♡ • مبارک علیکم الشهر • ♡

در این بخش مقالات در زمینه دینی قرار داده می شود

مديران انجمن: CafeWeb, Dabir, Noha, bahar

♡ • مبارک علیکم الشهر • ♡

پستتوسط bahar » پنج شنبه ارديبهشت ماه 31, 1394 3:13 pmرمضان در راه است
در همین نزدیکی
تا چند منزلی خانه‌ی ما آمده است
عطر او را من امروز پگاه
ز نسیم سحری بشنیدم
صبح‌ در کوچه‌ی ما عطر پراکند و گذشت
مژده‌ی آمدنش داد به دل مشتاقان
کوچه آزین بندید خانه‌ را پاک کنید
میهمانی است گرامی و عزیز
پیشوازش بروید ارمغانی دارد
سبدی در دستش
مملو از مغفرت و رحمت و عتق از آتش
همه را از ره دور
از برای من و تو آورده است...


برادران و خواهران ایمانی به شکرانه‌ی عمری دوباره و توفیقی تازه سر به سجده در برابر خالق متعال می‌ساییم که دعایمان را پذیرفت و ما را در آستانه‌ی رمضانی دیگر قرار داد؛ همچنان از او می‌خواهیم لیافت و شایستگی پذیرایی از این مهمان گران‌قدر را به ما عطا فرماید. مهمان عزیزی که بر جان می‌نشیند نه بر خانه و آشیان، نفحات رحمانی‌اش را بر گلزار دل می‌ریزد و با هدایایی چون معرفت و رحمت و آزادی از آتش دل و جان‌مان را می‌نوازد.بدانیم دل‌هایی که در آغاز آماده‌ی حضور گرم رمضان نیستند از عطایای او کم‌بهره می‌مانند.

انتظار رمضان و آمادگی حضور او به ما کمک می‌کند که هر بیشتر از ثمرات این ماه بهر‌ه‌مند شویم شعبان موسم آمادگی قلبی، روحی و جسمی برای پیشوازی رمضان است؛ شعبان چون نافله‌ی رمضان است همان گونه که نمازهای نوافل به مثابه‌ی آمادگی برای نمازهای فرض است و نواقص آن را جبران می‌کند. رسول خدا(ص) در ماه شعبان به درگاه الهی فراوان دعا می‌کرد و از خالق متعال می‌خواست که رمضان را نصیبش کند: "اللهم بلغنا رمضان" ایشان بیش از هر ماهی شعبان را روزه می‌گرفت و عایشه صدیقه درباره‌ی روزه‌ی او فرموده است: "...ما رأیت رسول الله استکمل صیام شهر الا رمضان و مارأیته فی شهر اکثر منه صیاما الا فی شعبان" رسول خدا(ص) هیچ ماهی را کامل روزه نمی‌گرفت مگر رمضان و در هیچ ماهی به اندازه‌ی شعبان روزه نمی‌گرفت.در شعبان تمرین کنیم تا دلتنگ رمضان شویم تا وجودش را پیش از حضورش احساس کنیم و آن‌گاه که از راه می‌‌رسد خانه‌ی دل را در پیشوازش آزین بندیم:


روان منظر چشم من آشیانه‌ی توست
کرم نما و فرود آ که خانه خانه‌ی توست


در شعبان بکوشیم:
-بر نمازهای نافله، تلاوت، اوراد و اذکار خود بیفزاییم.
-تلاش کنیم چند روز از این ماه را روزه باشیم تا آماده‌ی روزه‌ی رمضان شویم.
-از هم‌اکنون از چشم و گوش و زبان و سایر اعضای خود بیشتر مراقبت کنیم.
-بندگی را با فرزندان‌مان تمرین کنیم تا به صورت خانوادگی و با آمادگی کامل وارد رمضان شویم
برای نویسنده این مطلب bahar تشکر کننده ها: 2
pejmanava (پنج شنبه ارديبهشت ماه 31, 1394 10:50 pm), yosra69 (يکشنبه خرداد ماه 3, 1394 10:09 pm)
رتبه: 14.29%
 
نماد کاربر
bahar
مدیر انجمن
مدیر انجمن
 
پست ها : 3506
تاريخ عضويت: چهارشنبه آذر ماه 15, 1390 12:30 am
تشکر کرده: 5837 بار
تشکر شده: 5121 بار
امتياز: 33890

Re: ♡ با چه چیزی از رمضان استقبال کنیم؟ ♡

پستتوسط bahar » شنبه خرداد ماه 2, 1394 2:36 pm

رمضان را با شیوه های مانند آنچه در زیر آمده استقبال نماییم:

اولا: دعا:
دعا کنیم که خداوند متعال ما را در کمال صحت و سلامتی به ماه مبارک رمضان برساند تا بتوانیم با نشاط کامل به عبادت پروردگار بپردازیم. از حضرت انس بن مالک رضی الله عنه روایت است که میفرماید: وقتی ماه رجب فرا میرسید، پیامبر اکرم صلی الله علیه وسلم میفرمودند: «اللهم بارك لنا في رجب وشعبان، وبارك لنا في رمضان» (بارالها، برای ما در رجب و شعبان برکت عنایت فرما و در رمضان نیز برای ما برکت عنایت فرما.) بزرگان و سلف صالح نیز همواره از خداوند متعال میخواستند که آنها را به ماه رمضان برساند و عبادات آنها را در این ماه قبول فرماید.در طبرانی روایتی با این مضمون آمده است: فإذا أهَلَّ هلال رمضان فادع الله، وقل: “الله أكبر، اللهم أهله علينا بالأمن والإيمان، والسلامة والإسلام، والتوفيق لما تحب وترضى، ربي وربك الله” (زمانی که هلال رمضان ظاهر شد، دعا کن و اینگونه بگو: الله اکبر، بارالها این ماه را برای ما با امنیت و ایمان، سلامت و اسلام بگردان و بر آنچه تو دوست داری و از آن راضی هستی توفیق عنایت کن. پروردگارِ من و تو “الله” است.)

