حکم شرعی تخریب مجسمه های تاریخی مانند مجسمه بودا در بامیان افغانستان

در این بخش مقالات در زمینه دینی قرار داده می شود

مديران انجمن: CafeWeb, Dabir, Noha, bahar

پستتوسط antidemocracy » پنج شنبه آبان ماه 25, 1391 4:55 pm

شماره فتوى 7569

لطفآ حکم شرعی تخریب آثار تاریخی بت های بامیان مطابق قرآن کریم و احادیث صحیح رسول الله صلی الله علیه و سلم چیست؟ آیا نگهداری همچون آثار در کشوری های اسلامی مشکلی شرعی دارد؟

سایت جامع فتاوای اهل سنت و جماعت

IslamPP.Com

لینک صفحه فتوی :

http://islampp.com/index.php?id=144&ftwid=17443

الحمدلله،

بدون شک بتها و پیکره ها یکی از مظاهر شرک هستند، که شریعت اسلام برای مبارزه با شرک و مظاهر آن به پا خواست و نابودی بتها را حکم کرد، چنانکه در قرآن هم آمده که ابراهیم نبی علیه السلام بتهای مشرکان را منهدم ساخت، آنجا که می فرماید: « فَرَاغَ إِلَی آلِهَتِهِمْ فَقَالَ أَلَا تَأْکُلُونَ  * مَا لَکُمْ لَا تَنطِقُونَ * فَرَاغَ عَلَیْهِمْ ضَرْبًا بِالْیَمِینِ» (صافات 91-93).

یعنی: (ابراهیم وارد بتخانه شد) مخفیانه نگاهی به معبودانشان کرد و از روی تمسخر گفت: «آیا (از این غذاها) نمی‏خورید؟! شما را چه‌ شده‌ است‌ که‌ سخن‌ نمی‌گویید؟!» سپس بسوی آنها رفت و ضربه‏ای محکم با دست راست بر پیکر آنها فرود آورد.

اینجاست که به ابراهیم علیه السلام لقب "بت شکن" داده اند.

و حتی در شریعت اسلام نه تنها منهدم ساختن بتها و مظاهر شرک لازم و واجب است، بلکه حتی ساختن هرنوع مجسمه و پیکره ای را ممنوع ساخته است حتی اگر هدف سازنده از ساختن آن پیکره غیر از مقصود و مراد مشرکان باشد عمل او گناه است، تا سد ذریعه ای باشد بر راه شرک، پیامبر صلی الله علیه وسلم فرمودند: «لَعنُ المُصَوِّرین» «نفرین بر صورت گران».بخاری (2086).

و در حدیث صحیحی از پیامبر صلی الله علیه وسلم  ثابت است که خطاب به علی بن ابی طالب رضی الله عنه فرمودند:« لَا تَدَعَ تِمْثَالًا إِلَّا طَمَسْتَهُ وَلَا قَبْرًا مُشْرِفًا إِلَّا سَوَّیْتَهُ» مسلم (969).

یعنی: «هر تمثال و تصویری که دیدی آن را از بین ببر  و هر قبر بر آمده‌ای را که دیدی هموار کن».

و پیامبر صلی الله علیه وسلم نیز وقتی که وارد مکه شدند، تمامی بتهای مشرکین را منهدم و تخریب نمود.

پیامبر صلی الله علیه وسلم  بدون هیچ گونه درگیری و خونریزی‌ای وارد مکه گردید و بعد از اینکه اوضاع امنیتی مکه برقرار شد، به سوی کعبه رفت و آن را طواف نمود و دور کعبه وبالای سقف و درونش حدود سیصد و شصت بت قرار داشت.

