دانستنی هایی جامع و قرآنی از اجنه ...

در این بخش مقالات در زمینه دینی قرار داده می شود

مديران انجمن: CafeWeb, Dabir, Noha, bahar

پستتوسط mosabsalehii » شنبه ارديبهشت ماه 9, 1391 5:38 pm

سلام کاک رامین گیان خوشحالم که دوباره مطالب بسیار زیبای شما را مطالعه میکنم خوشم میاد این مدتی که غایب بودم بینوس را داغ داغ نگه داشتی به زبان ترکی چوخ تشکر.الر ن آغرماسن داداش
طلوع هر چیز که زیبا باشد ، به زیبایی دیدن خوشحالی دوست نیست

برای نویسنده این مطلب mosabsalehii تشکر کننده ها:
Ramin (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am)
رتبه: 7.14%

نماد کاربر
mosabsalehii
کاربر ویژه
کاربر ویژه

تاريخ عضويت: پنج شنبه تير ماه 16, 1390 11:30 pm
تشکر کرده: 1 دفعه
تشکر شده: 138 بار
امتياز: 10

پستتوسط Ramin » يکشنبه ارديبهشت ماه 10, 1391 2:06 pm

سلام کاک مصعب جان، ممنون، اختیار دارید ...

کم پیدایی ؟  بیشتر بیا و ما از معلوماتت بی نصیب نذار ...
وَمَن يَتَوَكَّلْ عَلَى اللَّهِ فَهُوَ حَسْبُهُ ...
نماد کاربر
Ramin
کاربر طلایی
کاربر طلایی

تاريخ عضويت: شنبه مرداد ماه 22, 1390 11:30 pm
تشکر کرده: 945 بار
تشکر شده: 1633 بار
امتياز: 2940

پستتوسط Ramin » دوشنبه ارديبهشت ماه 18, 1391 9:19 pm

مسكن، منازل و مجالس اجنه ها چگونه است؟

جنيان روي زميني سكونت دارند كه ما انسانها در آن زندگي مي كنيم، اغلب جمعيت آنها در خرابه، جنگل، زباله دان و جاهاي نجس و گنديده و مقابر زندگي مي كنند.

بنابر گفته علامه ابن تيميه اغلب کسانی كه دوست و رفيق شياطين هستند به اين گونه جاها پناه مي برند كه شياطين در آن زندگي مي كنند.

در احاديث از خواندن نماز در حمام بدليل نجاست و سكونت شياطين در آنها نهي شده‌. در گورستانها نيز بدليل منجر شدن به شرك، نماز خواندن ممنوع است .

شياطين به كثرت در جاهايي كه مي توانند فساد را گسترش دهند زندگي مي كنند، مانند: بازارها، مراكز رفت و آمد توده‌ي مردم.

حضرت سلمان خطاب به بعضي از يارانش مي فرمود:

" تا مي توانيد از نخستين كساني نباشيد كه وارد بازار مي شوند و در آخر همه بيرون مي روند . زيرا بازار ميدان نبرد شياطين هستند و در بازارها پرچم خود را باهتزاز در مي آورند. "

شياطين شب را در خانه هاي مسكوني مردم مي گذرانند. خواندن «بسم الله»، ‌ذكر خدا و بخصوص خواندن سوره بقره، آية الكرسي آنها را از خانه ها بيرون مي راند.

رسول الله صلي الله عليه وسلم فرمود:

" موقع تاريك شدن هوا كودكان را مراقبت كنيد، زيرا شياطين در اين برهه از زمان به كثرت وارد محل زندگي مردم مي شوند ." متفق عليه

شياطين از اذان فرار مي كنند و در ماه مبارك رمضان به زندان انداخته مي شوند.

شياطين نشستن زير سايه و آفتاب را دوست دارند، اينجا است كه رسول الله صلي الله عليه وسلم  از نشستن زير سايه و آفتاب منع كرده است.( سنن و غيره.)

«والله اعلم»

"وصلي الله وسلم علي محمد وعلى آله وأصحابه والتابعين لهم بإحسان إلى يوم الدين"

** ادامه دارد **

برای نویسنده این مطلب Ramin تشکر کننده ها: 2
SharakamPawa (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am), bahar (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am)
رتبه: 14.29%

نماد کاربر
Ramin
کاربر طلایی
کاربر طلایی

پستتوسط Ramin » جمعه ارديبهشت ماه 29, 1391 12:23 pm

قدرت و توانايي اجنه ها در چه حدي است؟

خداوند به جن ها تواني داده كه به انسانها نداده و خداوند از برخي قدرت و توان آنها براي ما سخن گفته است . مانند:

1- سرعت حركت و انتقال

عفريتي از جن ها با حضرت سليمان عليه السلام تعهد كرد كه عرش ملكه يمن را در مدتي كمتر از اينكه شخصي از جايش بلند شده و بنشيند، در محضر او حاضر كند:

«قَالَ عِفْريتٌ مِّنَ الْجِنِّ أَنَا آتِيكَ بِهِ قَبْلَ أَن تَقُومَ مِن مَّقَامِكَ وَإِنِّي عَلَيْهِ لَقَوِيٌّ أَمِينٌ * قَالَ الَّذِي عِندَهُ عِلْمٌ مِّنَ الْكِتَابِ أَنَا آتِيكَ بِهِ قَبْلَ أَن يَرْتَدَّ إِلَيْكَ طَرْفُكَ فَلَمَّا رَآهُ مُسْتَقِرًّا عِندَهُ قَالَ هَذَا مِن فَضْلِ رَبِّي لِيَبْلُوَنِي أَأَشْكُرُ أَمْ أَكْفُرُ وَمَن شَكَرَ فَإِنَّمَا يَشْكُرُ لِنَفْسِهِ وَمَن كَفَرَ فَإِنَّ رَبِّي غَنِيٌّ كَرِيمٌ». النمل: 39 - 40

عفريتي از جنّيان گفت: من آن را براي تو حاضر مي‌آورم پيش از اين كه (مجلس به پايان برسد و) تو از جاي برخيزي . و من بر آن توانا و امين هستم. ‏ كسي كه علم و دانشي از كتاب داشت گفت: من تخت (بلقيس) را پيش از آن كه چشم بر هم زني، نزد تو خواهم آورد . هنگامي كه سليمان تخت را پيش خود آماده ديد، گفت: اين از فضل و لطف پروردگار من است .  (اين همه قدرت و نعمت به من عطاء فرموده است) تا مرا بيازمايد كه آيا شكر (نعمت) او را بجا مي‌آورم يا ناسپاسي مي‌كنم . هر كس كه سپاسگزاري كند تنها به سود خويش سپاسگزاري مي‌كند، و هر كس كه ناسپاسي كند، پروردگار من بي‌نياز (از سپاس او و) صاحب كرم است (و سفره كريمانه انعام خود را از شكرگزار و ناشكر قطع نمي‌كند).

