~~*سوال،آیا موسیقی حرامه یا نه؟*~~

در این بخش گفتمان درون دینی مطرح می شود

مديران انجمن: CafeWeb, Dabir, Noha, bahar

پستتوسط SharakamPawa » شنبه بهمن ماه 21, 1391 4:07 pm

pejmanava نوشته است:
SharakamPawa نوشته است:
pejmanava نوشته است:
SharakamPawa نوشته است:islam  در مورد روایتتان :

در آن روایت آمده که پیامبر (ص) انگشتانش را برگوشانش گرفت .

حال یک سوال : اگر پیامبر این کار را نادرست می دانستند و خلاف امر الهی چرا به آن چوپان تذکر ندادند و او را متوجه اشتباهش نکردند ؟

شما بااین عملی که  که رسول الله  (ص) انجام دادن مشکلی دارید؟!!!!!!!!

وقتی که ایشون این نوع صدارو گناه میدانند ،پس منو شما حق اینو نداریم که بگیم چرا ،ی سوال  و...

بعدشم در مورد تحریم موسیقی که فقط همین روایت  از رسول الله به دست ما نرسیده و دلایل قوی تر هم موجود میباشد .

بزرگوار مخاطبم شما نبودید، حال که جوابگوی سوال شدید خدمتتان عارضم هدف از این سوال روشن شدن میزان اعتبار آن روایت است . بهتر است قبل از استناد به هر حدیثی میزان اعتبار آن را دریابیم .

در ضمن هیچ کس مخالف آیه قرآن و احادیث صحیح نمی باشد . شما آیه ای از قرآن یا حدیث صحیحی بیاورید که به طور واضح حرام بودن موسیقی را بیان نماید تا ما هم دیگر سوال نپرسیم .

اگر نیافتید خوشحال می شوم که جوابگوی سوالاتم البته جواب علمی نه شوخی و ... باشید .

اول اینکه شما معلومه با موسیقی مشکلی ندارید ولی اگه خواستید قانع بشیدکه چرا حرامه ، در این مورد من در خدمتم .

دوم اینکه بنده با شما که سهله با بزرگتر از شما هم شوخی ندارم پس بهتره این چرندیاتی ( نه شوخی و ... باشید .)که مینویسی رو دیگه تکرار نکنی

بزرگوار من ادعای بزرگی ندارم و نخواهم داشت و کوچکتر شما هم هستم ، اما بهتر بود که به جای این بی ادبیتون جواب من را با آیه صریح قرآن می دادید .

اگر به آیه ای که صراحتا موسیقی را حرام بداند اشاره کردید مایل به ادامه بحث با شما خواهم بود در غیر اینصورت ازتون خواهش می کنم دیگر من را مخاطب خود قرار ندهید .

بزرگوار اسلام و مسلمانی بیشتر به عمل و اخلاق حسنه است نه به حرف و گفتار .

برای نویسنده این مطلب SharakamPawa تشکر کننده ها:
andishe92 (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am)
رتبه: 7.14%

نماد کاربر
SharakamPawa
کاربر ویژه
کاربر ویژه

تاريخ عضويت: چهارشنبه آذر ماه 8, 1390 12:30 am
تشکر کرده: 329 بار
تشکر شده: 364 بار
امتياز: 380

پستتوسط pejmanava » شنبه بهمن ماه 21, 1391 4:31 pm

شما صوفی  زده شدید بی ادبی رو شما دارید تروج میدید که دین اسلام رو با خرافه گویی و خرافه سرایی خراب کردید .

این بزرگترین بی ادبی نسبت به الله و رسول خدا هستش .

والا من چیکارم از الان تا فردا بهم بی احترامی بکنی عین خیامم نیست .

بیندیش!

در ضمن اینجا داری سایت متشنج میکنی ،اگه صحبتی داری بیا تو یاهو مسنجر.
نماد کاربر
pejmanava
کاربر حرفه ای سایت
کاربر حرفه ای سایت

تاريخ عضويت: جمعه آبان ماه 4, 1391 12:30 am
تشکر کرده: 2893 بار
تشکر شده: 3332 بار
امتياز: 25740

پستتوسط Roobar » شنبه بهمن ماه 21, 1391 6:57 pm

سلام الله علیکم؛

از خدای بزرگ سپاس گذارم که کمک کرد که این سوال را برای خودم حل کنم،و تقریبا به حد قانع کننده ای برسم.

