~~*سوال،آیا موسیقی حرامه یا نه؟*~~

در این بخش گفتمان درون دینی مطرح می شود

مديران انجمن: CafeWeb, Dabir, Noha, bahar

پستتوسط yasna » دوشنبه بهمن ماه 23, 1391 10:34 am

بیشتر علما به طور مطلق نواختن  موسیقی و گوش دادن و پرداختن به ان را نهی میکنند زیرا در دراز مدت قلب انسان را به اسیب دچار میکند ودیگر اینکه مو سیقی را در شان انسان مومن ومتقی نمیبینند....ومن الناس من یشتری لهو الحدیث لیضل عن سبیل الله بغیر علم وینخذها هزوا اولائک لهم عذاب مهین.... در ایه از لهو الحدیث یعنی سخنان پوچ نهی شده است سخنان پوچ بسیار همگانی و فراوان است غیبت دروغ فحش نمامی  وازگان کفر امیز یا حرفهای پوچ که نردم برای سر گرمی به هم میگویند  اما قران صفات این سخنان پوج را برای رفع توهم مشخص کرده است
1.اینکه بر گزیده میشود.یا خرید وفروش میشود
2سبب گمراهی از راه خدا میشود
3. این کارها از روی جهالت انجام میگیرد
4. این کار را تنها بازیچه ومسخره تلقی میکنند
بهترین مصداقی که با ایه میتواند هم خوانی داشته باشد ترانه یا موسیقی است وهر سخنان پوچی را هم که این ویزگی ها را داشته باشد شامل میشود
یک شب عروسی با جاز وساز چه میزان هزینه دارد من یشتری لهو الحدیث در ان مراسم چند مرد وزن از نماز ویاد خدا غافل میشوند ومجال نماز خواندن هم پیدا نمیکنند
لیضل عن سبیل الله به راه انداختن چنین بساطی دو زیان به همراه دارد1.زیان مادی2.برداشت گناه حاضران ایا نام این را جز گمراهی چیز دیگر میتوان نهاد
از عبدالله بن مسعود پرسیدند منظور از لهوالحدیث چیست فرمود  ...الغنا والذی لا اله الا هو یرددها ثلاث مرات فرمود منظور ترانه است سه بار تکرار کردوابن عباس نیز همین جواب را داد  
قال الرسول لعن المغنی والمغنی له وباز فرمود صوتان ملعونان مزمار عند نعمت ورنه عند مصیبه دوصدا ملعون است موسیقی در شادی و گریه منکری درهنگام مصیبت

برای نویسنده این مطلب yasna تشکر کننده ها: 2
Seraj (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am), ostadelyass (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am)
رتبه: 14.29%

نماد کاربر
yasna
کاربر نیمه فعال
کاربر نیمه فعال

تاريخ عضويت: يکشنبه آبان ماه 20, 1391 12:30 am
تشکر کرده: 43 بار
تشکر شده: 57 بار
امتياز: 170

پستتوسط pejmanava » دوشنبه بهمن ماه 23, 1391 1:14 pm

yasna نوشته است:قال الرسول لعن المغنی والمغنی له وباز فرمود صوتان ملعونان مزمار عند نعمت ورنه عند مصیبه دوصدا ملعون است موسیقی در شادی و گریه منکری درهنگام مصیبت

برای نویسنده این مطلب pejmanava تشکر کننده ها:
Seraj (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am)
رتبه: 7.14%

نماد کاربر
pejmanava
کاربر حرفه ای سایت
کاربر حرفه ای سایت

تاريخ عضويت: جمعه آبان ماه 4, 1391 12:30 am
تشکر کرده: 2893 بار
تشکر شده: 3332 بار
امتياز: 25740

پستتوسط ostadelyass » سه شنبه بهمن ماه 24, 1391 7:57 pm

سلام علیک.لطفا سند حدیث ها رو بزارید.
نماد کاربر
ostadelyass
کاربر ویژه
کاربر ویژه