2- سبقت گرفتن از انسانها در عرصه فضا

جن ها از دير زمان به سوي آسمانها سعود مي كردند و از اخبار آسمانها استراق سمع مي كردند تا هر حادثه را قبل از وقوع بدانند، آنها بعد از مبعث رسول الله صلي الله عليه وسلم به حراست آسمانها افزودند:

«وَأَنَّا لَمَسْنَا السَّمَاء فَوَجَدْنَاهَا مُلِئَتْ حَرَسًا شَدِيدًا وَشُهُبًا * وَأَنَّا كُنَّا نَقْعُدُ مِنْهَا مَقَاعِدَ لِلسَّمْعِ فَمَن يَسْتَمِعِ الْآنَ يَجِدْ لَهُ شِهَابًا رَّصَدًا». الجن: 8 - 9

ما قصد آسمان كرديم، و همه جاي آن را پر از محافظان و نگهبانان نيرومند (ملائكه) و شهابها (ي سوزنده) يافتيم. ‏ ما (پيش از اين) در گوشه‌ها و كنارهاي آسمان براي استراق سمع مي‌نشستيم (و كسب خبر مي‌كرديم) ولي اكنون هر كس بخواهد گوش فرا دهد، شهاب آماده‌اي را در كمين خود مي‌يابد كه به سوي او نشانه مي‌رود.

رسول الله صلي الله عليه وسلم نحوه استراق سمع را چنين توضيح داده است:

" وقتي خداوند مي خواست كاري انجام گيرد ‌فرشتگان بمنظور اطاعت از وي پرهاي خود را مانند زنجيري بر صخره اي مي زدند. وقتي اضطراب دلهايشان زدوده شد، ‌با هم مي گفتند: پروردگار چه فرمود؟ مي گويند: هر آنچه گفته حق است، ‌او برتر و بزرگ است.

استراق كنندگان اين گفتگوي فرشتگان را مي شنيدند و آن را به ديگران منتقل مي كردند، آنها نيز آن را به‌ دسته‌ي ديگري منتقل مي‌کنند، تا اينکه‌ در نهايت آن کلمه‌ي استراق شده‌ را به‌ ساحر يا کاهني مي‌رسانند، چه‌ بسا ممکن است قبل از رساندن آن کلمه‌ به‌ ساحر و يا کاهن شهاب سنگي آن را نشانه‌ بگيرد و کسي از آن اطلاع نيابد، و ممکن است هيچ شهاب سنگي آن را نپيمايد و به‌ دست کسي بيفتد، از اين‌رو به‌ وسيله‌ي آن يک کلمه‌ صحيح و درست صد کلمه‌ي دروغ را رديف مي‌نمايد، زيرا مردم مي‌گويند: مگر فلان روز چنين و چنان نگفت که‌ درست از آب درآمد؟ پس با توجه‌ به‌ کلمه‌ي درستي که‌ از آسمان استراق نموده‌ تمامي دروغهاي وي تصديق مي‌شوند. "

3- آگاهي جنيان از كار بنائي و صنعت

خداوند به ما خبر داده است كه جنياني را براي حضرت سليمان مسخر گردانيده بود، لذا جن ها كارهاي زيادي را انجام داده اند كه به نيروي عظيم و تيز هوشي و مهارت نياز داشته‌اند:

«وَمِنَ الْجِنِّ مَن يَعْمَلُ بَيْنَ يَدَيْهِ بِإِذْنِ رَبِّهِ وَمَن يَزِغْ مِنْهُمْ عَنْ أَمْرِنَا نُذِقْهُ مِنْ عَذَابِ السَّعِيرِ * يَعْمَلُونَ لَهُ مَا يَشَاءُ مِن مَّحَارِيبَ وَتَمَاثِيلَ وَجِفَانٍ كَالْجَوَابِ وَقُدُورٍ رَّاسِيَاتٍ ». سبأ: 12 - 13

و پروردگارش گروهي از جنّيان را رام او كرده و در پيش او كار مي‌كردند و اگر يكي از آنها از فرمان ما سرپيچي مي‌كرد (و به سخن سليمان گوش نمي‌داد، كيفرش مي‌داديم و) از آتش سوزان بدو مي‌چشانديم. آنان هر چه سليمان مي‌خواست برايش درست مي‌كردند، از قبيل: پرستشگاههاي عظيم، مجسّمه‌ها، ظرفهاي بزرگ غذاخوريِ همانند حوضها، و ديگهاي ثابت (كه از بزرگي قابل جابه جائي نبود).

4- توانايي بر تغيير شکل

جن ها ميتوانند خود را به شكل انسانها و حيوانات در آورند، شيطان در جريان غزوه بدر به شكل و صورت سراقه بن مالك نزد مشركين آمد و آنان را وعده پيروزي و كمك داد، اين آيه در همين راستا نازل شده است:

«وَإِذْ زَيَّنَ لَهُمُ الشَّيْطَانُ أَعْمَالَهُمْ وَقَالَ لاَ غَالِبَ لَكُمُ الْيَوْمَ مِنَ النَّاسِ وَإِنِّي جَارٌ لَّكُمْ ». الأنفال: 48

(به ياد آور) زماني را كه اهريمن (با وسوسه‌هاي خود) اعمالشان را در جلو ديدگانشان مي‌آراست و مي‌گفت: امروز هيچ كس نمي‌تواند بر شما پيروز شود و من، هم‌پيمان و ياور شما هستم.

اما وقتي سپاه اسلام و لشكر كفر به پيكار همديگر رفتند و شيطان، فرشتگان را ديد كه از آسمان فرود مي آمدند، پشت داد و فرار كرد:

«فَلَمَّا تَرَاءتِ الْفِئَتَانِ نَكَصَ عَلَى عَقِبَيْهِ وَقَالَ إِنِّي بَرِيءٌ مِّنكُمْ إِنِّي أَرَى مَا لاَ تَرَوْنَ إِنِّيَ أَخَافُ اللّهَ ». الأنفال: 48

امّا هنگامي كه دو گروه (مؤمنان و كافران) همديگر را ديدند (و روياروي شدند) بر پاشنه‌هاي خود چرخيد (و از عهد و پيمان خود دست كشيد) و گفت من از شما بيزار و گريزانم . من چيزي را مي‌بينم كه شما نمي‌بينيد. من از خدا مي‌ترسم.