دوما: سپاسگزاری و تشکر برای رسیدن آن،
مام نووی رح در کتاب الاذکارمی گوید: بدان که مستحب است برای کسی که نعمتی ظاهری مجددا به وی می رسد و یا اینکه گرفتاری ظاهری از وی دفع می گردد که سجده شکر نماید و یا آنچنان که شایسته الله است وی را ستایش کند» . چه بسیار افرادی بودند که در سال گذشته در کنارت نماز خوانده و قیام می نمودند و الان در دل خاک جای خوش کرده اند و انتظار دعایی نیک دارند که اگر به وی گفته می شد آرزو کن! می گفت: لحظه ای از رمضان را دریابم، خودت را به جای او تصور کن !

سوما: خوشحالی و شادی:
از رسول الله –صلی الله علیه و آله و سلم- ثابت است که اصحابش را با آمدن رمضان بشارت می داد و می فرمود: ماه رمضان پیشتان آمده است، ماه رمضان ماه مبارکی است که الله تعالی روزه اش را بر شما فرض نموده است، در این ماه درهای بهشت باز و دروازه های جهنم بسته خواهند شد ... الی آخره» .( اخرجه احمد) و سلف نیک ما از صحابه و تابعین انان تا روز قیامت به این ماه اهمیت می دادند، و با آمدنش خوشحال می شدند، چه خوشحالی ای بالاتر از نزدیکی رمضان موسم نیکی و خیرات و نزول رحمات . فرض کن مهمانی بزرگوار است که یک سال است آن را ندیده ای و الآن پیشت آمده است! برای او چه خواهی نمود؟ رمضان همان مهمان عزیز است خوش آمدگوییش را با اعمال صالح نما .

چهارم: عهد راست و استوار بستن بر غنیمت شمردن آن و پر نمودن اوقات آن با اعمال نیک،
هرکس در عهدش با الله راست باشد الله متعال وی را بر عهدش استوار نموده و عملش را آسان خواهد نمود چنانکه می فرماید: "فلو صدقوا الله لکان خیرا لهم" [محمد: 21].

پنجم: آگاهی و فقه احکام رمضان:
بر شخص مومن واجب است که الله را با آگاهی عبادت نماید، جهل نسبت به فرائضی که الله متعال بر بندگانش واجب نموده عذر نیست ؛ از جمله این فرائض روزه رمضان است که بر هر مسلمان لازم است مسائل و احکامش را قبل از آمدنش بداند تا که روزه اش درست و مورد قبول واقع شود.

ششم: لازم است که به استقبالش برویم با عزم راسخ بر ترک گناهان و توبه از تمامی گناهان،
و دست برداشتن از آنان و عدم برگشت دوباره به آنان، چون رمضان ماه توبه و طلب بخشش است، اگر در این ماه طلب بخشش گناهان نکنیم پس چه هنگام توبه خواهیم نمود ؟ الله متعالی می فرماید: "وتوبوا إلى الله جمیعا أیها المؤمنون لعلکم تفلحون" [النور: 31]

هفتم: آمادگی خوب برای دعوت به سوی الله متعال:
آماده نمودن کلمات و جملات مناسب برای اینکه در مسجد محله اداء نماییم، با آگاهی و بصیرت به سوی الله فراخوانیم تا از کسانی نباشیم که جهالت را به عنوان راه خویش انتخاب کرده اند .


هشتم : روزه را خالصانه برای الله گرفتن:
الله تعالی می فرماید: فَمَنْ کَانَ یَرْجُو لِقَاءَ رَبِّهِ فَلْیَعْمَلْ عَمَلًا صَالِحًا وَلَا یُشْرِکْ بِعِبَادَةِ رَبِّهِ أَحَدًا (110)الکهف و اخلاص روح طاعت است و کلید قبولی اعمال صالح است و سبب می گردد که از جانب پروردگار جهانیان مورد کمک قرار بگیرد و به اندازه نیت و اخلاص و راستی با الله و در اراده خیر کمک و مدد پروردگار شامل بنده مومن می شود . ابن قم می گوید: به اندازه نیت بنده و همت و مراد و رغبتش در آن کمک و توفیق الله متعال شاملش می شود .

نهم: با قلبی سالم با مسلمانان بودن:
مبادا که بین تو و شخص مسلمانی ناراحتی و کینه باشد چنانکه رسول الله –صلی الله علیه و آله و سلم- می فرماید: در شب نیمه شعبان الله متعال تمامی مخلوقاتش را می بخشد مگر شخص مسلمان و کینه توز. ( صحیح الترغیب و الترهیب)

دهم: اهمیت دادن به امر واجب مانند نماز همراه با جماعت
و دیگر امور تا که کوچکترین پاداشی در رمضان از دستت نرود، و خودت را از گناهان باز دار تا که خار مسیر راهت نگردند .

یازدهم: نماز شب خواندن و دعا نمودن و همچنین اوراد روزانه را خواندن
تا که در نیمه های راه دچار سستی نشود، علاوه بر این وقت خاصی را برای قرائت قرآن تخصیص دادن در رمضان و غیر آن از ابن عباس –رضی الله عنهما- روایت است که: رسول الله –صلی الله علیه و آله و سلم- بخشنده ترین مردم بود و در رمضان هنگامیکه جبرئیل را ملاقت می نمود و با او قرآن می خوانداز همیشه بیشتر بخشنده تر بود . و رسول الله –صلی الله علیه و آله و سلم- برای کار خیر از باد وزنده هم بخشنده تر بود .

