ده ر سی نوهه می زمانی کوردی

مديران انجمن: avin, CafeWeb, Dabir, Noha, bahar, Modir-Kurdi

ده ر سی نوهه می زمانی کوردی

پستتوسط shaho » دوشنبه ارديبهشت ماه 2, 1392 6:03 pm

آشنایی بیشتر با حروف ویژه‌ی زبان کوردی

حرف «ڵ» («ل» درشت(

نوشتن و تلفظ حرف «ل» خفیف در زبان کوردی و فارسی یکسان است ولی حرف «ڵ» در زبان فارسی وجود ندارد. برای تلفظ «ڵ» باید نوک زبان را به عقب برگردانده و مستقیماً به سقف دهان چسباند و هوا را از طرفین زبان بیرون راند. در زبان انگلیسی در کلماتی نظیر «Call» و «Ball» نیز چنین تلفظی وجود دارد. باید توجه داشت که حرف «ڵ» هیچگاه در ابتدای کلمه نمی‌آید و تنها حرف «ل» خفیف در آغاز کلمه مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای نمونه در کلمات زیر حرف «ڵ» به کار رفته است:

دڵ ، تاڵ ، ساڵ ، هه‌ڵاڵه ، گوڵاڵه

در جدول زیر به تفاوت بین ماهیت دو حرف «ڵ» و «ل» در کلمات توجه نمایید

کلمه کوردی :گوڵ —معمنی فارسی:گل............................کلمه کوردی :گول---معنی فارسی:جذامی
کلمه کوردی :خێڵ—معنی فارسی:عشیرت........................کلمه کوردی:خێل---معنی فارسی:لوچ –
کلمه کوردی :هێڵ—معنی فارسی:خط............................کلمه کوردی:هێل---معنی فارسی:دانه ی خوشبو ومعطر

برای نویسنده این مطلب shaho تشکر کننده ها:
hadi (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am)
رتبه: 7.14%

نماد کاربر
shaho
کاربر ویژه
کاربر ویژه

تاريخ عضويت: شنبه مرداد ماه 1, 1390 11:30 pm
تشکر کرده: 8 بار
تشکر شده: 165 بار
امتياز: 170

پستتوسط shaho » سه شنبه ارديبهشت ماه 3, 1392 9:40 am

فقط ی سوال دارم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟
این کاربرایی که هر دقیقه داشتن کامنت و نظر میزاشتن که تالار کوردی چرا فعال نیست چرا فلان کس رفت چرا فلانی نیست چرا فلانی هست الن کجان ؟؟؟
برام سواله خدایش من تو بخش کوردی هستم دارم واسه خودم مطلب میزارم ؟اگه فقط خودم هستم خدایش من این مطالبو از حفظم گیجم از این رفتار ن فقط این کاربرا
گیجم از رفتار مردم از رفتار ......
شاید من توقع زیاد دارم.....
نماد کاربر
shaho
کاربر ویژه
کاربر ویژه

سلام

پستتوسط hadi » سه شنبه ارديبهشت ماه 3, 1392 10:57 am

ممنون از شما که زحمت می کشید
زندگی آنقدر ابدی نیست که بتوان مهربان بودن را به فردا انداخت
نماد کاربر
hadi
کاربر ویژه
کاربر ویژه

تاريخ عضويت: دوشنبه دي ماه 5, 1389 12:30 am
تشکر کرده: 17 بار
تشکر شده: 224 بار
امتياز: 2100

پستتوسط Hawre » سه شنبه ارديبهشت ماه 3, 1392 1:46 pm

سڵاو شاهۆ گیان.

کاش می دونستم دقیقا چه انتظاری از کاربرا داری؟

این همه گلایه از کاربرا می کنی که چرا نمیاین و فعالیت نمیکنین، ولی وقتی تو جایی مثل تاپیک مسابقه هم استقبالشونو بروز میدن(!)، هیچ عکس العملی ازت نمی بینیم!!!

تو تاپیک هایی مثل درسهای زبان کوردی، جای فعالیت آنچنانی نیست. این مطالب باید خونده بشن و ازشون استفاده بشه، نه اینکه هر کسی خوند بیاد نظر بده. مثلا بیان چی بگن؟!!! اینم بگم که غالب مطالبی که تو میذاری اینجوری هستن. یعنی مطالب بحث برانگیزی نیستن. نمیدونم چطور بگم! آدم وقتی میخوندشون بحثش نمیاد!!! (البته این به هیچ عنوان ضعف نیست، یه ویژگیه. این روزا خیلی از مطالبی که توی تالار گفتمان پینوس گذاشته میشن همینجورین)

اجازه بده منم یکم از تو گلایه کنم برادرم. خواهشا ناراحت نشو!
تا حالا بجز تاپیک هایی که خودت ایجاد کردی تو چند تا تاپیک دیگه فعالیت کردی و مشارکت داشتی؟ یا حداقل دکمه تشکر رو از ارسال کننده نظر یا ایجاد کننده تاپیک زدی؟(این دومی رو حتی یک بار هم انجام ندادی!!) اگر هم جایی نظر دادی غالبا گلایه و شکایت و اعتراض بوده نسبت به کارهایی که انجام میشه و بنظرت نباید انجام بشه؛ یا کارایی که باید انجام بشه ولی نمیشه.

این فقط یه تذکر دوستانه بود شاهو جان. ببخش یکم تند حرف زدم. امیدوارم ناراحت نشی. :)

میدونی که من همیشه مطالبتو پیگیری می کنم و ازشون هم استفاده می کنم.

إن شاء الله تو کارت تداوم داشته باشی و با دید مثبت تر و بهتری به قضایا نگاه کنی. :twisted:

نماد کاربر
Hawre
کاربر ویژه
کاربر ویژه

تاريخ عضويت: چهارشنبه مرداد ماه 26, 1390 11:30 pm
تشکر کرده: 614 بار
تشکر شده: 258 بار
امتياز: 1360

پستتوسط shaho » سه شنبه ارديبهشت ماه 3, 1392 4:10 pm

ن براکه م نارحت نشدم والا انتظار من از کاربرا این نست که بیان واسه من نظر بزارن اگه من به خاطر نظر و تشکر مطلب بزارم به درد لای دیوارم نمی خورم
حرف من اینه که این همه کاربرا نق میزنن که بخش کوردی فعال نیست پ وقتی من و چند نفر دیگه بدون هیچ مسئولیتی کار انجام میدیم در قبال این کاربرایی که همش نق میزنن اوانم بیان ی پست بزارن تو مطالب شرکت کنند شاید من و امثال من تو بحثی مشکل داشته باشیم من نه نیازی به تشکر و نظر کسی دارم البته بی ادبی نباشه و ن با این جور چیزا جوگیر میشم ن براکه م حرف من اینه که کاربرا (بیرون گود نشستن میگن لنگش کن )تا خودتون وارد کار نشید از این بهتر نمیشه
در مورد ارسال تشکر برای کاربرا ممنون ولی هاورئ گیان من تو سایر تالارها اصلا نمیرم دوستم ندارم برم به مسایل دینی اصلا علاقه ندارم عقیده ی منه تشکر کردنم اگه بزارم که نزاشتم تا حالا برای مطالب غیر دینی میزارم
با تشکر از توصیه هات
هیوام سه ربه رزیت
شاهو
نماد کاربر
shaho
کاربر ویژه
کاربر ویژه

بازگشت به فێرگه ی زمانی کوردی