متحجران نخوانند!!

در این بخش عقاید و باورهای اسلامی معرفی می شوند

مديران انجمن: CafeWeb, Dabir, Noha, bahar

متحجران نخوانند!!

پستتوسط islamman » يکشنبه آذر ماه 18, 1391 2:32 am

متحجران نخوانند!!
خودم این چند سطر را مقاله ای علمی نمیدانم؛ شاید نوعی درد دل با دوستان دینی ام باشد که در قالب کلماتی سیاه خودش را به سفیدی کاغذ تحمیل کرده است. مانند هر دانشجوی دیگری سعی می کنم از الفاظ برازنده و شایسته ی امروزی استفاده کنم تا شاید فرجی شد و من هم در زمره ی روشنفکران دینی جامعه ام قرار بگیرم و به آرزوی دیرینه ی خود برسم. واقعا جای خورده گرفتن بر من نیست چرا که همواره انسانهای تاثیر گذار بر جامعه در مقابل افکار عامه ی مردم هم عصر خود ایستاده اند و با آن به مبارزه پرداخته اند و در دوره های بعد به عنوان روشنفکری نترس و شجاع شناخته شده اند و اگر من دانشجو هم بخواهم اسم و رسمی در جامعه ام داشته باشم و مانند متفکران موهای ژولیده داشته باشم و عینکی ته استکانی به چشم بزنم پس طبیعتا باید در برابر افکاری که عامه ی مردم به آن باور داشته اند بایستم و به نوعی از سنت شکنی هایم لذت ببرم!
اما قضیه ی امروز با گذشته متفاوت است. درگذشته بزرگان و روشنفکران در برابر عرفهای غلط جامعه ای جاهلی و بدور از تفکر و تعقل می ایستادند. جامعه ای که تقلید از سخن گذشته گان خودشان اصلی برای اعتقاداتشان بشمار می رفت و آن وقت بود که روشنفکران آن جوامع رسالت خودشان را انجام داده و در برابر آن همه اعتقادات باطل و عرفهای رایج و بدون اساس به مبارزه ی عقلی و علمی برخواسته و طبیعتا دوستان و دشمنانی پیدا می کردند و معمولا بعد از فوتشان و به خاطر تاثیر فعالیتهای آنان و اتباعشان، برخی از مردم سخنشان را قبول کرده و به عنوان یک روشنفکر که دیدی وسیعتر از هم عصران خود داشته اند شناخته می شدند.
دین اسلام نیز به عنوان یک دین آسمانی که از جانب برنامه ریز اصلی این جهان نازل و مقرر گشت در سطح خود یک حرکت روشنفکرانه به شمار می رفت. زمانیکه عبادت از مسیر اصلی خود خارج شده بود و بتها و معبودان جای اله بر حق را گرفته بودند؛ زمانی که قوانین الهی از یادها فراموش شده و مردم بر اساس قوانین قبیله ی خود حکمرانی می کردند و زمانیکه  ارزش انسانها را شرایط جغرافیایی و نژادی و حتی مادی تعیین می کرد و چه بسا انسانی در برهه ای از زمان با شأن اجتماعی مقبول شناخته می شد اما جنگ و اختلافات قبیله ای یا واقعه ای به خصوص، او را از درجه ی انسانی خارج می کرد و به رده های پایین جامعه سقوط می داد؛ در آن شرايط پیامبری در شبه جزیره عربستان مبعوث گشت و در برابر تمام این اعتقادات باطل و این باورهای کهن متعفن ایستاد و سردمدار روشنفکری در جهان گشت. و البته طبیعت و سرشت هر حرکت اصلاحی در هر جامعه ای چنین است که به هر اندازه از لحاظ زمانی و حتی جغرافیایی از مبدا و مصدر آن حرکت وسردمدارانش دور شود به آن اندازه از مفاهیم فکری و اعتقادی که آن حرکت به آن معتقد بوده و به سوی آن دعوت می کرد دور می شود و به انحراف کشیده شده و خلوص و صفای خود را از  دست می دهد و شاید تعبیر حدیث شریف پیامبر صلي الله عليه وآله وصحبه و سلم نیز همین باشد که امتش را چنین توصیف می کند آنجا که می فرماید: خَيْرُ أُمَّتِي قَرْنِي ثُمَّ الَّذِينَ يَلُونَهُمْ ثُمَّ الَّذِينَ يَلُونَهُمْ(بخاری،3377)
"بهترین امت من هم عصران من هستند سپس کسانی که بعد از آنها می آیند و سپس کسانی که بعد از آنان می آیند."
اما همانطور که اشاره شد معمولا تعریف رایج از روشنفکر چنین است که: به کسی اطلاق می شود که در برابر اعتقادات هم عصران خود که مبنای اعتقادشان گذشته گان خود هستند؛ ایستادگی کند و آنها را باطل و مردود بداند. و اگر این نظریه بدون توضیح و تفسیر درست باشد و آن را قبول کنیم پس چنین است که اسلام و حرکت اصلاحی پیامبر صلي الله عليه وآله وصحبه وسلم را یک حرکت روشنفکرانه برای دوران خود بدانیم اما اکنون و پس از گذشت بیش از چهارده قرن دیگر نه تنها یک حرکت روشنفکرانه محسوب نمی شود بلکه اتباع آن متحجر و مخالفان آن روشنفکر شناخته می شوند.
