۞ ماه پربرکت ذی الحجه ۞

در این بخش مقالات در زمینه دینی قرار داده می شود

مديران انجمن: CafeWeb, Dabir, Noha, bahar

Re: ۞ ماه پربرکت ذی الحجه ۞

پستتوسط abdolmahdi » پنج شنبه شهريور ماه 18, 1395 8:39 am

با سلام
یکی از مناسبت های دهه ذی الحجة طبق کتب احادیث و تفاسیر قران، تمام شدن چهل روزی است که خداوند متعال برای نزول تورات به حضرت موسی وعده داد ؛ در این مدت حضرت موسی در کوه طور مشغول عبادت شد و حضرت هارون را خلیفه بنی اسرائیل قرار داد ولی آنها از دستورات هارون سرپیچی کردند و گوساله پرست شدند:

وَوَاعَدْنَا مُوسَى ثَلَاثِينَ لَيْلَةً وَأَتْمَمْنَاهَا بِعَشْرٍ فَتَمَّ مِيقَاتُ رَبِّهِ أَرْبَعِينَ لَيْلَةً وَقَالَ مُوسَى لِأَخِيهِ هَارُونَ اخْلُفْنِي فِي قَوْمِي وَأَصْلِحْ وَلَا تَتَّبِعْ سَبِيلَ الْمُفْسِدِينَ (اعراف142)

تفسير الطبري = جامع البيان ت شاكر (2/ 62)
914 - حدثني به المثنى بن إبراهيم قال، حدثنا آدم قال، حدثنا أبو جعفر، عن الربيع بن أنس، عن أبي العالية قوله: (وإذ واعدنا موسى أربعين ليلة) ، قال: يعني ذا القعدة وعشرا من ذي الحجة. وذلك حين خلف موسى أصحابه واستخلف عليهم هارون، فمكث على الطور أربعين ليلة، وأنزل عليه التوراة في الألواح -وكانت الألواح من برد (1) - فقربه الرب إليه نجيا، وكلمه، وسمع صريف القلم. وبلغنا أنه لم يحدث حدثا في الأربعين ليلة حتى هبط من الطور. (2)

تفسير ابن كثير ت سلامة (1/ 261)
يَقُولُ تَعَالَى: وَاذْكُرُوا نِعْمَتِي عَلَيْكُمْ فِي عَفْوِي عَنْكُمْ، لَمَّا عَبَدْتُمُ الْعِجْلَ بَعْدَ ذَهَابِ مُوسَى لِمِيقَاتِ رَبِّهِ، عِنْدَ انْقِضَاءِ أمَد الْمُوَاعَدَةِ، وَكَانَتْ أَرْبَعِينَ يَوْمًا، وَهِيَ الْمَذْكُورَةُ فِي الْأَعْرَافِ، فِي قَوْلِهِ تَعَالَى: {وَوَاعَدْنَا مُوسَى ثَلاثِينَ لَيْلَةً وَأَتْمَمْنَاهَا بِعَشْرٍ} [الْأَعْرَافِ: 142] قِيلَ: إِنَّهَا ذُو الْقِعْدَةِ بِكَمَالِهِ وَعَشْرٌ مِنْ ذِي الْحِجَّةِ، وَكَانَ ذَلِكَ بَعْدَ خَلَاصِهِمْ مِنْ قَوْمِ فِرْعَوْنَ وَإِنْجَائِهِمْ من البحر.

هميشه حق را بپذير حتي اگر برايت تلخ باشد.
نماد کاربر
abdolmahdi
کاربر ویژه
کاربر ویژه

تاريخ عضويت: يکشنبه دي ماه 17, 1390 12:30 am
تشکر کرده: 25 بار
تشکر شده: 35 بار
امتياز: 130

Re: ۞ ماه پربرکت ذی الحجه ۞

پستتوسط abdolmahdi » چهارشنبه شهريور ماه 24, 1395 5:39 pm

سلام دوستان گرامی

در پست قبل، این نکته را یادآور شدم که یکی از مناسبت های ماه پربرکت ذی الحجة ، تمام شدن چهل روزی بود که حضرت موسی برای نزول تورات از بنی اسرائیل دور بود و در این مدت حضرت هارون را برای جانشینی خودش انتصاب کرده بود ولی متاسفانه بنی اسرائیل نتوانستند چهل روز نبودن حضرت موسی را تحمل کنند و در این ده روز باقی مانده گوساله پرست شدند و از سامری تبعیت نمودند.

در احادیث متعدد و معتبر وارد شده که رسول گرامی اسلام صلی الله علیه وآله فرموده اند: هرآنچه به امت های سابق وارد شده به امت پیامبر آخرالزمان هم وارد خواهد شد تابعِ النعل بالنعل!!!
برای نمونه:
صحيح البخاري (4/ 169)
3456 - حَدَّثَنَا سَعِيدُ بْنُ أَبِي مَرْيَمَ، حَدَّثَنَا أَبُو غَسَّانَ، قَالَ: حَدَّثَنِي زَيْدُ بْنُ أَسْلَمَ، عَنْ عَطَاءِ بْنِ يَسَارٍ، عَنْ أَبِي سَعِيدٍ رَضِيَ اللَّهُ عَنْهُ، أَنَّ النَّبِيَّ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ، قَالَ: «لَتَتَّبِعُنَّ سَنَنَ مَنْ قَبْلَكُمْ شِبْرًا بِشِبْرٍ، وَذِرَاعًا بِذِرَاعٍ، حَتَّى لَوْ سَلَكُوا جُحْرَ ضَبٍّ لَسَلَكْتُمُوهُ»، قُلْنَا يَا رَسُولَ اللَّهِ: اليَهُودَ، وَالنَّصَارَى قَالَ: «فَمَنْ»

در کتاب صحیح بخاری نقل شده که پیامبراکرم صلی الله علیه وآله به اصحابشان فرمودند:
همه راه های امت های قبل را می پیمایید ؛ وجب به وجب و ذراع به ذراع حتی اگر آنها به داخل سوراخ سوسماری رفته بودند شما هم حتماً داخل آن خواهید شد.از حضرت سؤال شد : آیا منظورتان از امت های گذشته، یهود و نصاری هستند؟ فرمودند: (اگر آنها نباشند)پس چه کسی هستند.

یک سؤال:

آیا می دانید کدامیک از شخصیت های اسلامی به منزله حضرت هارون در امت بنی اسرائیل معرفی شده است؟

هميشه حق را بپذير حتي اگر برايت تلخ باشد.
نماد کاربر
abdolmahdi
کاربر ویژه
کاربر ویژه

تاريخ عضويت: يکشنبه دي ماه 17, 1390 12:30 am
تشکر کرده: 25 بار
تشکر شده: 35 بار
امتياز: 130

قبلي

بازگشت به مقالات متنوع دینی

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 9 مهمان