برای نویسنده این مطلب bahar تشکر کننده ها:
yosra69 (يکشنبه خرداد ماه 3, 1394 10:09 pm)
رتبه: 7.14%
 
نماد کاربر
bahar
مدیر انجمن
مدیر انجمن
 
پست ها : 3506
تاريخ عضويت: چهارشنبه آذر ماه 15, 1390 12:30 am
تشکر کرده: 5837 بار
تشکر شده: 5121 بار
امتياز: 33890

Re: ♡ با چه چیزی از رمضان استقبال کنیم؟ ♡

پستتوسط bahar » چهارشنبه خرداد ماه 6, 1394 6:56 amازشیخ شنقبطی سوال شد:
برای استقبال از موسم طاعات چه نصیحتی دارید؟
جواب داد: بهترین چیزی که با آن از موسم طاعات استقبال می شود، "کثرت استغفار" است..
چون گناهان یک بنده، او را از توفیق طاعات محروم می کند!!!

وهیچ بنده ای نیست که قلبش را بر استغفار ملزم و پایبند نمی کند مگر اینکه پاک و تزکیه می شود...
اگر ضعیف و ناتوان باشد، قوّت می یابد،
اگر بیمار باشد، شفا می یابد،
اگر مبتلا باشد، عافیت می یابد،
اگر حیران و سرگشته باشد، هدایت و راه یافته می شود،
اگر پریشان و درمانده باشد، به آرامش می رسد.
و به درستی که استغفار، امان باقی مانده بعد از رسول اللّه (صلّی اللّه علیه وسلّم) برای امّت است!!!
امام ابن کثیر رحمه اللّه می فرماید: کسی که که به این صفت -یعنی صفت کثرت استغفار- متصف شود؛
اللّه تعالي رزق و روزی اش را میسّر می کند، و در همه کارهایش آسانی می آید، و اللّه شأن و قوّت او را نگه می دارد.

خوب به این جمله سیّدنا عمر رضی اللّه عنه، توجّه کنید:
"اگر ازآسمان صاعقه ای فرود بیاید، به - استغفارکننده- اصابت نمی کند".
اللّه اکبر!!
!

شیخ عبدالرَّحمن السعدی رحمه اللّه می گوید: "وقتی از اللّه طلب کردی که تو را به رمضان برساند؛
فراموش نکن که از او بخواهی تا برای تو در رمضان برکت هم بیندازد،
که رسیدن به رمضان مهم نیست، بلکه این که در رمضان توفیق چه کاری به تو عطا شود مطلوب است..!!


نماد کاربر
bahar
مدیر انجمن
مدیر انجمن
 
پست ها : 3506
تاريخ عضويت: چهارشنبه آذر ماه 15, 1390 12:30 am
تشکر کرده: 5837 بار
تشکر شده: 5121 بار
امتياز: 33890

Re: ♡ با چه چیزی از رمضان استقبال کنیم؟ ♡

پستتوسط bahar » دوشنبه خرداد ماه 11, 1394 2:54 pm


تا چند روز دیگر ماه مبارک رمضان، با آن خیر و برکت بی‌مثالش آغاز می‌شود. این روزها بیشتر خانه‌ها برای استقبال از این ماه پر برکت، پیراسته و از هر نظر تمیز و آماده می‌شوند.از آنجا که نوع و زمان کارها در ایام ماه رمضان با دیگر ماه‌ها تفاوت دارد و از طرفی هم در بعضی خانه‌ها، سالمندان و بچه‌های کم سن و سالی هستند که روزه نمی‌گیرند و باید برای این افراد، صبحانه و ناهار آماده شود و برخی هم بیمار هستند و باید در این ماه، مراقب تغذیه و سلامت آن‌ها هم بود و در ضمن بعضی شب‌ها سفره پر برکت افطار پذیرای مهمانان است، بهتر آن است که خرید آن دسته از مواد غذایی که خراب و فاسدشدنی نیستند مانند برنج، روغن، قند و شکر، حبوبات و انواع گوشت را پیش از شروع این ماه در اولویت قرار دهید و حتی برای آن که خانم خانه مجبور به گذران وقت زیادی در آشپزخانه نباشد، خوب است از هم اکنون برخی از مواد غذایی را به صورت نیمه آماده و بهداشتی در منزل تهیه و در یخچال و فریزر نگهداری کنید.

ساعات نزدیک به افطار، کار و فعالیت تعطیل!
با توجه به نقش مادران در برگزاری سالم و شایسته آداب ماه رمضان، توصیه می‌شود در روزهای اول ماه مبارک که اختلال در خواب یا بر هم خوردن تغذیه، موجب می‌شود که از نظر روحی و روانی، تحریک‌پذیر و زود رنج شویم و واکنش سریعی نسبت به کارها از خود نشان دهیم، و به خصوص هر چه به ساعات افطار نزدیک می‌شود، توجه و تمرکز خود را از دست داده و گرسنگی و تشنگی باعث خستگی و ضعف شود، بهتر است اعمال خانه‌داری و فعالیت‌های سنگین را در ساعات اولیه روز انجام داده و ساعات نزدیک به افطار را به استراحت بپردازیم. به توصیه متخصصان، سنت خانه‌تکانی پیش از ماه مبارک رمضان، کمک زیادی به کم شدن کارهای سنگین این ماه می‌کند.