تاريخ عضويت: شنبه شهريور ماه 12, 1390 11:30 pm
تشکر کرده: 485 بار
تشکر شده: 272 بار
امتياز: 1050

پستتوسط ostadelyass » سه شنبه بهمن ماه 24, 1391 8:02 pm

تحقیق در مورد حدیث اخیر در مکتبة الشامله
أَخْبَرَنَا أَبُو الْحُسَيْنِ بْنُ بِشْرَانَ، أنا الْحُسَيْنُ بْنُ صَفْوَانَ، نا ابْنُ أَبِي -[110]- الدُّنْيَا، نا عُبَيْدُ اللهِ بْنُ عُمَرَ، حَدَّثَنِي عَبْدُ اللهِ بْنُ دَاوُدَ، عَنِ الْقَاسِمِ بْنِ سَلْمَانَ، عَنِ الشَّعْبِيِّ: " لُعِنَ الْمُغَنِّي وَالْمُغَنَّى لَهُ "
از شعب الایمان
أخبرنا أبو الحسين بن بشران ، أنا الحسين بن صفوان ، نا ابن أبي الدنيا ، نا عبيد الله بن عمر ، حدثني عبد الله بن داود ، عن القاسم بن سلمان ، عن الشعبي : « لعن المغني والمغنى له »
از شعب الایمان للبیهقی
نماد کاربر
ostadelyass
کاربر ویژه
کاربر ویژه

پستتوسط erfan » سه شنبه بهمن ماه 24, 1391 9:37 pm

اینم مطلب جالبیه درباره حکم موسیقی...توصیه میکنم حوصله کنید و بخونیدش...

از آنجا که امروزه، طرفداران موسیقی بسیارند؛ و تا جایی موسیقی بر دل ها راه پیدا کرده، که برخی با هیچ استدلالی حاضر به پذیرفتن حکم موسیقی نیستند. اینگونه حکم موسیقی برای شنوندگان بیان می شود :

کسانی که مؤمن و متقی هستند، و امید فراوان به رحمت خدا دارند و در راه شناخت و معرفت ....

خلاصه ی حکم موسیقی و ترانه

خلاصه ی حکم موسیقی:

گروهی از عرب های صحرانشین تازه مسلمان ، خدمت پیامبر آمدند(ص) آمدند و گفتند: «ای رسول خدا! ما مؤمن هستیم! » آیـه نازل شد:

(قَالَتِ الأَعرَابُ ءَامَنَّا قُل لَّم تُؤمِنُوا وَلَکِن قُولُوا أَسلَمنَا وَلَمَّا یَدخُلِ الإیمَنُ فی قُلُوبِکُم) حجرات/14

(خدا به پیامبر گفت: به آنها بگو شما ایمان نیاورده اید، بل که بگویید :مسلمان شده ایم؛ چراکه ایمان هنوز به دل هایتان راه نیافته است. و نور ایمان هنوز قلب شما را تابناک نکرده است)

از آنجا که امروزه، طرفداران موسیقی بسیارند؛ و تا جایی موسیقی بر دل ها راه پیدا کرده، که برخی با هیچ استدلالی حاضر به پذیرفتن حکم موسیقی نیستند. اینگونه حکم موسیقی برای شنوندگان بیان می شود :

1-   کسانی که مؤمن و متقی هستند، و امید فراوان به رحمت خدا دارند و در راه شناخت و معرفت خدا گام هایی گذاشته اند و رضایت و خشم خدا برایشان مهم است، نظریه جمهور علما سزاوار آن هاست.

