حکم شرعی تخریب مجسمه های تاریخی مانند مجسمه بودا در بامیان افغانستان

در این بخش مقالات در زمینه دینی قرار داده می شود

مديران انجمن: CafeWeb, Dabir, Noha, bahar

پستتوسط zhiwar » دوشنبه آذر ماه 20, 1391 11:46 am

"قال عمرو بن عبسة: لما أتيت النبی صلى الله عليه وسلم بمكة قلت: ما أنت؟ قال: نبي. قلت: وما نبي؟ قال: أرسلنی الله قلت: بأی شيء أرسلك؟ قال: بصلة الأرحام، وكسر الأوثان، وأن يعبد الله لا يشرك به شيئ. قلت: من معك على هذا؟ قال: حر وعبد"، ومعه يومئذ أبو بكر، وبلال.
فهذا صيغة بدو الإسلام وعداوة الخاص والعام له، وكونه فی غاية الغربة؛ ثم قد صح عنه صلى الله عليه وسلم أنه قال: "بدأ الإسلام غريبا، وسيعود غريبا كما بدأ"
محمد ابن عبدالوهاب - الرسائل الشخصية –– الرسالة الثامنة والثلاثون (ص269)
عمرو بن عبسة ميفرمايد : زمانی که نزد پيامبر صلى الله عليه وسلم در مکه رفتم گفتم: تو کيستي؟ فرمود: نبي. گفتم: نبی چيست ؟ فرمود: خداوند مرا فرستاده .  گفتم با چه چيز تورا فرستاده؟ فرمود: صله ارحام و شکستن بتان و اينکه خدا را عبادت کنم و چيزی را شريک او نگردانم. گفتم: در اين راه چه کسی با توست؟ فرمود آزاد و برده, و در آن وقت ابوبکر وبلال با او بودند.
در کتاب تاريخ بغداد[13/302، 303] اثر خطيب بغدادی آمده است: علی ابی طالب گفته:
انطلق بی رسول الله صلى الله عليه وسلم إلى الأصنام فقال: [اجلس] فجلست إلى جنب الكعبة ثم صعد رسول الله صلى الله عليه وسلم على منكبی ثم قال: [انهض بی إلى الصنم]، فنهضت فلما رأى ضعفی تحته قال: اجلس، فجلست وأنزلته عنی وجلس لی رسول الله صلى الله عليه وسلم ثم قال لي: [يا علی اصعد على منكبي] فصعدت على منكبيه، ثم نهض بی رسول الله صلى الله عليه وسلم، فلما نهض خيل إلی أنی لو شئت نلت السماء وصعدت على الكعبة، وتنحى رسول الله صلى الله عليه وسلم، فألقيت صنمهم الأكبر - صنم قريش - وكان من نحاس موتداً بأوتاد من حديد إلى الأرض، فقال لی رسول الله صلى الله عليه وسلم: [عالجه] فعالجته فما زلت أعالجه ورسول الله صلى الله عليه وسلم يقول: [إيه، إيه، إيه]، فلم أزل أعالجه حتى استمكنت منه، فقال: "دقه" فدققته وكسرته، ونزلت.
"رسول الله صلی الله عليه وسلم مرا به سوی بتها برده و فرمود: "بنشين"، من کنار کعبه نشستم و رسول الله صلی الله عليه وسلم روی دوشم بالا رفت و سپس فرمود: "مرا به سوی بت بلند کن"، من خواستم بلند شوم و وقتی ايشان ضعف مرا ديد فرمود: بنشين.من نشستم و او را از روی خود پايين آوردم و رسول الله صلی الله عليه وسلم نشست و به من فرمود: "ای علی روی دوشم برو" من روی دوش ايشان رفتم و به روی کعبه رفتم و رسول الله صلی الله عليه وسلم خم شد و من بت بزرگشان-بت قريش- را پايين انداختم که بتی بود از مس که با ميخ هايی آهنين به زمين فرو رفته بود، رسول الله صلی الله عليه وسلم به من فرمود: "تکانش بده" من مدام تکانش می دادم و رسول الله صلی الله عليه وسلم می فرمود: "آهان، آهان، آهان"تا اينکه بر آن مسلط شدم و ايشان فرمودند: " خردش کن" من آن را شکسته و خرد کردم و سپس پايين آمدم". اين حديث را علامه احمد شاکر در حاشيه تحقيقش بر مسند [2/58] صحيح دانسته. ملت ابراهیم-ابومحمد مقدسی
اینها و اقداماتی دیگر اقداماتی بود که رسول خدا صلى الله عليه وسلم قبل از بدست گرفتن حکومت وقدرت و در زمان استضعاف انجام دادند اما بعد از پاکسازی کعبه از لوث بتها پيامبر اکرم صلى الله عليه وسلم تصميم به تخريب بتخانه ها واز بين بردن  آثار آنان نمود. از اين رو سريه هايی را برای اين کار روانه نمودند که از جمله آنها سريه خالد بن وليد به سوی عزی بود. خالد درحالی که مشغول تخريب آن بتخانه بود می گفت: (( کفرانک لا سبحانک انی رأيت الله قد اهانک ))
عجیب است! خداوند عزوجل به بتها اهانت کرده اما افرادی میخواهند آنها را تزیین کنیم و بیاراییم تا  وسیله کسب ثروت و... شوند ..... ( ومن یهن الله فما له من مکرم) حج 18
و در حدیث صحیحی از پیامبر صلی الله علیه وسلم ثابت است که خطاب به علی بن ابی طالب رضی الله عنه فرمودند
  (( لَا تَدَعَ تِمْثَالًا إِلَّا طَمَسْتَهُ وَلَا قَبْرًا مُشْرِفًا إِلَّا سَوَّیْتَهُ)) مسلم 969
هر تمثال و تصویری که دیدی آن را از بین ببر و هر قبر بر آمده‌ای را که دیدی هموار کن
و....
(( اقدام پيامبر اکرم صلى الله عليه وسلم جهت نابود سازی بتها بيانگر اين موضوع است که باقی گذاشتن آثار شرک وطاغوت پس از به قدرت رسيدن مسلمانان حتی برای يک روز هم جايز نيست؛ زيرا اينها مظاهر آشکار کفر وشرک و از بزرگترين منکرات هستند پس شايسته نيست از آنان اثری باقی بماند )). الگوی هدايت – علی محمد صلابي638-  
در کل 1 بار ویرایش شده. اخرین ویرایش توسط zhiwar در يکشنبه آذر ماه 26, 1391 8:58 am .

