فقط آخرش احساستونو بنویسید!!!

در این بخش داستانهای کوتاه و بلند قرار داده می شود

مديران انجمن: tarannom, CafeWeb, Dabir, Noha, bahar, Modir-Farhangi

پستتوسط mehr » پنج شنبه شهريور ماه 31, 1390 12:19 pm

"به جای اینکه به تاریکی لعنت بفرستیم،یک شمع روشن کنیم!!!"
"اللّهم انّا نسالک عیش السعداء و موت الشهداء و مرافقه الانبیاء و النصر علی الاعداء"
mehr
کاربر طلایی
کاربر طلایی

تاريخ عضويت: دوشنبه فروردين ماه 8, 1390 11:30 pm
تشکر کرده: 1274 بار
تشکر شده: 1137 بار
امتياز: 1630

پستتوسط Mmm » پنج شنبه شهريور ماه 31, 1390 2:14 pm

"لعنة الله علی الظالمین"

اولا  این آیه ی مبارک، هیچ شخصی را بصورت مستقیم و یا غیر مستقیم ظالم نخوانده است.
دوما در این آیه، ظالم کسیست که ظلم را تا ابد پیشه ی خود ساخته و بر انجام آن اصرار می ورزد.
سوما انتسابِ شخص خاصی به چنین جایگاهی، مستلزم دارا بودنِ علم غیب و شناختی مطلق از درون و برون آدمی می باشد و فکر نمیکنم کسی جز الله تعالی چنین خصوصیتی را دارا باشد.

چندی از احادیثِ گهربار رسول رحیم(ص) را نیز ضمیمه ی نوشته ام میکنم!!

"لایَنبَغی لِصِدِّیقٍ أن یَکوُنَ لَعَّاناً" (مسلم)
« برای هیچ انسان راستگویی شایسته نیست که زیاد لعنت فرستد.»

"لا یَکوُنُ اللَّعَّانُونَ شُفَعَاءَ و لا شُهَدَاءَ یَومَ القِیامَة" (مسلم)
« کسانیکه بسیار لعنت می گویند در روز قیامت نه شفاعت می شوند و نه شاهد.»

"لا تَلاعَنُوا بِلَعنَةِالله و لابِغَضَبِهِ وَ لا بِاالنَّار" (ابوداوود)
« هیچ یک از شما دیگری را به لعنت و غضب و دوزخ خدا دعا نخواند.»

" لَیسَ المُؤمِنُ بِاالطَّعَّانِ وَ لااللَّعَّانِ وَ لاالفَاحِشِ وَ لاالبَذِیِّ" (ترمذی)
« مومن هرگز بسیار طعنه زننده و لعنت کننده و بدگفتار و برکردار نیست.»
نماد کاربر
Mmm

پستتوسط basireh » پنج شنبه شهريور ماه 31, 1390 8:43 pm

سلام

ممنون کاک ایمان

جالب وتأثیر گذار بود.
گر همچو من افتاده ی این دام شوی / ای بس که خراب فرقه و جام شوی  
ما عاشق و رند و مست و عالم سوزیم/ با ما منشین و گرنه بد نام شوی
نماد کاربر
basireh
کاربر ویژه
کاربر ویژه

تاريخ عضويت: چهارشنبه اسفند ماه 24, 1389 12:30 am
تشکر کرده: 317 بار
تشکر شده: 236 بار
امتياز: 10