چنانکه در صحیح بخاری از عبدالله ابن مسعود رضی الله عنه روایت شده که گفت: « دَخَلَ النَّبِیُّ صلی الله علیه وسلم مَکَّةَ یَوْمَ الْفَتْحِ، وَحَوْلَ الْبَیْتِ سِتُّونَ وَثَلاثُ مِائَةِ نُصُبٍ، فَجَعَلَ یَطْعُنُهَا بِعُودٍ فِی یَدِهِ وَیَقُولُ: (جَاءَ الْحَقُّ وَزَهَقَ الْبَاطِلُ  .جَاءَ الْحَقُّ وَمَا یُبْدِئُ الْبَاطِلُ. وَمَا یُعِید)» بخاری: (4287).

یعنی: پیامبر صلی الله علیه وسلم  روز فتح مکه، وارد مکه شد در حالی که اطراف کعبه، سیصد و شصت بت، وجود داشت. پیامبر خدا صلی الله علیه وسلم با چوبی که در دست داشت، بر پهلوی بت ها می زد و می فرمود: «حق آمد و باطل رفت. حق آمد و باطل، کار جدیدی نمی تواند انجام دهد و کار گذاشته ای را هم نمی تواند باز گرداند. (هیچ کاری از باطل، ساخته نیست).

امّا پیامبر صلی الله علیه وسلم به این دلیل که در داخل کعبه، مجسمه‌ها و تصاویری وجود داشت وارد آن نشد و دستور داد تا آنها را نابود کنند و بیرون بیاورند.

چنانکه در صحیح بخاری از ابن عباس رضی الله عنه روایت شده که گفت: «أنَّ رَسُولَ اللَّهِ صَلَّی اللهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ لَمَّا قَدِمَ مَکَّةَ، أَبَی أَنْ یَدْخُلَ البَیْتَ وَفِیهِ الآلِهَةُ، فَأَمَرَ بِهَا فَأُخْرِجَتْ، فَأُخْرِجَ صُورَةُ إِبْرَاهِیمَ وَإِسْمَاعِیلَ فِی أَیْدِیهِمَا مِنَ الأَزْلاَمِ، فَقَالَ النَّبِیُّ صَلَّی اللهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ: قَاتَلَهُمُ اللَّهُ، لَقَدْ عَلِمُوا: مَا اسْتَقْسَمَا بِهَا قَطُّ ، ثُمَّ دَخَلَ البَیْتَ، فَکَبَّرَ فِی نَوَاحِی البَیْتِ، وَخَرَجَ وَلَمْ یُصَلِّ فِیهِ تَابَعَهُ مَعْمَرٌ، عَنْ أَیُّوبَ، وَقَالَ: وُهَیْبٌ، حَدَّثَنَا أَیُّوبُ، عَنْ عِکْرِمَةَ، عَنِ النَّبِیِّ صَلَّی اللهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ». بخاری: (4288).

یعنی: وقتی رسول خدا صلی الله علیه وسلم وارد مکه شد بخاطر وجود بت های داخل کعبه از داخل شدن به آن خودداری نمود، دستور داد تا آن بتها را نابود کرده و بیرون آورند، دو تصویر را از داخل کعبه بیرون آوردند که به گمان مشرکان متعلق به ابراهیم و اسماعیل بودند که در دستهایشان تیرهای فال‌‌گیری قرار داشت، پیامبر صلی الله علیه وسلم فرمود: خدا اینها را بمیراند، می‌دانند که آنها هرگز چنین کاری نکرده‌اند آن گاه پیامبر اکرم صلی الله علیه وسلم وارد خانة کعبه گردید و در قسمتهای مختلف آن تکبیر گفت و نماز خواند».

بعد از پاکسازی کعبه از لوث بتها، پیامبر صلی الله علیه وسلم تصمیم گرفت بتخانه‌هایی را که از زمانهای بسیار طولانی مورد عبادت و تقدیس قرار گرفته بود، تخریب نماید و آثار آنان را از بین ببرد. معین السیرة، ص 394.

