ܓܨ✿ امانت دار باشیدܓܨ✿

در این بخش مطالب متفرقه مربوط به زمینه دینی قرار داده می شود

مديران انجمن: CafeWeb, Dabir, Noha, bahar

ܓܨ✿ امانت دار باشیدܓܨ✿

پستتوسط ommoez » جمعه مهر ماه 15, 1390 10:05 am

امانت دار باشید

رسول الله (صلی الله علیه وسلم) می فرماید:
(شش چیز از خودتان را برایم تضمین کنید تا من بهشت را برای شما تضمین کنم: وقتی سخن می گویید راست بگویید، وقتی وعده می دهید به آن وفا کنید، وقتی امانتی به شما سپرده می شود آن را بپردازید، آلت هایتان رانگه دارید، چشمانتان را فرو هشته دارید و دستانتان را (از حرام ) نگه دارید.)
پس از خواندن این حدیث از خودت بپرس: از این شش تا به چند تا عمل می کنی!؟
اگر این شش کار را انجام دهی، رسول الله (صلی الله علیه وسلم) بهشت را برایت تضمین می کند و «امانتدار باشید» هم یکی از این شش مورد است.
به خدا قسم که همه ی این شش امور در حوزه ی مفهوم گسترده ی ما از امانت قرار می گیرد، پس اگر امانتدار باشی، بهشت را تضمین کرده ای.
می بینم که بهت زده شده ای، نگران نباش این بهت زدگی و حیرت پس از اندکی رفع می شود.
حالا به این حدیث تند وصریح توجه کن و آن را جدی بگیر.
((اگر خداوند بخواهد بنده ای راهلاک کند حیا را از او می گیرد، وقتی حیا را از او گرفت، او را فقط مطرود و منفور می یابی، هرگاه او را فقط منفور و مطرود ببینی، امانت از او برداشته می شود، هرگاه امانت از او برداشته شد، او را فقط خائن و غیر قابل اعتماد می یابی، هرگاه او را فقط خائن و غیر قابل اعتماد یافتی، رحمت از او گرفته می شود، وقتی رحمت از او گرفته شد او را فقط رانده شده و نفرین شده می بینی، و هرگاه او را فقط رانده شده و نفرین شده یافتی، حلقه ی اسلام از او گرفته می شود)).
(ابن ماجه/ 4054)
آیا شدت و سختی کلمات را احساس کردی؟! به گزینش کلمات سنگین بر فرموده ی پیامبر خوب نگاه کن: «منفور و مطرود»، «خائن و غیر قابل اعتماد» و «رانده شده و نفرین شده» آهنگ این کلمات، بر گوش سنگینی می کند، و هدف از به کارگیری این کلمات، اهمیت این موضوع می باشد.
سبحان الله! تو می بینی که چنین مواردی در بین ما اتفاق می افتد. مثلا جوانی را می بینی که از کارهایش شرم و حیا نمی کند. او احساس نمی کند که مرتکب کار خلاف و اشتباه شده است، خداوند حیا را از او سلب نموده است. این ترتیب و به هم پیوستگی را با من احساس کن، حلقه های هلاکت و نابودی که با سلب حیا آغاز می شود، سپس از دست دادن امانت داری است پس او را می بینی که به مردم خیانت می کند و مردم نیز به او خیانت می کنند. خدایا! حالا او انسانی غیر قابل اعتماد شده است، انسانی مضطرب و پس از سلب امانت داری، رحمت و مهربانی نیز از او گرفته شده و انسانی سنگدل می گردد.
تو شاهد نمونه های واقعی و زنده از چنین مواردی هستی. دختری را می بینی که در دانشگاه ایستاده و با صدای بلند می خندد و با مردان جوان هم نشینی می کند، آن وقت است که می گویی: او بی حیا است. گام بعدی صلب امانت داری است. مبادا در این سلسله فرو بروی، این سلسله هلاکت و نابودی است.
رسول الله (صلی الله علیه وسلم) در حدیث شفاعت می فرماید:
((… سپس مردم از روی پل صراط رد می شوند، خداوند امانت و رحم را می فرستد که در دو طرف صراط قرار گیرند، آن دو می ایستند و هر وقت می خواهد کسی رد شود امانت از او می پرسد: آیاحقم را ادا کردی؟!…))(صحیح مسلم/ 481)

