توحید، مادر آزادی و عدالت!

در این بخش مطالب متفرقه مربوط به زمینه دینی قرار داده می شود

مديران انجمن: CafeWeb, Dabir, Noha, bahar

پستتوسط mashreghi » سه شنبه آبان ماه 3, 1390 12:02 pm

لازمه دلبستگی و پایبندی به لا إله إلا الله رهیدن از دو آفت انسان سوز تکبر و حقارت است؛از آنجا که مفهوم این کلمه طیبه،این است که  غیر از خالق یکتا، هیچ کسی حق  و شرایط خدایی کردن ندارد،پس همه انسانها مساوی و یکسان خواهند بود و تعامل میان آنها فقط به شرط رضایت متقابل(تجارة عن تراض منکم) صحیح خواهد بود و کسی حق و لیاقت ندارد به صورت مطلق و بی قید و شرط ، اطاعت شود؛لا إله إلا الله یعنی من اجازه تکبر و خدایی کردن و اطاعت مطلق از دیگران خواستن را ندارم و فقط در چارچوب موازین الهی و رضایت همنوعان می توانم با آنان معامله کنم؛این یعنی قبول بندگی و التزام به تواضع؛هم چنین،دقیقاً همان گونه که اجازه تکبرورزی و تحقیر دیگران را ندارم،اجازه تن دادن به بندگی دیگران و قبول حقارت در برابر متکبّران را نیز ندارم؛آدمی چه خود را از دیگران برتر ببیند و چه کمتر، در هر دو حال لا إله إلا الله را نقض کرده است؛زیرا یا دیگران را خدا ساخته یا خود را ، و در هر دو حالت از توحید خارج گشته و خود و دیگران در جایگاهی غیر از جایگاه اصلی نشانده است و همین است که قرآن، شرک را ظلم نامیده است که معنایش قراردادن چیزی در غیر جای خودش است!
  توجّه به ماهیت توحید و مدلول اجتماعی آن،که پذیرش همپایگی بنی آدم و نفی بندگی یکدیگر است،نشان می دهد که اسلامیت با استبداد و مسلمانی با خودکامگی ناسازگاری ذاتی دارد و همگان اعم از حاکم و محکوم باید تلاششان اِعلای فرمان الله و نجات انسانها از بندگی یکدیگر و دعوت همه به بندگی خالق و عادلانه سازی روابط میان انسانهاست؛چنان که صحابه کرام(رضی الله عنهم) که از رسول الله درس توحید آموخته بودند،در برابر پرسش فرماندهان سپاه ساسانی،مأموریت خود را چنین اعلام کردند:« نحن قومٌ ابتعثنا الله لنخرج العباد من عبادة العباد الی عبادة الله و من جور الأدیان إلی عدل الإسلام ...» ما گروهی هستیم که مأموریم انسانها را از بندگی یکدیگر برهانیم و به بندگی الله راهنمایی کنیم و آنان را از ستم و تبعیض دیگر مکاتب به عدالت اسلام برسانیم ... آری! توحید همیشه با فرزندان دو قلویش شناخته می شود: آزادی و عدالت! یعنی جنس ریشه و ساقه را از نوع میوه و شاخه ها می توان شناخت و فقدان عدالت،نشانگر فقر دینی است؛ چنان که در حدیث نبوی نیز آمده است:جامعه ای که در آن بر اساس عدالت قضاوت نشود و ناتوان نتواند بدون لکنت زبان و اضطراب،حق خود را از قدرتمندان مطالبه و دریافت کند،دین پسندانه نیست!
www.soma2.blogfa.com

برای نویسنده این مطلب mashreghi تشکر کننده ها: 4
Ramin (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am), abdulrahman (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am), mehr (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am), saye (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am)
رتبه: 28.57%

نماد کاربر
mashreghi
کاربر ویژه
کاربر ویژه

تاريخ عضويت: يکشنبه مهر ماه 23, 1390 12:30 am
تشکر کرده: 30 بار
تشکر شده: 230 بار
امتياز: 50

پستتوسط Ramin » چهارشنبه آبان ماه 4, 1390 6:06 pm

وَمَن يَتَوَكَّلْ عَلَى اللَّهِ فَهُوَ حَسْبُهُ ...
نماد کاربر
Ramin
کاربر طلایی
کاربر طلایی

تاريخ عضويت: شنبه مرداد ماه 22, 1390 11:30 pm
تشکر کرده: 945 بار
تشکر شده: 1633 بار
امتياز: 2940

بازگشت به متفرقه

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 1 مهمان