برای این منظور دسته‌هایی به اطراف مختلف شبه‌جزیره، اعزام گردید که عبارت بودند از :

1- سریة خالد بن ولید به سوی عزی

خالد بن ولید با سیصد اسب سوار به سوی طاغوت بزرگ قریش و سایر عرب که عزی نام داشت، رهسپار گردید. آنها وقتی به منطقة نخله رسیدند، بتخانه را تخریب نمودند و درختان اطراف آن را نیز قطع نمودند. خالد در حالی که مشغول تخریب آن بود، می‌گفت : «کفرانک لاسبحانک إنی رأیت الله قد أهانک» «به توکفر می‌ورزیم و تو را تسبیح نمی‌نماییم؛ چراکه خدا تو را نکوهش کرده است.» السرایا و البعوث النبویه، ص 282.

2- سریة سعد بن زید اشهلی به سوی مناة

مناة بت معروفی بود که در ساحل دریای سرخ، بین مکه و مدینه در نواحی قدید، واقع در منطقه‌ای به نام مشلل قرار داشت که عربها آن را تعظیم می‌نمودند و برای حج از آنجا احرام می‌بستند تا جایی که به خاطر تعظیم آن، سعی بین صفا و مروه را ترک می‌نمودند و این رسم به آنان از پدرانشان به ارث رسیده بود که اگر کسی از منطقه‌ای که بت مناة در آن واقع بود، احرام حج ببندد، نباید بین صفا و مروه سعی نماید. السرایا و البعوث النبویه، ص 283.

اولین کسی که پرستش مناة و بت‌پرستی را در شبه‌جزیره عربستان رواج داد و به تحریف دین ابراهیم پرداخت، عمرو بن لحی خزاعی بود. السرایا و البعوث النبویه، ص 287.

پیامبر صلی الله علیه وسلم  بعد از فتح مکه، سعد بن زید اشهلی را، که تا قبل از پذیرش اسلام، مناه را تعظیم می‌نمود، با بیست اسب سوار جهت نابود ساختن آن فرستاد. (منبع سابق).

هنگامی که سعد و همراهانش درصدد نابودی بت مناة برآمدند، یکی از خدمتگزاران بتخانه به آنان گفت: چه می‌خواهید؟ گفت: برای نابودی بت مناة آمده‌ایم. گفت: شما بدانید و او؛ آنگاه سعد جلو رفت و در آنجا زنی برهنه و ژولیده مو را در حالت نشسته دید که داد و فریاد می‌نمود و با دستهایش بر سینة خود می‌زد. (الطبقات، ج 2، ص 146) آن مرد با فریاد گفت: مناة، مواظب باش، اینها نافرمانان تو هستند. اما سعد فرصت نداد و او رابا شمشیرش از پای درآورد؛ سپس بر بتی که آنجا بود، حمله بردند و آن را شکستند و نزد پیامبر صلی الله علیه وسلم برگشتند. "السرایا و البعوث النبویة"، ص 288. البته دکتر اکرم عمری، این روایت را از نظر حدیثی ضعیف دانسته و گفته است از نظر تاریخی اشکار ندارد؛ زیرا رسول خدا به نابود ساختن سایر بتها و بتخانه‌ها دستور دادند.

3- سریة عمرو بن عاص به سواع

خداوند متعال در مورد قوم نوح می‌فرماید: « وَقَالُوا لَا تَذَرُنَّ آلِهَتَکُمْ وَلَا تَذَرُنَّ وَدًّا وَلَا سُوَاعًا وَلَا یَغُوثَ وَیَعُوقَ وَنَسْرًا» (نوح 23).

«و گفتند: معبودان خود را ترک ننمائید، وود، سواع، یغوث، یعوق و نسرا رها نسازید.»

«سراع» که در این آیه، نام آن ذکر گردیده است، بتی بود متعلق به قوم نوح که به مرور زمان به دست طایفة هذیل مضر افتاده بود. آنان این بت را در مکانی نصب کرده بودند و طایفة مذکور به عبادت و تعظیم آن مشغول بودند و حتی به قصد حج به آنجا می‌رفتند. "سبل‌الرشاد"، شامی، ج 6، ص 303.