و شاید آشنایی جوانانی مسلمان زاده با این تعریف از روشنفکری و طبیعتا میل به روشنفکر بودن آنها را به آن سو می برد که در برابر تعالیم آسمانی دین از جمله دین اسلام بایستند و اتباع آن دین را متحجر بنامند. و اگر زمانی در فضایی آکادمیک کسی یافت شود که اساس و بنیان زندگی و شیوه ی برخورد و حتی روابط اجتماعیش را از مفاهیم و تعالیم دین اسلام می گیرد و شرایط اجتماعی غالبی که مخالف اعتقادات و باورهایش است؛ نمی تواند رفتارش را تغییر دهد و به تمام ارزشهای دینیش پشت کند؛ باعث تعجب شود و این شخص متحجر ومقابل روشنفکر به نظر بیاید.
و شاید در میان دانشجویان حتی نام روشنفکر را یدک کشیدن می تواند دلیل خوبی برای از دست دادن هویت اسلامی باشد.و هزینه ای را که هر دانشجو برای اطلاق این نام بر او بپذیرد این باشد که سیگار بکشد در خوابگاه شلوارک بپوشد وموهایش ژولیده شده و کتابهای قطور زیر دست بگیرد و البته منکر هر نوع ارتباط زمین و آسمان شود و در به در به دنبال جایگزینی برای ریشه و اصل اسلامی و اعتقادی خود بگردد و چون نمی تواند و یا شاید پرخوری و پرخوابی و بازیهای شبانه به او اجازه نمی دهد که برای یافتن جایگزین دینش چند کتاب را مطالعه کند و یا چندین روز به تحقیق و بررسی افکار و اعتقادات دیگر بپردازد ناچار دست به تبر برده و به ریشه زنی مشغول می شود و صرفا به حفظ آمار و ارقامی از کشورهای اروپایی و آمریکایی مشغول شده وخودش و اجدادش را عقب مانده، جنس دوم و بی خاصیت و مصرف کننده می نامد و آنوقت است که با خیالی راحت ته مانده ی سیگارش را می کشد و می تواند تا ظهر راحت بخوابد!!
البته پیشرفت علمی و دست یابی سریع غرب به تکنولوژی غیر قابل انکار است و استفاده نکردن از آن تکنولوژی برای هر جهان سومی غیرممکن می باشد و همچنین الگو قرار دادن غربی ها در زمینه های برنامه ریزی، مدیریت، پیشرفت تکنولوزی و با ارزش دانستن وقت می تواند به پیشرفت همه جانبه ی ما کمک کند اما الگو بودن آنها بخصوص اروپا فقط و فقط در زمینه ی ترک کلیسا و جدایی دین از تمام زندگی نتیجه ای جز بی هویت شدن جوانان شرق و البته حسرت و غبطه خوردن به پیشرفت غربی ها و نماندن هیچ گونه انرژی جهت تلاش برای پیشرفتی مشابه نخواهد داشت.
مشکل اینجاست که ما اروپای مذهبی قرون وسطی را با کشورهای اسلامی اکنون قیاس می کنیم و هنگامیکه کنار گذاشتن دین و کلیسا در آنجا باعث پیشرفت شد پس در مورد اسلام هم این قضیه صادق است.اما این مسئله نادیده گرفته شده که کلیسا در آن دوران به اوج انحراف خود رسیده بود و دین مسیحیت منحرف و کتاب آسمانیشان بر حسب هوا و هوس کشیشیان و سود جویان تحریف شده بود و کنار گذاشتن این همه انحراف و تحریف حتی اگر مانند اروپا دینی الهی برایش جایگزین نشود و صرفا به عقل و علم اعتماد شود می تواند موجب این همه پیشرفت شود. اما در میان مسلمانان ترک اسلام و البته تعالیم قرآنی باعث عقب ماندگی وبی هویتیشان شده است. چرا که الله تعالی عزت و سربلندی و پیشرفت را صرفا برای خداوند و رسولش و مومنان می داند آنجا که می فرماید: وَلِلَّهِ الْعِزَّةُ وَلِرَسُولِهِ وَلِلْمُؤْمِنِينَ وَلَكِنَّ الْمُنَافِقِينَ لَا يَعْلَمُونَ (منافقون63/8)
یا عملا از کسانی که عزت و سربلندی می خواهند چنین می خواهد و خطاب به ایشان چنین می گوید: مَنْ كَانَ يُرِيدُ الْعِزَّةَ فَلِلَّهِ الْعِزَّةُ جَمِيعًا(فاطر35/10)