داستان زيبايي براي ابوهريره‌ پيش مي‌آيد كه بخاري آن را روايت كرده است، حضرت ابوهريره رضي الله عنه مي گويد:

رسول الله صلي الله عليه وسلم مرا مأمور حفاظت (زكات رمضان) صدقه فطر كرده بود، شخصي آمد و با مشت هاي پر از گندم برداشت، دستش را گرفتم و گفتم: به خدا سوگند! تو را نزد رسول الله مي برم. گفت: عيال من زياد است و من نيازمندم. ابوهريره گفت: من او را رها كردم، صبح روز بعد، رسول الله صلي الله عليه وسلم از من پرسيد: امشب زنداني را چه كار كردي؟ عرض كردم: ‌شدت احتياج و كثرت فرزندانش را عنوان كرد، ‌به حالش ترحم نموده او را رها كردم. رسول الله صلي الله عليه وسلم فرمود: دروغ گفته است و دوباره بر مي گردد. ابوهريره مي گويد: اذعان كردم كه بر مي گردد. زيرا رسول الله صلي الله عليه وسلم  خبر داده بود كه بر مي گردد، از اين‌رو در كمين نشستم، بار ديگر آمد و به برداشتن گندم مشغول شد، دستش را گرفته، گفتم تو را پيش رسول الله صلي الله عليه وسلم مي برم، گفت: مرا رها كن، من نيازمندم و عيالم سنگين است، بار ديگر بر نمي گردم، پس بحالش ترحم كردم. صبح رسول الله صلي الله عليه وسلم از من پرسيد: اي ابوهريره! زنداني تو چه كرد؟ عرض كردم: اي رسول الله صلي الله عليه وسلم! شدت نياز و سنگيني عيالش را مطرح كرد، بحالش ترحم نموده و او را رها كردم.

رسول الله صلي الله عليه وسلم  فرمود: با تو دروغ گفته دوباره برمي گردد.

براي بار سوم آمد، همان صحبت هاي دو شب گذشته ميان من و او تكرار شد، گفتم تو هر بار وعده مي كني و به وعده ات عمل نمي كني. گفت: مرا رها كن، كلماتي را برايت مي گويم و نشان مي دهم كه برايت مفيد خواهد بود. گفتم: آن كلمات چه هستند؟ گفت: هرگاه به رختخواب مي روي، ‌آيه الكرسي (الله لا اله الا هو الحي القيوم) را تلاوت كن . در چنين حالتي همواره از جانب خداوند محافظي بر تو گماشته مي شود و تا صبح هيچ شيطان و جني نزد تو نخواهد آمد، آنگاه او را رها كردم.

رسول الله صلي الله عليه وسلم  از من سؤال كرد، امشب با زندانيت چه كار كردي؟ عرض كردم: اي رسول خدا! او گفت چند كلمات را به تو ياد مي دهم كه خداوند بوسيله آنها به تو فايده مي رساند، لذا من او را رها كردم. رسول الله صلي الله عليه وسلم فرمود: آن كلمات چه هستند؟ عرض كردم: به من گفت هرگاه موقع خواب آيه الكرسي را تا آخر تلاوت كني، همواره از جانب خداوند محافظي بر تو گماشته مي شود و تا صبح هيچ جن و شيطاني نزد تو نخواهد آمد. رسول الله صلي الله عليه وسلم فرمود: او راست گفته است، ولي او دروغگو است و فرمود: اي ابوهريره! آيا مي داني در اين سه شب چه كسي تو را مخاطب قرار داده است؟ عرض كردم: خير. فرمود: او شيطان بوده است.
( بخاري: 4/482 شماره:2311 .)

اين شيطان به صورت انسان پيش ابوهريره‌ آمده است، گاهي شيطان به صورت حيوان: شتر، الاغ، گاو، سگ و گربه پيش آدمي مي آيد. اغلب بصورت سگ و گربه سياه ظاهر مي شود.

رسول الله صلي الله عليه وسلم فرموده است: رد شدن سگ سياه از جلو نمازگزار، نماز را قطع مي كند و علت آن را چنين بيان نموده است كه سگ سياه شيطان است .( مسلم: 1/365 شماره: 510 .)

ابن تيميه مي فرمايد: سگ سياه، شيطان سگ ها است و جن در اغلب اوقات بصورت سگ سياه ظاهر مي شود، هم چنين در شكل و صورت گربه سياه نيز ظاهر مي شود، زيرا رنگ سياه جامع قدرت و نيروي شيطاني و حاوي حرارت بيشتري مي‌باشد.

«والله اعلم»

** ادامه دارد **

Noha (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am), bahar (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am)

نماد کاربر
Ramin
کاربر طلایی
کاربر طلایی

پستتوسط Ramin » پنج شنبه خرداد ماه 10, 1391 12:01 am

آيا اجنه مي توانند در خواب خود را به شکل انساني يا پيامبر صلي الله عليه وسلم دربياورند ؟

شياطين از اينكه در خواب كسي خود را به شكل رسول الله صلي الله عليه وسلم در بياورند، ‌عاجز و ناتوانند: در حديث ترمذي به ورايت حضرت ابوهريره رضي الله عنه ‌از رسول الله صلي الله عليه وسلم چنين آمده است:

« من رآني فإني أنا هو، فإنه ليس للشيطان أن يتمثل بي».

هر كس مرا در خواب ببيند، او در واقع مرا ديده است، زيرا شياطين نمي توانند خود را به شكل و صورت من دربياورند. سنن ترمذي: 2/260

در صحيحين از حضرت انس رضي الله عنه روايت شده‌ که‌ رسول اكرم صلي الله عليه وسلم فرمود:

« من رآني في المنام فقد رآني، فإن الشيطان لا يتمثل بي »

هر كس مرا در خواب ببيند، مرا ديده است، زيرا شيطان نمي تواند خود را به شكل و صورت من در بياورد.

و در صحيحين به روايت ابوهريره رضي الله عنه چنين آمده است: (و لا يتمثل الشيطان بي)

در صحيح مسلم به روايت حضرت جابر رضي الله عنه چنين آمده است:

« من رآني في المنام فقد رآني، إنه لا ينبغي للشيطان أن يتمثل في صورتي» .

در روايتي ديگر آمده است: «فانه لا ينبغي للشيطان ان يتشبه بي».  

از ظاهر احاديث چنين استنباط مي شود كه شيطان نمي تواند به شكل و صورت واقعي رسول الله صلي الله عليه وسلم  خود را بياورد، و اين چيز مانع اين نيست كه خود را بشكلي در آورد و چنان وانمود كند كه رسول الله صلي الله عليه وسلم است . اين نكته اي است كه ابن سيرين از امام بخاري آن را نقل مي كند.
صحيح بخاري: 12/383 .