آیا چنین صحنه ای را تصور کرده ای؟ امانت و صله ی رحم آخرین چیزهایی هستند که وقتی بر روی صراط هستی، از آن ها پرسیده خواهی شد. تو را به خدا قسم خائن نباش و امانتدار باش، چون آن روز بسیار سخت و دشوار است.
کسی که امانت دار نیست، ایمان ندارد
((ایمان ندارد کسی که امانت ندارد.)) (احمد – حدیث 3/135 و 3/210)

این حدیثی است سخت و قاطع. ظاهرا احادیث پیامبر (صلی الله علیه وسلم) در رابطه با امانت داری بسیار سخت و شدید و قوی است. به راستی که موضوع خطرناکی است.
حال معنای «ایمان ندارد» چیست؟ آیا منظور این است که این شخص ایمانش را کاملا از دست می دهد؟ مقصود این حدیث عدم تکامل ایمان است. کسی که خائن باشد، ایمانش کامل نیست حتی اگر نمازش را خاشعانه ادا کند، یا به حج رفته باشد، تا وقتی که خیانت کار باشد ایمانش تکمیل نخواهد گشت.
ادامه ی حدیث این چنین است:
((کسی که امانت دار نیست، ایمان ندارد و کسی که به عهدش وفا نکند، دین ندارد.))
(احمد – حدیث 3/135 و 3/210)

به خدا قسم؛ این ها عباراتی است که قلب را از غفلت بیدار می کند، آیا تو قلبت را بیدار نمی کنی!؟
در حجه الوداع، رسول الله (صلی الله علیه وسلم) در پایان فرمود:
((ای مردم هر کس امانتی نزد خویش دارد، آن را به صاحبش باز گرداند))
سپس دستانش را گشود و فرمود:
((آیا مطلب را رساندم؟ آیا مطلب را رساندم؟ آیا مطلب را رساندم؟ حاظران از طرف من به غایبان مطلب را برسانند، بسا کسی که این مطلب به او می رسد از شنونده خوشبخت تر باشد))
(احمد – 5/73)

برادر عزیزم! رسول الله (صلی الله علیه وسلم) تو را مورد خطاب قرار می دهد، پس امانت هایی را که در خانه داری بیاد بیاور، ساک مسافرتی را به یاد بیاور.
به بیاد بیاورید که امانت های بسیاری نزد ماست و تا به حال آن ها را پس نداده ایم و در ادای آن اهمال نموده ایم.
پس بشتاب که عمر چند لحظه ای بیش نیست و فراموش نکن که سخنان پیامبر (صلی الله علیه وسلم)را به دیگران نیز برسانی!

برای نویسنده این مطلب ommoez تشکر کننده ها: 6
Baran-bahari (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am), CafeWeb (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am), Ramin (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am), abdulrahman (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am), mehr (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am), samira (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am)
رتبه: 42.86%

نماد کاربر
ommoez
کاربر نیمه فعال
کاربر نیمه فعال

تاريخ عضويت: چهارشنبه مهر ماه 12, 1390 12:30 am
تشکر کرده: 8 بار
تشکر شده: 67 بار
امتياز: 30

پستتوسط Ramin » جمعه مهر ماه 15, 1390 11:35 am

" جزاک الله خیرا "

سلام، مطلبت خیلی قشنگ و مفیده، ممنون ...

امانتدارى و صداقت پيامبر اكرم ‏صلى الله عليه و آله نه تنها ياران و پيروان آن حضرت را شيفته ايشان نموده بود بلكه دشمنان نيز به اين حقيقت اذعان داشته و صداقت آن بزرگوار را میستودند. در اين ميان تصريح آيات الهى و تاكيد كلام وحيانى قرآن بر صداقت و راستى و امانتدارى آن حضرت حلاوتى ديگر دارد ...