شوک ناشی از حرارت طبخ غذا
از آنجا که در ساعات آخر روزه‌داری، آب بدن به کمترین میزان می‌رسد و تشدید بی آبی، موجب ایجاد سنگ کلیه و گرمازدگی می‌شود و احتمال بروز استرس یا شوک ناشی از حرارت طبخ وجود دارد، بهتر است در وعده افطار، از غذاهای حاضری استفاده کنیم و تهیه و پخت غذای اصلی را به بعد از زمان افطار موکول کنیم.استفاده از غذاهای حاضری و سرخ نشده، علاوه بر آن که بهترین و سبک‌ترین خوردنی‌ها برای وعده افطار است، تهیه آن نیز به زمان زیادی نیاز ندارد و ایستادن در مقابل اجاق گاز را به حداقل می‌رساند. اگر هم فکر می‌کنید كه خیلی قوی و بنیه‌دار هستید و از پخت غذا در ساعات نزدیک به افطار لذت می‌برید، به شما توصیه می‌کنیم كه در فاصله میان افطار تا سحر، به تدریج و مکرر، کمبود آب بدن خویش را با مصرف میوه و سبزی تازه جبران کنید.

این پا و آن پا کنید!
متخصصان برای طبخ غذاهایی که نیاز به ایستادن طولانی دارد،  ایستادن بیش از 20 دقیقه را مناسب نمی‌دانند و نشستن متناوب روی صندلی‌های پایه بلند را هم عامل موثری برای پیشگیری از کمر درد عنوان می‌کنند.آن‌ها توصیه می‌کنند وقتی در حالت ایستاده هستید، به طور متناوب هرچند دقیقه یک بار، هر پا را روی سکوی کوچکی قرار دهید تا هر بار وزن بدن روی یک پا قرار گیرد و فشار وارده به کمر تقسیم و کمتر شود و ریسک ابتلا به واریس کاهش یابد.
نماد کاربر
bahar
مدیر انجمن
مدیر انجمن
 
پست ها : 3506
تاريخ عضويت: چهارشنبه آذر ماه 15, 1390 12:30 am
تشکر کرده: 5837 بار
تشکر شده: 5121 بار
امتياز: 33890

Re: ♡ آمادگی برای شروع ماه مبارك رمضان ♡

پستتوسط bahar » چهارشنبه خرداد ماه 13, 1394 3:00 pm

برادرم، خواهرم! برای رمضان چه آماده کرده‌ای؟
برادرم، خواهرم!
نیک بدان که روزهای رمضان از لذت شگفت‌انگیزی برخوردارند و تو حتماً آن‌ها را شیرین‌تر از سختیش گوارا خواهی یافت. روزهایی هستند که تکرار می شوند، ماه‌هایی هستند که دنبال هم می‌آیند سال‌هایی هستند که پی در پی سپری می‌شوند و در بین این‌ها این ماه عطر دل انگیزش را در روزها، ماه‌ها، سال‌ها و حتی در وجود انسان هم می‌گستراند.

برادرم، خواهرم!
این ماه رمضان است، ماه صبر، ماه قرآن، ماه توبه، ماه رحمت، ماه بخشش، ماه نیکی، ماه دعا، ماه رهایی از آتش.این‌ها روزهایی هستند که آمدن ماه فرخنده‌ای را نوید می‌دهند و پیشاپیش انواع گل‌ها را می‌افشانند تا به بندگان مژده دهند که ماه رحمت و بخشش پیشتان آمد شما برایش چه تدارک دیده‌اید؟

برادرم، خواهرم!
این‌ها همان مژده‌هایی هستند که انسان‌ها نیک در اثر آن عمل کرده‌اند و اربابان همت آستین بالا زده‌اند و ایمان‌داران به آمدنش شاد شدند.پس شادی تو کجاست؟ لبخندت کجاست؟ در حالی‌که تو شاهدی که در ماه رمضان قرار داری و روزهای آن به تو لحظه لحظه سپری می‌شوند از آمدن آن باید شاد و از رفتن آن غمگین باشی. این ماهی است «دل‌های پرهیزکاران برای آن می‌تپند و از درد دوری آن می‌نالند.»

برادر و خواهر مسلمانم مژده بده!
مژده به کسانی که ماه آمرزش را در می‌یابند، مژده به کسانی که ماه رحمت‌ها را درمی‌یابند، مژده به کسانی که ماه قرآن را درمی‌یابند، مژده به کسانی که فصل طاعات را درمی‌یابند. مژده باد به آنانی‌که روزهایی را که پروردگار آن‌ها را از شأن و شوکت و ارزش و زیبایی عجیبی برخوردار کرده است درمی‌یابند.یحیی بن‌کثیر می‌فرماید:از جمله دعایی که می‌کردند این بود که می‌گفتند خدایا مرا تا رمضان، سالم نگهدار و رمضان را برای من سالم نگهدار و آن را از من در حالی بگیر که آن را به درگاهت پذیرفته باشی.

برادرم، خواهرم!
برادرم، خواهرم! تو هم مثل آنان دعا بکن و همانند آنان شاد باش شاید خداوند تو را از نسیم روحبخش رمضان مقداری نصیبت کند و از گناهانت بگذرد و تو در حالی از رمضان درآیی که از آتش جهنم آزاد شده باشی.
برادر و خواهر مسلمانم آیا جایگاه کسی که رمضان را دریافته روزی به ذهنت خطور نکرده؟ آیا در مقدار بزرگی پاداش کسی که خداوند این ماه را نصیبش کرده‌ کمی تفکر نموده‌ای؟ اگر آن را درست دریافته‌ای خوشا به حالت.

