فضیلت روزه

در این بخش lمطالب در زمینه ی احادیث و سنت نبوی(ص) قرار داده شده است

مديران انجمن: CafeWeb, Dabir, Noha, bahar

فضیلت روزه

پستتوسط Noha » جمعه مرداد ماه 7, 1390 4:07 pm

هوالمستعان

سلام خدا بر تمام کاربران گرامی

سپاس خدای منان را که سعادت بودن در رمضانی دیگر را نصیبمان فرمود.

إنشاالله همه با هم  احادیثی که در مورد ماه مبارک رمضان و فضایل آن ذکر شده را درج نماییم البته با ذکر سند.

عن أبی هریرة( رضی الله عنه) قال:قال رسول الله (صلی الله علیه و سلم):قال«قال الله عز و جل:کل یوم عمل  ابن آدم له الا الصیام فإنه لی و أناآجزی به،و

الصیام جنة،فإذا کان یوم صوم أحدکم،فلا یرفث یومئذ و لا یسخب،فإن سابه أحد أو قاتله،فلیقل:أنی امرو صائم»،و الذی نفس محمد بیده لخلوف فم الصائم أطیب

عند الله ،یوم القیامة من ریح المسک ،و للصائم فرحتان یفرحهما:إذا أفطر فرح بفطره و إذا لقی ربه فرح بصومه
.

ابوهریره رضی الله عنه می گوید:رسول الله صلی الله علیه وسلم فرمود:«خداوند عزوجل می فرماید:هر عملی که فرزند آدم ،انجام دهد برای خودش می باشد

جز«روزه» که مخصوص من است و من خودم پاداش آن را خواهم داد. روزه سپری (در برابر آتش جهنم)است.پس هر گاه یکی از شما روزه بود ناسزا نگوید و

سر و صدا راه نیندازد،اگر کسی با او درگیر شد یا ناسزا گفت در جوابش بگوید من روزه هستم.»سوگند به ذاتی که جان محمد در دست اوست بوی دهان روزه دار

نزد خداوند از بوی مشک خوش بو تر است . روزه دار دو بار خوشحال می شود: یکی هنگامی که افطار می کندو دیگری زمانی که  با پروردگارش ملاقات می

نمایدو از روزه اش شادمان می شود.»
(امام مسلم ش.1151)

رستگار باشید

الـلـهم ء ات أنــفـسنا تقـــواهــا و زکیـــها إنــک أنــت خــیر من زکــیها

نماد کاربر
Noha
معاون و ناظر سایت
معاون و ناظر سایت

تاريخ عضويت: پنج شنبه اسفند ماه 25, 1389 12:30 am
تشکر کرده: 2031 بار
تشکر شده: 1557 بار
امتياز: 4930

پستتوسط Noha » يکشنبه مرداد ماه 9, 1390 9:54 pm

هو المستعان

سلام خدمت تمام کاربران گرامی:

به امید آغاز ماهی سرشاراز خیر و برکت و توشه برای همه کاربران.

عن أبی هریرة رضی الله عنه:أن رسول الله (صلی الله علیه و سلم) قال:«إذا جاء رمضان فتحت أبواب الجنة،و غلقت أبواب النار،

و صفدت الشیاطین»

از ابوهریره رضی الله عنه روایت است که رسول الله فرمود:«وقتی ماه رمضان فرا می رسد درهای بهشت گشوده می شوند ،

درهای دوزخ بسته می گردند و شیاطین به زنجیر کشیده می شوند.»(امام مسلم 1079)