برخى از آياتى كه به امانتدارى و راستى پيامبر عظيم الشان اسلام اشاره دارند عبارتند از:

۱- « قل لا اقول لكم عندى خزائن الله ولا اعلم الغيب ولا اقول لكم انى ملك...‏» ( انعام/۵۰ ) ؛ بگو: من نمیگويم خزائن خدا نزد من است و من [جز آن كه خدا به من بياموزد] از غيب آگاه نيستم و به شما نمىیگويم من فرشته ‏ام ...
۲- « و ما ينطق عن الهوى. ان هو الا وحى يوحى‏» ( النجم/۳و۴) ؛ و هرگز از روى هواى نفس سخن نمی‏گويد و آنچه میگويد چيزى جز وحى الهى كه [بر او] نازل مىیشود نيست ...

حضرت محمد صلى الله عليه و آله در امانتدارى آنچنان شهره بود كه حتى دشمنانش بعد از بعثت آن حضرت، با اين ‏كه نقشه قتلش را طراحى میكردند، همچنان او را با لقب «امين‏» میشناختند و در امانتداری اش لحظه‏ اى ترديد نكردند و در شب هجرت امانت هايى نزد آن گرامى داشتند ...

خداوند متعال در مورد ويژگي هاى انسان هاى وارسته و با ايمان میفرمايد: « والذين هم لاماناتهم وعهدهم راعون‏» ( مؤمنون/ ۸ ) ؛ و آنان كه به امانت ها و عهد و پيمان هاى خود وفا مى‏كنند ... و پيامبر اكرم‏ صلى الله عليه وآله اسوه كامل و نمونه بارز انسان هاى وارسته و داراى تمام كمالات ويژه اخلاقى بود. صداقت و امانتدارى از منظر رسول گرامى اسلام آنچنان مهم بود كه به عنوان معيار براى برترى يارانش محسوب مي گرديد ...

قال رسول الله (ص) :

إِذا رَأَيتَ مِن أَخيكَ ثَلاثَ خِصالٍ فَارجُهُ: اَلحَياءُ وَالمانَةُ وَالصِّدقُ؛
هر گاه در برادر (دينى) خود سه صفت ديدى به او اميدوار باش: حيا، امانتدارى و راستگويى...

آیَةُ المُنافِقِ ثَلاثٌ: اِذا حَدَثَ کَذِبَ وَ اِذا وَعَدَ اَخلَفَ وَ اِذا اؤتُمِنَ خانَ؛
نشان منافق سه چیز است: 1 - سخن به دروغ بگوید . 2 - از وعده تخلف کند .3 - در امانت خیانت نماید ...

وَمَن يَتَوَكَّلْ عَلَى اللَّهِ فَهُوَ حَسْبُهُ ...
نماد کاربر
Ramin
کاربر طلایی
کاربر طلایی

تاريخ عضويت: شنبه مرداد ماه 22, 1390 11:30 pm
تشکر کرده: 945 بار
تشکر شده: 1633 بار
امتياز: 2940

Re: ܓܨ✿ امانت دار باشیدܓܨ✿

پستتوسط Baran-bahari » جمعه مهر ماه 15, 1390 11:47 am

سلام  آبجی خوش اومدی به پینوس

مطلب خیلی خوبی بود  

ای کاش میفرستادیش برای آقای قادری تا در صحفه اصلی سایت بذاردش ، نمره ات بیسته ... آفررررررررررین  :arrow:
همه پینوسی ها گل رو دوست دارم، برای همه هم دعای خیر میکنم
نماد کاربر
Baran-bahari
کاربر نیمه فعال
کاربر نیمه فعال

تاريخ عضويت: سه شنبه تير ماه 7, 1390 11:30 pm
تشکر کرده: 37 بار
تشکر شده: 41 بار

پستتوسط mehr » جمعه مهر ماه 15, 1390 1:34 pm

با سلام و تشکر از سخنان زیبایتان.

