با گذشت نیمی از رمضان؛ روزه در ما چه تاثیری داشته است؟

در این بخش مقالات علمی قرار داده می شود

مديران انجمن: pejmanava, CafeWeb, Dabir, Noha, bahar, Modir-Elmi

با گذشت نیمی از رمضان؛ روزه در ما چه تاثیری داشته است؟

پستتوسط faezin » دوشنبه تير ماه 8, 1394 10:03 pm

دوستان من! با گذشت نیمی از رمضان سوال مهمی خود را مطرح می کند:

تا کنون روزه در درون تو چه تاثیری داشته است؟

1- آیا توانسته ای معنای این سخن پیامبر صلی الله علیه وآله وسلم را که «هر که از روی ایمان و احتسابِ پاداش، رمضان را روزه گیرد گناهان گذشته اش آمرزیده می شود» در خود محقق بسازی؟

حجاج بن یوسف در یکی از سفرهای خود در کنار آبی میان مکه و مدینه توقف کرد و خواست تا غذا بخورد که عربی صحرانشین را دید و او را به غذا دعوت کرد.
آن صحرانشین گفت: “کسی که از تو بهتر است مرا دعوت کرده و من نیز اجابت کرده ام”
حجاج گفت: “او چه کسی است؟”
گفت: “خداوند متعال مرا به روزه دعوت کرد و من نیز روزه گرفتم”
حجاج گفت: “آیا در این گرمای شدید؟”
اعرابی گفت: “بله، برای روزی گرمتر روزه گرفته ام”
حجاج گفت: “امروز افطار کن و فردا روزه بگیر”
آن مرد گفت: “باشد، البته اگر زنده ماندن من را تا فردا تضمین کنی!”
حجاج گفت: “نمی توانم چنین تضمینی کنم”
آن اعرابی گفت: “پس چگونه از من می خواهی چیزی را که نزدیک است، با چیزی دیگری که نسیه است و بر آن توانایی هم نداری عوض کنم؟”

2- برادر و خواهر من! آیا در حالی که روزه هستی این به ذهنت خطور کرده است که خداوند متعال آن سرور بی نیازی است که همانند ندارد؟ خداوند متعال می فرماید:

{قُلْ أَغَيْرَ اللّهِ أَتَّخِذُ وَلِيًّا فَاطِرِ السَّمَاوَاتِ وَالأَرْضِ وَهُوَ يُطْعِمُ وَلاَ يُطْعَمُ قُلْ إِنِّيَ أُمِرْتُ أَنْ أَكُونَ أَوَّلَ مَنْ أَسْلَمَ وَلاَ تَكُونَنَّ مِنَ الْمُشْرِكَينَ} [الأنعام: 14]
(بگو آيا غير از الله، پديدآورنده ی آسمانها و زمين سرپرستى برگزينم و اوست كه غذا مى‏دهد و غذا داده نمى‏شود؟ بگو من مامورم كه نخستين كسى باشم كه اسلام آورده است و [به من فرمان داده شده كه] هرگز از مشركان مباش)

این تویی که به غذا نیاز داری. این من و توایم که دارای نقصیم و اوست که اهل تقوی و مغفرت است.

3- آیا در این ماه با قلب و اعضای خود روزه گرفته ای؟ آیا با این روزه وابستگی های ناشایست از قلبت خارج شده است؟ آیا قلب خود را از دوستی و تعلق به دنیای نفرین شده مداوا کرده ای؟

دوستان من…

بیایید با گذشت این روزهای رمضان نیت های خود را دوباره نو کنیم تا آنکه جایزه ی این ماه را از دست ندهیم:

1- در حالی که ضعف خود را حس می کنی روزه بگیر. خداوند چنین فرموده است:
{وَخُلِقَ الْإِنْسَانُ ضَعِيفًا} [النساء: 28]
(و انسان، ضعیف آفریده شده است)

پس حال که اینگونه است از او نیرو و قدرت بگیر که هیچ قدرت و نیرویی نیست جز توسط او… خداوندا ما را بر نیک روزه گرفتن و انجام نیک هر عمل صالح دیگری که باعث نزدیکی ما به تو شود یاری ده.

2- در حالی روزه بگیر که در برابر خداوند احساس کوچکی و فقر می کنی:

{يَا أَيُّهَا النَّاسُ أَنْتُمُ الْفُقَرَاءُ إِلَى اللَّهِ وَاللَّهُ هُوَ الْغَنِيُّ الْحَمِيد} [فاطر: 15]
(اى مردم شما به الله نيازمنديد و الله است كه بى‏نياز ستوده است)

3- با قلبی شکسته روزه بدار و به یاد داشته باش که خداوند با دلشکستگان است.

4- برای مداوای قلبت روزه بدار:

نسائی از أبوأمامة رضی الله عنه روایت کرده که گفت: به رسول خدا صلی الله علیه وآله وسلم گفتم: مرا به عملی امر کن که آن را انجام دهم. ایشان فرمودند: «روزه بگیر که روزه هیچ همانندی ندارد» گفتم: ای رسول خداوند من را به انجام کاری دستور بده، فرمود: «روزه بدار که روزه همانند ندارد». [به روایت نسائی و تصحیح شیخ آلبانی]

شاید که روزه قلب های ما را که به علت گناهان و دوستی دنیا بیمار شده اند شفا دهد.