شنیدن مسیقی درست نیست، مگر دف و طبل و آن هم در موقع شادی. تا گوش و دل خود را با این چیزهای کم منفعت  پر نکنند ، زیرا:

(إِنَّ السَّمعَ وَ البَصَرَ وَ الفُؤَادَ کُلُّ أُولَئکَ کانَ عَنهُ مَسئُولاً) اسرا /36

2-   برای کسانی که از میان گزینه ی اسلام و ایمان ، اسلام را برمی گزییند، و دوست ندارند کسی مانع لذت جویی آن ها بشود؛ و آن چه خودشان با عقل خود به آن رسیده اند بر استدلال های دیگر برتری می دهند، می توانند دیدگاه دوم را بگیرند: «شنیدن موسیقی، حلال است ؛ ولی با شرایطی که علماء مانند امام غزالی و شیخ قرضاوی گذاشته اند:

1)     قره نی و تار و تنبک در آن موسیقی به کار نرفته باشد.

2)     به موسیقی خو نکرده باشد.

3)     در اوج سن جوانی نباشد که سبب تحریک او شود.

4)     در جای نواختن موسیقی یا در فیلم و سی دی، زن بی حجاب حضور نداشته باشد.

خلاصه ی حکم ترانه:

گوش دادن به ترانه و شنیدن شعر بسیار امر پسندیده ایی است. تنها ، شرایطی که اجماع، آنان را به تصویب رسانده است، باید رعایت شود؛ و آن چنین است:

1)     خواننده ی زن با صدای نرم و نازک و شکسته نخواند.

2)     به جز دف و طبل آلات موسیقی دیگر همراه نباشد.

3)     اشعار به کفر و فحش و دشنام آلوده نباشد .

4)     زن یا مشروب در شعر توصیف نشود.

اما به تجربه ثابت شده، حذف موسیقی هیچ خللی به زندگی انسان وارد نخواهد کرد. در این میان بایست دانست، علمای امت حکم سومی را در این باب برای هیچ کس تجویز نکرده اند؛ پس مبادا ندانسته ، آخرت خود را به زندگی مختصر دنیا تباه کنیم .

گفته می شود این حکم، سختگیری در دین است. ما دوست داشتیم سخن سوم درباره ی موسیقی را از سخنان علما کسانی که به طور مطلق ترانه و موسیقی را مباح می دانند استخراج کنیم اما از هیچ صاحب نظری و در هیچ کتابی چنین سخنی نیافتیم. اگر سختگیری در این باب باشد، دلیل اش این است که مسایل دین، همچون زنجیری است که اگر حلقه اول از دست رفت حلقه ی دوم به آسانی به دست نمی آید . به کسی که عاشق و معتاد موسیقی است ، کجا می توان به تلاوت و تدبر در قرآن سفارش نمود؟ از چنین کسی کجا می توان انتظار تدیّن داشت؟ شما چند تن را سراغ دارید که با وجود خو گرفتن به موسیقی به امر به معروف و نهی از منکر که یکی از واجبات است اهتمام داشته باشند؟ البته اکثریت مهم اند نه تعداد اندک. چند تن را سراغ دارید که شما می توانید با آنان از خدا  و پیغمبر و روز رستا خیز و گور صحبت کنید و اورا نصیحت کنید؟ انسان خودش را در برابر این ها کوچک می شمرد که چنین گفته هایی را به میان بیاورد. بیایم قلب خود را از هر لهو و لعبی پاک کنیم و برای پذیرش نور الهی آماده سازیم .

و بالله توفیق

زکریا عطری سهیلی

برای نویسنده این مطلب erfan تشکر کننده ها:
ostadelyass (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am)

نماد کاربر
erfan
کاربر ویژه
کاربر ویژه

تاريخ عضويت: شنبه ارديبهشت ماه 9, 1391 11:30 pm
تشکر کرده: 172 بار
تشکر شده: 311 بار
امتياز: 2250

پستتوسط pejmanava » سه شنبه بهمن ماه 24, 1391 10:10 pm

erfan نوشته است:اینم مطلب جالبیه درباره حکم موسیقی...توصیه میکنم حوصله کنید و بخونیدش...