و البته رسول الله صلي الله عليه وآله وصحبه وسلم هم صراحتا در اخباری که به امتش داده به این مسئله اشاره نموده که دور شدن از دینشان و ارزشهایشان باعث ذلیل شدنشان می-شود آنجا که در حدیثی صحیح می فرماید: إِذَا تَبَايَعْتُمْ بِالْعِينَةِ وَأَخَذْتُمْ أَذْنَابَ الْبَقَرِ وَرَضِيتُمْ بِالزَّرْعِ وَتَرَكْتُمْ الْجِهَادَ سَلَّطَ اللَّهُ عَلَيْكُمْ ذُلًّا لَا يَنْزِعُهُ حَتَّى تَرْجِعُوا إِلَى دِينِكُمْ (سنن ابوداود/3003/وآلبانی آن را صحیح دانسته است)" هنگامیکه مشغول به خرید و فروش شدید و به دنبال گاوه ها افتادید و به کشاورزی مشغول شدید و جهاد را ترک نمودید خداوند ذلت را بر شما مسلط می سازد واین ذلت را از شما برنمی دارد تا زمانیکه به دینتان باز گردید."
در این حدیث به وضوح دلیل ذلت مسلمانان راضی شدن به کارهای پست دنیایی وترک جهاد و تلاش برای دینشان معرفی شده و تنها راه بازگشت عزت، بازگشت به دینشان است.پس روشنفکر واقعی یا روشنفکر دینی کسی است که در برابر اعتقادات باطلی که دینش را از مسیر اصلی خود خارج نموده بایستد.و تلاش کند تا دین آسمانی را آنگونه که بوده تطبیق نماید تا عزت دنیا و آخرت را از الله صاحب عزت بگیرد و تا با رجوع دوباره به دینش ذلتی که به سبب دنیا خواهی پوچ و نا با هدف به او رسیده است از سرش برداشته شود و دوباره به اوج دوران قدرت و پیشرفت خود برسد.اما تنها یک مطلب باقی خواهد ماند و آن اینکه آیا کسانی که به عنوان مسلمان به اسلام به عنوان راه اصلی نجات انسان در این دنیا و همچنین در سرای اخرت معتقدند آیا واقعا می دانند یا می توانند به آن دسته از مفاهیم اصیل و ناب آسمانی که رسول الله صلي الله عليه وآله وصحبه و سلم رجوع به آن را برای به دست آوردن عزت توصیه کرده دست یابند؟ یا باید همراه فیلسوفان و متکلمان شوند و به توجیه و تاویل احکام الهی پرداخته و حتی الفاظ صریح را از مجرای خود خارج نموده تا شاید نصی از دین مطابق روز گردد و همگان با قاطعیت آراء به آن جواب مثبت دهند!! و دیگر احکام الهی مجوز بسیار محکم دمکراسی یا همان حق اکثریت راکسب نموده و در این هنگام است که تن دادن به این احکام، روشنفکری و احترام به قانون می باشد پس در این شرایط خدا بسان رئیس پارلمانی است که صرفا به قرائت احکام می پردازد و این انسانها هستند که به این حکم بله یا خیر می گویند. البته جهت رعایت حال ریاست محترم بیشتر احکام و قوانین قرائت شده را با الفاظی رنگارنگ و با تاویل و توضیحی که در خور فهم نمایندگان باشد شرح می دهند تا هرآنچه از مخالفان هم موافق حکم مورد بحث شوند و شاید گاهی لفظ قرائت شده چیزی است و حکم استنباط شده چیز دیگر و کاملا متفاوت با لفظ است ودر نهایت همگی راضی اند به اینکه به حکم الهی حکم کرده اند!
یا بازگشتمان به دین چنین باشد که شامل همان فرقه ی ناجیه ای باشیم که رسول الله صلي الله عليه وآله وصحبه و سلم می¬فرماید:
إن بني إسرائيل افترقوا على إحدى و سبعين ملة و تفترق أمتي على ثلاث و سبعين ملة كلها في النار إلا ملة واحدة فقيل له : ما الواحدة ؟ قال : ما أنا عليه اليوم و أصحابي (المستدرک علی صحیحین/444) "به درستی بنی اسرائیل به هفتاد یک گروه متفرق شده اند و امت من به هفتاد وسه گروه متفرق می¬شوند.همه¬ی آن دسته ها(از امت پیامبر) در آتش هستند بجز یک گروه.پس پرسیده شد و آن یک گروه چه کسانی هستند؟ پیامبر صلي الله عليه وآله وصحبه و سلم فرمود: آنان که برآن (اعتقاد و راه و روشی) هستند که امروز من و اصحابم بر آن هستند."
نتیجه اینکه واقعا اگر تعبیر یا مفهومی به نام روشنفکر دینی وجود داشته باشد یعنی کسی که در جهت اصلاح جامعه اش تلاش و با عرف غلط جامعه اش مقابله کند و تمام هم و غمش بازگشت عزت دنیا و آخرت برای مردم جامعه ی خود باشد تنها همان شخصی است که تمامی افعال و رفتارش و البته تمامی اعتقاداتش منطبق بر سیره و روش پیامبر صلي الله عليه وآله وصحبه و سلم و صحابه رضی الله تعالی عنهم اجمعین باشد.
والسلام علی من اتبع الهدی