بنابر اين از حديث مذكور نمي توان استنباط كرد مبني بر اينكه هر كس رسول الله صلي الله عليه وسلم را در خواب ببيند، ‌قطعاً او رسول الله صلي الله عليه وسلم را ديده است. خير، جز در صورتي كه خصوصيات و ويژگي هاي شخصي كه در خواب ديده است، با صفات رسول الله صلي الله عليه وسلم كه در احاديث آمده اند موافق باشند. بسياري رسول الله صلي الله عليه وسلم را در خواب ديده اند، اما با صفات و ويژگيهائي كه براي رسول الله صلي الله عليه وسلم نقل شده اند، مخالف بوده‌ است.

«والله اعلم»

** ادامه دارد **

برای نویسنده این مطلب Ramin تشکر کننده ها:
bahar (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am)

نماد کاربر
Ramin
کاربر طلایی
کاربر طلایی

پستتوسط Ramin » دوشنبه خرداد ماه 22, 1391 2:08 pm

هدف از آفريدن اجنه چه بوده است؟

خداوند جن ها را براي همان هدفي خلق كرده كه انسان را براي آن آفريده است:

«وَمَا خَلَقْتُ الْجِنَّ وَالْإِنسَ إِلَّا لِيَعْبُدُونِ». الذاريات: 56

من پريها و انسانها را جز براي پرستش خود نيافريده‌ام .

بنابر اين جن ها مكلف به اوامر و نواهي هستند و هر كدام از آنها كه اطاعت كنند، خداوند از وي خشنود مي شود و او را به بهشت مي برد و هر كدام كه معصيت و سركشي كند، به دوزخ مي رود. آيات زيادي دال بر اين مدعا هستند.روز قيامت خداوند خطاب به جن و انس‌هاي كافر و بمقصد توبيخ و ساکت کردنشان چنين مي‌فرمايد:

«يَا مَعْشَرَ الْجِنِّ وَالإِنسِ أَلَمْ يَأْتِكُمْ رُسُلٌ مِّنكُمْ يَقُصُّونَ عَلَيْكُمْ آيَاتِي وَيُنذِرُونَكُمْ لِقَاء يَوْمِكُمْ هَذَا قَالُواْ شَهِدْنَا عَلَى أَنفُسِنَا وَغَرَّتْهُمُ الْحَيَاةُ الدُّنْيَا وَشَهِدُواْ عَلَى أَنفُسِهِمْ أَنَّهُمْ كَانُواْ كَافِرِينَ». الأنعام: 130

(در آن روز خداوند بديشان مي‌گويد: ) اي جنّيان و اي انسانها! آيا پيغمبراني از خودتان به سوي شما نيامدند و آيات (كتابهاي آسماني) مرا برايتان بازگو نكردند و شما را از رسيدن بدين روز (و روبرو شدن در آن با خدا) بيم ندادند؟  (پس چگونه اين روز را فراموش كرديد و در تكذيب آن كوشيديد؟ در پاسخ) مي‌گويند: ما عليه خود گواهي مي‌دهيم (و اقرار مي‌كنيم كه پيغمبران آمدند و آئين خدا را تبليغ كردند و ما را از قيامت ترساندند، ولي ما ايشان را تكذيب كرديم و گفتيم: خداوند چيزي را از سوي خود نفرستاده است و جز زندگي اين جهان، زندگي ديگري وجود ندارد . آري) زندگي جهان، آنان را گول زد و (به خود مشغول داشت و امروز جز اعتراف چاره‌اي ندارند و) عليه خود گواهي مي‌دهند (و مي‌گويند) كه ايشان كافر بوده‌اند (و مستحقّ عذاب جاويدان و خوفناك يزدانند). ‏

آيه مذكور دال بر اين مطلب است كه شريعت و احكام خداوند به جن ها ابلاغ شده است و نزد آنان پيامبراني كه آنان را تبليغ و انذار كنند، آمده اند. آيه زير دال بر اين مطلب است كه جن ها روز قيامت معذب مي شوند:

«قَالَ ادْخُلُواْ فِي أُمَمٍ قَدْ خَلَتْ مِن قَبْلِكُم مِّن الْجِنِّ وَالإِنسِ فِي النَّارِ ». الأعراف: 38

(در روز قيامت خداوند به اين كافران) مي‌گويد: به همراه گروهها و دسته‌هائي از كافران انس و جنّي كه پيش از شما (در دنيا مدّتي زندگي كرده‌اند و آن گاه از جهان) رفته‌اند وارد آتش دوزخ شويد!.

و مي فرمايد:
   «وَلَقَدْ ذَرَأْنَا لِجَهَنَّمَ كَثِيرًا مِّنَ الْجِنِّ وَالإِنسِ». الأعراف: 179

ما بسياري از جنّيان و آدميان را آفريده و (در جهان) پراكنده كرده‌ايم.

«لَأَمْلَأَنَّ جَهَنَّمَ مِنَ الْجِنَّةِ وَالنَّاسِ أَجْمَعِينَ». السجدة: 13

من مقرّر كردم كه دوزخ را از جملگي افراد (بي‌ايمان و گناهكار) جنّ و انس پر كنم.

آيه زير دلالت بر اين دارد كه جن هاي مؤمن به بهشت مي روند:

«وَلِمَنْ خَافَ مَقَامَ رَبِّهِ جَنَّتَانِ * فَبِأَيِّ آلَاء رَبِّكُمَا تُكَذِّبَانِ». الرحمن: 46 - 47

هر كسي كه از مقام پروردگار خود بترسد، باغهائي (در بهشت) دارد. ‏پس كداميك از نعمتهاي پروردگار خود را تكذيب و انكار مي‌كنيد؟! ‏. ‏

مخاطب در اين آيه جنيان و انسان ها هستند، زيرا در آغاز سوره طرف سخن اين دو گروه هستند و در آيه قبلي از جانب خداوند در حق جن ها اظهار منت و احسان شده مبني بر اينكه آنها به بهشت خواهند رفت. اگر جن ها به بهشت نايل نمي شدند، خداوند اين منت را به رخ آنها نمي كشيد.

ابن مفلح در كتابش «الفروغ» مي نويسد:
در مجموع جن ها مكلّف هستند، جن هاي كافر باجماع علماء و مذاهب به دوزخ مي روند و جن هاي مؤمن بنابر عقيده امام مالك و شافعي به بهشت مي روند. آنها مانند چهار پايان خاك شده از بين نمي روند. پاداش جن هاي مؤمن نزد امام مالك و شافعي نجات از دوزخ است به خلاف امام ابوحنيفه، ليثب ابن سعد و موافقينشان.

