• ♡ ✿ "حـــجـــاب" ✿ ♡ •

در این بخش مطالب فرهنگی و اجتماعی در رابطه با بانوان قرار داده می شود

مديران انجمن: CafeWeb, Dabir, Noha, bahar, Modir-Banowan

Re: • ♡ ✿ "حـــجـــاب" ✿ ♡ •

پستتوسط yasina » سه شنبه فروردين ماه 19, 1393 5:57 pm

خواهرم

بی حجابی فرهنگ کسانی است که در پس

کوره های هوس غروب کرده اند

وچه غروب غم انگیزی

پس تو پوشش دین را برگزین

تادر حجابهای تاریک نفس غروب نکنی

برای نویسنده این مطلب yasina تشکر کننده ها: 3
asmaa (سه شنبه شهريور ماه 4, 1393 4:42 pm), bahar (چهارشنبه فروردين ماه 19, 1393 12:22 am), pejmanava (سه شنبه فروردين ماه 19, 1393 7:49 pm)
رتبه: 21.43%

نماد کاربر
yasina
کاربر ویژه
کاربر ویژه

تاريخ عضويت: جمعه اسفند ماه 10, 1391 12:30 am
تشکر کرده: 97 بار
تشکر شده: 252 بار
امتياز: 2440

پستتوسط saraa » سه شنبه شهريور ماه 4, 1393 12:44 pm

برای نویسنده این مطلب saraa تشکر کننده ها: 2
asmaa (سه شنبه شهريور ماه 4, 1393 4:41 pm), bahar (سه شنبه شهريور ماه 4, 1393 5:52 pm)
رتبه: 14.29%

نماد کاربر
saraa
کاربر فعال
کاربر فعال

تاريخ عضويت: يکشنبه تير ماه 15, 1393 2:01 pm
تشکر کرده: 0 دفعه
تشکر شده: 142 بار
امتياز: 1430

پستتوسط bahar » دوشنبه ارديبهشت ماه 28, 1394 3:12 pm

میدانی ظاهر کمی زننده تو یا بهتر بگم آشفته ی تو (!)
باطن مردی، پسری را آشفته میکند؟!!
مهربانم، هم جنس خودم! لطیف ترین آفریده ی آفرینش خدا،
کمی برای باطن جنس مخالف ارزش قائل شو!
کمی دقت در خرید شلوار کن [ساپورت]،
در مانتویی که سلیقه ات نیست.
نصیحت نمیکنم،من یکی هستم از جنس تو،
مثل تو فقط از لحاظ ظاهر کمی با تو فرق دارم
و شاید تو از لحاظ باطن از من خیلی بالاتر باشی.
فقط خواستم گفتمانی بینمان صورت بگیرد، همین!

شک نکن که حجاب تواقتدار تو شرف و عفت توست

برای نویسنده این مطلب bahar تشکر کننده ها: 3
Maryam-new (سه شنبه ارديبهشت ماه 29, 1394 1:53 pm), asmaa (سه شنبه ارديبهشت ماه 29, 1394 2:13 pm), pejmanava (پنج شنبه ارديبهشت ماه 31, 1394 10:51 pm)
رتبه: 21.43%

نماد کاربر
bahar
مدیر انجمن
مدیر انجمن

تاريخ عضويت: چهارشنبه آذر ماه 15, 1390 12:30 am
تشکر کرده: 5837 بار
تشکر شده: 5121 بار
امتياز: 33890

پستتوسط bahar » شنبه آبان ماه 23, 1394 4:26 pm

معنای واقعی حجاب چیست؟

من یک دخترعرب مسلمان هستم. حس می کنم هنوز باید معنای واقعی حجاب رو بدونم. خیلی از مردمی که ازشون می پرسم یک جواب ساده بهم می دن  که میگه موهاتون  رو نباید نامحرمان ببین. فکر می کنم پاسخ باید چیزی فراتر از این باشه و خیلی مشتاقم که بدونم چه چیزی هست که باعث میشه یک خانم خودش رو محجبه بدونه. همچنین من خانمهای زیادی دیدم که روسری های باب روز پوشیدند پر از طرح و نقش. آیا این پوشش برخلاف آموزه های اسلامی نیست؟

پاسخ:

قبل از اینکه فرد به درک کامل و درستی از حجاب و معنای واقعیش برسد نیاز است نگاهی به عقب بیندازد و دوباره شروع کند . خداوند در قرآن – می فرماید:

و آسمان و زمين و آنچه را كه ميان آن دو است به بازيچه نيافريديم (سوره انبیاء آیه ۱۶)

در این ایه خداوند روشن ساخته که هرچیزی که خداوند خلقت کرده است  هدفدار بوده . هر ستاره ای در آسمان و هر ماهی در اقیانوس و هر برگ درخت را به دلیل مشخصی آفریده  . بنابراین بشر نیز با دلیل مشخصی آفریده شده  و خداوند به روشنی این هدف را در قرآن توضیح می ده. خداوند می فرماید:

و جن و انس را نيافريدم جز براى آنكه مرا بپرستند (سوره ذاریات آیه ۵۶)
مهم است  به نکاتی از ساختار این آیه دقت کنیم. خداوند فقط این را نفرمود  که جن و انس را برای پرستش او خلق کردم. خداوند با نقطه مقابل آن شروع کرده و می فرماید: من خلق نکردم جن و انس را . خداوند قبل از بیان تنها هدفش  از خلقت بشر,  هر هدف دیگه ای رو پاک می کنه  و تنها هدف رو بیان می کنه: تنها پرستش خداوند