5- روزه بگیر و امید درجات بالا و اجر آن را داشته باش. روزه بگیر تا با انجام کاری که خداوند آن را به خود منسوب کرده است، شرفیاب گردی:

بخاری در حدیثی این سخن رسول الله صلی الله علیه وآله وسلم را روایت نموده است که ایشان فرمودند: «همه*ی اعمال انسان برای اوست مگر روزه که ازآن من است و من پاداش آن را می دهم»

6- روزه بگیر تا در امان بمانی:

رسول الله صلی الله علیه وآله وسلم می فرماید: «روزه سپری است در برابر عذاب خداوند» [صحیح الجامع: 3866]

و در روایتی دیگر چنین آمده است: «روزه سپر و دژی است محکم در برابر آتش» [صحیح الترغیب: 980]

7- روزه بگیر تا دور شوی…

رسول الله صلی الله علیه وآله وسلم می فرماید: « هرکه یک روز را در راه خداوند روزه گیرد خداوند او را به فاصله ی صد سال از جهنم دور می سازد» [صحیح الجامع: 6330]

8- و روزه بگیر تا نزدیک شوی…

خداوند بزرگ می فرماید:

{وَمَا تُقَدِّمُوا لِأَنفُسِكُم مِّنْ خَيْرٍ تَجِدُوهُ عِندَ اللَّهِ هُوَ خَيْرًا وَأَعْظَمَ أَجْرًا وَاسْتَغْفِرُوا اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ غَفُورٌ رَّحِيمٌ}[المزمل: 20]

(هر كار خوبى براى خويش از پيش فرستيد آن را نزد الله بهتر و با پاداشى بيشتر باز خواهيد يافت و از الله آمرزش بخواهید كه الله آمرزنده مهربان است)

قُلْ يا عِبادِيَ الَّذينَ أَسْرَفُوا عَلى‏ أَنْفُسِهِمْ لا تَقْنَطُوا مِنْ رَحْمَةِ اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ يَغْفِرُ الذُّنُوبَ جَميعاً إِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحيمُ
بگو: «ای بندگان من- که بر خویشتن زیاده روی روا داشته اید- از رحمت خدا نومید مشوید. در حقیقت ، خدا همه گناهان را می آمرزد ، که او خود آمرزنده مهربان است.

برای نویسنده این مطلب faezin تشکر کننده ها:
bahar (سه شنبه تير ماه 9, 1394 1:19 pm)
رتبه: 7.14%

نماد کاربر
faezin
کاربر فعال
کاربر فعال

تاريخ عضويت: چهارشنبه اسفند ماه 1, 1391 12:30 am
تشکر کرده: 64 بار
تشکر شده: 132 بار
امتياز: 1320

Re: با گذشت نیمی از رمضان؛ روزه در ما چه تاثیری داشته است؟

پستتوسط bahar » سه شنبه تير ماه 9, 1394 2:08 pm

جزاک الله خیرا برادر

چند یاداوری اول به خودم بعد به همه برادران و خواهران ایمانی ام ...

(یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَلْتَنْظُرْ نَفْسٌ مَا قَدَّمَتْ لِغَدٍ وَاتَّقُوا اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ خَبِیرٌ بِمَا تَعْمَلُونَ) حشر: ۱۸
(ای کسانی که ایمان آورده‌اید از الله پروا دارید و هر کس ببیند برای فردا چه پیش فرستاده است و تقوای الله را پیشه سازید که همانا الله به آنچه می‌کنید آگاه است)

این ماه روزه و قیام است، از راه رسیده تا زیبایی امید و لذت دعا و شوق مناجات صادقانه و تضرع در برابر خداوند رحمان را در ما بیدار سازد، تا از چشمهٔ‌ زلالش جام هدایت بنوشیم و تا روحمان به بوییدن گل‌های مغفرت شاد گردد ..این ماه گرامی فرصتی است گرانبها و معامله‌ای است پرسود با خداوند برای برگرفتن توشه‌ای برای آخرت به واسطهٔ اعمال نیک، سپاس خداوند که برای دست‌یابی به خشنودی رحمان مشقتی آنچنانی نیاز نیست، اگر مسلمان نفس خود را مورد مراقبه قرار دهد و با جدیت با آن برخورد نماید و بدون سستی به طاعت پروردگار گردن نهد و از حال آنانی عبرت گیرد که سال پیش میان ما بودند اما امسال از میان ما رفته‌اند ..

پس بجنبید! پیش از آنکه روح از جان رَوَد و تلاش کنید پیش از آنکه امروز و فردا کردن فرصت را از کف بَرَد…در حکمت آمده است که: (سخت‌ترین غصه از دست رفتن فرصت‌هاست، و هر که امروز و فردا نمود تنها خیالات و آرزو درو خواهد کرد)اما بهترین گوهرها سخنان و کردار رسول خدا ـ صلی الله علیه وآله وسلم ـ است که پدر و مادرم فدای او باد. ام المومنین عایشه ـ رضی الله عنها ـ می‌فرماید:
(رسول خدا ـ صلی الله علیه وآله وسلم ـ در رمضان تلاشی می‌کرد که در غیر آن نمی‌کرد ) به روایت امام مسلم
و هر که برای عبادت تلاش نمود و جدیت پیشه ساخت پیروز و سرافراز باز خواهد گشت.
پس بیابید بیشتر وقتمان را به عبادت الله بگذرانیم و فرصت را از دست ندهیم ..

برای نویسنده این مطلب bahar تشکر کننده ها:
faezin (سه شنبه تير ماه 9, 1394 2:50 pm)
رتبه: 7.14%

نماد کاربر
bahar
مدیر انجمن
مدیر انجمن

تاريخ عضويت: چهارشنبه آذر ماه 15, 1390 12:30 am
تشکر کرده: 5837 بار
تشکر شده: 5121 بار
امتياز: 33890

بازگشت به مقالات متنوع علمی

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 7 مهمان