یوسف اسلام...

در این بخش مشاهیر جهان و ایران معرفی می شوند

مديران انجمن: tarannom, CafeWeb, Dabir, Noha, bahar, Modir-Farhangi

یوسف اسلام...

پستتوسط Aryrang » پنج شنبه شهريور ماه 28, 1392 3:59 pm

«کت استیونس» نامی است که سال‌ها پیش یوسف اسلام به آن معروف بود. خواننده‌ای پر آوازه و پرطرفدار. این هنرمند بریتانیایی از پدری یونانی و مادری سوئدی‌زاده شده است.
کت استیونس با مطالعه‌ی کتابی که برادر بزرگش از بیت المقدس برای او آورد به جواب بسیاری از سؤالاتش دست یافت. او از اعماق جان به این کتاب که قرآن نام داشت ایمان آورد و بعد از چندین سال مطالعه و تحقیق سرانجام در ۲۳ دسامبر ۱۹۷۷ به طور رسمی دین اسلام را پذیرفت و نامش را به یوسف اسلام تغییر داد. و در همین زمان آلبوم «بازگشت به زمین» را بیرون داد.
صدای او که تا دیروز انعکاس دهنده‌ی امید‌ها و ناامیدی‌ها، تیرگی‌ها و روشنی‌های انسان سرگشته‌ی جهان غرب بود، پس از تشرف به دین اسلام صدای انسان آینده شده است. صدای انسانی که الگوی عالی خود را یافته و راه نجات از گرداب و مرداب بی‌اعتقادی را در معنویت دین اسلام می‌بیند.
یوسف اسلام سالهاست فعالیت‌های موسیقی را کنار گذاشته و به آموزش کودکان مسلمان و فعالیت‌های انسان دوستانه روی آورده است.
یوسف اسلام در مقاله‌ای که به مناسبت واقعه‌ی یازدهم سپتامبر در آمریکا می‌نگارد، اسلام را دین سلام و صلح معرفی کرده و می‌گوید: «این عقیده از خشونت و اعمال تروریستی که روزهای اخیر شاهد آن بودیم به دور است. و این اتهامات هیچ نسبتی با دینی که استدلال علمی را با اعتقادات روحانی در هم می‌آمیزد، ندارد.»
یوسف اسلام در جایی دیگر از این مقاله می‌گوید: «قرآن به ما نمی‌آموزد که در دنیای دیگر زندگی کنیم، این کتاب سرشار از تاریخ تمام بشریت است. و تمامی باورهای حقیقی به خدا را باور دارد و نشان می‌دهد که همه‌ی فرهنگ‌ها و عالمیان توان زیستن صلح آمیز را دارند. قرآن می‌آموزد که نباید شخصی را به خاطر عقیده‌اش تحت فشار قرار داد. پس جوهر قرآن مبتنی بر احترام به ارزش‌های دینی و عدالت است. ولی متاسفانه برخی از روحانیون افراطی و خودمحور بخش‌هایی از قرآن را می‌گیرند و آن را از محتوا تهی می‌کنند که عمل بسیار خطرناکی است.»
یوسف اسلام در مقاله‌ای دیگر در موضوع پیامبر اسلام صلی الله علیه و سلم به تعریف شخصیت حقیقی پیامبر پرداخته و می‌گوید: «تولد پیامبر نه تنها یک تولد که بلکه تولد یک ملت، آئین و حتی عصری جدید بود. و تاثیر پیام او بر اعتقادات، روش‌های فکری، فرهنگ و تمدن، اخلاق و روحیات، علم و آموزش و خلاصه در تمامی عرصه‌ها پرتو افشانی می‌کند.»
یوسف اسلام با موسیقی از دوران نوجوانی همراه و قرین بود. و اصالتا هم یونانی بود که کشوری با موسیقی کهن و قدیمی به شمار می‌رفت.
وقتی که بزرگ‌تر شد آهنگ‌ها را هم خودش می‌نوشت که بسیار موفق بود و علاوه بر هوش و استعداد بالایی که داشت، خوش چهره هم بود و طولی نکشید که آوازه‌اش در سراسر کشور پیچید.
ترانه‌های «اولین زخم، کاری‌ترین زخم» و «من سگم را دوست دارم» نمونه‌های بارزی از توانایی‌های اوست. او کنسرت‌های زیادی اجراء کرد و به سفرهای بسیاری رفت. اما در طول این مدت غمگین بود و روز به روز افسرده‌تر می‌شد. زیرا آنچه مردم می‌خواستند آن‌هایی نبود که خودش دوست داشته باشد.