به کسی که عاشق و معتاد موسیقی است ، کجا می توان به تلاوت و تدبر در قرآن سفارش نمود؟ از چنین کسی کجا می توان انتظار تدیّن داشت؟ شما چند تن را سراغ دارید که با وجود خو گرفتن به موسیقی به امر به معروف و نهی از منکر که یکی از واجبات است اهتمام داشته باشند؟ البته اکثریت مهم اند نه تعداد اندک. چند تن را سراغ دارید که شما می توانید با آنان از خدا  و پیغمبر و روز رستا خیز و گور صحبت کنید و اورا نصیحت کنید؟ انسان خودش را در برابر این ها کوچک می شمرد که چنین گفته هایی را به میان بیاورد. بیایم قلب خود را از هر لهو و لعبی پاک کنیم و برای پذیرش نور الهی آماده سازیم .

شکرا

حیاک الله اخی

در کل 1 بار ویرایش شده. اخرین ویرایش توسط pejmanava در سه شنبه بهمن ماه 24, 1391 10:33 pm .
نماد کاربر
pejmanava
کاربر حرفه ای سایت
کاربر حرفه ای سایت

پستتوسط ostadelyass » سه شنبه بهمن ماه 24, 1391 10:31 pm

حدیثی دیگری
حَدَّثَنِي مُحَمَّدُ بْنُ الْمُثَنَّى حَدَّثَنَا غُنْدَرٌ حَدَّثَنَا شُعْبَةُ عَنْ هِشَامٍ عَنْ أَبِيهِ عَنْ عَائِشَةَ
أَنَّ أَبَا بَكْرٍ دَخَلَ عَلَيْهَا وَالنَّبِيُّ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ عِنْدَهَا يَوْمَ فِطْرٍ أَوْ أَضْحًى وَعِنْدَهَا قَيْنَتَانِ تُغَنِّيَانِ بِمَا تَقَاذَفَتْ الْأَنْصَارُ يَوْمَ بُعَاثٍ فَقَالَ أَبُو بَكْرٍ مِزْمَارُ الشَّيْطَانِ مَرَّتَيْنِ فَقَالَ النَّبِيُّ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ دَعْهُمَا يَا أَبَا بَكْرٍ إِنَّ لِكُلِّ قَوْمٍ عِيدًا وَإِنَّ عِيدَنَا هَذَا الْيَوْمُ (صحیح بخاری)
حَدَّثَنِي هَارُونُ بْنُ سَعِيدٍ الْأَيْلِيُّ وَيُونُسُ بْنُ عَبْدِ الْأَعْلَى وَاللَّفْظُ لِهَارُونَ قَالَا حَدَّثَنَا ابْنُ وَهْبٍ أَخْبَرَنَا عَمْرٌو أَنَّ مُحَمَّدَ بْنَ عَبْدِ الرَّحْمَنِ حَدَّثَهُ عَنْ عُرْوَةَ عَنْ عَائِشَةَ قَالَتْ
دَخَلَ رَسُولُ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ وَعِنْدِي جَارِيَتَانِ تُغَنِّيَانِ بِغِنَاءِ بُعَاثٍ فَاضْطَجَعَ عَلَى الْفِرَاشِ وَحَوَّلَ وَجْهَهُ فَدَخَلَ أَبُو بَكْرٍ فَانْتَهَرَنِي وَقَالَ مِزْمَارُ الشَّيْطَانِ عِنْدَ رَسُولِ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ فَأَقْبَلَ عَلَيْهِ رَسُولُ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ فَقَالَ دَعْهُمَا فَلَمَّا غَفَلَ غَمَزْتُهُمَا فَخَرَجَتَا وَكَانَ يَوْمَ عِيدٍ يَلْعَبُ السُّودَانُ بِالدَّرَقِ وَالْحِرَابِ فَإِمَّا سَأَلْتُ رَسُولَ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ وَإِمَّا قَالَ تَشْتَهِينَ تَنْظُرِينَ فَقُلْتُ نَعَمْ فَأَقَامَنِي وَرَاءَهُ خَدِّي عَلَى خَدِّهِ وَهُوَ يَقُولُ دُونَكُمْ يَا بَنِي أَرْفِدَةَ حَتَّى إِذَا مَلِلْتُ قَالَ حَسْبُكِ قُلْتُ نَعَمْ قَالَ فَاذْهَبِي (صحیح مسلم)