از کاربرانی که در این راه کمک کردند نهایت تشکر را دارم.

و خواهش میکنم که بحث کردن را با جدل و دعوا اشتباه نگیرید.

هدف ما رضای الله است،

پس کاری نکنید که خداوند از ما برنجد.

من دخالتی در جدل شما نمیکنم و جانبداری نمیکنم ولی به خاطر خدا ادامه ندید.

سپاسگذارم.

برای نویسنده این مطلب Roobar تشکر کننده ها: 2
avin (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am), pejmanava (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am)
رتبه: 14.29%

نماد کاربر
Roobar
کاربر ویژه
کاربر ویژه

تاريخ عضويت: پنج شنبه دي ماه 27, 1391 12:30 am
تشکر کرده: 113 بار
تشکر شده: 133 بار
امتياز: 70

پستتوسط islam » شنبه بهمن ماه 21, 1391 9:30 pm

سلام علیکم.

ایه های متعددی است که دوستان گفتند.اما باید بدانیم که در مورد بسیاری از گناهان

است که ایه هایی صراحتا به انها گفته شده باشد که آن امر حرام است مانند زنا.

و مانند دروغ که قران صراحتا نفرموده که حرام است.و باید انسان با درک خود آن ها ر

ا درک کند.

قران در ایه های متعددی در مورد لهو و لعب فرموده اند .پس لهو و لعب به نظر

شما یعنی چه:
اللهم صلی علی محمد و علی اله و اصحابه و سلم
islam
کاربر ویژه
کاربر ویژه

تاريخ عضويت: دوشنبه مرداد ماه 2, 1391 11:30 pm
تشکر کرده: 50 بار
تشکر شده: 201 بار
امتياز: 20

پستتوسط pejmanava » شنبه بهمن ماه 21, 1391 11:43 pm

islam نوشته است:سلام علیکم.

ایه های متعددی است که دوستان گفتند.اما باید بدانیم که در مورد بسیاری از گناهان

است که ایه هایی صراحتا به انها گفته شده باشد که آن امر حرام است مانند زنا.

و مانند دروغ که قران صراحتا نفرموده که حرام است.و باید انسان با درک خود آن ها ر

ا درک کند.

قران در ایه های متعددی در مورد لهو و لعب فرموده اند .پس لهو و لعب به نظر

شما یعنی چه:

برادر اسلام ایشون اصلا با موسیقی گوش کردن مشکلی ندارن که!!

دارید برای کی توضیح میدید ؟!

خودشونو علامه میدونن نیازی به توضیحات من شما ندارن که !
نماد کاربر
pejmanava
کاربر حرفه ای سایت
کاربر حرفه ای سایت

پستتوسط saharbanoo » يکشنبه بهمن ماه 22, 1391 1:57 pm

اجازه میخوام نظر شخصی خودم رو بیان کنم در باب حرام بودن موسیقی:من ب شخصه ب موسیقیهای ظاهرا اسلامی گوش میدم ولی با گوش دادن ب موسیقی تمایلم ب تلاوت قرآن کمتر میشه و این یک نوع نقص محسوب میشه.بنظر من و خیلیها یکی از دلایل حرام بودن موسیقی اینکه مارو از توجه بیشتر ب قرآن ینی تلاوتش کم میکنه.واینکه برادرمون فرمودن یک نوع لغو و بیهودگیست کاملا درسته و خداوند یکی از نشانه های مومنین رو رویگردانی از لغو و بیهودگی میدونن.ولی کاش بیهودگی فقط همین موسیقی بود گاهی وقتا موسیقی میتونه آدم رو از فکر و خیال بیهوده ک عین غرق شدنه دور میکنه توصیه ی من ب شاره که م پاوه ی عزیز این هستش ک ب اناشید اسلامی گوش بدی و باز هم توصیه م ب خودم و بقیه این هستش ک بیشتر از هر چیزی در قرآن تامل کنیم.

برای نویسنده این مطلب saharbanoo تشکر کننده ها: 3
ostadelyass (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am), pejmanava (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am), shahrokh (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am)
رتبه: 21.43%

نماد کاربر
saharbanoo
کاربر فعال
کاربر فعال

تاريخ عضويت: پنج شنبه آبان ماه 10, 1391 12:30 am
تشکر کرده: 18 بار
تشکر شده: 107 بار
امتياز: 480

پستتوسط SharakamPawa » يکشنبه بهمن ماه 22, 1391 1:59 pm

کاربر گرامی islam ممنون از توضییحاتتان

پس آیه ای نداریم که صراحتا موسیقی را حرام بداند و باید از آیه های دیگر استنباط کرد .