او قبل از سال ۱۹۷۷ که رسما مسلمان شود، ده آلبوم عرضه کرد. که هر کدام جوایز و رتبه‌های بالایی را کسب کردند. بعد از اسلام آوردنش در دسامبر ۱۹۷۸ یازدهمین و آخرین آلبومش را به نام «بازگشت به زمین» را عرضه کرد که فروش متوسطی داشت. و سپس رسما از میدان موسیقی پاپ کناره گرفت. اما موسیقی او همچنان محبوب باقی ماند. و در سال ۱۹۹۰ در انگلستان آلبوم گلچین «کت استیونس» به قله‌ی پنج آلبوم بر‌تر انگلستان رسید.
معرف‌ترین آلبوم‌هایی که قبل از تشرف به اسلام عرضه کرده است عبارتند از:
۱.  ماتیو و پسران که شامل ترانه‌های ذیل است:
الف: من سگم را دوست دارم.
ب: این محبوب من است که می‌آید.
ج: می‌خواهم اسلحه‌ای تهیه کنم.
۲.  چای برای مرد قایقران
و...
یکی از ترانه‌های پرفروش و محبوب یوسف اسلام «قطار صلح» است. که چنین آغاز می‌شود:
«این اواخر شاد و خوشحال بوده‌ام
و به فکر اتفاقات خوشی که خواهد افتاد
و ایمان دارم که چنین خواهد بود
اتفاقات خوشی شروع شده است»
ترانه‌ی بیگانه که در آلبوم هفتم اوست گویای احوالات و وضعیت روحی‌اش است.
«مهم نیست اینجا و در این دنیا چه کسی را می‌‌شناسی!
کسی که تو را دوست بدارد وجود خواهد داشت
آن گونه که هستی، هر چه هستی.
بشتاب! بشتاب! آزادی فرا می‌خواند!»
در آخرین آلبومش «بازگشت به زمین» یک ترانه تحت عنوان «شبی مثل شب‌های دیگر» خطاب به مادرش دارد و در ترانه‌ای به نام «پدر» با روحیه‌ای سرشار از حرمت و بزرگداشت با پدرش گفتگو می‌کند.
بعد از انتشار این آلبوم از موسیقی پاپ کناره می‌گیرد و در سال ۱۹۷۹ با دختری به نام فوزه ازدواج می‌کند و تمام دارایی‌اش را به حراج گذاشته و مدرسه‌ای اسلامی برای کودکان تاسیس می‌کند.
بعد از اینکه به سبب تشرف به دین اسلام با گذشته قطع رابطه می‌کند و وارد دنیای جدیدی می‌شود، یک آلبوم که معروف به «پراکنده‌ها» است و ظاهرا ترانه‌هایی است که بصورت پراکنده سر زده است، عرضه می‌کند.
آلبوم شماره سیزده یوسف اسلام «پیامبر» نام دارد که خلاصه‌ای از زندگی آخرین پیامبر صلی الله علیه و سلم است. و ۶۵ دقیقه از گفتار پیامبر می‌باشد که یوسف اسلام، نوشته و خوانده است. مجموعه‌ای بسیار سرگرم کننده و جذاب. او در قسمت «طلع البدر علینا» از طبل و همسرایی کودکان اردنی استفاده کرده است.
این اثر گفتاری (زندگی آخرین پیامبر) اولین اثر رسمی یوسف اسلام بعد از کنار گذاشتن نام کت استیونس و حرفه‌ی موسیقی در سال ۱۹۷۸ است.
طلع البدر علینا
من ثنیات الوداع
وجب الشکر علینا
ما دعى لله داع
یوسف اسلام در نوامبر ۱۹۹۹ آلبوم «الف از آن الله است» را تولید کرد. و درسال ۲۰۰۴ آلبوم «می‌نگرم، می‌بینم» را عرضه نمود.
آلبوم چهاردهم او شامل هشت ترانه است که اغلب آن‌ها را خود یوسف اسلام نوشته ولی فقط یکی از آن‌ها را خودش اجرا کرده است. او در این آلبوم، آموخته‌هایش را از اسلام به طور خلاصه طی ۲۸ حرف الفبای عربی توضیح می‌دهد.
حرف الف: برای الله است و لا غیر.
حرف ب: شروع بسم الله است.
حرف ت: برای تقوا و ترس از خداست.
حرف ث: برای ثواب و پاداش است.
حرف ج: برای جنت، باغ بهشت است.

برای نویسنده این مطلب Aryrang تشکر کننده ها: 2
hoda (جمعه شهريور ماه 29, 1392 1:45 pm), pejmanava (پنج شنبه شهريور ماه 28, 1392 7:55 pm)
رتبه: 14.29%

Aryrang
کاربر فعال
کاربر فعال

تاريخ عضويت: يکشنبه تير ماه 2, 1392 6:00 pm
تشکر کرده: 254 بار
تشکر شده: 222 بار
امتياز: 2220

Re: یوسف اسلام...

پستتوسط pejmanava » پنج شنبه مهر ماه 4, 1392 10:19 pm

نماد کاربر
pejmanava