برادرم، خواهرم! آیا نیتت را درست کرده‌ای؟
آیا در حالی که رمضان را استقبال می‌کنی به قلبت نگاه کرده‌ای تا اراده و درستی آن را بدانی. چه بسا کسانی هستند که بدون نیت درست در رمضان پا می‌نهند منظورم نیت عادی روزه نیست چرا که این نوع نیت را هر روزه‌داری می‌کند. اما آیا عزم کرده‌ای که نیت روز‌ه‌ات را خالص بکنی و عادتت را در این ماه مبارک و درست انجام بدهی؟

برادرم، خواهرم!
آیا به راستی کسی که دارای چنین عزمی است با کسی که عاری از این عزم است مساوی است؟اگر فرق میان این دو را می‌خواهی بدانی با من مقداری روی این گفته‌ی پیامبر(ص) درنگ کن که فرمود: «هرکس رمضان را با ایمان و در جهت خشنودی پروردگار روزه گرفت همه‌ی گناهان گذشته‌ی او بخشیده میشود

برادرم، خواهرم!
هرگاه ماه روزه‌ات را در حالی‌که با توبه و انابت و با قصد انجام کار نیک استقبال کردی و عید فطرت را با اراده بر ادامه دادن این روند در این مسیر پاک استقبال کردی آن‌گاه تو به نتایج ثمربخش روزه و نسیم عطرانگیز این ماه مبارک دست یافته‌ای.آمادگی قلب کامل‌ترین نوع آمادگی جهت استقبال ماه مبارک رمضان است آن‌هم قلبی که صاف و خالص برای پروردگار باشد و عبادت را مخصوص پروردگار بزرگ قرار بدهد، به همان صورت که قرآن می‌فرماید: «بگو به من دستور داده شده تا خدا را پرستش کنم و عبادتم را فقط برای او انجام دهم. خداوند به من و تو اخلاص در گفتار و کردار نصیب کند و ما را در نهان و آشکار از اهل صدق قرار بدهد.نماد کاربر
bahar
مدیر انجمن
مدیر انجمن
 
پست ها : 3506
تاريخ عضويت: چهارشنبه آذر ماه 15, 1390 12:30 am
تشکر کرده: 5837 بار
تشکر شده: 5121 بار
امتياز: 33890

Re: ♡ آمادگی برای شروع ماه مبارك رمضان ♡

پستتوسط bahar » شنبه خرداد ماه 16, 1394 3:26 pmخواهروبرادرخوبم! همانطور که میدانید مدت زمان کمی برای شروع این ماه مبارک رمضان باقی مانده است، و همین روزها ست که با خیرات گسترده و فضایل فراوان و برکات متوالیش بر ما نمایان شود ومامیخواهیم خودمان راآماده استقبالش کنیم واین آمادگی استقبال بامهمانی های دیگر فرقش ازاسمان تازمین است وخیلی خاص...وبهتراست ادابش را بهتربدانیم ومثل همیشه بامن تاآخرهمراه باشید.

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

ماه رمضان در پیشاپیش ماست و رویارویی با آن برای مسلمانان از اهمیت والایی برخوردار بوده و تأثیر بسزایی بر نفوس آنان دارد؛ زیرا چشم براه آن هستند و برای آمدنش روز شماری میکنند، و به هنگام نزدیک شدنش به هم مژده میدهند، و وقتی شروع می‌شود به شدت شادمانی میکنند زیرا می‌دانند که این موسم بزرگ و مبارک چه خیرات و برکات عظیم، و چه ویژگیهای ارزشمندی دارد که آن را از بقیه ماهها متمایز کرده است.

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

و کسی که الله متعال او را گرامی داشته و به او عمری داده تا این ماه مبارک را دریابد، باید بداند که این مِنّتی بزرگ از جانب الله متعال بر بنده اش است که با بقیه مسلمانان در چیدن ثمره های این موسم بزرگ، موسم طاعت و ایمان و تقرب جستن به خداوند رحمان سبحانه و تعالی، شریک شده است.و در حدیث صحیح روایت شده است که پیامبرصَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّم به یاران خود به مناسبت فرا رسیدن این ماه بشارت می‌دادند و می‌فرمودند:
«قَدْ جَاءَكُمْ رَمَضَانُ، شَهْرٌ مُبَارَكٌ، افْتَرَضَ اللهُ عَلَيْكُمْ صِيَامَهُ، تُفْتَحُ فِيهِ أَبْوَابُ الْجَنَّةِ، وَتُغْلَقُ فِيهِ أَبْوَابُ الْجَحِيمِ، وَتُغَلُّ فِيهِ الشَّيَاطِينُ، فِيهِ لَيْلَةٌ خَيْرٌ مِنْ أَلْفِ شَهْرٍ، مَنْ حُرِمَ خَيْرَهَا، فَقَدْ حُرِمَ»([مسند احمد (۷۱۴۸، ۸۹۹۱، ۹۴۹۷)، سنن نسائی (۲۱۰۶) از حدیث ابوهریره]

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

یعنی: «ماه رمضان نزد شما آمده است، ماهی بس مبارک، الله روزه گرفتن در آنرا بر شما فرض کرده است، درهای بهشت در آن گشوده می‌شود، و درهای جهنم در آن بسته می‌شود، و شیاطین به غل و زنجیر کشیده می‌شوند، در آن شبی هست که از هزار ماه بهتر است، کسی که از خیرات آن شب محروم شود پس در حقیقت محروم شده است» .

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

” ماه رمضان نزد شما آمده است” : یعنی این بشارت و تهنیتی برای شماست، و از مسأله بزرگی که برای شما محقق شده است خبر می‌دهد، و آن این است که رمضان در حالی برایتان فرا رسیده است که شما از صحت و عافیت برخوردار هستید، همچنین از نعمتهایی مانند امنیت و ایمان و سلامتی و اسلام، پس این ماهی که فرا رسیده است فرصت بزرگی برای روی آوردن به سمت الله متعال و محاسبه نفس است؛ و وقت مناسبی است برای برگزاری طاعت و عبادت الله تبارک و تعالی و دوری از اموری که الله عز و جل آنرا حرام و ممنوع کرده است.

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

همچنین این عبارت موجب تحریک قلوب می‌شود تا ارزش و جایگاه و منزلت والای این ماه را بهتر درک کنند؛ بدین معنا که: خود را برای آن مهیا کنید و برای آمدنش آمادگی داشته باشید، و از آن به بهترین وجه استقبال و میزبانی کنید.