بعد از فتح مکه و پذیرش اسلام از جانب طایفه هذیل، پیامبر صلی الله علیه وسلم، عمرو بن عاص را با دسته‌ای برای نابودی سواع فرستاد. عمرو می‌گوید: وقتی آنجا رسیدیم، با کلیددار بتخانه مواجه شدیم. گفت: برای چه اینجا آمده‌اید؟ گفتم: پیامبر اکرم ما را فرستاده است تا بت شما را نابود سازیم.گفت: نمی‌توانید چنین بکنید؛ چراکه او جلوی شما را خواهد گرفت. گفتم: وای بر تو هنوز در باطل بسر می‌بری؟ مگر نمی‌دانی که او نمی‌شنود و نمی‌بیند؟ سپس جلو رفتم و بت را شکستم و به همراهانم گفتم: بتخانه را ویران نمایید؛ سپس به کلیددار گفتم: دیدی چه کردیم؟ گفت: من نیز تسلیم خدا می‌شوم. مغازی، واقدی، ج 2، ص 870.

دکتر محمد علی صلابی از مورخین معاصر ضمن نقل مطالب فوق در کتاب "سیره نبوی" می گوید: «اقدام پیامبر صلی الله علیه وسلم جهت نابودسازی بتها، بیانگر این موضوع است که باقی گذاشتن آثار شرک و طاغوت پس از به قدرت رسیدن مسلمانان حتی برای یک روز هم جایز نیست؛ زیرا اینها مظاهر آشکار کفر و شرک و از بزرگ‌ترین منکرات هستند؛ پس شایسته نیست از آنان اثری باقی بماند».

از اینرو بر حاکمان مسلمان واجب است که مظاهر شرک و بت پرستی را در کشورهای خود از بین ببرند، و حکم و شریعت اسلام را بر آثار تاریخی و درآمد ناشی از آن ترجیح دهند.

والله اعلم

وصلی الله علی نبینا محمد وعلی اله وصحبه وسلم

سایت جامع فتاوای اهل سنت و جماعت

IslamPP.Com

لینک صفحه فتوی :

http://islampp.com/index.php?id=144&ftwid=17443

‏قال الله تعالی : «إِنَّ اللَّهَ وَمَلَائِكَتَهُ يُصَلُّونَ عَلَى النَّبِيِّ يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا صَلُّوا عَلَيْهِ وَسَلِّمُ»

برای نویسنده این مطلب antidemocracy تشکر کننده ها: 3
naserosonah (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am), salar67 (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am), tareq (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am)
رتبه: 21.43%

نماد کاربر
antidemocracy
کاربر فعال
کاربر فعال

تاريخ عضويت: دوشنبه آبان ماه 15, 1390 12:30 am
تشکر کرده: 34 بار
تشکر شده: 59 بار
امتياز: 80

پستتوسط pejmanava » پنج شنبه آبان ماه 25, 1391 5:56 pm

اجرکم عند الله

برای نویسنده این مطلب pejmanava تشکر کننده ها: 2
antidemocracy (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am), tareq (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am)
رتبه: 14.29%

نماد کاربر
pejmanava
کاربر حرفه ای سایت
کاربر حرفه ای سایت

تاريخ عضويت: جمعه آبان ماه 4, 1391 12:30 am
تشکر کرده: 2893 بار
تشکر شده: 3332 بار
امتياز: 25740

پستتوسط zhikalana » پنج شنبه آبان ماه 25, 1391 8:31 pm

اگر خراب کردن یک مجسمه به قیمت جان یک مسلمان هم تمام شود بازهم خراب شدن آن جایز است ؟

مگر حرمت یک انسان مسلمان از حرمت کعبه بیشتر نیست ؟

بی حرمتی نه تنها به یک مسلمان بلکه به تعداد زیادی از مسلمانان و تخریب مساجد و کشته شدن مظلومانه مسلمانان بیشماری به دنبال خراب کردن یک مجسمه را چه چیزی می توان اسم گذاشت ؟

این بی حکمتی و بی تدبیری ناشی از اسلام است یا فتاوای مسلمانان ؟؟؟

بدون شک این بی حکمتی از اسلام و قرآن و پیامر اسلام نیست .