برای نویسنده این مطلب zhiwar تشکر کننده ها: 2
antitahazzob (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am), pejmanava (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am)
رتبه: 14.29%

نماد کاربر
zhiwar
کاربر سایت
کاربر سایت

تاريخ عضويت: يکشنبه مهر ماه 8, 1391 12:30 am
تشکر کرده: 5 بار
تشکر شده: 4 بار
امتياز: 0

پستتوسط pejmanava » دوشنبه آذر ماه 20, 1391 3:10 pm

zhiwar نوشته است:و در حدیث صحیحی از پیامبر صلی الله علیه وسلم ثابت است که خطاب به علی بن ابی طالب رضی الله عنه فرمودند
  (( لَا تَدَعَ تِمْثَالًا إِلَّا طَمَسْتَهُ وَلَا قَبْرًا مُشْرِفًا إِلَّا سَوَّیْتَهُ)) مسلم 969

هر تمثال و تصویری که دیدی آن را از بین ببر و هر قبر بر آمده‌ای را که دیدی هموار کن

جزاک الله یا خی

شکرا

=======================================
وتوفیق من الله العزیز
نماد کاربر
pejmanava
کاربر حرفه ای سایت
کاربر حرفه ای سایت

تاريخ عضويت: جمعه آبان ماه 4, 1391 12:30 am
تشکر کرده: 2893 بار
تشکر شده: 3332 بار
امتياز: 25740