نماد کاربر
bahar
مدیر انجمن
مدیر انجمن
 
پست ها : 3506
تاريخ عضويت: چهارشنبه آذر ماه 15, 1390 12:30 am
تشکر کرده: 5837 بار
تشکر شده: 5121 بار
امتياز: 33890

Re: ♡ آمادگی برای شروع ماه مبارك رمضان ♡

پستتوسط bahar » شنبه خرداد ماه 16, 1394 3:42 pmدوستان عزیز!ماه رمضان ماهی است که هرکسی لایق استفاده ازاین مهمانی را که میزبان ان الله متعال است ندارد.بیاییم دعاکنیم همه ماشایستگی استفاده ازاین ماه را که مثل برق وبادمیگذردرا داشته باشیم ویاازان کسانی نباشیم که برای بعضیها فقط حسرتش باقی می ماند .الله برای مهمانی یک ماهه اش هرکسی را دعوت نمی کنداین را فراموش نکنید کسی که ازمهمانی الله متعال محروم گشته یعنی همه لذات دنیوی واخروی محروم گشته است .بامن همراه باشیددرادامه جشن رمضانی واستقبال ازان

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

ما بدلیل آمدن و فرارسیدن امور مهم و بزرگ است که به همدیگر بشارت میدهیم تا برای ان آن آماده شویم.و ماه رمضان، میهمانی گرامی و گرانقدر برای هر انسان با ایمان است، و هر انسان مؤمن آن چنان برای قدوم این ماه خوشحال می‌شود که انگار گرامی ترین میهمان برایش آمده است؛ در نظر بگیرید انسان کریم و بخشنده‌ای که از سخاوتمندی و بذل و بخشش و کرم لذت می‌برد، اگر میهمان عالی قدر و عزیزی برایش بیاید چگونه از او استقبال می‌کند؟ چگونه از دیدن او خوشحال می‌شود؟ و چگونه از او پذیرایی میکند؟

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

پس این فرموده پیامبرصَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّم: ” ماه رمضان نزد شما آمده است”، بدین معناست که: برای میزبانی و پذیرایی از این ماه گرانقدر آماده شوید، و برای گرامی داشت و ادای حق آن مهیا باشید، و خود را برای این کار آماده کنید، زیرا این ماه همچنان که زود می‌آید، زود نیز می‌رود، پس برای انجام کارها و عبادت های با ارزشی که دوست دارید با آنها پروردگار خویش را ملاقات کنید آمادگی کامل داشته باشید.پس شایسته است که انسان مسلمان به بهترین شکل از ماه رمضان استقبال کند، اما مردم در چگونگی استقبال از این ماه تفاوتهای زیادی با هم دارند:

۱) استقبال با خوراکی ها و نوشیدنی ها:

گروهی اولی از مردم با هجوم آوردن به سمت بازار ها و خرید بیش از حد انواع و اقسام خوراکی ها و نوشیدنیها به استقبال این ماه می‌روند؛ گویی که به استقبال ماه خوردن و آشامیدن رفته‌اند، پس بیش از حد نیاز خود و خانواده شان خرید می‌کنند، و لذا بعضی از آنان و چه بسا اهل اسراف را می‌بینیم که بر سفره اش انواع و اقسام مختلفی از خوراکی ها را گذاشته است که بجز مقدار اندکی از آن خورده نمی شود؛ اینها یک دسته از مردم هستند.

گروهی دیگر از مردم وقتی ماه رمضان نزدیک می‌شود اسباب و ادوات بازی و تفریح و وقت گذرانی بیهوده را برای خودشان فراهم می‌کنند، چیزهایی که به وسیله آنها اوقات بسیار با ارزش ماه رمضان را هدر دهند و این فرصت بزرگ را با کارهای بیهوده و احیاناً با کارهایی که زیان حتمی دارد بگذرانند؛ و این موارد را با آمادگی کامل قبل از رمضان برای خود مهیا میکنند!.


نماد کاربر
bahar
مدیر انجمن
مدیر انجمن
 
پست ها : 3506
تاريخ عضويت: چهارشنبه آذر ماه 15, 1390 12:30 am
تشکر کرده: 5837 بار
تشکر شده: 5121 بار
امتياز: 33890

Re: آمادگی برای شروع ماه مبارك رمضان

پستتوسط bahar » يکشنبه خرداد ماه 17, 1394 3:12 pmبرادروخواهرعزیزم !روزبه روز به میهمانی الله متعال نزدیکترمیشویم{حدود10روز} مهمانی ای که من وشما ازمهمانانش هستیم {ان شاءالله}بیاییم با آمادگی کامل وباشوروشوق وصف ناپذیری به استقبالش برویم, والله راشاکرباشیم که درمهمانی اش حضور پیدامیکنیم .{ان شاءالله}بامن مثل همیشه همراه باشیدوازحضورسبزشما هم دراین گروه که متعلق به خودتان است تشکرمیکنم وبرایتان سربلندی وموفقیت وعزت همراه باعبادت وخشنودی الهی راازایزد یکتا مسئلت دارم.ادامه جشن رمضانی !

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ


۲) اعمال نیک
عده ای ازمسلمانی هستند که الله عز و جل بر آنها منت نهاده و آنها را توفیق عنایت کرده و در پناه خود گرفته است؛ اینان به گونه‌ای دیگر خود را برای رمضان آماده میکنند، یکی از آنها را می‌بینی که در ذهنش افکار زیادی دارد، و در دلش انواع مختلفی از نیکیها جریان دارد، پس شروع می‌کند و برای قرائت قرآن وقتی را در نظر می‌گیرد، و برای ذکر و یاد خدا کردن وقتی می‌گذارد، و برای نماز شب همچنین، و وقتی را برای کمک به نیازمندان در نظر می‌گیرد، و وقتی را برای بذل و بخشش و وقتی برای حضور در مجالس علم، تا اینکه وقت کم می‌آورد! برخی از مردم نیز آنقدر برنامه های عبادی زیادی در نظر دارند که ماه رمضان برای انجام تمام آنها کافی نیست!.