برای نویسنده این مطلب zhikalana تشکر کننده ها: 2
antidemocracy (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am), erfan (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am)
رتبه: 14.29%

نماد کاربر
zhikalana
کاربر نیمه فعال
کاربر نیمه فعال

تاريخ عضويت: پنج شنبه آبان ماه 24, 1391 12:30 am
تشکر کرده: 5 بار
تشکر شده: 20 بار
امتياز: 0

پستتوسط tareq » پنج شنبه آبان ماه 25, 1391 9:24 pm

سلام
واقعا متاسفم که در اینجا از یک سایت معتبر فتاوای اهل سنت با تمام وضوح از این مسئله استفتاء شده و به این وضوح با قرآن و سنت جواب داده شده اما zhikalana با این راحتی دلایلی را با حدس و گمان بر اساس تصور مصلحت اندیشی می آورد در حالی که در مقابل مصلحت توحید هر مصلحت دیگری پوچ و بی ارزش است حتی اگر این مصلحت توحید به فرض محال به کشته شدن تمام مسلمانان نیز بینجامد باید تحقق یابد چه برسد به کشته شدن چند نفر آن هم اگر راست باشد؟؟!!
ابراهیم خلیل خودش تنها بود اما مصلحت توحید به او اجازه ندادکه بگوید مرا می کشند حال خون چه کسی از ابراهیم خلیل علیه وعلی نبینا افضل الصلاة و السلام رنگین تر است ؟
آیا لقب ابراهیم خلیل و بت شکن و ابو الانبیاء به دلیلی غیر از این اقدام بجای ایشان به او تعلق گرفت؟؟

پس بدانید اگر بر بت شکستن ایراد می گیرید ابتدا ایرادتان به ابراهیم خلیل بوده و بعد از آن به همه انبیا.

برای نویسنده این مطلب tareq تشکر کننده ها:
antidemocracy (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am)
رتبه: 7.14%

tareq
کاربر ویژه
کاربر ویژه

تاريخ عضويت: شنبه شهريور ماه 18, 1391 11:30 pm
تشکر کرده: 78 بار
تشکر شده: 69 بار
امتياز: 150

پستتوسط zhikalana » پنج شنبه آبان ماه 25, 1391 9:53 pm

هیچ سایتی برایم تقدس ندارد و هیچ عالمی هم همینطور !
این سایت یا هر سایت دیگری آیه قرآن یا وحی منزل نیست که آنطور معتبرش می دانید !
همه ی آن فتاوا تحلیل و بررسی آیات و احادیث پیامبر است توسط برخی علما که معصوم نیستند و ممکن الخطا .

توحید را بهانه بعضی از بی حکمتی ها می کنید !

مگر زمانی که پیامبر در مکه بودند (قبل از هجرت) از وجود بت ها در کعبه خبر نداشتند ؟ مگر از وجود بت پرستان باخبر نبودند ؟ پس چرا سکوت کردند و مانند ابراهیم بت شکن بتها را نشکستند ؟ چگونه آن همه شرک را تحمل کردند ؟ دلیلش چه بود ؟

آیا پیامبر حاظر شدند به خاطر جان یک یارش قبل از هجرت آن بت ها بشکنند . نه هیچ گاه .

حرمت یک مسلمان از حرمت کعبه بیشتر است .

مسائل را قاطی نکنیم .

اگر ابراهیم خلیل را به رخم می کشانید بدانید که :
ابراهیم بت شکست تا امتی را از بت پرستی بازدارد
ابراهیم بت شکست چون در آن روز همان بت را می پرستیدند
ابراهیم بت شکست تا آن امت را از بی زبانی و بی بضاعتی آن بت ها آگاه نماید

بت ها تغییر کرده اند و همان مجسمه های اوایل اسلام و قبل از آن نیستند .
نماد کاربر
zhikalana
کاربر نیمه فعال
کاربر نیمه فعال

پستتوسط pejmanava » پنج شنبه آبان ماه 25, 1391 9:59 pm

zhikalana نوشته است:
توحید را بهانه بعضی از بی حکمتی ها می کنید !

