نکامی... تعارض... گنجی...

در این بخش مطالب علمی و درسی برای نوجوانان قرار داده می شود

مديران انجمن: CafeWeb, Dabir, Noha, bahar

نکامی... تعارض... گنجی...

پستتوسط iman » جمعه شهريور ماه 11, 1390 9:23 pm

احساس ایمنی زمانی دست میدهد که انسان بتواندبا محیط زندگی خود سازگار شود. هر وقت انسان در راه رسیدن به اهداف خود به مانعی برخورد کند یا در رسیدن به هدف خود گول بخورد، در این هنگام دچار حالت ناکامی میشود. ناکامی برای فرد ناراحت کننده است، وبهترین راه برای مقابله با ناکامی این است که یا مانع را از بین برد یا هدف را عوض کرد، گاهی فرد در انجام دادن هردوِ این اعمال ناتوان است، بنابراین دچار حالت تعارض میگرد. تعارض از نظر سلامت روانی خطرناک است و موجب بیماری های روان _ تنی از جمله زخم معده و اثنی عشر میشود.

همه انسانها در طول زندگی خود بارها با ناکامی روبرو میشوند، بنابراین لازم است کودکان نیز مزه ناکامی را بچشندو آن را بشناسند.
انچه مهم جلوه میکند این است که ناکامی باید با توانایی ناکام شونده تناسب داشته داشته باشد، واکنش افراد در برابر ناکامی متفاوت است زیرا از یک طرف به شخصیت وی و از طرف دیگر به عوامل ناکام کننده وابسته است.
اولین واکنش در برابر ناکامی به طور معمول پرخاش است، پرخاش میتواند مستقیم مانع را هدف قرار دهد و یا میتواند آن را تغییر مسیر داده که به نفع فرد و اجتماع باشد مثلا ورزش یا هنر، .......

ناکامی برای فرد ناراحتی های به وجود می آورد . فرد برای تسکین این ناراحتی ها و حفظ سلامت روانی خود باید با آنها کنار بیاید.  شعور ناآگاه فرد از ابزارهای کمک میگیرد که به آنها مکانیسم دفاعی میگویند. مشهورترین مکانیسم های دفاعی عبارتند از:

بازگشت: فرد رفتاری از خود نشان میدهد که در دوران طفولیت انجام میداده و مفید واقع میشده است.

فرافکنی: فرد تعارضاهای درونی و انگیزهای خود را بیرون میریزد و آنها را به طور ناآگاه به دیگران نسبت میدهد.

دلیل تراشی: فرد سعی میکند عمل را توجیه کند و نشان دهد آن را از روی تفکر، تامل و منطق انجام داده است.

تحقیر: وقتی نمیتوانیم مقام یا موقعیتی را به دست آوریم صاحب آن را تحقیر میکنیم.

                                                                                                                                                                                  دکتر حمزه گنجی
نماد کاربر
iman
کاربر ویژه
کاربر ویژه
 
پست ها : 156
تاريخ عضويت: يکشنبه مرداد ماه 23, 1390 11:30 pm
محل سکونت: روانـســـــر
تشکر کرده: 4 بار
تشکر شده: 83 بار
امتياز: 1000

پستتوسط Mmm » جمعه شهريور ماه 11, 1390 10:12 pm

یک موقعیتِ ناکام کننده ممکن است قوی یا ضعیف، طولانی مدت (حتی دائم العمر) یا کوتاه مدت، و یا ناشی از عوامل درونی(شخصی) یا بیرونی(محیطی) باشد.
با این حال واکنش افراد در برابر ناکامیِ ایجاد شده تعیین می‌کند که این موقعیتِ ناکام کننده چقدر بر بهداشت روانی (Mental Health) تاثیر گذارده است. بعضی افراد با موقعیت سازگاری (Adjustment) خوبی پیدا می‌کند و حتی از ناکامی پلی برای پیروزی و موفقیت می‌سازند و برخی افراد از مکانیسم‌های دفاعی (Defense Mechaism) اضطراب‌زا استفاده می‌کنند. در واقع گاهی این موقعیت‌ها نیستند که افراد را ناکام می‌کنند بلکه واکنش آنهاست که باعث ظهور ناکامی می‌شود.

کاایمانِ عزیز، یک واکنش دیگر را ضمیمه ی واکنشهای یادشده تان بنمایید!! این واکنش اسمش "بی تفاوتی" است!!!
این واکنش ناشی از یادگیری است. افراد ممکن است در اثر تجربه‌هایی یاد بگیرند که تلاش برای برطرف کردن منبع ناکامی بیهوده است، بنابراین آنها انتخاب این واکنش را بهترین راهکار می دانند!!! این موضوعی است که در تحقیقات مربوط به"نظریه ی درماندگی آموخته شده" (Learned Helplessness Theory) مورد تایید قرار گرفته است.

در ضمن این را بدانید که « داشتن یک دنیای بدون ناکامی، محال است...»
نماد کاربر
Mmm
 


بازگشت به علمی و درسی

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 1 مهمان