منم به نوبه خود به این کاربر خوش ذوق و خوش کلام خوش آمد میگم . امیدوارم از کلام زیبایت حداکثر استفاده رو ببریم.
"اللّهم انّا نسالک عیش السعداء و موت الشهداء و مرافقه الانبیاء و النصر علی الاعداء"
mehr
کاربر طلایی
کاربر طلایی

تاريخ عضويت: دوشنبه فروردين ماه 8, 1390 11:30 pm
تشکر کرده: 1274 بار
تشکر شده: 1137 بار
امتياز: 1630

پستتوسط samira » جمعه مهر ماه 15, 1390 8:00 pm

ommoez نوشته است:

(شش چیز از خودتان را برایم تضمین کنید تا من بهشت را برای شما تضمین کنم: وقتی سخن می گویید راست بگویید، وقتی وعده می دهید به آن وفا کنید، وقتی امانتی به شما سپرده می شود آن را بپردازید، آلت هایتان رانگه دارید، چشمانتان را فرو هشته دارید و دستانتان را (از حرام ) نگه دارید.)
پس از خواندن این حدیث از خودت بپرس: از این شش تا به چند تا عمل می کنی!؟

اول سلام به همه دوستان گلم

دوم تشکر بابت مطلب جالب ات

سوم خوش اومدی به سایت ام معز جان ... من وبلاگ ات رو اکثر وقتا پیگیری میکنم و از مطالب ات خیلی خوشم میاد

چهار واقعا ما از این شش تا به چند تاش عمل میکنیم ... عالی بود

نماد کاربر
samira
کاربر نیمه فعال
کاربر نیمه فعال

تاريخ عضويت: جمعه ارديبهشت ماه 23, 1390 11:30 pm
تشکر کرده: 17 بار
تشکر شده: 13 بار
امتياز: 0

پستتوسط Noha » شنبه مهر ماه 15, 1390 12:01 am

هوالمستعان

سلام الله علیکم

ام معز جان خوش آمدید امیدوارم از مطالب مفیدتان استفاده کنیم.

ممنون از مطلب خوبتان

رستگار باشید
الـلـهم ء ات أنــفـسنا تقـــواهــا و زکیـــها إنــک أنــت خــیر من زکــیها

نماد کاربر
Noha
معاون و ناظر سایت
معاون و ناظر سایت

تاريخ عضويت: پنج شنبه اسفند ماه 25, 1389 12:30 am
تشکر کرده: 2031 بار
تشکر شده: 1557 بار
امتياز: 4930

پستتوسط CafeWeb » سه شنبه مهر ماه 19, 1390 9:20 pm

ommoez نوشته است:

((اگر خداوند بخواهد بنده ای راهلاک کند حیا را از او می گیرد، وقتی حیا را از او گرفت، او را فقط مطرود و منفور می یابی، هرگاه او را فقط منفور و مطرود ببینی، امانت از او برداشته می شود، هرگاه امانت از او برداشته شد، او را فقط خائن و غیر قابل اعتماد می یابی، هرگاه او را فقط خائن و غیر قابل اعتماد یافتی، رحمت از او گرفته می شود، وقتی رحمت از او گرفته شد او را فقط رانده شده و نفرین شده می بینی، و هرگاه او را فقط رانده شده و نفرین شده یافتی، حلقه ی اسلام از او گرفته می شود)).

با سلام و احترام خدمت شما خواهر گرامی

مطلب بسیار خوب و مستدل بود .

و به حدیث بسیار خوبی اشاره نمودید .
عضويت  / ورود

وب سایت پینوس
دینی ، علمی ، فرهنگی - اجتماعی
Www.Penous.Com , http://Www.Penous.ir  ,  http://Www.Penous.Net

واحد خبری پینوس
جدیدترین اخبار پاوه و اورامانات ، ایران و جهان
News.Penous.Com

نماد کاربر
CafeWeb
مدیر کل سایت
مدیر کل سایت

تاريخ عضويت: جمعه آذر ماه 25, 1389 12:30 am
تشکر کرده: 1073 بار
تشکر شده: 906 بار
امتياز: 101619

پستتوسط ommoez » پنج شنبه مهر ماه 21, 1390 7:53 pm

ممنون از اظهار لطف همه شما عزیزان باعث دلگرمی بیشتر من هست
✿ღکلبه احزان شود روزی گلستان غم مخورღ✿
http://laatahzan.blogfa.com/

برای نویسنده این مطلب ommoez تشکر کننده ها:
abumoez (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am)
رتبه: 7.14%

نماد کاربر
ommoez
کاربر نیمه فعال
کاربر نیمه فعال

تاريخ عضويت: چهارشنبه مهر ماه 12, 1390 12:30 am
تشکر کرده: 8 بار
تشکر شده: 67 بار

بازگشت به متفرقه

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 6 مهمان