و این استنباط شرعا برای ما جای پرسیدن سوال را باز می کند .

بزرگوار جواب سوالم را در مورد روایتی که آورده بودید ندادید ، منتظر جوابم ...

و اما سوالی که پرسیده اید :

لهو و لعب به نظر شما یعنی چه:

لهو و لعب یعنی کاری بیهوده و پوچ .

موسیقی می تواند لهو و لعب باشد ، همچنین اینترنت ، فیس بوک ، تلویزیون ، چت کردن و بیشمار امر دیگر .

موسیقی می تواند مفید باشد چون تحقیقات علمی زیادی تاثیرات مثبت آن را بر سلامتی جسم و روح و روان آدمی کشف کرده اند . پس به راحتی نمی توان موسیقی را ذاتا لهو و لعب دانست و آن را حرام اعلام کرد . موسیقی همانند اینترنت می تواند خوب باشد یا بد ، البته با تفاوتهایی در میزان خوبی یا بدی .

دلیلی برای ادامه این بحث نمی بینم چون حتی علما هم به نتیجه واحدی نرسیده اند و اختلافات هم چنان وجود دارد .
نظر کاربر khaleghi  در صفحه پیشین را به نظر خودم خیلی نزدیک می بینم و من هم بر اساس مطالعات اندک خود موسیقی را مباح می دانم .

در کل 1 بار ویرایش شده. اخرین ویرایش توسط SharakamPawa در يکشنبه بهمن ماه 22, 1391 2:57 pm .

برای نویسنده این مطلب SharakamPawa تشکر کننده ها: 3
andishe92 (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am), kermanshah (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am), ostadelyass (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am)
رتبه: 21.43%

نماد کاربر
SharakamPawa
کاربر ویژه
کاربر ویژه

تاريخ عضويت: چهارشنبه آذر ماه 8, 1390 12:30 am
تشکر کرده: 329 بار
تشکر شده: 364 بار
امتياز: 380

پستتوسط kermanshah » يکشنبه بهمن ماه 22, 1391 2:06 pm

اینجا چه خبره ؟  p15

سلام من وقتی صدای استاد شجریان رو می شنوم روح ام از زمین کنده میشه و احساس میکنم در آسمانم ، هر چی چیزی که باعث ضرر بشه اسلام اون رو حرام کرده موسیقی که روح من رو تغذیه میکنه چطور میشه گفت حرامه !!!
والا دیگه داریم خیلی سخت میگیرم ، البته بعضی از موسیقی ها که تابلو هستن گوش دادن بهشون درست نیست

برای نویسنده این مطلب kermanshah تشکر کننده ها:
pejmanava (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am)

نماد کاربر
kermanshah
کاربر نیمه فعال
کاربر نیمه فعال

تاريخ عضويت: چهارشنبه مرداد ماه 12, 1390 11:30 pm
تشکر کرده: 15 بار
تشکر شده: 20 بار
امتياز: 0

پستتوسط islam » يکشنبه بهمن ماه 22, 1391 2:42 pm

سلام.

کاربر گرامی (شارکم پاوه)اگه توهینی شده من معذرت می خواهم و اصلا قصد توهین

نداشتم.

در جواب سوالتون بایذ بگم که من در بالا پست قبلی جوابتون رو به طور کاملا منطقی

دادم.اگه یک کم بیشتر توجه کرده باشید.

به فرد هم بستگی دارد و بعضی از صاحب نظران می گویند به دلیل انکه شور و

تلاوت قران را از دل می شورد.
اللهم صلی علی محمد و علی اله و اصحابه و سلم
islam
کاربر ویژه
کاربر ویژه

تاريخ عضويت: دوشنبه مرداد ماه 2, 1391 11:30 pm
تشکر کرده: 50 بار
تشکر شده: 201 بار
امتياز: 20

پستتوسط pejmanava » يکشنبه بهمن ماه 22, 1391 7:09 pm

kermanshah نوشته است:اینجا چه خبره ؟  p15

سلام من وقتی صدای استاد شجریان رو می شنوم روح ام از زمین کنده میشه و احساس میکنم در آسمانم ، هر چی چیزی که باعث ضرر بشه اسلام اون رو حرام کرده موسیقی که روح من رو تغذیه میکنه چطور میشه گفت حرامه !!!
والا دیگه داریم خیلی سخت میگیرم ، البته بعضی از موسیقی ها که تابلو هستن گوش دادن بهشون درست نیست

هه هه !!

