خاطرات يك دختر چادري

در این بخش مقالات علمی قرار داده می شود

مديران انجمن: pejmanava, CafeWeb, Dabir, Noha, bahar, Modir-Elmi

خاطرات يك دختر چادري

پستتوسط sobhan009s » سه شنبه مهر ماه 12, 1390 6:23 pm

خاطرات یک دختر چادری!

خبرنامه دانشجویان ایران خاطرات یک دختر چادری سیده 0000

باهاش دانشگاه رفتم، درس خوندم، کوه رفتم، فعالیت اجتماعی داشتم، در جمع‌های مختلف حضور داشتم، مسافرت رفتم و … هیچ‌وقت چنین حس و فکری نکردم که این “چادر” برام سختی میاره و مانع انجام کارها و فعالیت‌هام میشه.

امروز عصر که داشتم برمیگشتم خونه، توی اتوبوس ایستاده بودم. هوا هم گرم بود و اکثر مسافرها هم خسته و در راه برگشت به خانه (فرض ذهنی من) به یکی از ایستگاه ها که رسید، یکی از مسافرانِ نشسته، پیاده شد و یک صندلی خالی. این را هم بگم صندلی که خالی شده بود دقیقا پشت سر من بود و من اصلا ندیدم و متوجه نشدم که صندلی خالی شده؛ برای خودم ایستاده بودم که دیدم یکی داره با دست میزنه به پشتم، برگشتم؛ یک خانم‌ی که نوع پوشش شبیه به من نبود، به صندلی اشاره کرد و گفت «بیا بشین»

تعجب کردم! و گفتم «ممنون خودتان بشینید» که در جوابم گفت: «نه شما چادر دارید سختتان‌ه ایستادن، بشین، من وایمیستم»

یه لحظه (یعنی یک صدم ثانیه) رفتم در فکر که با چادر ایستادن برام سخته؟ الان توی این گرما، چادرم مزاحم‌ه؟ جواب‌م قطعاً نه بود، من سالهاست که پوشش چادر را برای خودم انتخاب کردم و هیچ‌وقت هم توی این سال‌ها، چادرم مایه مزاحمت و دست‌و‌پاگیری برام نبوده.
باهاش دانشگاه رفتم، درس خوندم، کوه رفتم، فعالیت اجتماعی داشتم، در جمع‌های مختلف حضور داشتم، مسافرت رفتم و … هیچ‌وقت چنین حس و فکری نکردم که این “چادر” برام سختی میاره و مانع انجام کارها و فعالیت‌هام میشه.

داشتم فکر می‌کردم چرا آن خانم و امثال آن خانم، فکر میکنند که چادر سر کردن برای ما مشکل‌ه و دردسرساز، حتی دوست دارم یک‌بار بتونم بنشینم و با یکی از آدم‌هایی که این تیپ تفکر را دارند صحبت کنم و حرف‌هاش را بشنوم.
مسلماً یکی از دلایل‌ش شاید نوع عملکرد بعضی از “هم‌پوشش‌ی‌های” من باشه، یا مثلا ناآشنایی “غیرِ هم‌پوشش‌ی‌ها” با چادر و استفاده اجباری از آن و موندن یک خاطره نه چندان خوب از چادر براشون و … چندین دلیل دیگه که ممکنه برای هر شخصی وجود داشته باشه.

غیر از خانم‌هایی که گاهی از ناراحت نبودن‌م از چادری بودن می‌پرسن، تا به حال آقایان هم این سوال را ازم کردن که چطوری شماها چادر سرتان میکنید، اون هم چادر مشکی و در این گرما. ولی وقتی یک چیزی درونی بشه و با تمام وجودت آن را بپذیری و پذیرشش هم با جان و دل باشه و بدون اجبار، اصلا این مسائل مطرح نمیشه و حتی وقتی کسی ازت سوال میکنه که چطور چادر سرت میکنی، تعجب میکنی و می‌خوای بپرسی مگه میشه چادر هم سر نکرد؟

برای نویسنده این مطلب sobhan009s تشکر کننده ها:
mehr (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am)
رتبه: 7.14%

نماد کاربر
sobhan009s
کاربر ویژه
کاربر ویژه

تاريخ عضويت: شنبه تير ماه 25, 1390 11:30 pm
تشکر کرده: 6 بار
تشکر شده: 95 بار
امتياز: 20

پستتوسط mehr » سه شنبه مهر ماه 12, 1390 7:19 pm

با سلام و تشکر فراوان از کاک سبحان

بشنو از چادر که در توصیف زن
تار و پودش با تو می گوید سخن

تار و پودم را شرافت تافته
تا شرافت را به عصمت بافته

در کلاس حفظ تقوا و شرف
دختران درند و چادر را صدف

بهترین سرمایه ی زن چادر است
زآنکه زن را زینت زن،چادر است

چادر از بهر زنان الزامی است
بهر زن بی چادری ناکامی است

حفظ چادر در سرای اقتدار
دختران را هست تاج افتخار

حفظ چادر چاره ساز کارهاست
حافظ گل از هجوم خارهاست

حفظ چادر زخم ها را مرهم است
دست رد بر سینه ی نامحرم است

حفظ چادر التیام دردهاست
سد محکم در بر نامردهاست.

شعر از :حسن حیاتبخش
"اللّهم انّا نسالک عیش السعداء و موت الشهداء و مرافقه الانبیاء و النصر علی الاعداء"
mehr
کاربر طلایی
کاربر طلایی

تاريخ عضويت: دوشنبه فروردين ماه 8, 1390 11:30 pm
تشکر کرده: 1274 بار
تشکر شده: 1137 بار
امتياز: 1630

پستتوسط Noha » سه شنبه مهر ماه 12, 1390 8:33 pm

هوالمستعان

سلام الله علیکم

با احترام و تشکر از شما؛

ولی به نظر من چادر الزاما" حجاب واقعی نیست،یعنی میتوان بدون چادر هم پوشش درست و اسلامی داشت.

از دیدگاه من چادر پوششی است که در عرف جای دارد نه در شرع.

رستگار باشید
الـلـهم ء ات أنــفـسنا تقـــواهــا و زکیـــها إنــک أنــت خــیر من زکــیها

نماد کاربر
Noha
معاون و ناظر سایت
معاون و ناظر سایت

تاريخ عضويت: پنج شنبه اسفند ماه 25, 1389 12:30 am
تشکر کرده: 2031 بار
تشکر شده: 1557 بار
امتياز: 4930

پستتوسط sobhan009s » سه شنبه مهر ماه 12, 1390 11:23 pm

سلام: از كاربر محترم مهر بابت تكمله مطلب بنده سپاس گذارم باشد كه رستگاريمان عالم گير باشد
در جواب نظريه كاربر نوها كه كاملا محترمانه و بجا بود خوشم امد كه حجاب را يه جوراي از ديدي غير متعصبانه تعريف كرد باشد كه سرفرازيمان از خداوند منان خواستارم
ومن الله توفيق
انسان بزرگ نیست:جز به افکارش.شریف نیست:جز به احساساتش.و  قابل احترام نیست:جز به اعمالش
نماد کاربر
sobhan009s
کاربر ویژه
کاربر ویژه

تاريخ عضويت: شنبه تير ماه 25, 1390 11:30 pm
تشکر کرده: 6 بار
تشکر شده: 95 بار
امتياز: 20

بازگشت به مقالات متنوع علمی

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 7 مهمان