برای نویسنده این مطلب ostadelyass تشکر کننده ها:
pejmanava (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am)

نماد کاربر
ostadelyass
کاربر ویژه
کاربر ویژه

پستتوسط ostadelyass » سه شنبه بهمن ماه 24, 1391 10:42 pm

حَدَّثَنَا الْخُزَاعِيُّ قَالَ أَخْبَرَنَا سُلَيْمَانُ عَنِ الْعَلَاءِ عَنْ أَبِيهِ عَنْ أَبِي هُرَيْرَةَ
عَنْ النَّبِيِّ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ قَالَ الْجَرَسُ مِزْمَارُ الشَّيْطَانِ(مسند احمد)

برای نویسنده این مطلب ostadelyass تشکر کننده ها:

نماد کاربر
ostadelyass
کاربر ویژه
کاربر ویژه

پستتوسط آزیتا » سه شنبه بهمن ماه 24, 1391 10:54 pm

yasna نوشته است:بیشتر علما به طور مطلق نواختن  موسیقی و گوش دادن و پرداختن به ان را نهی میکنند زیرا در دراز مدت قلب انسان را به اسیب دچار میکند ودیگر اینکه مو سیقی را در شان انسان مومن ومتقی نمیبینند....

دوستان هیچ کس منکر این نیست که قرآن آرامش بخشه بحث یه چیزی دیگه است همه میدونیم قرآن آرامش بخشه اما موسیقی هم غذای روحه و نمیشه همین طوری الکی بگیم حرامه

یعنی صدای سامی یوسف که در مدح الله است حرامه !!!!

به طور مطلق ؟ لطفا سند حرف تون رو بگین ؟

خواندن آواز با موسیقی و بدون موسیقی مسأله‌ای است که عالمان اسلامی از صدر اول اسلام تا کنون در مورد آن اختلاف دارند و در صدور حکم گاهی اتفاق نظر و گاهی اختلاف پیدا می‌کنند. اتفاق نظر علمای اسلامی بر تحریم هر نوع آوازی است که بر فحاشی و فسوق یا تشویق و تحریک شخص به سوی گناه و معصیت دلالت کند آواز خواندن، سخن است؛ خوبِ آن خوب و قبیح آن قبیح است. هر کلامی که بر حرام دلالت کند، خود کلام هم حرام می‌شود؛ بنابراین اگر کلامی با وزن و موسیقی هم بیان شود، حکم آن فرق نمی‌کند همچنین علمای اسلام بر اباحه‌ی هر نوع آوازی که از موارد فوق خالی باشد اتفاق نظر دارند  منبع : حکم شرعی درباره‌ی آوازخوانی (غناء) و موسیقی / دکتر یوسف قرضاوی ترجمه احمد نعمتی

خواستم بگویم کیستم دیدم نگویم بهتر است … آنکس که با من می ماند خود مرا خواهد شناخت و آنکس که نمی ماند همان بهتر که نشناسد مرا ... !
نماد کاربر
آزیتا
کاربر نیمه فعال
کاربر نیمه فعال

تاريخ عضويت: جمعه مهر ماه 7, 1390 12:30 am
تشکر کرده: 12 بار
تشکر شده: 27 بار
امتياز: 0

پستتوسط pejmanava » سه شنبه بهمن ماه 24, 1391 10:57 pm

][quote="آزیتا نوشته است:عالمان اسلامی از صدر اول اسلام تا کنون در مورد آن اختلاف دارند

صدر اول اسلام !!!!!!!! :o  :o  :o  :o  :o  :o
نماد کاربر
pejmanava
کاربر حرفه ای سایت
کاربر حرفه ای سایت

پستتوسط آزیتا » سه شنبه بهمن ماه 24, 1391 11:17 pm

عین متن رو آوردم ... فکر نکنم  از دکتر قرضاوی و دکتر نعمتی اطلاعات تون بیشتر باشه !
خواستم بگویم کیستم دیدم نگویم بهتر است … آنکس که با من می ماند خود مرا خواهد شناخت و آنکس که نمی ماند همان بهتر که نشناسد مرا ... !