ایشون راس میگن فقط بعضی از اهنگا غیر مجازن وحرامن مث:i am need sexi  to you

شنیدید تا حالا ؟!

من که نشنیدم ولی یکی از دوستا م استاد کاره میگفت دوتا شاگرد داشتم که این اهنگو گرفته بودن وهی بالا پایین می پریدن ،بیچاره ها اصلا نمیدونستن معنیش چیه !!!!

نماد کاربر
pejmanava
کاربر حرفه ای سایت
کاربر حرفه ای سایت

پستتوسط pejmanava » يکشنبه بهمن ماه 22, 1391 7:18 pm

[quote="SharakamPawa"]کاربر گرامی islam ممنون از توضییحاتتان

پس آیه ای نداریم که صراحتا موسیقی را حرام بداند و باید از آیه های دیگر استنباط کرد .

و این استنباط شرعا برای ما جای پرسیدن سوال را باز می کند .

بزرگوار جواب سوالم را در مورد روایتی که آورده بودید ندادید ، منتظر جوابم ...

و اما سوالی که پرسیده اید :

لهو و لعب به نظر شما یعنی چه:

لهو و لعب یعنی کاری بیهوده و پوچ .

موسیقی می تواند لهو و لعب باشد ، همچنین اینترنت ، فیس بوک ، تلویزیون ، چت کردن و بیشمار امر دیگر .

موسیقی می تواند مفید باشد چون تحقیقات علمی زیادی تاثیرات مثبت آن را بر سلامتی جسم و روح و روان آدمی کشف کرده اند . پس به راحتی نمی توان موسیقی را ذاتا لهو و لعب دانست و آن را حرام اعلام کرد . موسیقی همانند اینترنت می تواند خوب باشد یا بد ، البته با تفاوتهایی در میزان خوبی یا بدی .

دلیلی برای ادامه این بحث نمی بینم چون حتی علما هم به نتیجه واحدی نرسیده اند و اختلافات هم چنان وجود دارد .
نظر کاربر khaleghi  در صفحه پیشین را به نظر خودم خیلی نزدیک می بینم و من هم بر اساس مطالعات اندک خود موسیقی را مباح می دانم .
[/quote]

اقای مفتی !!

شما کجا درس خوندین که به این اسونی فتوا میدید که : اینترنت ، فیس بوک ، تلویزیون ، چت کردن لهو ولعب!!

برو جانم برو عزیزم بیشتر مطالعه کن بیشتر ازاین امت گمراه نکن ،بیچاره مردم حتما خیلیا ازت پرسیدم شما هم گفتیت اره جانم موسیقی مباحه ،

اصلا شما چیکاره هستید که نظر میدید ؟!!

نماد کاربر
pejmanava
کاربر حرفه ای سایت
کاربر حرفه ای سایت

پستتوسط avin » دوشنبه بهمن ماه 22, 1391 12:03 am

سلام؛

بحث جالی است!

(کل مسکر حرام)

اما آیا واقعا هر آهنگ و ترانه ای مست کننده س؟!

بحث ما شامل ترانه ها و آهنگ هایی نیست که حرف ها و سخن های خلاف اخلاق و حتی انسانیته!

اینها واقعا حرام هستند،و هر انسان عاقلی قادر به درک آن هست.

اما آیا ترانه هایی که این چنین نیست باز حرام است؟

مطمئنا هر شخصی خود را بهتر از هرکس دیگر می شناسد

خیلی از کسانی که برای جواب این سوال ازشون پرسیدم

جواب قطعی ندادند...و گفتند پرداختن به اصل مهم تر از فرعه

نباید خودمون را با فرعیات سرگرم کنیم.

و در پاسخ گفتند که متناسب با روحیه افراده، یعنی هر فرد خودش میتونه تشخیص بده

که چه ترانه ی چه اثری در روح و تفکرش داره!

یعنی شاید ترانه ای برای من بد باشه ولی برای شخصه دیگه ای نه!

اما چون شک هست خیلی از افردا ترجیح به دور کردن خود از موزیک کرده اند!

همه ما میدونیم که روان انسان به موسیقی احتیاج داره!!