اینک , در این متن  باید به درک حجاب رسید . به درستی حجاب باید  بعنوان نماد دیگری از ایمان به خالق دیده شود . درست  همانطور که طبق فرمان خداوند نماز میخوانیم و روزه می گیریم دیدگاه ما نسبت به حجاب باید دقیقا همینطور باشد.
همانطور که  نماز و روزه خالصانه برای رضایت خداوند ما را به او نزدیکتر می کند حجاب نیز همین خصلت را دارد اگر با همان خلوص انجام شود. با اطاعت از دستورات الهی, حجاب راه دیگر پرستیدن پروردگارمان است. و با انجام این عمل  به علت هدف از خلقت مان نزدیکتر می شویم.

آن هدف ممکن است  حتی در لباسهایی که برای پوشیدن انتخاب می کنیم منعکس شود.  اگر لباسی که انتخاب می کنیم با هدف رضایت خداوند باشد این عمل نیز عبادت خداوند محسوب می شود.
خیلی ها دوست دارند به حجاب عنوان انتخاب شخصی نگاه کنند. بله این یک انتخاب شخصی است که خدا را بجای مد جامعه برگزینیم. این یک انتخاب است که برای خداوند زیبا باشیم تا برای مردم و این یک انتخاب است که بدن  را بپوشانیم وبرای جسمی که خداوند به ما عطا کرده احترام قائل شویم تا اینکه آن را به فرهنگی بدهیم که به ما یاد می دهد زنان ابزارهای جنسی هستند که بدنشان را در مشروب فروشی ها به فروش بگذارند.
ولیکن حجاب نباید صرفا بعنوان لباسی دیده شود که روی سر قرار می گیرد. بلکه حجاب نمادی است از پرستش  و بندگی ما نسبت به خداوند. حجاب نماد فروتنی است که صرفا تن پوش نیست  آن نشان دهنده تمام رفتار ماست.
اگر کسی لباس محجوبانه ای می پوشد ولی در رفتارش محجوب نباشد این افراد  تنها حیای بیرونی شان را نشان داده اند. ولی تواضع درونی ندارند چون هر دو عفت و فروتنی درونی و بیرونی نیاز است , خداوند در قرآن به هردوی اینها اشاره کرده است ( آیه ۳۰ و ۳۱ سوره مبارکه نور):

به مردان با ايمان بگو ديده فرو نهند و پاكدامنى ورزند كه اين براى آنان پاكيزه‏تر است زيرا خدا به آنچه مى‏كنند آگاه است(۳۰)

و به زنان با ايمان بگو ديدگان خود را [از هر نامحرمى] فرو بندند و پاكدامنى ورزند و زيورهاى خود را آشكار نگردانند مگر آنچه كه طبعا از آن پيداست و بايد روسرى خود را بر سينه خويش [فرو] اندازند و زيورهايشان را جز براى شوهرانشان يا پدرانشان يا پدران شوهرانشان يا پسرانشان يا پسران شوهرانشان يا برادرانشان يا پسران برادرانشان يا پسران خواهرانشان يا زنان [همكيش] خود يا كنيزانشان يا خدمتكاران مرد كه [از زن] بى‏نيازند يا كودكانى كه بر عورتهاى زنان وقوف حاصل نكرده‏اند آشكار نكنند و پاهاى خود را [به گونه‏اى به زمين] نكوبند تا آنچه از زينتشان نهفته مى‏دارند معلوم گردد اى مؤمنان همگى [از مرد و زن] به درگاه خدا توبه كنيد اميد كه رستگار شويد (۳۱)

در این آیه از قرآن خداوند صرفا درمورد پوشش ظاهری صحبت نمی کند بلکه درمورد رفتار خاضعانه و فروتنانه نیز صحبت می کند. در حقیقت خشوع درونی و بیرونی بقدری مهم است که رسول اکرم (ص) آن را را ایمان خالص مرتبط می دانند.

خضوع واقعی یعنی نه تنها در مقابل مردم فروتن باشی بلکه در مقابل خداوند نیز خضوع و خشوع داشته باشی.
با توجه به سوال شما درمورد حجاب امروزی که پر است از طرح و نقش جواب روشنی نداریم. سوالی که باید در نظر داشت این است که اساسا هدف از حجاب چیست و آیا نوع خاص پوشش حجاب را نقض می کند یا خیر.
برای مثال اگر شخصی روسری بپوشد که بسیار زیباست و توجه بیشتری را جلب می کند شخص باید کنجکاو باشد که آیا این حجابش معنای فروتنی را برآورده می کند,  فروتنی درونی و بیرونی هردو را.
در نهایت الله اعلم( خداوند بهتر می داند) . ما از خداوند در تمام کارهایمان یاری می خواهیم و از او میخواهیم که ما را در مسیر درست ثابت قدم بگرداند.

نماد کاربر
bahar
مدیر انجمن
مدیر انجمن

تاريخ عضويت: چهارشنبه آذر ماه 15, 1390 12:30 am
تشکر کرده: 5837 بار
تشکر شده: 5121 بار
امتياز: 33890

قبلي

بازگشت به فرهنگی - اجتماعی

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 6 مهمان