ابن مفلح مي گويد: از ظاهر قول اول چنين بر مي آيد كه: جن ها به اندازه ثواب و پاداش خود به بهشت خواهند رفت، ‌بر خلاف عقيده كساني (امثال: مجاهد) كه معتقد هستند جنيان نمي خورند و نمي آشامند. يا اينكه جن ها در اطراف بهشت خواهند بود (امثال: عمربن عبدالعزيز). ابن حامد مي گويد: «جن ها در تكليف و عبادت مانند انسانها هستند».( لواضع انوار البهيته: 2/222 – 223 .)

علامه شبلي بابي را با اين عنوان «باب في ان الجن مكلفون باجماع اهل النظر» مطرح كرده و در آن از حضرت عمر بن عبدالعزيز چنين نقل مي كند؛ جنيان نزد بعضي ها به دليل آيه زير مكلف و مخاطب هستند:

«فَبِأَيِّ آلَاء رَبِّكُمَا تُكَذِّبَانِ». الرحمن: 47

پس كداميك از نعمتهاي پروردگار خود را تكذيب و انكار مي‌كنيد؟!.

امام رازي در تفسير خود مي گويد: « همه اتفاق دارند كه تمام جن ها مكلف هستند.»

ابن تيميه مي فرمايد: «جن ها بر حسب توان خود در اصول و فروع مامور و مكلف هستند . آنها در تعريف و حقيقت خود مانند انسانها نيستند. پس لازم نيست كه اوامر و نواهي آنها مانند اوامر و نواهيي باشند كه انسانها بدان مخاطب هستند، البته جن ها در جنس تكليف به امر و نهي با انسانها شريكند هم چنين در تحليل و تحريم و در اين باره بين مسلمانان اختلافي را نمي‌بينم». غرايب و عجايب الجن ،‌للشبلي: ص 49.

«والله اعلم»

** ادامه دارد **

abirahim (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am), bahar (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am)

نماد کاربر
Ramin
کاربر طلایی
کاربر طلایی

پستتوسط Ramin » يکشنبه تير ماه 4, 1391 2:33 pm

درحاليکه جن ها از آتش آفريده شده ‏اند، چگونه در آتش عذاب داده مي شوند ؟

بعضي ها دچار اشكال شده و چنين ايراد مي گيرند:

شما قبول داريد كه جن ها از آتش آفريده شده اند و باز هم مي گوئيد كه جن هاي كافر در آتش عذاب داده مي شوند و جن هايي كه استراق سمع مي كنند بوسيله شعله هاي آتش (شهاب ثاقب) رانده مي شوند، ‌پس آتش چگونه آنها را آزار مي دهد، حال آنكه آنها از آتش آفريده شده اند؟

جواب: آري، ماده اصلي كه جن ها از آن آفريده شده اند، آتش است، ولي بعد از آفريدن و خلق بر ويژگي و خصوصيات آتش باقي نمانده اند، همانگونه كه انسان از خاك آفريده شده است ولي بعد از آفرينش بصورت موجودي غير از خاك تبديل شده است . اگر شما انساني را با قطعه اي از گل پخته يعني با آجري پخته شده مورد اصابت قرار دهيد، مي ميرد و اگر با خاك او را بزنيد، اذيت مي شود و اگر او را در خاك دفن كنيد خفه مي شود . پس انسان با وصف اينكه از خاك آفريده شده است، خاك او را اذيت مي كند، جن ها نيز همين حالت را دارند.

ابوالوفا ابن عقيل مي گويد: همانگونه كه انسان منسوب به خاك، گل و سفال است، جن و شياطين نيز منسوب به آتش هستند و منظور از اين نسبت در حق انسان اين است كه اصل انسان از خاك است نه اينكه انسانهاي زنده در واقع، به معني حقيقي خاك هستند . البته در اصل خاك بوده اند، هم چنين جن ها در اصل آتش بوده اند نه اينكه جن ها بعد از خلق آتش هستند.( لفظ مرجان في احكام الحيان: 33 .)

«والله اعلم»

** ادامه دارد **

نماد کاربر
Ramin
کاربر طلایی
کاربر طلایی

پستتوسط Ramin » پنج شنبه تير ماه 29, 1391 4:26 pm

آيا اجنه نيز پيامبراني براي خود داشته اند ؟

از آن جهت كه جن ها مكلف هستند، لازم است كه وحي خداوند به آنها ابلاغ شود و بر آنان اتمام حجت شود. اين ابلاغ و اتمام حجت چگونه تحقق مي يابد؟ آيا جن ها از خود پيامبر دارند، همانطور كه انسانها از خود پيامبر دارند، يا اينكه همان پيامبر كه براي انسانها مبعوث شده اند، ‌پيامبر آنان نيز هستند؟

آنجا که‌ خداوند مي‌فرمايد:

«يَا مَعْشَرَ الْجِنِّ وَالإِنسِ أَلَمْ يَأْتِكُمْ رُسُلٌ مِّنكُمْ يَقُصُّونَ ». الأنعام: 130

(در آن روز خداوند بديشان مي‌گويد: ) اي جنّيان و اي انسانها! آيا پيغمبراني از خودتان به سوي شما نيامدند.

دال بر اين مطلب است كه خداوند براي جن ها پيامبر فرستاده است. البته هيچ جا تصريح نشده است كه اين پيامبران از خود جن ها بوده اند يا از انسانها، زيرا واژه «منكم» محتمل هر دو معني است . يعني احتمال دارد كه پيامبر هر جنس از خود همان جنس باشد و اين معني درست است كه پيامبر جن و انس، ‌از مجموع اين دو جنس باشد، ‌پس اين معني كه پيامبر جن و انس از يك جنس، ‌يعني از انسان باشد، نيز صحت پيدا مي كند و در اين باره دو ديگاه وجود دارد:

اول: اينكه جن ها از خود پيامبر دارند.  ضحاك و ‌ابن حوزي ديدگاه اول را تاييد مي كنند و ظاهر عبارت نيز همين را مي رساند. علامه ابن حزم مي گويد: از ميان انسانها قبل از حضرت محمد صلي الله عليه وسلم هيچ پيامبري ‌بسوي جن ها مبعوث نشده است.

دوم: پيامبرِ جنيان از انسانها بوده اند. علامه سيوطي مي فرمايد: جمهور علماء ‌از سلف و خلف بر اين عقيده‌اند كه هرگز از جن ها نبي يا رسولي مبعوث نشده است. از ابن عباس رضي الله عنه جاهد، كلبي و ابي عبيد نيز چنين روايت شده است. (لوامع انوار البهيته: 2/223-224 .)

قول راحج اين است كه پيامبر جن ها، همان پيامبر انسانها بوده اند، و آيه :

«إِنَّا سَمِعْنَا كِتَابًا أُنزِلَ مِن بَعْدِ مُوسَى». الأحقاف: 30

اينان گفتند: اي قوم ما! ما به كتابي گوش فرا داديم كه بعد از موسي فرستاده شده است.‏

هر چند نص صريح در اين باره نيست اما دال بر اين مطلب است.