پستتوسط omedravansare » پنج شنبه شهريور ماه 31, 1390 10:10 pm

بسم الله الرحمن الرحیم
السلام علیکم  ورحمة الله
آقا متین  اولا آیاتی که در آن لعن آمده همگی اشخاص یا گروهی را خطاب قرار داده اند  و اگر مستقیم یا غیر مستقیم کسانی را خطاب قرار نداده  پس نعوذبالله بی مفهوم و بدون سبب نازل شده اند .
دوما  اگر ما بنشینیم تا ببینیم چه کسی تا لحظه مرگ هم معصیت انجام می دهد و اگر با آن معصیت از دنیا رفت حکم او را بدهیم  دیگر باید بسیاری از احکام اسلامی تعطیل شوند چون برای زنده ها قابل اجرا نمی باشد . مثلا اگر بخواهیم حکم تارک الصلاة یا دزد را در جامعه اسلامی عملی کنیم باید ببینیم تا هنگام مرگ نماز نمی خواند یا دزدی می کند و اگر اینطور بود در هنگام قبض روح  فورا حکم را اجرا می کنیم !!!!
و احادیثی را که ذکر کرده اید  به شرح آنها مراجعه نمایید .
و این احادیث هیچ وقت از لعن افرادی که خدا و رسولش صلی الله علیه وسلم آنها را لعن کرده اند نهی نکرده اند . بلکه لعنی را نهی کرده اند که بدون دلیل باشد یا اینکه حداقل لعن کردن فراوان را منع کرده .
مثلا رسول الله  صلی الله علیه وسلم  می فر مایند : کسی (عالمی) که دین خدا را کتمان نماید لعنت خدا و رسول و ملائکه و تمام مردم بر او باد
و سارعوا الی مغفرة من ربکم
نماد کاربر
omedravansare
کاربر فعال
کاربر فعال

تاريخ عضويت: سه شنبه شهريور ماه 1, 1390 11:30 pm
تشکر کرده: 0 دفعه
تشکر شده: 56 بار
امتياز: 445

پستتوسط Mmm » پنج شنبه شهريور ماه 31, 1390 11:30 pm

درجه بندیِ حسن و قبح  اسماء ، افعال ، صفات و قیود امریست شایان در قضاوت! ظلم خود نیز براساس نتایج زیانباری که دامنگیر زندگی و سرنوشت آدمی میشود، درجاتی را نیز دارد. «لعنت خداوند در این آیه» نیز فقط شامل کسانی می شود که مرتکب گناهان کبیره شده و بر انجام آنها اصرار می ورزند. و فکر نمیکنم ظلمهایی با درجه ی پایین تر را شامل بشود.

معروف است، "ظلم" یعنی چیزی که در جای خود قرار نگرفته باشد. همه ی ما در زندگی خود، خیلی حرفها را در جای خود نزده ایم و خیلی کارها را در جای خود انجام نداده ایم و از خیلی موقعیتها در زمان خود استفاده نکرده ایم، پس با این توصیف اگر قرار باشد «لعنت خداوند در  آن آیه» شامل همه ی گناهان کبیره و صغیره شود، همه ی ما مرتکب ظلم شده ایم و همه مشمول لعنت خداوند میشویم!!!

درحال حاضر با توجه به محدود بودنم در دسترسی به منابع، فکر میکنم آن آیه ی لعنة الله علی الظالمین فقط در دو جای قرآن آمده است.(ممکن است در جاهای دیگرهم آمده باشد!)
اول در آیه ی 18 سوره هود و دوم در آیه 44 سوره ی اعراف! لعنت اول شامل کسانی میشود که بر دهان خداوند دروغ می بندند و این عمل بدونِ هیچ قید و بندی جزو گناهان کبیره محسوب میشود و لعنت دوم از زبان کسانی جاری میشود که در قیامت جایگاهشان دوزخ است و خود به دور بودن از رحمت خداوند معترف اند.

من بازهم میگویم، خداوند هیچ فردی را بصورت مطلق ظالم و ملعون نخوانده جز شیطان رجیم! ایشان فقط کسانی را که لباس ظلم را بر تن نموده و بر نکندن آن از تن  اصرار می ورزند مشمول لعنت خود خوانده است. حتی اگر هرکس را بصورت خاص(مانند ابولهب و زنش) ذم کرده باشد، امری طبیعی است، زیرا ایشان از خصوصیتی که قبلا عرض کرده بودم برخوردارند، و آن خصوصیت "عالم به غیب و  صاحب شناختی مطلق از درون و برون آدمیان بودن" است. اما آیا من و شما این خصوصیت را داریم؟؟؟