رستگار باشید و التماس دعا

نماد کاربر
Noha
معاون و ناظر سایت
معاون و ناظر سایت

پستتوسط mosabsalehii » چهارشنبه مرداد ماه 12, 1390 5:19 pm

-له‌ئه‌بو هوره‌يره‌وه‌ هاتووه‌ كه‌ پێغه‌مبه‌ر (صلى الله عليه‌ وسلم) -كاتێڕه‌مه‌زان هات- فه‌رمووى: (قد جاءكم ‏شهر مبارك ، إفترض الله عليكم صيامه، تفتح فيه أبواب الجنة ، وتغلق فيه أبواب الجحيم ، وتغل فيه الشياطين ،‏فيه ليلة خير من ألف شهر ، من حرم خيرها فقد حرم) (رواه أحمد والنسائيوالبيهقي) ‏‎
واته‌ : وا مانگێكى پيرۆزتان بۆ هاته‌ پێش ، خوا فه‌رزى كردووه‌ له‌سه‌رتان ئه‌ومانگه‌ به‌ڕۆژوو بن ، له‌م مانگه‌دا ‏ده‌رگاكانى به‌هه‌شت ئاوه‌ڵا ئه‌بن وده‌رگاكانى دۆزه‌خ داده‌خرێن و شه‌يتانه‌كان كۆت و به‌ند ئه‌كرێن ،شه‌وێكى ‏تێدايه‌ خوا په‌رستى تێيدا له‌ خوا په‌رستى هه‌زار مانگ خێرتره‌، جا هه‌ركه‌س له‌ خێرى ئه‌و شه‌وه‌ بێ به‌ش بێت ‏ئه‌وه‌ به‌ڕاستى بێبه‌شه‌.‏‎
‎ ‏2-له‌عه‌رفه‌جه‌وه‌ هاتووه‌ وتويه‌تى : لاى عوقبه‌ى كوڕى فه‌رقه‌د بووم باسىره‌مه‌زانى ئه‌كرد ، له‌و كاته‌دا يه‌كێ ‏له‌ هاوه‌ڵه‌كانى پێغه‌مبه‌ر (صلى الله عليه‌ وسلم) هاته‌ ژوره‌وه‌ بۆلامان ، عوقبه‌ لێ ى ترساو بێده‌نگ بوو ، ‏كاتێ ئه‌و بێ ده‌نگ بوو هاوه‌ڵه‌كه‌ى پێغه‌مبه‌ر (صلى اللهعليه‌ وسلم) باسه‌كه‌ى بۆ ته‌واو كردين و فه‌رمووى : ‏گوێم له‌ پێغه‌مبه‌ر (صلى الله عليه‌ وسلم) بوو ده‌رباره‌ى ڕه‌مه‌زان ئه‌يفه‌رموو: (تغلق أبوابالنار ، وتفتح أبواب الجنة ‏، وتصفد فيه الشياطين ، قال: وينادي فيه ملك : يا باغي الخير أبشر ، ويا باغي الشر أقصر ، حتى ينقضي ‏رمضان) (رواه أحمدوالنسائي وسنده جيد)‏‎
‎ ‏واته‌: كاتێ ڕه‌مه‌زان دێت ده‌رگاكانى دۆزه‌خ داده‌خرێن و ده‌رگاكانىبه‌هه‌شت ئه‌كرێنه‌وه‌، شه‌يتانه‌كانيش دوور ‏ئه‌خرێنه‌وه‌ ، ئه‌ىفه‌رموو: مه‌لائيكه‌تێك بانگه‌واز ئه‌كات له‌و مانگه‌دا: ئه‌ى خێرخوازانمژده‌ بێت لێتان وه‌ ئه‌ى شه‌ڕ ‏خوازان واز بهێنن ، هه‌تا ئه‌و مانگه‌كۆتايى دێت.‏‎
‎ ‏3- له‌ ئه‌بو هوره‌يره‌وه‌ هاتووه‌ كه‌ پێغه‌مبه‌ر (صلى الله عليه‌ وسلم) فه‌رمويه‌تى: (والصلواة الخمس والجمعة الى ‏جمعة ورمضان الى رمضان مكفراتلما بينهن ، إذا أجتنبت الكبائر) (رواه مسلم)‏‎
‎ واته‌: پێنج فه‌رزه‌ى نوێژه‌كان و جومعه‌ هه‌تا جومعه‌و ڕه‌مه‌زان هه‌تاڕه‌مه‌زان لابه‌رى ئه‌و گوناهانه‌ن كه‌ له‌ نێوانياندا ‏ئه‌كرێت ، ئه‌گه‌رئه‌و كه‌سه‌ له‌ گوناهه‌ گه‌وره‌كان خۆى به‌دوور بگرێت.‏‎
‎ ‏4-له‌ئه‌بو سه‌عيدى خودرى يه‌وه‌ (ڕه‌زاى خواى لێبێت) هاتووه‌ كه‌ پێغه‌مبه‌ر (صلى الله عليه‌ وسلم) فه‌رمويه‌تى: ‏‏( من صام رمضان وعرف حدوده ، وتحفظمما كان ينبغي أن يتحفظ منه ، كفر ما قبله) (رواه أحمد والبيهقي ‏بسندجيد)‏‎
‎ واته‌: هه‌ركه‌س مانگى ڕه‌مه‌زان به‌ڕۆژوو بێت و سنورى مانگى ڕه‌مه‌زان بزانێ كه‌چى تێدا ئه‌كرێت و چى تێدا ‏ڕه‌وا نى يه‌ و خۆى بپارێزێ له‌وانه‌ىپێويسته‌ خۆى لێ بپارێزێت گوناهى پێش ئه‌و مانگه‌ ئه‌سڕێته‌وه‌.‏‎
‎ ‏5- له‌ ئه‌بو هوره‌يره‌وه‌ هاتووه‌ كه‌ پێغه‌مبه‌ر (صلى الله عليه‌ وسلم) فه‌رمويه‌تى: (من صام رمضان إيمانا واحتسابا ‏غفر له ما تقدم من ذنبه ) (رواه أحمد وأصحاب السنن)‏‎
‎ واته‌: هه‌ركه‌س مانگى ڕه‌مه‌زان به‌ باوه‌ڕه‌وه‌و له‌ڕێ ى خوادا به‌ڕۆژوو بێت خوا له‌ گوناهه‌كانى له‌وه‌ پێشى خۆش ‏ئه‌بورێت.‏
طلوع هر چیز که زیبا باشد ، به زیبایی دیدن خوشحالی دوست نیست
نماد کاربر
mosabsalehii
کاربر ویژه
کاربر ویژه