[fade] [/fade][fade][/fade]

برای نویسنده این مطلب islamman تشکر کننده ها: 4
boostanelm (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am), ghazal66 (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am), khaleghi (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am), parvaz69 (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am)
رتبه: 28.57%

نماد کاربر
islamman
کاربر نیمه فعال
کاربر نیمه فعال

تاريخ عضويت: يکشنبه آذر ماه 18, 1391 12:30 am
تشکر کرده: 2 بار
تشکر شده: 25 بار
امتياز: 10

پستتوسط islamman » جمعه دي ماه 1, 1391 6:38 pm

سلام
گفتم متحجران نخوانند
شمادوستان که ماشاء الله روشن فکرید!!
غم که گفتنی نیست!!
بخند دیگه!!
نماد کاربر
islamman
کاربر نیمه فعال
کاربر نیمه فعال

پستتوسط Ashwak » شنبه دي ماه 2, 1391 6:20 pm

واقعا متن زیبا و جالبی بود
نماد کاربر
Ashwak
کاربر کوشا
کاربر کوشا

تشکر کرده: 0 دفعه
تشکر شده: 9 بار
امتياز: 0

پستتوسط islamman » شنبه دي ماه 2, 1391 6:35 pm

ممنون از دوست روشنفکرم کخ مطلبم رو خوند و نظر داده
غم که گفتنی نیست!!
بخند دیگه!!
نماد کاربر
islamman
کاربر نیمه فعال
کاربر نیمه فعال

پستتوسط Ashwak » يکشنبه دي ماه 3, 1391 5:55 pm

حرف‌هایی را که نمیتوان گفت
و نه … میتوان گفت
باید به سکوت بخشید
چه عذاب‌آور است
وقتی نگاهت را
در هزار صفحه
برای دیگران توضیح بدهی! …
نماد کاربر
Ashwak
کاربر کوشا
کاربر کوشا

