حافظ بر سر دو راهی!! آری یا نه؟؟

در این بخش شعر و نوشته های ادبی مختلف قرار دارد

مديران انجمن: tarannom, CafeWeb, Dabir, Noha, bahar, Modir-Farhangi

حافظ بر سر دو راهی!! آری یا نه؟؟

پستتوسط naseh_azizi » چهارشنبه فروردين ماه 9, 1391 10:36 pm

بدون شک حافظ شخصیتی برجسته و تأثیر گذار بر اندیشه ها در طی قرون متمادی بوده است.
در طی زمان ها حافظ الهام بخش شعرا و فضلای زیادی بوده است، و بخش قابل توجه ادبیات پارسی به نحوی تأثیر گرفته از وی است. اما این تأثیر در تقسیم خیر و شر در کدام وادی قرار دارد؟!
تفکر غالب بر آن است که حافظ شخصیتی مثبت و نیک بوده است. که البته این تفکر عامه ی مردم بر این اساس می باشد. اما برای بررسی آثار و افکار نمی توان به تفکرات عامه توجه نشان داد. بلکه با تأمل و تدبر در آثار و بررسی نظرات صاحب نظران، دادن رأی به ثواب نزدیک تر است.
برای اهمیت موضوع داستانی را در شرح احوال بایزید بسطامی نقل می کنند که گویا روزی بایزید کودکی را مشغول بازی می بیند که ناگهان کودک بر زمین می افتد. بایزید خطاب به کودک می گوید: فرزندم مراقب خود باش. کودک رو به بایزید می نماید و جواب می دهد: شیخ تو مراقب باش که زمین خوردن من فقط به خود من ضرر می رساند اما با زمین خوردن تو خلقی در پشت تو بر زمین می خورند.
حال با توجه به آنکه حرف و حدیث حافظ نیز بسیار بر سر زبان هاست و کسانی همچون بهاء الدین خرمشاهی وی را به عرش می رسانند اما کسانی همچون احمد کسروی وی را به فرش می آورند، نقد و بررسی اشعار و افکار وی را بر پینوسیان عزیز عرضه می دارم. اما از دوستان گرامی خواهشمندم نظرات خود را مستدل بیان نمایند. و از به کار بردن کلماتی چون "اشعارش واقعاً جالب است" و "لذت بردم" و... لطفاً خودداری فرمایید.
به زودی نسخه ی pdf کتاب «حافظ شکن» نوشته ی آیت الله سید ابوالفضل برقعی که نقدی ست بر دیوان حافظ را برای دوستان قرار خواهم داد.
نماد کاربر
naseh_azizi
کاربر ویژه
کاربر ویژه

تاريخ عضويت: جمعه اسفند ماه 25, 1390 12:30 am
تشکر کرده: 1360 بار
تشکر شده: 921 بار
امتياز: 7680

پستتوسط mashreghi » پنج شنبه فروردين ماه 10, 1391 4:01 pm

سلام
یه سوال دارم از کاک ناصح
این مطلب چه کمکی به ما در پیشرفت دینیمان می کند ؟
میخوام بگم حافظ هر فردی بوده چه خوب چه بد الان به دیدار رب العالمین رفته و قضاوت درباره ی این شخص  برای ما جایز نیست
شاید بگید شما درباره ی ایشان قضاوت نکردید اما در طول نظرات می فهمید که باعث شدید دیگرا درباره ی ایشان قضاوت نمایند
تِلْكَ أُمَّةٌ قَدْ خَلَتْ لَهَا مَا كَسَبَتْ وَلَكُم مَّا كَسَبْتُمْ وَلاَ تُسْأَلُونَ عَمَّا كَانُوا يَعْمَلُونَ
(آل عمران 134)
جنةالفردوس ماوایتان
الهم اجرنی من النار
نماد کاربر
mashreghi
کاربر ویژه
کاربر ویژه

تاريخ عضويت: يکشنبه مهر ماه 23, 1390 12:30 am
تشکر کرده: 30 بار
تشکر شده: 230 بار
امتياز: 50

پستتوسط naseh_azizi » پنج شنبه فروردين ماه 10, 1391 6:21 pm

با عرض سلام و تشکر از کاک مسلم عزیز به خاطر توجه تان

برادر گرامی در ابتدای مطلب به این نکته اشاره کرده ام که حافظ شخصیتی تأثیر گذار است پس نظرات ایشان بر پسرفت یا پیشرفت رهروان ایشان تأثیر گذار است.و در مورد مطلب بعدی که فرموده اید: این متن باعث می شود دیگران در مورد ایشان قضاوت کنند هم از دوستان درخواست کرده ام که نظراتشان مستدل باشد نه از روی تعصب یا تنفر نسبت به این شخصیت،حال اگر کسی این مورد را رعایت نکرد و بدون دلیل اظهار نظر نکرد،مسئولیتش بر عهده خودشان خواهد بود
.
نماد کاربر
naseh_azizi
کاربر ویژه
کاربر ویژه

تاريخ عضويت: جمعه اسفند ماه 25, 1390 12:30 am
تشکر کرده: 1360 بار
تشکر شده: 921 بار
امتياز: 7680

پستتوسط mashreghi » شنبه فروردين ماه 11, 1391 2:59 am

میشه لطفا اون فایل آیت الله برقعی رو بزاری تا ببینیم
الهم اجرنی من النار
نماد کاربر
mashreghi
کاربر ویژه
کاربر ویژه

تاريخ عضويت: يکشنبه مهر ماه 23, 1390 12:30 am
تشکر کرده: 30 بار
تشکر شده: 230 بار
امتياز: 50

پستتوسط maysam_b » شنبه فروردين ماه 12, 1391 11:09 am

سلام علیکم

دعوت به گفتمان کار خوبیی است اون هم در سایتی همچون پینوس اما دعوت به گفتمانی که سودی برای طرفین باشه

بنظر من این دعوت کاک ناصح زیاد دردی رو دوا نمیکنه ، هر انسانی اشتباهات و نقاط ضعف و همینطور نقاط قوتی در زندگی خود دارد ، حافظ هم یکی از اوناس و در واقع بازگو کردن صفات خوب آدما هیچگونه مشکلی ندارد بلکه خیلی هم خوبه اما بازگو کردن اشتباهات آدما کاری بس بی هوده و قطعا گناه است البته در جامعه امروز ما ، که اغلب نیتشون اصلاح نیست .
خلاصه نظر من همونطور که در قرآن هم آمده ما از بزرگانی همچون حافظ باید قول احسن را دریافت کنیم و نباید اشتباهات و نقاط ضعف ایشان را به این نحو مورد قضاوت قرار بدهیم .
يادمان باشد كه زنگ تفريح دنيا هميشگي نيست ، زنگ بعد حساب داريم ..!!
نماد کاربر
maysam_b
کاربر ویژه
کاربر ویژه

تاريخ عضويت: پنج شنبه اسفند ماه 10, 1390 12:30 am
تشکر کرده: 193 بار
تشکر شده: 316 بار
امتياز: 80

فایل pdf

پستتوسط naseh_azizi » شنبه فروردين ماه 12, 1391 11:33 am

اینم کتاب گفتگویی با حافظ یا حافظ شکن:

نماد کاربر