اين مساله مبناي هيچ عملي نيست و در اين باره، نص قاطعي نيز وجود ندارد.

«والله اعلم»

** ادامه دارد **

نماد کاربر
Ramin
کاربر طلایی
کاربر طلایی

پستتوسط Ramin » شنبه مرداد ماه 14, 1391 3:39 pm

چرا بايد در وقت خوردن و نوشيدن " بسم الله " گفت ؟..

از جمله ضررهائي كه شيطان براي انسان به‌ وجود مي‌آورد، اين است كه شيطان به‌ انسان تعدّي و تجاوز مي‌کند و خود را در خوردني و نوشيدنيهاي او شريك مي كند، و همچنين در خوابگاه نيز خود را شريك او مي كند. مشاركت شياطين زماني تحقق مي يابد كه انسان با رهنمود هاي خداوند مخالفت كند يا از خداوند غافل شود، اما اگر انسان به رهنمودهاي الهي پايبند باشد و از ياد او غافل نماند، هرگز شيطان بسوي خانه و اموال او راهي نمي يابد.

شيطان نمي تواند از طعام انسانها استفاده كند، مگر در صورتي كه بر سر سفره و طعام نشسته باشند و بدون «بسم الله» گفتن شروع به خوردن طعام كنند و هرگاه نام و ياد خدا به ميان آيد، شيطان از آن طعام محروم مي گردد. امام مسلم از حضرت حذيفه رضي الله عنه روايت مي كند:

هرگاه همراه با رسول الله بر سر سفره طعام حاضر مي‌شديم، تا رسول الله صلي الله عليه وسلم  شروع به خوردن نمي كرد، دست بسوي طعام نمي برديم. روزي با رسول الله صلي الله عليه وسلم بر سر طعام حاضر بوديم، دختر بچه اي دوان دوان به طرف سفره آمد چنان بنظر مي رسيد كه گوئي كسي آن را هول مي دهد، آن دختر بچه مي خواست دستش را بسوي طعام دراز كند، ‌رسول الله صلي الله عليه وسلم فوراً دستش را گرفت، سپس يك مرد روستايي با وضعيتي كه دختر بچه مي آمد، بسوي طعام آمد، رسول الله صلي الله عليه وسلم  دست او را نيز گرفت، پس پيامبر صلي الله عليه وسلم  فرمود:

«إنّ الشيطان ليستحل الطعام أن لا يذكر اسم الله عليه، وإنه جاء بهذه الجارية ليستحلّ بها، فأخذت بيدها، فجاء بهذا الأعرابي ليستحلّ به، فأخذت بيده، والذي نفسي بيدي إن يده في يدي مع يدها».

اگر شما در ابتداي غذا خوردن «بسم الله» را نگوئيد، شيطان طعام شما را براي خود حلال مي‌كند، او (شيطان)‌ همراه با اين دختر بچه آمد تا طعام شما را براي خود حلال كند، من دست او را گرفتم، سپس آن مرد روستائي را آورد تا طعام شما را براي خودش حلال كند، من دست او را نيز گرفتم و بخدا سوگند دست شيطان همراه با دست دختر بچه، در دست من است. مسلم: 3/1597 شماره: 217 .

رسول الله صلي الله عليه وسلم به ما امر كرده است تا اموال خود را از دسترس شيطان دور نگاه داريم، باين صورت كه درب اطاق و منازل را ببنديم، ‌ظروف ها را سرباز نگذاريم، بلكه با ذكر نام خدا سر آنها را بپوشانيم، اين عمل اموال ما را از شيطان محافظت مي كند. در صحيح مسلم از حضرت جابر بن عبدالله رضي الله عنه روايت شده‌ که‌ رسول الله صلي الله عليه وسلم فرمود:

« أغلقوا الأبواب، واذكروا اسم الله، فإن الشيطان لا يفتح باباً مغلقاً، وأوكوا قربكم، واذكروا اسم الله، وخمروا آنيتكم، واذكروا اسم الله، ولو أن تعرضوا عليها شيئاً، وأطفئوا مصابيحكم».

درها را بسته نگاه داريد و نام خدا را بر زبانها بياوريد، زيرا شيطان درهاي بسته را باز نمي كنند. با ذکر نام خدا دهانه مشك آب را ببنديد و‌ ظرفها را بپوشانيد، حتي اگر چيري براي پوشاندن ظرفها پيدا نكرديد، چوبي را روي آن بگذاريد و موقع خواب چراغ هاي تان را خاموش كنيد. (مسلم: 3/1594 شماره 2012 .)

هرگاه انسان در حالت ايستادن آب بنوشد، ‌شيطان در نوشيدن با وي شريك مي شود. از حضرت ابي هريره رضي الله عنه روايت شده‌ که‌ فرمود:

پيامبر صلي الله عليه وسلم شخصي را ديد كه در حالت ايستادن آب مينوشيد‌، رسول الله صلي الله عليه وسلم خطاب به او فرمود:‌ استفراغ كن. ‌آن شخص گفت: چرا؟ رسول الله صلي الله عليه وسلم فرمود: آيا تو دوست داري كه گربه همراه با تو بنوشد؟ گفت: خير. رسول الله صلي الله عليه وسلم فرمود: بي ترديد شيطان كه بدتر از گربه است همراه با تو آب را نوشيد. ( ساسله االاحاديث الصحيحه ج – 1 – شماره: 175 .)

اگر ميخواهيد شيطان را از خانه و منزلتان دور برانيد، موقع ورود به‌ خانه‌ گفتن «بسم الله» را از ياد نبريد و رسول الله صلي الله عليه وسلم ما را براي اين عمل راهنمائي كرده است و مي فرمايد:

« إذا دخل الرجل بيته، فذكر الله عند دخوله وعند طعامه، قال الشيطان: لا مبيت لكم ولا عشاء، وإن دخل، فلم يذكر الله عند دخوله، قال الشيطان: أدركتم المبيت، وإن لم يذكر الله عند طعامه، قال: أدركتم المبيت والعشاء».

هر گاه انسان موقع ورود به خانه و موقع خوردن طعام «بسم الله» را گويد، شيطان خطاب به همراهان خود مي گويد: شما نمي توانيد در اين خانه شب را بگذرانيد‌ و نمي توانيد از طعام اينجا تغذيه كنيد و اگر موقع ورود و طعام خوردن «بسم الله» را  نگويد، ‌شيطان مي گويد: جائي كه در آنجا شب بگذرانيد و طعامي به شما برسد، براي شما پيدا شده است. يعني شما براي رسيدن به چنين جائي موفق شده ايد.