در ضمن مگر شما مجری احکام دین هستید؟؟؟ مگر  قرار است همه ی احکام دینی علی الخصوص مجازاتها در جوامع غیر اسلامی اجرا شوند؟؟؟
اجرای احکام دینی وظیفه ی حکومت اسلامی ست و مکان آن نیز در جامعه ی اسلامی!(امام شهید سیدقطب)

خواهشا بحثها را باهم مخلوط نفرمایید و موضوع را از اینور زمین به آنور زمین پاس ندهید! مبحث لعن چه ربطی به حدشرعی دارد؟

من بازهم میگویم، آنچه که آدمی را مشمول لعنت خداوند مینماید، انجام گناه برای یکبار نیست، بلکه اصرار ورزیدن بر انجام آن گناه است!

با احترام فراوان
نماد کاربر
Mmm

پستتوسط baran » شنبه مهر ماه 2, 1390 12:35 pm

با تشکر ازکاک متین بابت توضیحاتتون.حتما روی مطالبی که بیان کردید فکرو تحقیق میکنم.از کاک امید روانسری هم خیلی ممنونم که ادب گفتگو رو رعایت کردیدو مطالب ارزشمندی رو بیان کردید.اما کاک متین متاسفانه کارهای ما یه گیر اساسی داره.موضع گیری های ما در مقابل افراد، مشخص نیست.یه جورایی با همه یه برخورد رو داریم.با مومن مجاهد همون رفتاری رو داریم که با منافق فاسق و بعضا با مشرک و ملحد.
برادر من ،داریم به سمت یه نوع بی بخاری و بی خیالی سوق داده میشیم.
(البته نه همه مون).ما مخالف افراطیم.اما مخالف تفریط هم هستیم.
برادر من گناه کبیره کدوما هستن؟آیا خوردن مال یتیم گناه کبیره نیست؟آیا بی خانمان بودن بیوه زنان  در کشورهای اسلامی غوطه ور بر زر و زیور گناه کبیره نیست؟مسولیت تن به فحشا دادن نوامیس اسلامی فقط و فقط به خاطر فقر و گرسنگی بر عهده ی کیه؟مسول گریه ی شبانه ی دختر بچه ی بی پدر شده کیه؟میدونین تو همین بغل دستمون تو جنگای آمریکا به چند تا دختر باکره ی مسلمان تجاوز شد و چند تابچه ی حرومزاده به جمعمون اضافه شدن؟نظرتون چیه بریم رو سر و صورت بانیان این وضعیت گل بپاشیم؟یا اینکه باهاشون محبت کنیم تا شاید اصلاح بشن؟
اینو بدونید که هر کسی شایسته ی رحمت خدانیست.هرکس و ناکسی هم شایسته ی محبت نیست.برادر عزیزم خیلی حرفا هستن که مجال گفتنشون رو نداریم. ازتون خواهش میکنم ماشین حساباتون رو زمین بذارید و به جای دو دو تا چهارتای سر کاغذ بیاین یه رجوعی به خودمون داشته باشیم و تو منشمون یه تجدید نظر اساسی داشته باشیم.ازتون خواهش میکنم بیاین از شوخی هامون کم کنیم.شوخی بیش از حد شایسته ی شخصیت انسان مسلمان نیست.شیخ سعدی میفرماید:ز شوخی بپرهیز ای با خرد که شوخی تو را آبرو میبرد.
وصایای ده گانه ی امام بنا رو مطالعه کنید سه چهار تاشون فقط مختص منع شوخی هستن.بیاید از این سایت که تریبون دعوت ماست به نحو احسن استفاده کنیم.نذارید محل سرگرمی ما بشه.
ببخشید کمی مطالب متفاوت رو هم به بحث کشیدم .لازمشون دونستم. اما دوستان ایمان داشته باشید که ما دشمن داریم و این دشمن از هر فرصتی برای نابودی ما استفاده میکنه.بیاید یه موضع شفافی رو مقابلش داشته باشیم.نفرت قلبی و لعنت حداقل کاریه که من میتونم انجام بدم.
اگه لعنت مخالف نصوصه از خدا طلب استغفار میکنم.اما نفرت من همچنان باقی است و رحمت خدا و محبت خود را نثار دشمنان قسم خورده ام نمیکنم.
ربنا اغفر لنا و لاخواننا الذین سبقونا بالایمان و لا تجعل فی قلوبنا غلا للذین آمنو ربنا انک رئوف رحیم
نماد کاربر
baran
کاربر کوشا
کاربر کوشا