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

۳) برخورد بی تفاوت
گروهی از مردم اما با ماه رمضان همچون ماههای دیگر سال برخورد میکنند، و همچنان که بقیه ماههای سال میگذرد رمضان نیز برای آنها می‌گذرد، تا جایی که شب قدر که قرآن آنرا بهتر از هزار شب معرفی کرده است نیز مانند بقیه شبهای سال میگذرد! و این کار بی انصافی و زیانی بس بزرگ است، این کار به هدر دادن چیز با ارزشی است که شایسته نیست انسان مسلمان آنرا ضایع کند و از دست بدهد، لذا بایستی هر انسان مسلمان از این ماه به بهترین وجه استقبال کند و با نیکویی از این ماه پذیرایی کند، و خود را به گونه‌ای آماده کند که به راستی و حقیقت از اهل رمضان باشد.

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

در سنن ترمذی آمده است که ابوهریره (رضی الله عنه) از پیامبرصَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّم روایت می‌کند که فرمودند:«إِذَا كَانَ أَوَّلُ لَيْلَةٍ مِنْ شَهْرِ رَمَضَانَ صُفِّدَتِ الشَّيَاطِينُ، وَمَرَدَةُ الجِنِّ، وَغُلِّقَتْ أَبْوَابُ النَّارِ، فَلَمْ يُفْتَحْ مِنْهَا بَابٌ، وَفُتِّحَتْ أَبْوَابُ الجَنَّةِ، فَلَمْ يُغْلَقْ مِنْهَا بَابٌ، وَيُنَادِي مُنَادٍ: يَا بَاغِيَ الخَيْرِ أَقْبِلْ، وَيَا بَاغِيَ الشَّرِّ أَقْصِرْ، وَلِلَّهِ عُتَقَاءُ مِنَ النَّارِ، وَذَلكَ كُلُّ لَيْلَةٍ»([سنن ترمذی (۶۸۲)، و سنن ابن ماجه (۱۶۴۲)، و شیخ آلبانی آنرا صحیح میداند]).

یعنی: «وقتی که اولین شب از ماه رمضان فرا می‌رسد شیاطین و جنهای شرور به غل و زنجیر کشیده میشوند، و همه درهای جهنم بسته می‌شود و هیچ دری از آن باز نمی شود، و تمام درهای بهشت باز می‌شود و هیچ دری از آن بسته نمی شود، وندا دهنده‌ای ندا میزند: ای کسی که خواهان خیر و نیکی هستی پیش بیا، و ای کسی که خواهان شر و بدی هستی کوتاه بیا، و خداوند متعال گروهی از مردم را از آتش دوزخ رهایی میدهد، و این مورد برای تمام شبها است (نه فقط آن شب)».


نماد کاربر
bahar
مدیر انجمن
مدیر انجمن
 
پست ها : 3506
تاريخ عضويت: چهارشنبه آذر ماه 15, 1390 12:30 am
تشکر کرده: 5837 بار
تشکر شده: 5121 بار
امتياز: 33890

استقبال ماه مبارک رمضان

پستتوسط bahar » چهارشنبه خرداد ماه 27, 1394 3:43 pm


حلول ماه مبارک رمضان،ماه رحمت وبرکت و غفران
را به همه مومنان تبریک عرض می نمایم
وبرایتان قبولی طاعات وعبادات را آرزومندم.

ماه رمضان ماه پوشیده شده با رحمت ومغفرت و رهایی ازآتش ،
اولش رحمت ومیانش مغفرت وآخرش رهایی ازآتش،
ماهی که در فضیلتش نبی مکرم اسلام فرمود:

چون ماه مبارک رمضان آمد
درهای بهشت گشوده شده و
درهای جهنم بسته می شود و
شیاطین به زنجیر کشیده می شوند

وبه راستی درهای بهشت در این ماه برای افزایش اعمال صالح وتشویق مردم به آن گشوده می شود وبخاطر کاهش گناهان از اهل ایمان درهای جهنم بسته می شوند وآزادی انجام کارهایی را که در غیر این ماه انجام می دادند نمی یابند.فرارسیدن رمضان نعمت بزرگی است برای کسی که به آن رسیده و حقش را با بازگشت به سوی خداوند از نافرمانی او به اطاعت امرش و از غفلت از او با ذکرش و از دوری از او با رونمودن به سویش به جا آورد ایام و ساعات این ماه پرخیر و برکت را غنیمت بشماریم و از آن نهایت استفاده ببریم و آن را همانند ماه های دیگر حساب نکنیم

يَا ذَا الذي ما كفَاهُ الذَنبُ في رجبِ
حتى عصَـــى الله في شَهرِ شَعبانِ

ای کسی که به گناهت در ماه رجب اکتفا نکردن
و در ماه شعبان نیز خدای را نافرمانی کردی .

لقد أظَلك شهرُ الصَوم بَعـــــــدهما
فلا تصـــيـّــــره أيضاً شهر عصيا

به راستی پس از آن دو ماه روزه بر تو سایه افکنده
پس آن را دوباره ماه نافرمانی و گناه قرار نده .

واتْل اْلقرآن وسَبـــّـح فيهِ مجتهداً
فإنـّـه شهرُ تـسبـيــــــــــحٍ وقرآنٍ

قرآن را تلاوت کن وتسبیح خدای را به جا بیاور
چرا که این ماه ،ماه تسبیح وقرآن است.

كم كنت تعرفُ مِمن صَام في سلف
من بين أهل وجيرانٍ وإخوانٍ

چه تعدادی افرادی را می شناسی که در گذشته روزه گرفته اند
از بین خانواده وهمسایه ودوستانت.