برای نویسنده این مطلب آزیتا تشکر کننده ها:

نماد کاربر
آزیتا
کاربر نیمه فعال
کاربر نیمه فعال

پستتوسط pejmanava » سه شنبه بهمن ماه 24, 1391 11:26 pm

آزیتا نوشته است:عین متن رو آوردم ... فکر نکنم  از دکتر قرضاوی و دکتر نعمتی اطلاعات تون بیشتر باشه !

ببین دکتر قرضاوی یا هر مفتیه دیگه ای رو ول کن ببین اکثر علما چی میگن ؟!

چرا تا یه عالم اسلامی یه فتوایی داد که باب میلمون بود میزنیم در ودیوار و تبلیغش میکنم پس علمای های دیگه چی ؟!

بعدشم پس با احادیث پیامبر مون چیکار میکنی ؟!

ببین و بنگر به راه وروش سلف صالح ،که اونا چطور عمل کردن ؟!

راستی زود به جوش میایید ! :)
نماد کاربر
pejmanava
کاربر حرفه ای سایت
کاربر حرفه ای سایت

پستتوسط آزیتا » چهارشنبه بهمن ماه 24, 1391 12:03 am

من همیشه تو زندگی ام از فتوا های دکتر قرضاوی پیروی کردم و مفتی من اون بوده و هست و قضیه این نیست که فقط برای این فتوا ازشون پیروی کرده باشم برای همه مسائل فقه زندگی ام به فتوا های ایشون مراجعه کردم پس شرعا از مفتی ام پیروی میکنم صد در صد حدیث صحیحی وجود نداره که موسیقی رو حرام بدونه چون دکتر قرضاوی از بزرگترین حافظان حدیثه ... اگر حدیث یا مدرکی مستند و صحیح دارین که درست اشاره کرده باشه به موسیقی بیان کنید اگرم ندارین که هیچی بنظرم من هرکس از مفتی خودش پیروی کنه در روز قیامت هم مورد بازخواست قرار نمیگره چون پیرو مفتی اش بوده
نماد کاربر
آزیتا
کاربر نیمه فعال
کاربر نیمه فعال

پستتوسط pejmanava » چهارشنبه بهمن ماه 24, 1391 12:06 am

آزیتا نوشته است:من همیشه تو زندگی ام از فتوا های دکتر قرضاوی پیروی کردم و مفتی من اون بوده و هست و قضیه این نیست که فقط برای این فتوا ازشون پیروی کرده باشم برای همه مسائل فقه زندگی ام به فتوا های ایشون مراجعه کردم پس شرعا از مفتی ام پیروی میکنم صد در صد حدیث صحیحی وجود نداره که موسیقی رو حرام بدونه چون دکتر قرضاوی از بزرگترین حافظان حدیثه ... اگر حدیث یا مدرکی مستند و صحیح دارین که درست اشاره کرده باشه به موسیقی بیان کنید اگرم ندارین که هیچی بنظرم من هرکس از مفتی خودش پیروی کنه در روز قیامت هم مورد بازخواست قرار نمیگره چون پیرو مفتی اش بوده

:idea:

خدا شماو  مفتی تونو حفظ کنه .

نماد کاربر
pejmanava
کاربر حرفه ای سایت
کاربر حرفه ای سایت

پستتوسط آزیتا » چهارشنبه بهمن ماه 24, 1391 12:19 am

خداوند شما و همفکرا تون رو حفظ کنه  :?:
نماد کاربر
آزیتا
کاربر نیمه فعال
کاربر نیمه فعال

قبليبعدي

بازگشت به گفتمان درون دینی

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 3 مهمان