:D  :D  :D  :D  :D  :D  :D  :D

برادرم سطح مطالعه دینی  تونو بالا ببرید .

ان شا الله

----------------------------------------------------------------------------------------------
وتوفیق من الله العزیز

برای نویسنده این مطلب pejmanava تشکر کننده ها:
antidemocracy (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am)

نماد کاربر
pejmanava
کاربر حرفه ای سایت
کاربر حرفه ای سایت

پستتوسط zhikalana » پنج شنبه آبان ماه 25, 1391 10:50 pm

pejmanava نوشته است:

اطلاعات دینیم در حد یه دبیرستانی هم نیست ؛ خودم اذعان می کنم و هیج ادعایی هم ندارم .

ولی در مورد وقایع دور و برم فکر می کنم .

اما این را می دانم که : وَیْلٌ لِّکُلِّ هُمَزَةٍ لُّمَزَةٍ . وای بر هر عیب جوی مسخره کننده ‏ای .

با این خنده هایتان می خواهید مرا به مطالعه دینی تشویق کنید ؟
فکر نکنم این روش پیامبرمان باشد .

برای نویسنده این مطلب zhikalana تشکر کننده ها:
pejmanava (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am)

نماد کاربر
zhikalana
کاربر نیمه فعال
کاربر نیمه فعال

پستتوسط pejmanava » پنج شنبه آبان ماه 25, 1391 10:53 pm

zhikalana نوشته است:
pejmanava نوشته است:

اطلاعات دینیم در حد یه دبیرستانی هم نیست ؛ خودم اذعان می کنم و هیج ادعایی هم ندارم .

ولی در مورد وقایع دور و برم فکر می کنم .

اما این را می دانم که : وَیْلٌ لِّکُلِّ هُمَزَةٍ لُّمَزَةٍ . وای بر هر عیب جوی مسخره کننده ‏ای .

با این خنده هایتان می خواهید مرا به مطالعه دینی تشویق کنید ؟
فکر نکنم این روش پیامبرمان باشد .

برادرم در مورد من فکر بد نکن  :)

وتوفیق من الله العزیز
نماد کاربر
pejmanava
کاربر حرفه ای سایت
کاربر حرفه ای سایت

پستتوسط zhikalana » پنج شنبه آبان ماه 25, 1391 11:01 pm

شما را نمی شناسم تا فکر بد کنم یا خوب !
در واقع ذهنیتی از شما ندارم .
من داشتم به مطلب یکی دیگر جواب می دادم که دونفر دیگر جوابگو شدند .

اما این خنده هایتان را چیزی جز کنابه ندیدم .

خداوند شما را ببخشاید .

نماد کاربر
zhikalana
کاربر نیمه فعال
کاربر نیمه فعال

پستتوسط pejmanava » پنج شنبه آبان ماه 25, 1391 11:05 pm

به هر حا ل اگه خواستی باهم صحبت بکنیم
پیا م شخصی برام بفرست   :twisted:
واگه  فکر میکنید من به شما بی احترامی کردم :o
منو حلال کنید  :?
ومنظور بنده اینی که شما میگید نبود :)
نماد کاربر
pejmanava
کاربر حرفه ای سایت
کاربر حرفه ای سایت

پستتوسط zhikalana » پنج شنبه آبان ماه 25, 1391 11:18 pm

صحبتی در کار نیست
البته اگه لازم شد چشم

اما بهتر بود شما در مورد اطلاعات کم دینیم حرف می زدید و مرا بیشتر به کمبودهایم آگاه می نمودید(امر به معروف در معنای واقعیش) نه آنکه چند شکلک بفرستید و ادعای بی منظوری کنید .

مگر من شما را می شناسم که برایم شکلک smile میفرستید آن هم نه یکی بلکه چندتا، تازه بدون منظورهم .