تشکر کرده: 0 دفعه
تشکر شده: 9 بار
امتياز: 0

پستتوسط khaleghi » دوشنبه دي ماه 3, 1391 12:13 am

سلام
دوست عزیز ، متن کاملا زیبایی بود و درخور تحسین
واقعا که جامعه اسلامی به " دانشجویی " مثل شما نیاز داره
زیر سایه ی الطاف رب العالمین زنده و پاینده و مومن باشید
راستش خیلی وقت پیش میخواستم که این نظر رو بنویسم ولی قدر الهی الان رو به عنوان فرصت ، بهم داد
البته اگه اجازه میدید ( چون شاید نظرم رو چون حجر ، متحجر بدونید و ورودم رو ممنوع اعلام کنید )
راستش با کلیات متنتون به جد موافقم ولی با اون اسم " روشنفکر " مخالفم
من همون تعریفی که برای روشنفکر کردید رو قبول دارم اما نه زیر لوای اسم " روشنفکر" بلکه زیر نام  " مسلمان "
اون تعبیر از روشنفکر رو اگه بعنوان حرف خوبی بپذیریم و حتی شاید به خوبترین حرف ، باید بدونیم که خوبترین حرف ( که ترجمه ی عربیش میشه : احسن القول ) مال مسلمونه نه روشنفکر
فرمودید که : نجاتمون در بازگشت به قرآن و سنت رسول الله ( صلوات الله علیه ) ه
قرآن میفرماید :
و من احسن قولا ممن دعا الی الله و عمل صالحا وقال اننی من المسلمین ؟؟؟؟؟؟
پس اون اسم رو با همون تعریف از " روشنفکر " به  " مسلمان " تغییر بدیم
ممنون از سعه ی صدرتون
( راستی لطفا صندوق پیامهایتان رو یه نگاهکی بندازید ، ممنون میشم )
یا ربی
یظن الناس بی خیرا و انی
لشرالخلق ان لم تعف عنی
نماد کاربر
khaleghi
کاربر ویژه
کاربر ویژه

تاريخ عضويت: دوشنبه فروردين ماه 7, 1391 11:30 pm
تشکر کرده: 42 بار
تشکر شده: 197 بار
امتياز: 470

پستتوسط islamman » جمعه دي ماه 8, 1391 12:03 pm

سلام دوست عزیزم
از اینکه با حوصله متن رو خوندید ازتون ممنونم چون معمولا متنهای طولانی رو کسی حوصله نمیکنه بخونه
اما اسم این نوشته به طوری هم در برگیرنده ی مضمونی طنز هست و هم اینکه معنی ای دورو دارد که منظور نویسنده هر دو معنی است!!
هدف طنز آمیزش این است که معمولا متاسفانه مسلمانان هم خودشان قبول کرده اند که متحجرند(بدلیل تبلیغات نادرست) و وقتی نوشته ای متحجران را از خواندنش منع کند شاید دوستان مسلمان تدافعی آن را بخوانند و گمان کنند آنها را متحجر خوانده است البته العیاذ بالله از اینکه من برادران دینی ام را متحجر بنامم.
اما دوست داشتم افرادی که با دین نیز مخالفند این مطلب را بخوانند پس اگر با چنین تیتری روبه روشوند که در سایتی دینی است ممکن است مشتاق شوند و اون رو بخوانند. تا بدانند که ما مسلمانان نه تنها خود را متحجر نمی دانیم بلکه تنها و تنها کسانی را که پیرو راه سعادت یعنی اسلام هستند روشنفکر میدانیم و بس!!
در پایان با سخنتان موافقم اما به نوعی چون روشنفکر واژه ای با بار مثبت است و متاسفانه افرادی که به انکار دین می پردازند این اسم را یدک میکشند دوست داشتم که اعلام کنم که این اسم زیبا متعلق به آنان نیست و بلکه از آن مسلمان است و بس!!
ولی از هرچه بگذریم سخن دوست خوش تر است
دوست حقیقی و خالق عزیتر از جانمان ما را مسلم نامیده پس من هم به همان افتخار میکنم.
هُوَ سَمَّاكُمُ الْمُسْلِمِينَ مِنْ قَبْلُ وَفِي هَذَا(78/حج)

برای نویسنده این مطلب islamman تشکر کننده ها:
khaleghi (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am)
رتبه: 7.14%

نماد کاربر
islamman
کاربر نیمه فعال
کاربر نیمه فعال

Re: امضا

پستتوسط cools » دوشنبه مرداد ماه 1, 1397 10:09 am

islamman نوشته است:سلام