تاريخ عضويت: پنج شنبه تير ماه 16, 1390 11:30 pm
تشکر کرده: 1 دفعه
تشکر شده: 138 بار
امتياز: 10

پستتوسط Noha » دوشنبه مرداد ماه 17, 1390 12:07 pm

بسم الله المستعان

سلام الله علیکم

عن سهل رضی الله عنه عن النبی صلی الله علیه وسلم قال:«إن فی الجنة بابا"یقال له :ریان،یدخل منه الصائمون یوم القیامة لا یدخل منه أحد غیرهم یقال:

أین الصائمون؟فیقومون لا یدخل منه أحد غیرهم،فإذا دخلوا أغلق فلم یدخل منه أحد»

از سهل  رضی الله عنه روایت است :که نبی أکرم صلی الله علیه و سلم فرمودند:«بهشت دروازه ای دارد که به آن ریان گویند،روز قیامت

فقط روزه داران وارد می شوندو غیر از آنان کس دیگر وارد آن نمی شود (روز قیامت) ندا داده می شودکه کجایند روزه داران؟

پس آنها بر می خیزند و غیر از آنها کسی دیگر،وارد نمی شود.پس از اینکه روز ه داران وارد می شوند،آن در ،بسته می شود و

هیچ کس دیگری از آن وارد نمی شود.»
(امام بخاری1897)

(أللهم اجعلنا من هذه الزمره)

رستگار باشید

التماس دعا

نماد کاربر
Noha
معاون و ناظر سایت
معاون و ناظر سایت

پستتوسط Noha » شنبه مرداد ماه 22, 1390 2:37 pm

بسم الله المستعان

سلام قولا" من رب الرحیم

طاعات قبول

عن أبی هریرة رضی الله عنه قال:قال رسول الله صلی الله عیله وسلم،:«..............کل عمل ابن آدم له إلا الصیام فإنه لی و أنا أجزی به»

و قال فی آخره«للصائم فرحتان:یفرحهما إذا أفطرفرح و إذا لقی ربه فرح بصومه».(امام بخاری1904)

از أبی هریرة رضی الله عنه روایت است که پیامبر فرمود: (خداوند می فرماید):

«......هر عملی که فرزند آدم انجام دهد برای خودش می باشد جز روزه که مخصوص من است و و من خودم پاداش آن را خواهم دادو

در پایان حدیث پیامبر أکرم فرمود:«روزه دار دو بار خوشحال میشود:یکی زمانی که افطار می کند و دیگری ،زمانی که با پروردگارش

ملاقات می نماید و از روزه  اش شادمان می شود.»

رستگار باشید

التماس دعای خیر

نماد کاربر
Noha
معاون و ناظر سایت
معاون و ناظر سایت