تاريخ عضويت: يکشنبه بهمن ماه 9, 1389 12:30 am
تشکر کرده: 1 دفعه
تشکر شده: 1 دفعه
امتياز: 0

پستتوسط Mmm » شنبه مهر ماه 2, 1390 3:39 pm

بارانِ عزیز، خیلی سپاسگزارم که برای نوشته هایم ارزش نهادی و خیلی از خودم رنجورم که نوشته هایم را طوری بیان نمودم که محصولش چنین بردداشت هایی بود که ارائه فرمودید! به هرحال ادب و درکتان را می ستایم.

برادرم ،تفهیم برخی اصطلاحات به شیوه ای ملایم به معنای قرار داشتن در جبهه ی تفریط نیست. همچنین فکر نمیکنم رعایت اصل جدیّت در مباحثه به معنای دشمن پنداشتنِ مخاطب باشد.

اگر قرار است احساسات و هیجان را معیار انتخابِ راهکار قرار دهیم، یقین داشته باشید که من استدلالهای احساسی تری برای تثبیت حرفهایم دارم! اما اگر قرار است نص و عقل ملاکِ شناختِ کنش و انتخابِ واکنش باشد، مسئله را طوری دیگر باید حل کرد!

«برادر من گناه کبیره کدوما هستن؟آیا خوردن مال یتیم گناه کبیره نیست؟.................نظرتون چیه بریم رو سر و صورت بانیان این وضعیت گل بپاشیم؟یا اینکه باهاشون محبت کنیم تا شاید اصلاح بشن؟ »

ظاهرا خیلی تمایل دارید که من را به جبهه ی کفر و ظلم سوق بدهید!!
دوستِ بزرگوار،بنده هیچکدام از آن ظلم هایی را که یادآوری کردید تایید و تشویق نمیکنم، و حتی آنها را محکوم و علیه آنها ایستادگی هم میکنم، الان چه با زور بازو باشد، چه با زور زبان، چه با زور قلم، و چه با زور دل(تبرا)!  ولی چه کسی گفته که نبرد و پیکار به معنای لعن می باشد؟
کسی را لعن کردن یعنی کسی را از رحمت خدا دور و محروم نمودن. آیا  یک مسلمان مجاهد (به قول مولانا) برای وصل کردن آمده یا برای فصل کردن آمده؟!