** ادامه دارد **

Noha (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am)

نماد کاربر
Ramin
کاربر طلایی
کاربر طلایی

پستتوسط bahar » شنبه مرداد ماه 14, 1391 4:01 pm

باسلام

نمی دونستم که باید اینکار ها رو برای دور کردن شیاطین انجام بدیم:

درها را بسته نگاه داريم و نام خدا را بر زبانها بياوريم، زيرا شيطان درهاي بسته را باز نمي كنند.

با ذکر نام خدا دهانه مشك آب را ببنديم و‌ ظرفها را بپوشانيم حتي اگر چيري براي پوشاندن ظرفها

پيدا نكرديم، چوبي را روي آن بگذاريم و موقع خواب چراغ هاي تان را خاموش كنيم

خیلی مفید بود ممنونم

جزاک الله خیرا

برای نویسنده این مطلب bahar تشکر کننده ها:
Ramin (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am)

نماد کاربر
bahar
مدیر انجمن
مدیر انجمن

تاريخ عضويت: چهارشنبه آذر ماه 15, 1390 12:30 am
تشکر کرده: 5837 بار
تشکر شده: 5121 بار
امتياز: 33890

پستتوسط Ramin » پنج شنبه آذر ماه 2, 1391 7:33 pm

آیا اجنه علم غیب دارند ؟

بسیاری از مردم بر این عقیده اند که جن ها علم غیب را می دانند و جن های سرکش در صدد اند که این عقیده غلط و حاکم بر اذهان مردم را، مورد تاکید قرار داده و آن را رواج دهند. خداوند موقع قبض روح حضرت سلیمان علیه السلام دروغ و بی اساس بودن این ادعا را کاملاً برای مردم روشن ساخت. خداوند جن ها را مطیع حضرت سلیمان علیه السلام قرار داده بود . جن ها در حضور حضرت سلیمان و به دستور او کار می کردند. خداوند جسد بی روح حضرت سلیمان را در حالت ایستاده در معرض دید جن ها باقی گذاشت، جن ها همواره کار می کردند و از مرده بودن حضرت سلیمان خبر نداشتد، ‌تا اینکه عصائی را که حضرت سلیمان بدان تکیه زده بود، مورد طعنه موریانه قرار گرفت، آنگاه حضرت سلیمان بر زمین افتاد و دروغ کسانی که مدعی «علم غیب» برای جن ها بودند، آشکار گردید:

«فَلَمَّا قَضَیْنَا عَلَیْهِ الْمَوْتَ مَا دَلَّهُمْ عَلَی مَوْتِهِ إِلَّا دَابَّةُ الْأَرْضِ تَأْکُلُ مِنسَأَتَهُ فَلَمَّا خَرَّ تَبَیَّنَتِ الْجِنُّ أَن لَّوْ کَانُوا یَعْلَمُونَ الْغَیْبَ مَا لَبِثُوا فِی الْعَذَابِ الْمُهِینِ». سبأ: 14

زمانی که بر سلیمان (که سمبل قدرت و عظمت بود) مرگ مقرّر داشتیم، جنّیان را از مرگ او نیاگاهانید مگر موریانه‌هائی که (مدّتها بود به عصای سلیمان رخنه کرده بودند و) عصای وی را می‌خوردند . هنگامی که سلیمان (که در میان جنّیان بر عصای خود تکیه زده بود و کارهای ایشان را می‌پائید) فرو افتاد، فهمیدند که اگر آنان از غیب مطّلع می‌بودند، در عذاب خوار کننده (بیگاری و اسارت) باقی نمی‌ماندند (و راه خود را در پیش می‌گرفتند).

با توجه به عدم علم غیب برای جن ها، ‌بزرگی خطا و اشتباهی که بسیاری از مردم بدان مبتلا هستند، یعنی اینکه برخی از انسانها علم غیب می دانند، روشن می گردد.

این عقیده نادرست موجب شده است که بسیاری از مردم نزد آنها (مدعیان علم غیب) بروند و از کارهائی که انجام گرفته اند، مانند: دزدی، جنایات و غیره ... از آنها سوال کنند و درباره اموری که هنوز ظاهر نشده و بوجود نیامده اند و به آینده آنها و فرزندانشان مربوط است، سؤال نمایند. بی گمان سؤال کنندگان و کسانی که از آنها سوال می شود، خسارتمند و بازنده‌اند، ‌زیرا غیب را تنها خداوند می داند و آن را جز برای پیامبرانش که او خواسته باشد، به کسی دیگر ظاهر نمی کند:

«عَالِمُ الْغَیْبِ فَلَا یُظْهِرُ عَلَی غَیْبِهِ أَحَدًا * إِلَّا مَنِ ارْتَضَی مِن رَّسُولٍ فَإِنَّهُ یَسْلُکُ مِن بَیْنِ یَدَیْهِ وَمِنْ خَلْفِهِ رَصَدًا * لِیَعْلَمَ أَن قَدْ أَبْلَغُوا رِسَالَاتِ رَبِّهِمْ وَأَحَاطَ بِمَا لَدَیْهِمْ وَأَحْصَی کُلَّ شَیْءٍ عَدَدًا». الجن: 26 - 28

داننده غیب خدا است، و هیچ کسی را بر غیب خود آگاه نمی‌سازد. ‏ مگر پیغمبری که خدا از او خوشنود باشد . خدا (برای حفظ آن مقدار غیبی که او را از آن مطّلع می‌کند، از میان فرشتگان) محافظان و نگهبانانی در پیش و پس او روان می‌دارد. تا خدا بداند که پیغمبران پیامهای پروردگارشان را رسانده‌اند، هر چند که خدا از همه چیزهائی که نزدیک ایشان است (و در درون و بیرون آنان است) کاملاً آگاه بوده و بدانها احاطه دارد، و هر چیزی را دانه‌دانه سرشماری کرده است و دقیقاً می‌داند.

اعتقاد به اینکه فلانی غیب می داند، ‌اعتقادی توأم با گناه و گمراهی است و با عقیده اسلامی که علم غیب را مختص خداوند می داند، در تضاد است و هرگاه این عقیده بجائی برسد که از مدعیان غیب (عرافان و کاهنان) استفتاء شود، گناه آن، بسیار بزرگتر می شود، در صحیح مسلم از بعضی ازواج مطهرات رسول الله صلی الله علیه وسلم  آمده است: رسول الله صلی الله علیه وسلم  فرمود:

« من أتی عرافاً فسأله عن شیءٍ، لم تقبل له صلاة أربعین لیلة » (مسلم: 4/1751 شماره: 2330 .)

هر کس نزد کاهنی آمده و از وی سوال کند، نماز چهل شب او پذیرفته نخواهد شد.

