد. هموروئید خارجی عروق خونی متورمی است که در نزدیکی منفذ مقعد و یا ناحیه انتهایی خروجی آن وجود دارند.
سرطان مقعد: این بیماری به ندرت اتفاق می افتد. عفونت یا ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)، رابطه جنسی مقعدی و داشتن شرکای جنسی متعدد خطر بروز این بیماری را افزایش می دهند.
تبخال مقعدی: رابطه جنسی مقعدی ممکن است که ویروس های هرپس HSV-1 و HSV-2 را منتشرنماید. علائم شامل زخم های دردناک در اطراف مقعد می باشد که ظاهر شده و خود بخود هم ناپدید می گردند.
زگیل های مقعدی: عفونت با ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) می تواند منجر به ایجاد زگیل در داخل و اطراف مقعد شود.
فیستول: یک مجرای غیرطبیعی بین مقعد و پوست باسن ایجاد می شود. بیماری های التهابی روده (کولیت کرون و اولسراتیو) یا داشتن سابقه جراحی قبلی، از علل شایع ایجاد این عارضه به شمار می آیند.
شقاق: پاره شدن و بریدگی بر روی سطح مقعد می باشد، که اغلب به علت یبوست ایجاد می شود. داشتن درد، به خصوص هم زمان با حرکات روده، علامت اصلی این عارضه است.
آبسه: توده ای عفونی در بافت نرم اطراف مقعد می باشد. ممکن است که به استفاده از آنتی بیوتیک ها و انجام درناژ (زهکشی) جراحی جهت درمان موثر آبسه مقعدی نیاز باشد.
خارش مقعد: خارش در داخل و یا اطراف مقعد یک مشکل رایج است. در بیشتر موارد، هیچ علت جدی مسئول بروز این عارضه نمی باشد.
درد دنبالچه: وجود درد ناگهانی و شدید در ناحیه مقعد و راست روده، به مدت چند ثانیه یا چند دقیقه، که خود بخود رفع می شود. علت این عارضه ناشناخته است.
یبوست: در این عارضه مشکل عبور و خروج مدفوع شایع است و می تواند باعث ایجاد درد، شقاق های مقعدی و هموروئید شود.
خونریزی مقعد: وجود خون قرمز روشن گاهی اوقات ناشی از هموروئید است، اما نیاز به ارزیابی های بیشتری برای پی بردن به سایرعوامل جدی تر دارد.

معاینات و آزمایشات مقعد
معاینه بالینی: یک پزشک ممکن است ناحیه بیرونی را معاینه کند و یک انگشت خود را که با دستکش پوشانده است برای بررسی نواحی غیر طبیعی به داخل مقعد فرو نماید.
سیگموئیدوسکوپی: در این روش تشخیصی، یک آندوسکوپ (لوله انعطاف پذیری با یک دوربین و منبع نوری بر روی نوک آن) به داخل و روده وارد می شود. در روش سیگموئیدوسکوپی، می توان تنها به بخش هایی از کولون برای بررسی و مشاهده دسترسی پیدا کرد.
كولونوسكوپي: آندوسكوپ از طریق مقعد به داخل کولون وارد مي شود و می توان داخل روده ها را برای بررسی وجود عوارض بیماری ها مشاهده کرد.
فیستولوگرافی (فیستولوگرام): یک مایع مخصوص که به بهبود کنتراست تصویر کمک می کند، به داخل فیستول تزریق و سپس تصاویر اشعه ایکس گرفته می شود. فیستولوگرافی می تواند وجود یک اتصال غیر طبیعی (فیستول) مابین مقعد و پوست را تشخیص دهد.

درمان بیماری های مقعد
داروهایآنتی بیوتیک: این نوع داروها می توانند برای مبارزه با عفونت های مقعدی ناشی از باکتری ها مورد استفاده قرار گیرند.
داروهای ضد ویروسی: داروهایی مانندacyclovir، famciclovir وvalacyclovir برای درمان عفونت های  ناشی از ویروس های هرپس HSV-1 و HSV-2 مورد استفاده قرار می گیرند.
برش و درناژ: عفونت های وخیم و جدی پوست یعنی آبسه ها، چه در داخل و چه در اطراف مقعد، ممکن است به این روش جراحی نیاز داشته باشند تا بتوان مایعات عفونی داخل آنها را تخلیه نمود.
جراحی مقعد: سرطان، زگیل، آبسه و یا فیستول ممکن است نیاز به جراحی برای برطرف نمودن عارضه داشته باشند.
روش های درمانی زگیل: پزشکان ممکن است از جراحی، انجماد (کریوتراپی)، پروب گرمایی یا لیزر و یا سایر روش ها برای برداشتن زگیل استفاده کنند.
ملین ها و نرم کننده های مدفوع: یبوست ممکن است باعث ایجاد مدفوع سفت و حرکات دردناک روده شود. استفاده از داروهای تجویزی و یا بدون نیاز به نسخه که شل کننده قوام مدفوع هستند، ممکن است که در تسکین و کاهش علایم یاد شده مفید باشند.
فیبر غذایی: افزایش فیبر در رژیم غذایی و یا مصرف مکمل های حاوی فیبر، می تواند باعث بهبود وضعیت یبوست و کاهش خونریزی های ناشی از هموروئید شود.
کرم هموروئید: داروهای موضعی بدون نسخه و یا تجویزی، می توانند باعث کاهش و تسکین خارش و ناراحتی های ناشی از هموروئید گردند.
باند های هموروئید: پزشک نوارهای لاستیکی را در اطراف هموروئید خارجی می بندد، که باعث می شوند روند مرگ بافتی و افتادن آنها به کندی انجام گیرد.
سایر روش های درمانی هموروئید: پزشک ممکن است از لیزرتراپی، پروب گرمایی، تزریقات و یا درمان های دیگری برای از بین بردن هموروئید و کاهش علائم استفاده کند.
کرم استروئید: عارضه خارش، در اغلب موارد به کرم هایی که حاوی هیدروکورتیزون یا داروهای مشابه استروئیدی هستند و بدون نیاز به نسخه پزشک هم قابل تهیه هستند، پاسخ می دهد.


goli70
کاربر فعال
کاربر فعال
 
پست ها : 95
تاريخ عضويت: سه شنبه بهمن ماه 2, 1397 2:49 pm
تشکر کرده: 0 دفعه
تشکر شده: 0 دفعه
امتياز: 0

بازگشت به بهداشت سلامت و تازه های پزشکی

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 1 مهمان