اما به قول کاک ناصر :"سازگارترین موسیقی هماهنگ با روان انسان قرآن است
"

اگر کسی این همنشینی با قرآن را درک کرده باشد خواهد فهمید هیچ چیز به اندازه این کلام مبارک به انسان آرامش نمیده.
در روزگاری که خنده ی مردم از زمین خوردن توست ، برخیز تا بگریند...

برای نویسنده این مطلب avin تشکر کننده ها: 2
pejmanava (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am), shahrokh (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am)

نماد کاربر
avin
مدیر انجمن
مدیر انجمن

تاريخ عضويت: دوشنبه مرداد ماه 31, 1390 11:30 pm
تشکر کرده: 336 بار
تشکر شده: 531 بار
امتياز: 1820

پستتوسط pejmanava » دوشنبه بهمن ماه 22, 1391 12:06 am

avin نوشته است:
اما به قول کاک ناصر :"سازگارترین موسیقی هماهنگ با روان انسان قرآن است
"

اگر کسی این همنشینی با قرآن را درک کرده باشد خواهد فهمید هیچ چیز به اندازه این کلام مبارک به انسان آرامش نمیده.

برای نویسنده این مطلب pejmanava تشکر کننده ها:
avin (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am)

نماد کاربر
pejmanava
کاربر حرفه ای سایت
کاربر حرفه ای سایت

پستتوسط nahmadi69 » دوشنبه بهمن ماه 22, 1391 12:36 am

سلام
متاسفم برای خودمون که اینقدر تحمل نداریم. تا یکی چیزی میگه بهمون بر می خوره و هر چی که بلدیم نثار هم میکنیم . افرین . به برادرهای مسلمون . چه خوب جواب همو میدین
الدنيا سجن المؤمن وجنّة الكافر، والموت جسر هؤلاء إلى جنّاتهم وجسر هؤلاء إلى جحيمهم

ما الموت إلاّ قنطرة تعبر بكم من البؤس والضّراء إلى الجنان الواسعة، والنعيم الدائم، فأيُّكم يكره أن ينتقل من سجن إلى قصر

برای نویسنده این مطلب nahmadi69 تشکر کننده ها: 2
avin (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am), pejmanava (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am)

نماد کاربر
nahmadi69
کاربر ویژه
کاربر ویژه

تاريخ عضويت: پنج شنبه اسفند ماه 24, 1390 12:30 am
تشکر کرده: 148 بار
تشکر شده: 142 بار
امتياز: 410

پستتوسط khaleghi » دوشنبه بهمن ماه 23, 1391 10:04 am

سلام به همه ی عزیزان
اولا آفرین میگم به اون کسی که گردنش رو کج میکنه و منتظر امر و نهی خدا و رسول( صلوات الله علیه ) میشینه و هرچی اونا امر بکنن ، همون رو اطاعت میکنه ( هرچند که به ظاهر مشکل هم باشه )
خوشا به سعادتشون و إن شاء الله توفیقی بده رب العالمین که اگر از " اونا " نیستیم حداقل بتونیم با " اونا " باشیم حتی اگر شده در ذهن و خیال

بعدشم یه نکته رو یادآوری بکنم که ملاک تحلیل و تحریم امور بسته به میل مخاطب که نیست تا برای رد و اثبات اون از امور شخصی و متعلق به روحیات خودمون براش استدلال بکنیم
رسول الله ( صلوات الله علیه ) میفرمایند : لا یومن احدکم حتی یکون هواه طبعا لما جئت به
( هیچ یک از شما ایمان ندارد ( کامل نیست ) تا اینکه هوا و هوس و میل و آرزو و اشتیاق خودش رو طابع اونی نکنه که آوردم ( منظور همون قرآنه و اسلام )