کارتان شایسته یک انسان مسلمان نبود . حلال باشید ...

نماد کاربر
zhikalana
کاربر نیمه فعال
کاربر نیمه فعال

پستتوسط pejmanava » پنج شنبه آبان ماه 25, 1391 11:21 pm

من اینجا کسی رو اون جوری که باید بشناسم رو نمیشناسم .

وسلام علیکم

وتوفیق من الله العزیز
نماد کاربر
pejmanava
کاربر حرفه ای سایت
کاربر حرفه ای سایت

پستتوسط zhikalana » پنج شنبه آبان ماه 25, 1391 11:59 pm

علیکم السلام و رحمه الله و برکاته

نماد کاربر
zhikalana
کاربر نیمه فعال
کاربر نیمه فعال

پستتوسط antidemocracy » جمعه آبان ماه 26, 1391 11:07 am

سلام به همه دوستان لطفا خون سردی خود را حفظ کنید من خودم پاسخ گو خواهم بود:

دوستان عزیز بخصوص zhikalana که همگی چنین نظر دارید توجه نمایید که ؛

با وجود آنکه نظر tareq شافی و کافی بود برای رفع ابهام به تعدادی از مسائلی که مطرح کردید پاسخ می دهم :

1- اگر خراب کردن یک مجسمه به قیمت جان یک مسلمان هم تمام شود بازهم خراب شدن آن جایز است ؟
جواب : بله حتی اگر به قیمت جان همه مسلمانان نیز تمام شود باید این بت ها تخریب شوند چون کالبد مسلمان فقط بخاطر توحید در آن روح دمیده شده و باید در این راه جان خود را فدا کند.

2- این بی حکمتی و بی تدبیری ناشی از اسلام است یا فتاوای مسلمانان ؟؟؟
جواب : دوست عزیز بی حکمتی آن است که توحید فدای مطاع قلیل و زودگذر دنیا شود مسلمان برای دو روز حیات دنیا و با نام حکمت و مصلحتی که در این مورد اصلا وجود ندارد حق توحید را به جا نیاورد

3- هیچ سایتی برایم تقدس ندارد و هیچ عالمی هم همینطور !
جواب : سخنتان کاملا صحیح است اما این دلیل خوبی برای رد فتاوای علما نیست فتاوای علما با دلیلی محکم تر از دلیل آنها رد می شود نه با رد تقدس و تقدس گرایی.  من و شما نیز چنین توانی نداریم و در ضمن این فتوای مستند به آیات قرآن و احادیث و سیره نبی مکرم اسلام است و این تمام شرایط یک فتوای عالمانه را دارد.

4- توحید را بهانه بعضی از بی حکمتی ها می کنید !
جواب : توحید مافوق هر حکمت و مصلحتی بوده و باید بدانیم که هر چیز در این دنیا چه مادی و چه معنوی در برابر توحید ارزش وسنگی قابل ذکر نبوده و نیست و توحید بر هرآنچه که شما بگویید ترجیح داده می شود.

5- مگر زمانی که پیامبر در مکه بودند (قبل از هجرت) از وجود بت ها در کعبه خبر نداشتند ؟ مگر از وجود بت پرستان باخبر نبودند ؟ پس چرا سکوت کردند و مانند ابراهیم بت شکن بتها را نشکستند ؟ چگونه آن همه شرک را تحمل کردند ؟ دلیلش چه بود ؟
جواب : دوست عزیز حدود 1421 از دوران مکی می گذرد و اکثر مصالح مربوط به دوران مکی با آغاز دوران مدنی برای همیشه حکمشان ملغی شد و استناد به این دوران عینن از نا آگاهی به اصول و ثوابت دین ناشی می شود و با وجود آنکه هنوز اکثر مردم مکه و حتی عرب جاهلی که تمام وجودشان با بت در آمیخته بود مشرک بودند ولی پیامبر با ورود به مکه در اولین اقدام همه بت ها را شکست و از شورش مشرکان نترسید که با این عمل آنها تحریک شده و همه با هم مپیمان شوند و علیه مسلمانان بجنگند ، نگویید این امکان ندارد چون در چنین شرایطی هر احتمالی وجود دارد.

