سلف صالح

در این بخش سیره ی بزرگان و خادمانِ دین قرار داده می شود

مديران انجمن: CafeWeb, Dabir, Noha, bahar

سلف صالح

پستتوسط faezin » دوشنبه تير ماه 7, 1394 12:42 am

هدف از ایجاد این تاپیک مشارکت همه ما هست،برای معرفی دعوتگران و اشخاص تاثیر گذار در تبلیغ اسلام برای آشنایی بیشتر با این شخصیت ها،چه کسانی که از ابتدا بر دین اسلام بودند و چه کسانی که بعدا اسلام آوردند
ان شاء الله مفید باشه و همگی استفاده کنیم.

قُلْ يا عِبادِيَ الَّذينَ أَسْرَفُوا عَلى‏ أَنْفُسِهِمْ لا تَقْنَطُوا مِنْ رَحْمَةِ اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ يَغْفِرُ الذُّنُوبَ جَميعاً إِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحيمُ
بگو: «ای بندگان من- که بر خویشتن زیاده روی روا داشته اید- از رحمت خدا نومید مشوید. در حقیقت ، خدا همه گناهان را می آمرزد ، که او خود آمرزنده مهربان است.

برای نویسنده این مطلب faezin تشکر کننده ها:
bahar (دوشنبه دي ماه 14, 1394 11:58 pm)
رتبه: 7.14%

نماد کاربر
faezin
کاربر فعال
کاربر فعال

تاريخ عضويت: چهارشنبه اسفند ماه 1, 1391 12:30 am
تشکر کرده: 64 بار
تشکر شده: 132 بار
امتياز: 1320

Re: سلف صالح

پستتوسط faezin » دوشنبه تير ماه 7, 1394 12:44 am

منظور از سلف رو در اصطلاح اهل سنت
معنای سلف کافیست قول شیخ الاسلام ابن تیمیه رو بگوییم که میگوید:
هم الصحابة رضي الله عنهم ، والتابعون لهم بإحسان ، المتمسكون بالقرآن والسنة على فهم الصحابة رضي الله عنهم .
موقف ابن تيمية من الأشاعرة د. عبدالرحمن المحمود (1/22)
سلف همان صحابه رضی الله عنهم و کسانی هستند که به بهترین نحو از آنها پیروی میکنند و متمسک به قرآن وسنت به فهم صحابه رضی الله عنهم هستند.

قُلْ يا عِبادِيَ الَّذينَ أَسْرَفُوا عَلى‏ أَنْفُسِهِمْ لا تَقْنَطُوا مِنْ رَحْمَةِ اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ يَغْفِرُ الذُّنُوبَ جَميعاً إِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحيمُ
بگو: «ای بندگان من- که بر خویشتن زیاده روی روا داشته اید- از رحمت خدا نومید مشوید. در حقیقت ، خدا همه گناهان را می آمرزد ، که او خود آمرزنده مهربان است.
نماد کاربر
faezin
کاربر فعال
کاربر فعال

Re: سلف صالح

پستتوسط faezin » دوشنبه تير ماه 7, 1394 12:46 am

در بحث اینکه سلف چه کسانی هستند البته سه قول وجود دارد:
اول: سلف فقط صحابه رضی الله عنهم هستند. این نظر شُرّاح رساله قیروانی است. نیز تا جایی که میدانم امام آلبانی رحمه الله در نوار صوتی ای در یکی از جلساتش همین را میگوید.
دوم: سلف، صحابه و تابعین هستند. این نظر امام غزالی است.
سوم: سلف کسانی هستند که در سه قرن اول زندگی میکردند. مراد از سه قرن اول روایتی است که در صحیحین آمده که (خیر القرون قرنی ثم الذین یلونهم، ثم الذین یلونهم ). بهترین زمان، زمان من است و سپس کسانی که بعد از من می آیند و سپس کسانی که بعد از آنها می آیند، که اینها شامل صحابه، تابعین و اتباع تابعین میشود. این نظر امام شوکانی و سفارینی و ابن تیمیه و امام احمد و ابن رجب و ... است.
البته قول چهارمی هم هست که میگوید سلف به علمای پنج قرن اول میگویند که این قول هیچ مستندی ندارد و اندکی مغرضانه است.
پس در کل میتوان گفت سلف یعنی صحابه و تابعین و اتباع تابعین و کسانی که بر منهج اینها هستند. یعنی مثلا در قرن حاضر به کسی سلفی گفته میشود که قرآن و سنت را به فهم صحابه و تابعین میفهمد و بدنبال هر تفسیر و تاویلی از آیات و احادیث نیست.
از علمای سلفی قرن حاضر هم میشود به : امام آلبانی، محدّث عصر و علامه عبدالعزیز بن باز و علامه محمد بن صالح العثیمین رحمهم الله اشاره کرد.

برای نویسنده این مطلب faezin تشکر کننده ها:
bahar (دوشنبه دي ماه 14, 1394 11:58 pm)
رتبه: 7.14%

نماد کاربر
faezin
کاربر فعال
کاربر فعال

بازگشت به سیره ی بزرگان و خادمانِ دین