پس لطفا همینکه از آهنگی لذت میبرید ( ویا نمیبرید ) فورا حکم به حلالیت و یا تحریمش نکنید
کسی با شجریان و ناظری و سامی یوسف و .... مشکل نداره که !!!!!
بحث ما روی ماده ی اصلی و مشترک همه شونه که همون ( موسیقی و آهنگ ) ه
لذت بردن فرد ، مصدر شرع نیست وگرنه قابل توجه همگی اگه صرف لذت بردن و به آرامش ( چه همیشگی و چه مقطعی ) رسیدن ملاک بود برای تشخیص حلالیت امری ، پس نه تنها موسیقی بلکه همه ی گناهان حلال بود چونکه هیچ گناهی نیست که لذت نداشته باشه
هیچ گناهی
و تنها فرقش با ثوابها در اینه که لذت گناه فنا پذیره و لذت ثواب نه
ابن قیم ( رحمه الله ) میفرمایند که : لذت گناه از بین میرود و سختی و ناراحتی اش میماند و سختی عبادت میرود و لذت و آثار خوبش باقی میماند.
این از نکته اول :
و دوم اینکه : عزیزان من و دوستان محترم
در اسلام بعضی قوانین است که در صورت شناختشون کارهای زندگی و امورات ، همه و همه به راحتی قابل حل میشن
این حدیث رسول الله ( صلوات الله علیه ) دال بر همین ادعاست
( من یردالله به خیرا یفقه فی الدین )
هرکس که الله به او اراده ی خیر داشته باشد ، شناخت و اطلاعات دینیش را افزایش میدهد.
یکی از همون قوانین این است که :
" اصل در هرچیزی بر حلالیت است مگراینکه خلافش ثابت شود "
حلال یعنی نعمت و طبق قرآن :
وَإِن تَعُدُّوا نِعْمَتَ اللَّـهِ لَا تُحْصُوهَا
اگر بخواهید نعمات الله رو بشمارید ، قادر به چنین کاری نیستید
ولی محرمات چی ؟
همین الان شروع کنیدبه شمارش و مطمئن باشید که یه زمانی تمومش میکنید( دیر یا زود ، بستگی به اطلاعاتتون داره )
اصلا
دقت کردید چرا تا حالا خیلی کتابها در باره ی محرمات و کبائر و گناهان کبیره و .... نوشته شده و لی تا حالا کسی نیومده یه کتاب بنویسه که مثلا به  نام : حلالهای خدا و ....
پس طبق همین قاعده موسیقی هم اصل بر حلال بودنشه مگر اینکه خلافش صادر بشه
و سوم اینکه :
موسیقی وسیله ایه قابل استفاده برای دوست و دشمن و همین ه که بنده گفتم رای و نظر مباح بودنش رو بیشتر میپسندم تا حلال بودن مطلق و یا حرام بودن مطلقش رو
هرکجا که مورد سود رسانی به دشمن بود مسلما حرامه ( و این رو هم بدونید بزرگترین دشمن اهل ایمان شیطانه ،  نه .... )  که این میشه همون آیه ای که در نظر اول ذکر کردم
و اگر هم چنین نبود ( به دشمن سودی نمیرساند ) پس چه دلیلی داره که من ازش فرار کنم ( در حالی که شاید بتونم ازش خیلی استفاده ی صحیح ببرم )
و چهارم اینکه :
فقه اسلام و قوانین اسلام ، بخشیش مربوط میشه به قوانین جایگزین شده
( یعنی چیزی که اول در جاهلیت رسوخ کرده و تبدیل به امری ( تقریبا ) لاینحل شده ( مثل همین موسیقی که همه معترفیم که فراگیر شده و گوش ندادن بهش خیلی مشکله چون کمتر جا و مکانی پیدا میشه که موسیقی نزاشته باشه ) و بعد اسلام اومد و با حکمت و موعظه ی حسنه اون امر رو برداشت ( ولی جالبه بدونید روانشناسی رب العالمین اینطور نیست که امر و مساله ای که فرد با بهش عادت کرده و جزء فرهنگش شده رو فقط برداره و اصطلاحا Delete  ش کنه بلکه حتما برای اون مساله جایگزینی رو قرار میده تا اون خلاء پیش اومده رو پر کنه و فرد ،  دیگه به ماقبل رجوع نکنه ( به تفسیر بنده یکی از دلایل کشتن مرتد همینه که با وجود اینکه رب العالمین اون رو با نعماتش ارضا کرده ولی اون به نعمت الله راضی نمیشه و اون رو با چیزی دون عوض میکنه (آیه ی49 تا 61 سوره بقره رو بخونید تا به این نظرم بیشتر نزدیک بشید ) و گاها وقتی تغییر ، زمان بردار باشه و حکمت ، عدم سرعت در اجرای