6- آیا پیامبر حاظر شدند به خاطر جان یک یارش قبل از هجرت آن بت ها بشکنند . نه هیچ گاه .
جواب : خیر این چنین نیست بلکه پیامبر نیز عینا بخاطر توحید در دوران مکی این کار را نکردند نه بخاطر جان یارانش چون اگر چنین بود باید ایشان به هر طریق که بوده اجازه جنگ نمی داد مبادا یارانش کشته شوند آیا به نظر شما این صحیح است؟

7- حرمت یک مسلمان از حرمت کعبه بیشتر است .
جواب : بله حرمتش از کعبه بشتر بوده اما بخاطر توحید حتی مصلحت کعبه و جان مسلمان نیز در راه توحید قربانی می شود.

8- مسائل را قاطی نکنیم .

اگر ابراهیم خلیل را به رخم می کشانید بدانید که :
ابراهیم بت شکست تا امتی را از بت پرستی بازدارد
ابراهیم بت شکست چون در آن روز همان بت را می پرستیدند
ابراهیم بت شکست تا آن امت را از بی زبانی و بی بضاعتی آن بت ها آگاه نماید

بت ها تغییر کرده اند و همان مجسمه های اوایل اسلام و قبل از آن نیستند .

جواب: دوست عزیز متاسفانه شما مسایل را قاطی کرده اید چون :
الف) همین بت بودا ، بتی است که در طول تاریخ هیچ بتی این همه پرستنده نداشته و بیش از 2 میلیارد در هند و چین و ژاپن و برمه و بنگلادش و .... پرستندگان همین بت هستند.
ب) با تخریب این بت که بزرگ ترین بت بودا و حتی بزرگ ترین بت جان است بی بضاعتی آن برهمگان آشکار نشد؟؟!
ج) همانگونه که در فتوا به نص صریح رسول الله صلی الله علیه وسلم آمده است ساخت و نگه داری مجسمه های عادی نیز حرام است این یعنی باید شکسته شوند از میان بروند چه برسد به آنکه مجسمه بت بوده و مورد پرستش واقع شود.
«و حتی در شریعت اسلام نه تنها منهدم ساختن بتها و مظاهر شرک لازم و واجب است، بلکه حتی ساختن هرنوع مجسمه و پیکره ای را ممنوع ساخته است حتی اگر هدف سازنده از ساختن آن پیکره غیر از مقصود و مراد مشرکان باشد عمل او گناه است، تا سد ذریعه ای باشد بر راه شرک، پیامبر صلی الله علیه وسلم فرمودند: «لَعنُ المُصَوِّرین» «نفرین بر صورت گران».بخاری (2086). »

در آخر می گویم : ما همه مسلمانیم و مسلمانی ما به خاطر همین توحید است پس توحید را به هیچ عنوان قربانی نظرات و آراء و احزاب و مسایل شخصی نکنیم.

اللهم ارنا الحق حقا و ارزقنا اتباعه و ارنا الباطل باطلا و ارزقنا اجتنابه
وآخر دعوانا ان الحمد لله رب العالمین
‏قال الله تعالی : «إِنَّ اللَّهَ وَمَلَائِكَتَهُ يُصَلُّونَ عَلَى النَّبِيِّ يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا صَلُّوا عَلَيْهِ وَسَلِّمُ»

برای نویسنده این مطلب antidemocracy تشکر کننده ها:

نماد کاربر
antidemocracy
کاربر فعال
کاربر فعال

تاريخ عضويت: دوشنبه آبان ماه 15, 1390 12:30 am
تشکر کرده: 34 بار
تشکر شده: 59 بار
امتياز: 80

پستتوسط ayoob » جمعه آبان ماه 26, 1391 11:50 am

جناب antidmocracy چی میگی؟؟؟
به نظر من احترام بر هر چیزی اولویت دارد