چرا انقدر بحث را به حاشیه می کشانید؟؟چه کسی گفته سکوت کردن در مقابل ظلم جایز است؟ اتفاقا علیه ظلم ایستادن همانند نماز و روزه و حج و... یک تکلیلف الهیست و بی تفاوت بودن نسبت به آن گناه محسوب میشود. اما این مسئله چه ربطی به لعن دارد؟؟؟ چه کسی لعن را عبادت و تکلیف دانسته است؟ آیا خدا و رسولش لعن کردن را توصیه کرده اند؟؟
اگر خداوند هرکس را لعن نماید حق خودش است، زیرا خداوند هم عالم الغیب است و هم مالک الملک.
عالم به غیب است و میداند چه کسی در نهایت ایمان می آورد و چه کسی نمی آورد. و نیز مالک همه چیز است و این حق را دارد که در موردِ املاکش خودش تصمیم بگیرد!!! هرکه را بخواهد لعن میکند،و به هرکه بخواهد رحم میکند!  ولی من و شما چی؟؟؟ ما مالکِ چه کسی و یا چه چیزی هستیم؟
آیا انسانها بنده ی ما هستند که آنها را لعن میکنیم؟ آیا ما صاحبِ بهشت و جهنم هستیم که برخی را دوزخی میدانیم و برخی دیگر را بهشتی؟؟؟ مگر خداوند خودش نمیفرماید "لاتقنطوا من رحمة الله، إنّ الله یغفر الذنوب جمیعا"  دیگر ما و شما این وسط چکاره ایم؟؟؟؟  مگر همان عمری(رض) که او را امیرالمومنین میخوانید،دخترانِ زنده اش را با دستانِ خود  زنده بگور نکرد؟؟مگر آن خالد بن ولیدی(رض) که لقب سیف الله را گرفت علتِ شکستِ مسلمانان در جنگ احد نبود؟؟؟؟آیا ابوسفیان و همسرش هند که از رهبرانِ کافران و ظالمان در جنگ علیه مسلمانان بودند را میشناسید؟ آیا نام  آن وحشی که سرور شهیدان، حضرت حمزه را شهید نمود  را به خاطر دارید؟؟؟ سرانجام آنها و امثالهم چه شد؟؟ مغفرت و رحمتِ خدا نصیبشان گردید یا لعن و نفرین خدا؟؟؟ شاید حتی پیامبر(ص) هم تصورش را نمیکرد که روزی این افراد در صف مومنین قرار بگیرند، ولی قرار گرفتند.

در ضمن فکر نمیکنم که من درحال حاضر با کسی شوخی کرده باشم، و نمیدانم منظورتان از یادآوری وصایای امام البنّاء و شیخ سعدی چه بود. ولی به هرحال من هم با شما موافقم، اگرهم قبلا شوخی کرده ام،پوزش میخواهم.

امیدوارم ناراحتتان نکرده باشم. :)

با احترام فراوان
نماد کاربر
Mmm

پستتوسط omedravansare » دوشنبه مهر ماه 4, 1390 9:25 pm

السلام علیکم
آقا متین امیدوارم همه ما طالب حق باشیم و من دوست ندارم در این مورد ادامه بدم  چون می ترسم باعث رنجیدگی بشم و رهنمود رسول الله صلی الله علیه وسلم رو  پیش میگیرم که می فرمایند که کسی که به خاطر خدا از مجادله با دیگری کوتاه بیاد خداوند پاداشش رو میده .
نماد کاربر
omedravansare
کاربر فعال
کاربر فعال

پستتوسط saye » سه شنبه مهر ماه 5, 1390 12:17 pm

سلام بر همه.  
از اینکه میبینم یه بحث جدی مطرح میشه و طرفین حرمت هارو نگه میدارن، به هم نمی پرن، فرا فکنی نمی کنن، انگای آنچنانی به هم نمی بندن و...  و از تذکرات هم استفاده میکنن،خیلی خوشحال هستم.  
این نشون از شخصیت و مودب بودن به آداب اسلامی طرفین هستش.  
انتقاد سالم و حکیمانه نشان از دلسوزیه. نه که بخوای طرفتو ضایع کنی یا بحث رو کم کنی باشه.  
از طرفین کمال تشکر و تقدیر رو دارم. :wink:
دو صد گفته چون نیم کردار نیست...
نماد کاربر
saye
کاربر ویژه
کاربر ویژه

تاريخ عضويت: شنبه آذر ماه 26, 1389 12:30 am
تشکر کرده: 520 بار
تشکر شده: 213 بار
امتياز: 990