حکم رو ، حکم کنه پس از حکم قطعی امتناع میشه و براش تداوی هایی صورت میگیره که آخرسر ، فرد ی که اون تجویز رو عملی کنه خود به خود و آرام اون مساله رو از زندگی پاک میکنه و لازم به حکم صریح نیست و چیزی مثل این جمله حاصل میشه که " ترک گناه راحت تر از توبه است " ( بعنوان مثال مساله برده داری که حکم صریحی برای تحریمش وجود نداره ولی رب العالمین براش دارو ورا ه حل بسیار جالبی تجویز فرمودن و اون رو عملا و خیلی ساده از زندگی محو نمودن ،  برای شرح و تفصیلش میتونید به کتاب اسلام و نابسامانی های روشنفکران جلد اول  نوشته ی استاد محمد قطب رجوع کنید)
حال فرض رو بر این بگیریم که موسیقی هم مثل برده داریه
حرامه ، ولی اینرو هم میدونیم که در زندگی امروز به حدقابل توجه ی رسوخ کرده و همه میدونیم ومطمئنیم که با دادن یک حکم صرف که ( حرامه ) نمیتونیم و نمیشه که اون رو از زندگی مردم برداشت
و جایگزین خیلی خیلی قوی و مناسبی براش هم داریم که (همونطورکه خواهر عزیز ، داده اوین فرمودند :به گفته ی استاد ناصرسبحانی" رحمه الله " (که خیلی خیلی برام عزیزه) همون قرآنه
ولی چطور این جایگزینی صورت بگیره ؟
مسلما با یه حکم صرف ( حرامه ) ،  نمیشه
به نظر بنده روش قرآنیی که بشه برای حل این امر معرفی کرد اینه که : تا میتوانیم از راه اون مردم رو با دین و اسلام آشنا و نزدیک کنیم و استفاده ی به خیر ازش داشته باشیم تا اون آرامشی که میگن موسیقی داره رو، اینبار از کانال دین بهش تزریق کنیم و آرامشش رو دینی کنیم  ( به جای اون جمله ای که پژمان جان فرمودن( همون تیکه از خارجی رو که نوششته بودن ) بیایم و جملات اسلامی و مناسب رو در قالب این موسیقی به معرض پخش بزاریم تا هم اون نوع مخالف رو حذف کرده باشیم و هم اینکه مقدمه و ضمینه ای بشه برای رجوع  به قرآن و استفاده از نوای دل انگیزش
که این یعنی ترک خودبه خودی موسیقی و به دور از هر نوع تشنج ( من خودم این تداوی رو برای خودم  اجرا کردم و بحمدالله عالی بود  تا جایی که  همه ی نزدیکان و کسانی که میشناسنم میدونن که تنها موسیقی موجود در زندگیم قرآنه و بس و تنها راه حصول آرامشم ( الحمدلله رب العالمین ) استماع و گوش دادن به قرآنه و الله عزیز به لطف خودشون طوری از قرآن به ارضام رسوندم که کوچکترین تمایلی به موسیقی ندارم مگر برای اطلاع از وضعیت فکر و درک دنیای مخاطبم نباشه و اونم برا اینه که  تا شاید تونستم و خدا توفیق داد و تونستم دلیل و راهنمای خیری براش باشم و این رو برای این نقل کردم که هم تجربه ی خودم رو بگم و ثابت کنم که قآن و تداویش همیشه چاره ی کاره و بقول خودش " شفا " ست و هم اینکه " وَأَمَّا بِنِعْمَةِ رَبِّكَ فَحَدِّثْ ")
و آخرین مطلب : تروخدا این دعای قرآنی  کمرشکن شیطان رو زمزمه کنید
" رَبَّنَا اغْفِرْ لَنَا وَلِإِخْوَانِنَا الَّذِينَ سَبَقُونَا بِالْإِيمَانِ وَلَا تَجْعَلْ فِي قُلُوبِنَا غِلًّا لِّلَّذِينَ آمَنُوا رَبَّنَا إِنَّكَ رَءُوفٌ رَّحِيمٌ  "
امیدوارم که مخاطبین این حرفم به خودشون بیان ( إن شاء الله )
شرمندم که طولانی شد و ممنون از حسن حوصله تون
یا ربی
یظن الناس بی خیرا و انی
لشرالخلق ان لم تعف عنی

برای نویسنده این مطلب khaleghi تشکر کننده ها:
Noha (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am)

نماد کاربر
khaleghi
کاربر ویژه
کاربر ویژه

تاريخ عضويت: دوشنبه فروردين ماه 7, 1391 11:30 pm
تشکر کرده: 42 بار
تشکر شده: 197 بار
امتياز: 470

قبليبعدي

بازگشت به گفتمان درون دینی

چه کسي حاضر است ؟