أفناهم اْلموتُ واستَبْقاك بَعـــــدهم
حياً فما أقرب القاصي من الدّانــــــــــي

مرگ انها را از بین برد وتو را پس از آنها باقی گذاشت .
زود باش پس چه نزدیک است که تو نیز با انها هم سطح شوی.

بار الها ما را از خواب های غفلت بیدار نما و قبل از نقل مکان از این دنیا فراهم نمودن توشه ای تقوی ده و غنیمت شمردن این روزهای محدود را نصیب  ما بگردان به لطف و رحمتت ای رحمان و رحیم .
نماد کاربر
bahar
مدیر انجمن
مدیر انجمن
 
پست ها : 3506
تاريخ عضويت: چهارشنبه آذر ماه 15, 1390 12:30 am
تشکر کرده: 5837 بار
تشکر شده: 5121 بار
امتياز: 33890

Re: ♡ • مبارک علیکم الشهر • ♡

پستتوسط ostadelyass » پنج شنبه خرداد ماه 28, 1394 1:06 pm

سلام علیکم
فرا رسیدن ماه مبارک رمضان رو به همه پینوسی های عزیز تبریک میگم. امیدوارم بتونیم نهایت استفاده رو از این ماه ببریم... با تلاوتها مون... با نمازهای بیشتر و با کیفیت ترمون... خاشعانه تر.... خاضعانه تر.... مخلص تر.... و  ....... در نهایت .... بتونیم پاک تر از قبل بشیم.
ما رو تو دعاهاتون فراموش نکنید.

برای نویسنده این مطلب ostadelyass تشکر کننده ها:
bahar (شنبه خرداد ماه 30, 1394 3:38 pm)
رتبه: 7.14%
 
نماد کاربر
ostadelyass
کاربر ویژه
کاربر ویژه
 
پست ها : 223
تاريخ عضويت: شنبه شهريور ماه 12, 1390 11:30 pm
تشکر کرده: 485 بار
تشکر شده: 272 بار
امتياز: 1050

Re: ♡ • مبارک علیکم الشهر • ♡

پستتوسط Maryam-new » پنج شنبه خرداد ماه 28, 1394 7:56 pm

برای نویسنده این مطلب Maryam-new تشکر کننده ها:
bahar (شنبه خرداد ماه 30, 1394 3:38 pm)
رتبه: 7.14%
 
Maryam-new
کاربر ویژه
کاربر ویژه
 
پست ها : 126
تاريخ عضويت: دوشنبه مهر ماه 8, 1392 12:12 pm
تشکر کرده: 113 بار
تشکر شده: 271 بار
امتياز: 2710

Re: ♡ • مبارک علیکم الشهر • ♡

پستتوسط pejmanava » پنج شنبه خرداد ماه 28, 1394 11:39 pm

سلام علیکم

فرا رسیدن ماه تقوا و رستگاری بر روزه داران متقی مبارک باد .
برای نویسنده این مطلب pejmanava تشکر کننده ها:
bahar (شنبه خرداد ماه 30, 1394 3:38 pm)
رتبه: 7.14%
 
نماد کاربر
pejmanava
کاربر حرفه ای سایت
کاربر حرفه ای سایت
 
پست ها : 2997
تاريخ عضويت: جمعه آبان ماه 4, 1391 12:30 am
محل سکونت: Mahabad
تشکر کرده: 2893 بار
تشکر شده: 3332 بار
امتياز: 25740

Re: ♡ • مبارک علیکم الشهر • ♡

پستتوسط bahar » يکشنبه خرداد ماه 16, 1395 11:29 pm


فرا رسیدن ماه خیر و برکت و رحمت و بخشش ماه باز شدن هر هشت در بهشت و بسته شدن در های جهنم و ماه به زنجیر کشیده شدن شیطان رانده شده از رحمت الهی و ماه نزول بزرگترین نعمت الهی یعنی قرآن کریم رو بر شما  تبریک عرض میکنم و امیدوارم که در پایان این ماه سر بلند و موفق و با کارنامه ای پر از اعمال صالح باشیم امین یا رب العالمین


نماد کاربر
bahar
مدیر انجمن
مدیر انجمن
 
پست ها : 3506
تاريخ عضويت: چهارشنبه آذر ماه 15, 1390 12:30 am
تشکر کرده: 5837 بار
تشکر شده: 5121 بار
امتياز: 33890

Re: ♡ • مبارک علیکم الشهر • ♡

پستتوسط bahar » يکشنبه خرداد ماه 16, 1395 11:36 pm
🌷مژده ای اهل جهان،
خوش روزگاری آمده است
موسـم توبه، اِنابه،
بی قراری آمده است

گرد عرش کبریائی
پیک حق فریاد زد:
اهل ایمان، ماه نور و
روزه داری آمده است

باب جنّت باز شد،
درهای دوزخ بسته شد
مومنان سرمست شادی،
نوبهاری آمده است

لشکر ابلیس محزون شد،
جهان یکسر صفا
شوکت شیطان سرآمد،
شهریاری آمده است

عرشیان تا فرشیان،
شاباش ریزان پای کوب
سوی کوی عاشقان
بوی نگاری آمده است

خنده های حوریان
می پیچد اندر آسمان
گوئی از سوی زمین،
پیغام یاری آمده است

باراِلها ! با "محمّد"
توچنان کن تا به حشر

نار گوید؛ شرم دارم،
روزه داری آمده است!


نماد کاربر
bahar
مدیر انجمن
مدیر انجمن
 
پست ها : 3506
تاريخ عضويت: چهارشنبه آذر ماه 15, 1390 12:30 am
تشکر کرده: 5837 بار
تشکر شده: 5121 بار
امتياز: 33890


بازگشت به مقالات متنوع دینی

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 1 مهمان