پستتوسط Mmm » پنج شنبه مهر ماه 7, 1390 1:17 pm

اميد جان اين نشانه ي ايمان و اخلاص و تواضع شماست. مأجور باشيد.
نماد کاربر
Mmm

پستتوسط آزیتا » جمعه مهر ماه 7, 1390 3:18 am

خیلی تحت تاثیر قرار گرفتم  :?  الهی بمیرم برای اون دختره که چی کشیده  8O
خواستم بگویم کیستم دیدم نگویم بهتر است … آنکس که با من می ماند خود مرا خواهد شناخت و آنکس که نمی ماند همان بهتر که نشناسد مرا ... !
نماد کاربر
آزیتا
کاربر نیمه فعال
کاربر نیمه فعال

تاريخ عضويت: جمعه مهر ماه 7, 1390 12:30 am
تشکر کرده: 12 بار
تشکر شده: 27 بار

پستتوسط omedravansare » شنبه مهر ماه 9, 1390 11:13 am

السلام علیکم
کاک متین خدا کنه آنطوری باشم که شما گفتید .
نماد کاربر
omedravansare
کاربر فعال
کاربر فعال

پستتوسط Sirwan-R » جمعه فروردين ماه 25, 1391 4:11 pm

سلام کاک ایمان عزیز
باور کن با خواندن داستان زیبایی که گذاشتی دو بار گریم گرفت
نمی دانم چه بگویم...بسیار داستان زیبا و عبرت انگیزی بود
الله پناهتان باشد
اَلعِبادَهُ سَبعونَ جُزء، اَفضَلُها جُزءً طَلَبُ الحَلالِ
نماد کاربر
Sirwan-R
کاربر نیمه فعال
کاربر نیمه فعال

تاريخ عضويت: چهارشنبه فروردين ماه 23, 1391 11:30 pm
تشکر کرده: 29 بار
تشکر شده: 19 بار

پستتوسط nahmadi69 » يکشنبه فروردين ماه 27, 1391 3:30 pm

سلام عليكم و رحمة الله
دو نفر ديدم كه در عین بدبختی دو کار خیلی قشنگ انجام دادند . اولیش اون مرد بود که در عین نداری بخشید . دومیش اون دختر بود که در عین نداری عزت نفس نشون داد . حق مرد رو داد .
کاش ماهم وقتی نداریم ببخشیم . یا حداقل عزت نفس داشته باشیم .
واقعا تاسف میخورم چون توی جامعه ما از این موارد کم نیستن من خدم چندتاشونو دیدم.
نماد کاربر
nahmadi69
کاربر ویژه
کاربر ویژه

تاريخ عضويت: پنج شنبه اسفند ماه 24, 1390 12:30 am
تشکر کرده: 148 بار
تشکر شده: 142 بار
امتياز: 410

پستتوسط naseh_azizi » يکشنبه فروردين ماه 27, 1391 4:36 pm

درود و سلام الله بر تمام بندگانش مخصوصاً پینوسی های دوست داشتنی

کاک ایمان جان خدا خیرت بده توی کافی نت آبروم رو بردی اشکم رو در آوردی. این داستان یکی از هزاران اتفاقاتیه که هر روز توی جامعه مون میافته دوستان اینا همه ش آزمایش الهیه تا ببینه که چه کسی بهترین برخورد و عکس العمل رو با این آزمایشات داره. بهشت بسیار ارزشمنده باید بهاش رو بپردازیم. امیدوارم همه ی ما توی آزمایشات الهی سربلند و پیروز دربیایم.
درود بر آون واکسی های شریفی که با عزت کار می کنند تا روزی حلال برای زن و بچه شون به دست بیارن و درود بر اون دختران و پسران پاک دامنی که فشارهای زندگی باعث نمی شه که خدای خودشون رو فراموش کنن

الذی خلق الموت و الحیاه لیبلوکم أیکم أحسن عملا و هو العزیز الغفور
نماد کاربر
naseh_azizi
کاربر ویژه
کاربر ویژه

تاريخ عضويت: جمعه اسفند ماه 25, 1390 12:30 am
تشکر کرده: 1360 بار
تشکر شده: 921 بار
امتياز: 7680

قبلي

بازگشت به داستانهای کوتاه و بلند

چه کسي حاضر است ؟