یکی از درخشان ترین دنباله دار های تاریخ در راه زمین است؟

در این بخش مطالبی در زمینه ی نجوم و اختر شاسی قرار داده می شود

مديران انجمن: pejmanava, CafeWeb, Dabir, Noha, bahar, Modir-Elmi

یکی از درخشان ترین دنباله دار های تاریخ در راه زمین است؟

پستتوسط arash-marivani » دوشنبه مهر ماه 24, 1391 4:10 pm

جهان در سال 2012 به پایان... نمی‌رسد. ولی کافی است خبری از نزدیک شدن یک جرم آسمانی به زمین تأیید شود تا پرستندگان پیش‌بینی‌های مایایی، مراسم کفن و دفن جامعه بشری را کلید بزنند. چند روز پیش بود که دو منجم روس موفق به رصد یک دنباله‌دار غول پیکر شدند که در راه زمین است. یک توپ بزرگ از جنس سنگ و یخ با پهنای 3 کیلومتر که می‌تواند به یکی از درخشان‌ترین دنباله‌دارهای تاریخ تبدیل شود.

این دنباله‌دار هم اکنون در حال عبور از کنار زحل، سرعت گرفتن بیشتر و درخشان شدن روز به روز است. آرتیوم نوویچونوک و ویتالی نِوسکی که آن را کشف کرده‌اند، نام این موج‌سوار نقره‌ای را 2012 S1 گذاشته‌اند. نتیجه رصد آنها توسط سایر ناظرین و نیز انجمن بین المللی نجوم تأیید شده. دانشمندان معتقد هستند که با توجه به مدار این دنباله‌دار، منشاء احتمالی‌اش باید ابر اورت باشد که از لحاظ تئوریک، یک ابر کروی متشکل از دنباله‌دارها است و منظومه خورشیدی ما را در شعاع یک سال نوری احاطه کرده.

2012 S1 به نظر مداری شبیه به دنباله‌دار بزرگ 1680 دارد که عبورش از کنار زمین را بزرگترین نمایش آسمانی تاریخ می‌خوانند. محققین معتقدند که 2012 S1 در صورت رسیدن به زمین، می‌تواند حتی از ماه کامل نیز درخشان‌تر شود! لازم نیست بترسید. مانند تمام دنباله‌دارهای ثبت شده در تاریخ، این یکی هم قرار نیست ما را بکشد یا باعث فاجعه آخر الزمانی شود. بلکه در اصل، ابتدا ممکن است خودش را بکشد.

بنا به گفته منجمین ایتالیایی، در نوامبر 2012 (ماه آینده میلادی) این دنباله‌دار به فاصله 1.795.174 کیلومتری خورشید می‌رسد و سپس در صورت عبور سلامت از کنار خورشید، در ابتدای سال 2014 به فاصله 59.839.148 کیلومتری زمین خواهد رسید. اما رسیدن به سیاره آبی ما برایش کار سختی است چون با توجه به طبع آتشین خورشید، ممکن است عبور از فاصله ذکر شده دنباله‌دار درخشان ما را محو کند.

ولی چنانچه به موقعیت نزدیک زمین برسد، تازه جای خوب نمایش شروع می‌شود. چقدر خوب؟ پیش‌بینی‌اش سخت است ولی یکی از ستاره‌شناسان مرکز فضایی ونکوور می‌گوید: «اگر مطابق انتظارات دوام بیاورد، می‌تواند یکی از درخشان‌ترین دنباله‌دارهای تاریخ شود» زیرا در مرحله فعلی نیز «به طور قابل ملاحظه‌ای درخشان» است .
نماد کاربر
arash-marivani
کاربر کوشا
کاربر کوشا
 
پست ها : 12
تاريخ عضويت: شنبه مهر ماه 14, 1391 12:30 am
تشکر کرده: 9 بار
تشکر شده: 21 بار
امتياز: 20

بازگشت به نجوم و اختر شاسی

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 1 مهمان