و تصدیق کردن گفته کاهن کفر است. در سنن و مسند احمد از حضرت ابوهریره به‌ سندی مرفوع روایت شده‌ که‌ فرمود:

« من أتی کاهناً، فصدقه بما یقول، فقد برئ مما أنزل علی محمد».( مشکاه المصابیح: 2/525 شماره: 4599 .)

هر کس نزد کاهنی برود و سخنانش را تأیید نماید، ‌نسبت به‌ آنچه که بر محمد صلی الله علیه وسلم نازل شده تبرئه‌ جسته‌ است.

شارح طحاویه‌ می‌گوید: از نظر برخی از علما ستاره‌ شناس نیز در ردیف کاهن قرار می‌گیرد، سپس می‌گوید: اگر نماز سؤال کننده تا چهل روز پذیرفته نمی شود، پس حال کسی که از وی سؤال می شود چه خواهد شد؟

منظور این است اگر تا چهل روز نماز سائل مردود است و کسی که حرف کاهن و عراف را باور کند، مرتکب کفر شده است، آنگاه حکم خود کاهن و عراّف چه خواهد شد؟

«والله اعلم»

** ادامه دارد **

Noha (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am), bahar (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am)

نماد کاربر
Ramin
کاربر طلایی
کاربر طلایی

پستتوسط Ramin » سه شنبه آذر ماه 14, 1391 1:16 pm

آیا احضار روح ممکن است؟ و حکم شریعت درباره احضار روح چیست؟

اگر به نصوص وارده در این مورد دقت شود، هر پژوهشگری به طور قطع و یقین به این نتیجه می رسد که چنین چیزی محال است، زیرا خداوند به ما خبر داده است که روح از امور عالم غیب است و هیچگونه راهی برای ادراک آن وجود ندارد.

«وَیَسْأَلُونَکَ عَنِ الرُّوحِ قُلِ الرُّوحُ مِنْ أَمْرِ رَبِّی وَمَا أُوتِیتُم مِّن الْعِلْمِ إِلاَّ قَلِیلاً».الإسراء: 85

از تو (ای محمّد!) درباره روح می‌پرسند (که چیست) . بگو: روح چیزی است که تنها پروردگارم از آن آگاه است (و خلقتی اسرارآمیز و ساختمانی مغایر با ساختمان ماده دارد و اعجوبه جهان آفرینش است . بنابراین جای شگفت نیست اگر به حقیقت روح پی نبرید). چرا که جز دانش اندکی به شما داده نشده است،  (و علم شما انسانها با توجّه به گستره کلّ جهان و علم لایتناهی خداوند سبحان، قطره به دریا هم نیست) . ‏

خداوند به صراحت اعلام فرموده است که او ارواح را قبض نموده و آنها را هنگام مرگ نزد خود نگاه می دارد:

«اللَّهُ یَتَوَفَّی الْأَنفُسَ حِینَ مَوْتِهَا وَالَّتِی لَمْ تَمُتْ فِی مَنَامِهَا فَیُمْسِکُ الَّتِی قَضَی عَلَیْهَا الْمَوْتَ وَیُرْسِلُ الْأُخْرَی إِلَی أَجَلٍ مُسَمًّی ». الزمر: 42

خداوند ارواح را به هنگام مرگ انسانها و در وقت خواب انسانها برمی‌گیرد . ارواح کسانی را که فرمان مرگ آنان را صادر کرده است نگاه می‌دارد، و ارواح دیگری را (که هنوز صاحبانشان اجلشان فرا نرسیده به تن) باز می‌گرداند تا سرآمد معیّنی (و وقت مشخّصی که پایان عمر است).

و رسول الله صلی الله علیه وسلم به ما اطلاع داده است که فرشته مرگ چگونه ارواح را قبض می کند و بعد از مردن با آنها چگونه رفتار می شود.

ارواح بعد از اینکه نزد پروردگار خود نگاهداری می شوند، خداوند محافظین بسیار قدرتمند و توانائی را بر آنها می گمارد، که امکان ندارد ارواح از دست آنها رها شوند، فرار کرده و نزد کسانی بیایند که عقول بندگان را بازیچه قرار داده اند.

برخی از احضار کنندگان ارواح مدعی هستند که ارواح بندگان پاک و صالحی مانند: انبیاء و شهداء را احضار کرده اند.
اکنون سؤال این است که این ارواح طیبه چگونه بهشت جاودان را ترک نموده به اطاقک تاریک «احضار روح» آمده اند؟! حال آنکه خداوند اعلام فرموده که: شهداء نزد خداوند زنده هستند .

«وَلاَ تَحْسَبَنَّ الَّذِینَ قُتِلُواْ فِی سَبِیلِ اللّهِ أَمْوَاتًا بَلْ أَحْیَاء عِندَ رَبِّهِمْ یُرْزَقُونَ». آل عمران:169

و کسانی را که در راه خدا کشته می‌شوند، مرده مشمار، بلکه آنان زنده‌اند و بدیشان نزد پروردگارشان روزی داده می‌شود (و چگونگی زندگی و نوع خوراک ایشان را خدا می‌داند و بس) . ‏

رسول الله صلی الله علیه وسلم  بیان فرموده است که:

« أن أرواح الشهداء فی أجواف طیر خضر، لها قنادیل معلقة بالعرش، تسرح من الجنة حیث شاءَت، ثمّ تأوی إلی تلک القنادیل».( صحیح مسلم – شکوه المصابیح:2/351 شماره:3804.)

ارواح شهداء در شکم پرندگان سبز رنگی قرار دارند، برای این ارواح لوسترهای بسیار زیبایی وجود دارد که در عرش الهی آویزان هستند، این پرندگان حامل ارواح شهداء به هر جای بهشت که مایل باشند، رفت و آمد می کنند. سپس به محل این لوسترها بر می گرداند.

با توجه به آیات و روایات مذکور، دجالان این عصر و زمان چگونه مدعی احضار ارواح پیامبران و شهداء هستند؟! چگونه؟

«کَبُرَتْ کَلِمَةً تَخْرُجُ مِنْ أَفْوَاهِهِمْ إِن یَقُولُونَ إِلَّا کَذِبًا». الکهف: 5

چه سخن (وحشتناک و) بزرگی از دهانهایشان بیرون می‌آید!!  (آیا خدا و فرزند داشتن‌؟! مگر خدا جسم است و محدود است و همچون انسان نیازمند چیزی از جمله فرزند است‌؟!) . آنان جز دروغ و افتراء نمی‌گویند.

«والله اعلم»

** ادامه دارد **

نماد کاربر
Ramin
کاربر طلایی
کاربر طلایی

قبلي

بازگشت به مقالات متنوع دینی

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 9 مهمان